Stwórca i Jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
aspherus 21 listopada 2012 roku napisał: "Ja jestem JHWH Bóg Twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewolników."

Odpowiadam:
Szkoda tylko, że nie napisałeś cytując ten wiersz z Dekalogu, że się oparłeś tylko na Biblii Nowego Światu.
W pozostałych Bibliach wiersz ten nie zawieraja tetragramu JHWH.
Sprawdza się polskie przysłowie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
(napisał MD)
przepraszam a w jakich to ,pozostalych Bibliach ?

Brave 13 listopada 2012 roku napisał: zadam pytanie czy twym zdaniem, zdaniem: "Jestem, który Jestem" jest imieniem? - jest to zdanie z Biblii Tysiąclecia.


Odpowiadam:
W Biblii gdańskiej zdanie to brzmi: "Będę, który Będę"
U Świadków Jehowy zdanie to brzmi: "OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ?"

Widzimy tutaj dużą dowolność w tłumaczeniu wypowiadanych słów przez tego samego Boga oraz w tym samym wierszu.
Dalej w Księdze Wyjścia 6,3 czytamy:
"Ja objawiłem się Abrahamowi, Izakowi i Jakubowi jako jako Bóg Wszechmocny, ale Imienia mego Jahwe, nie objawiłem im. Ponadto ustanowiłem też przymierze moje z nimi. - W tym przypadku wiersz 6,3 w tych trzech Bibliach jest właściwie taki sam, czyli nie ma różnicy w treści tych wierszy.

Według mnie po analizie powyższego tekstu, Bóg nie życzy sobie aby Go nazywano "Jahwe, Jehowa lub też Jah, lub też inaczej.
Bóg wyraźnie powiedział, że objawił się Abrahamowi, Izakowi i Jakubowi jako "Bóg Wszechmocny" i tak właśnie należy Boga tytułować.
Bóg Wszechmocny - jest to imię Boga.
(napisał MD)

Moim zdaniem IHVH nie chce by Mojzesz przekazał Imie a jedynie ze Będe KIM BĘDE -co znaczy ze zostawia SOBIE Suwerennosć ..
Mojzesz wie o Imieniu IHVH co widac zich rozmowy ,ale jest to do wiadomości Mojzesza .
..."ale Imie Moje IHVH nie ,, tu nie ma mowy o objawieniu ..
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
przepraszam a w jakich to ,pozostalych Bibliach ?

Odpowiadam Orsie:
29 listopada 2012 roku na stronie 16 odpowiedziałem aspherusowi, że miałem na myśli Biblię Tysiąclecia trzecie i czwarte wydanie oraz Biblię Gdańską.
W tych Bibliach w Księdze Powtórzonego Prawa w rozdziale 5,6 nie ma Imienia Boga, natomiast w Biblii Nowego Światu w tym wierszu istnieje Imię Boga.
(napisał MD)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Odpowiadam Orsie:
29 listopada 2012 roku na stronie 16 odpowiedziałem aspherusowi, że miałem na myśli Biblię Tysiąclecia trzecie i czwarte wydanie oraz Biblię Gdańską.
W tych Bibliach w Księdze Powtórzonego Prawa w rozdziale 5,6 nie ma Imienia Boga, natomiast w Biblii Nowego Światu w tym wierszu istnieje Imię Boga.
(napisał MD)

A twoim zdniem które jest własciwe a moze komus zalezało by wymazywac Imie ,
Jak sie nazywał ten który pierwszy usunął Imie IHVH z Biblii ?

Odpowiadam:
W Biblii gdańskiej zdanie to brzmi: "Będę, który Będę"
U Świadków Jehowy zdanie to brzmi: "OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ?"

Widzimy tutaj dużą dowolność w tłumaczeniu wypowiadanych słów przez tego samego Boga oraz w tym samym wierszu.
Dalej w Księdze Wyjścia 6,3 czytamy:
"Ja objawiłem się Abrahamowi, Izakowi i Jakubowi jako jako Bóg Wszechmocny, ale Imienia mego Jahwe, nie objawiłem im. Ponadto ustanowiłem też przymierze moje z nimi. - W tym przypadku wiersz 6,3 w tych trzech Bibliach jest właściwie taki sam, czyli nie ma różnicy w treści tych wierszy.

Według mnie po analizie powyższego tekstu, Bóg nie życzy sobie aby Go nazywano "Jahwe, Jehowa lub też Jah, lub też inaczej.
Bóg wyraźnie powiedział, że objawił się Abrahamowi, Izakowi i Jakubowi jako "Bóg Wszechmocny" i tak właśnie należy Boga tytułować.
Bóg Wszechmocny - jest to imię Boga.
(napisał MD)

te wersety nie sa ze tak powiem uczciwe ponieważ Mojzesz wiedział z kim rozmawia Sam sie Przedstawił
Akurat wycina sie tylko te słowa i cytuje z upodobaniem ,a to tak nie powinno byc
Abraham tez znał- wiedział Imie przeciez zauwaz ze Abraham spotyka sie i mówi z innego poziomu to co tam sie dzieje jest w innym wymiarze.
:123:
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Moim zdaniem IHVH nie chce by Mojzesz przekazał Imie a jedynie ze Będe KIM BĘDE -co znaczy ze zostawia SOBIE Suwerennosć ..
Mojzesz wie o Imieniu IHVH co widac zich rozmowy ,ale jest to do wiadomości Mojzesza .
..."ale Imie Moje IHVH nie ,, tu nie ma mowy o objawieniu ..

Odpowiadam:
Bóg przedstawił się Mojżeszowi nie z Imienia mówiąc, "A Imienia swego Jahwe nikomu nie objawiłem", lecz Bóg zastrzegł sobie suwerenność mówiąc BĘDĘ KIM ZECHCĘ BYĆ, Bóg polecił Mojżeszowi aby lud Go nazywał Bogiem Wszechmocnym, tak właśnie dla nas ludzi Bóg objawił się Mojżeszowi.

(napisał MD)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
A nie uważasz ze kiedy mówi - Imienia Mego IHVH nie Objawiłem " to nie znaczy ,ze Imienia nie znali ?
Uwazam ze jesli juz to nie Objawił im Mocy Imienia .
Co do .Bede KIM BEDE - tez tak uwazam
Mozesz podac ów werset gdzie jest ten nakaz ?
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
A nie uważasz ze kiedy mówi - Imienia Mego IHVH nie Objawiłem " to nie znaczy ,ze Imienia nie znali ?
Uwazam ze jesli juz to nie Objawił im Mocy Imienia .
Co do .Bede KIM BEDE - tez tak uwazam
Mozesz podac ów werset gdzie jest ten nakaz ?

Odpowiadam:
Biblia Gdańska 6,2 - 7.
Nadto mówił Bóg do Mojżesza i rzekł do niego:
Jam Pan, którym się ukazał Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi w tem Imieniu żem Bóg Wszechmogący:
ale w Imieniu Jehowa , nie jestem poznany do nich.
Postanowiłem też i przymierze moje z nimi, abym im dał ziemię Chananejską, ziemię pielgrzymowania ich, w której przychodniami byli.
Jam też usłyszał krzyk synów Izraelskich, które Egipcjanie w niewoli podbijają i wspomniałem na przymierze moje.
A tak rzekł do synów Izraelskich:
Jam Wasz Pan, a wywiodę was z ciężarów Egipskich i wyrwę was z niewoli ich i wybawię was w ramieniu wyciągnionem i wsądziech wielkich.
A wezmę sobie was za lud i będę wam Bogiem i poznacie, żem Pan Bóg wasz, który was wywodzę z ciężarów Egipskich.
(Wygląda na to, że Jahwe to był sobie jakiś bożek kananejski, lecz dla ludu Izraelskiego powiedział Bóg do Mojżesza - jest tylko jeden Bóg, Bóg Wszegmocny - Bóg Wszechmogący)
(napisał MD)
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Będę czy Jestem? Nie przekrecajcie tylko starajcie się dojść co Bóg chciał przkazać. Wychodziłoby na to, że Bóg nie objaiwł Abrahamowi swojej Wszechmocy, ba nawet autonomii?
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Będę czy Jestem? Nie przekrecajcie tylko starajcie się dojść co Bóg chciał przkazać. Wychodziłoby na to, że Bóg nie objaiwł Abrahamowi swojej Wszechmocy, ba nawet autonomii?

Odpowiadam:
Biblia Gdańska Księga Wyjścia 3,13 - 15
I rzekł Mojżesz do Boga: O to ja pójdę do synów Izraelskich i rzekę Im:
Bóg ojców waszych posłał mnie do Was; Jeźli mi rzeką: Które jest Imię Jego? Cóż im odpowiem?
Tedy rzekł Bóg do Mojżesza:
"Będę który Będę"
I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę mnie posłał do Was.
I mówił jeszcze Bóg do Mojżesza:
Tak rzeczesz do synów Izraelskich. Pan Bóg ojców Waszych, Bóg Abrahamów, Bóg Izaków i Bóg Jakubów posłał mię do Was; toć imię moje na wieki i to pamiętne moje imię od narodu do narodu.
Według mnie Bóg powiedział < Będę Kim Zechcę Być > tylko słowa Boga zostały zmienione przez różnego rodzaju przepisywaczy Biblii, aby uwypuklić swoje niezbyt mądre dogmaty.
(napisał MD)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Jest tylko jeden Bóg Wszechmogący - Bóg Wszechmogący ,no tak ,tyle tylko ze zalezy kto to mówi bo zapewne inni tez mieli swoich wszechmogących
Mietku to nie dokonca tak ze Bede posłął mnie do was
Trzeba odszukac całość a nie takie wyrwane ...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
najpierw porządkowo: Orso dwukrotnie połączyłem twe posty - to nie jest dopuszczalne aby pisać posta pod postem (jest 5 minut na to aby takie posty się automatycznie połączyły, po przekroczeniu 5 minut są oddzielne) - nie przekraczaj limitu czasowego, lub pisz w 1 poście całą wypowiedź - jeżeli nie będę zmuszony cię ukarać

Mietku, to nie jest tak proste jak ci się wydaje, popatrz na to z szerszej perspektywy, na przykład Samarytanie (żydzi, którzy odłączyli się od głównego pnia, nie burzac swych świątyń i przenosząc kultu do Jerozolimy - synowie Izraela) ci używają jedynie pięcioksiągu (a i to jest wiele różnic w porównaniu z tym judaistycznym), nie mniej jednak w ich pięcioksiągu pojawia się (jako mym zdaniem nie imię dosłownie) słowa Jabai i Jabe - odpowiednik Jahwe, ale w samym tekście wyraźnie dominuje Bóg Najwyższy), modlitwa szema (wspólna dla wszystkich grup odżydowskich zawiera tetragram, a czy jest to imię?) a inni semici i ich religia? muzułmanizm? tutaj mamy również przydomek, uważany za imię, Al-lah (nie jest sensu sctricto imieniem) i wywodzi się od: Bóg Jedyny
mamy sytuację jaką mamy, esencja żydowskości (kiedyś) Samarytanie, są dla dzisiejszych Żydów heretykami, pobatymcy (w wierze i nie tylko) muzułmanie chcą się z Zydami powyrzynać....
a gdzieś w oddali wszyscy nazywają swego (tego samego Boga) w zasadzie tak samo..
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
najpierw porządkowo: Orso dwukrotnie połączyłem twe posty - to nie jest dopuszczalne aby pisać posta pod postem (jest 5 minut na to aby takie posty się automatycznie połączyły, po przekroczeniu 5 minut są oddzielne) - nie przekraczaj limitu czasowego, lub pisz w 1 poście całą wypowiedź - jeżeli nie będę zmuszony cię ukarać

Mietku, to nie jest tak proste jak ci się wydaje, popatrz na to z szerszej perspektywy, na przykład Samarytanie (żydzi, którzy odłączyli się od głównego pnia, nie burzac swych świątyń i przenosząc kultu do Jerozolimy - synowie Izraela) ci używają jedynie pięcioksiągu (a i to jest wiele różnic w porównaniu z tym judaistycznym), nie mniej jednak w ich pięcioksiągu pojawia się (jako mym zdaniem nie imię dosłownie) słowa Jabai i Jabe - odpowiednik Jahwe, ale w samym tekście wyraźnie dominuje Bóg Najwyższy), modlitwa szema (wspólna dla wszystkich grup odżydowskich zawiera tetragram, a czy jest to imię?) a inni semici i ich religia? muzułmanizm? tutaj mamy również przydomek, uważany za imię, Al-lah (nie jest sensu sctricto imieniem) i wywodzi się od: Bóg Jedyny
mamy sytuację jaką mamy, esencja żydowskości (kiedyś) Samarytanie, są dla dzisiejszych Żydów heretykami, pobatymcy (w wierze i nie tylko) muzułmanie chcą się z Zydami powyrzynać....
a gdzieś w oddali wszyscy nazywają swego (tego samego Boga) w zasadzie tak samo..


Odpowiadam:
Król Asyrii Saragon II w 721 roku pne. podbił Samarię i deportował znaczną część ludności Samarytańskiej w głąb Asyrii. Do Samarii zaś napłynęła ludność Asyryjska i przemieszała się z ludnością Samarytańską.
Nowo powstała ludność na terenie Samarii, która powstała po przmieszaniu się z ludnością napływową asyryjską uznawała wg. Biblii z ksiąg Starego Testamentu tylko Pięcioksiąg i obserwowali jego przepisy jeszcze skrupulatniej niż ortodoksyjni Żydzi.
Świątynia ich znajdowała się na górze Garizim. Byli otoczeni wzgardą i nienawiścią przez Żydów jako odstępcy.
Jak zwykle w takich okolicznościach przypisywano im najgorsze cechy charakteru.
Obecnie Samarytan można spotkać w okolicach Nablusu i Jaffy.
Mam taką prośbę, aby Recenzent Brave zaprosił do niniejszego Forum jakiegoś Samarytanina, może On nam wyjaśni jak to jest z tym Imieniem Pana Boga?
Dodam jeszcze, że z Ewangelii wynika, że Samarytanie też oczekiwali na Mesjasza - Ew. Jana 4,25 - 26: - Rzekła do Niego kobieta: "Wiem, że przyjdzie
Mesjasz , zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko".
Powiedział do niej Jezus: "Jestem nim Ja, który z tobą mówię"
(napisał MD)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
1. to czy Asyryjczycy deportowali znaczną część ludności królestwa Izraela (Juda na południu - takie wtedy występowały dyferencje nazewnicze) jest dzisiaj powszechnie przez archeologów kwestionowane, brak zmian w jednostkach osadniczych w tym czasie - co do ilości, natomiast są znaczne różnice co do jakości, ergo deportowano elity (jedyny sensowny wniosek) - w miejsce, których zaczęto sprowadzać osadnictwo asyryjskie (nie trafiają do mnie poglądy wcześniejsze o tym znacznym przemieszaniu "mniejszości Izraelskiej" jaka pozostała z osadnikami Asyryjskimi - brak na to realnych dowodów
świątyń mieli wiele, ta na Garizim, to dzieje kilkaset lat późniejsze, pogarda względem Samarytan jest bezdyskusyjna
niestety nie znam żadnego Samarytanina, a szkoda, sam bym wiele chciał się od nich dowiedzieć - a najlepsza po temu była by luźna rozmowa, chociażby niuansów teologicznych związanych z bardziej pierwotną formą religii żydowskiej (mimo nieuchronnych zmian - bardziej pierwotną niż judaizm)
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Brave 03 stycznia 2013 roku napisał między innymi:
"niestety nie znam żadnego Samarytanina, a szkoda, sam bym wiele chciał się od nich dowiedzieć - a najlepsza po temu była by luźna rozmowa, chociażby niuansów teologicznych związanych z bardziej pierwotną formą religii żydowskiej (mimo nieuchronnych zmian - bardziej pierwotną niż judaizm)"


Odpowiadam:
Podpowiadam w tym temacie, że starożytna Jaffa jest obecnie dzielnicą Tel Awiwu i tam właśnie można spotkać Samarytan oraz można ich spotkać w Nablusie.
Tak sobie myślę, że Samarytanie mogli by nas oświecić podpowiadając nam, czy Jezus z Nazaretu był zapowiadanym Mesjaszem, czy też był kolejnym Bogiem jak twierdzi bardzo wiele kościołów chrześcijańskich.
Wiem też, że wyznawcy Judaizmu do dnia dzisiejszego nadal oczekują na swojego Mesjasza, który jest zapowiedziany w Starym Testamencie.
W związku z powyższym narody świata mają mętlik w głowie, albowiem nie wiedzą czy Jezus z Nazaretu był Mesjaszem?
Czy też jest On na wzór grecki i rzymski tylko kolejnym Bogiem?
Ważne jest też to, czy Jezus zwracał się do Boga Ojca po imieniu?
No to jak Bóg miał na imię ?
(napisał MD)
 

aspherus

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2012
Posty
11
Punkty reakcji
0
Odpowiadam:
Biblia Gdańska 6,2 - 7.
Nadto mówił Bóg do Mojżesza i rzekł do niego:
Jam Pan, którym się ukazał Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi w tem Imieniu żem Bóg Wszechmogący:
ale w Imieniu Jehowa , nie jestem poznany do nich.
Postanowiłem też i przymierze moje z nimi, abym im dał ziemię Chananejską, ziemię pielgrzymowania ich, w której przychodniami byli.
Jam też usłyszał krzyk synów Izraelskich, które Egipcjanie w niewoli podbijają i wspomniałem na przymierze moje.
A tak rzekł do synów Izraelskich:
Jam Wasz Pan, a wywiodę was z ciężarów Egipskich i wyrwę was z niewoli ich i wybawię was w ramieniu wyciągnionem i wsądziech wielkich.
A wezmę sobie was za lud i będę wam Bogiem i poznacie, żem Pan Bóg wasz, który was wywodzę z ciężarów Egipskich.
(Wygląda na to, że Jahwe to był sobie jakiś bożek kananejski, lecz dla ludu Izraelskiego powiedział Bóg do Mojżesza - jest tylko jeden Bóg, Bóg Wszegmocny - Bóg Wszechmogący)
(napisał MD)
Biblia Gdańska Księga Wyjścia w wersecie 6.3 ma "...od nich..." .
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Mietku, widzisz, znowu chrześcijanie żydowscy (potomkowie świadków) - przekaz Ireneusza na przykład, uznawali, że do momentu chrztu Jezus był zwykłym człowiekiem, który został usynowiony, nie przydawali mu żadnego nimbu boskości... to wszystko nie jest takie proste ...
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Brave 23 stycznia 2013 roku napisał:
Mietku, widzisz, znowu chrześcijanie żydowscy (potomkowie świadków) - przekaz Ireneusza na przykład, uznawali, że do momentu chrztu Jezus był zwykłym człowiekiem, który został usynowiony, nie przydawali mu żadnego nimbu boskości... to wszystko nie jest takie proste ...


Odpowiadam:
Ewangelista Mateusz 3,13 - 17 i Ew. Marek 1,1 - 11 Ew. i Ew. Łukasz 3,21 - 23 i Ew. Jan 1,19 - 35; wszyscy Oni opisali w swoich Ewangeliach chrzest Jezusa.
Chrzest Jezusa - było to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ w wyniku tego obrzędu stał się On oczekiwanym Mesjaszem.

Tak uważam, ponieważ wcześnij był On tylko Prorokiem, na wzór Proroków znajdujących się w Starym Testamencie, to wszystko wynika z Biblii.
(napisał MD)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
czyli uznajesz (jak pierwotni żydowscy chrześcijanie), że człowiek został "usynowiony" wraz z chrztem?
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
czyli uznajesz (jak pierwotni żydowscy chrześcijanie), że człowiek został "usynowiony" wraz z chrztem?

Odpowiadam:
Czy Bóg usynowił Jezusa z Nazaretu.
Kim był Syn Boży który powiedział:
Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje duszę swoją za owce &ndash; Jana 10,11.
Powiedział również:
Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.
Dlatego miłuje Mnie Bóg Ojciec, bo ja duszę moją oddaję, aby ją potem znów odzyskać.
Nikt Mi duszy nie zabiera, lecz Ja od siebie ją oddaję. Mam moc ją oddać i mam moc ją znowu odzyskać.
Taką obietnicę otrzymałem od Ojca mego &ndash; Jana 10,16 &ndash; 18.

Czytam dalej Ewangelię:
Następnie Jezus zwrócił się z pytaniem do faryzeuszy. Co sądzicie o Mesjaszu, czyim jest synem?
Oznajmili Mu: Dawida.
Wtedy Jezus powiedział im:
To dlaczego Dawid w natchnieniu Ducha nazywa Go Panem, mówiąc:
&bdquo;Powiedział Pan do mego Pana: Siądź po Mojej prawicy, aż położę Twych nieprzyjaciół pod Twoje stopy.
Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być jego synem? Nikt jednak nie potrafił Mu odpowiedzieć &ndash; Mateusza 22,41 &ndash; 46.

Następnie czytam kolejny fragment Ewangelii:
Jest to bowiem rzecz piękna i miła przed naszym Zbawcą, Bogiem, który pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. Jeden jest bowiem Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Mesjasz Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich, jako świadectwo we właściwym czasie &ndash; Pierwszy list do Tymoteusza 2,3 &ndash; 6.

Według mojego zrozumienia Biblii Jezus z Nazaretu po chrzcie w rzece Jordan z Proroka stał się Mesjaszem.
No i właśnie jako obiecany Mesjasz mógł On przystąpić do drugiej fazy swojej misji, zadanej Mu przez Boga.
Uważam też, że nie tylko Jezus, ale także wszyscy ludzie są dziećmi tego samego Ojca Boga, od dnia urodzenia.
(napisał MD)
 
Do góry