Różnice wyznaniowe wśród forumowiczów

zapraszam do oddania głosu i wypowiedzi

  • Array

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

Egocentryczka

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
103
Punkty reakcji
4
Calliope, tak, chyba masz rację... Przestałam wierzyć przez księży. Wiem, że tak nie powinno być, że wierzyć powinno się mimo wszystko... Myślę, że z wiarą jest jak z miłością, czasem nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje, czasem się jej wypieramy, a mimo tego gdzieś, w głębi serca w nas tkwi i czeka na przebudzenie. Może powinno zdarzyć się coś, jakiś przełom, dzięki czemu z powrotem będę mówić o osobie: "Jestem wierząca". Może to wszystko jest prostsze, niż myślę, a nie potrafię znaleźć właściwego klucza. Wiara jest dla mnie zagadką na tę chwilę... Zazdroszczę ludziom, którzy są religijni, którzy mają odwagę ofiarować się Bogu, którzy chodzą do Kościoła i słuchają tych przemawiających z ambony jak zaczarowani. Też tak kiedyś potrafiłam, ale coś się zmieniło. Im jestem starsza, tym dochodzi do mnie, że moja wiara nie jest już taka jak kiedyś, że mam niechęć do niej, która się gdzieś zakorzeniła. I tak, teraz już wiem, że to przez księży. W każdym razie, może właściwsze byłoby deklarowanie się jako wolny chrześcijanin...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
słuchają tych przemawiających z ambony jak zaczarowani
hehe ja podczas kazań, nie mogę powstrzymać się od krytyki szeptanej do żony (a kazania prawi dr. teologii, tłumacz biblii) - ale ja jestem "zboczony"
 

Egocentryczka

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
103
Punkty reakcji
4
bo czasem naprawdę trudno przemilczeć to, co potrafią niektórzy wygadywać. ksiądz powinien być wzorem, a ja już mam ich dość
 

metasearcher

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Nie jestem człowiekiem wiary; wolę wiedzę i rozsądek. Na tym właśnie opieram całą swoją duchowość - na poszukiwaniu prawdy, którą można zweryfikować w sposób uniwersalny (czyli niezależny od wyznawanej religii). Dlatego w sondzie zaznaczyłem opcję: inny.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
~hm, to tak na bazie racjonalizmu, czy istnieje człowiek na tym świecie (chociaż jeden), który swój zasób poznania (pozyskany) oparł li i jedynie na wiedzy (literalnie) czy też na wierze?
 

Ocelotic

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2013
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Wrocław - Legnica
Uważam, ze ta ankieta nie jest do końca poprawna, ponieważ ujęto wiele mniejszych wyznań, a większe pominięto, np. jest judaizm, a nie ma baptystów, można było po prostu zrobić opcję protestant, obejmując w ten sposób wszystkich protestantów, lub po prostu ankieta powinna zawierać największe wyznania. Proponuje zrobić nowa ankietę, na trochę innych warunkach. Co wy na to?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
nowej nie będzie, ale można edytować jej kształt obecny, rozumiem, że chciałbyś dodania baptystów?
 

Ocelotic

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2013
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Wrocław - Legnica
nowej nie będzie, ale można edytować jej kształt obecny, rozumiem, że chciałbyś dodania baptystów?
Miedzy innymi. Ale nie tylko skoro jest możliwość edycji, to można by zmienić kolejność odpowiedzi wg liczby głosów. Co więcej odpowiedź pt. "wolni chrześcijanie" jest nie właściwa. Ponieważ można to dwojako rozumieć: 1. wyznanie wolnych chrześcijan, 2. chrześcijanin niezależny. I domyślam się, że większość glosujących odpowiedziała "wolny chrześcijanin", nie należąc do wyznania wolnych chrześcijan, ale uważając się za chrześcijan niezależnych. Więc powinno to być bardziej sprecyzowane. Chodzi o to, ze ankieta zawiera takie drobne błędy i można by to zrobić trochę lepiej. Po za tym jest więcej wyznań większych np. od judaizmu, a których nie ma w ankiecie, jak: kościoły chrystusowe, kalwinizm.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Gdybyśmy mieli pododawać wszystkie protestanckie wyznania to strasznie długa lista by się zrobiła. Purytanie, kwakrzy - choć fakt, faktem, brak ujętego tu kalwinizmu boli.
 

Ocelotic

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2013
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Wrocław - Legnica
Gdybyśmy mieli pododawać wszystkie protestanckie wyznania to strasznie długa lista by się zrobiła. Purytanie, kwakrzy - choć fakt, faktem, brak ujętego tu kalwinizmu boli.
Nie chodzi tylko o te które są popularne w naszym kraju. A w Polsce nie znajdziesz wyznawców purytanizmu ani kwakrów. Ale jest np. judaizm który ma ok. 1,5 tysiąca wyznawców. Więc dlaczego nie ma baptyzmu lub kościołów Chrystusowych którzy mają od 5 do 10 tysięcy wyznawców?
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Bo autor ich nie uwzględnił.

Co do braku obecności jakichkolwiek purytan i kwakrów nie byłbym taki przekonany.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
dodałem babtystę, odnośnie tzw kościołów chrystusowych jakoś nie mam przekonania

dodałem też ogólnie protestanta
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
metasearcher napisał:
Nie jestem człowiekiem wiary; wolę wiedzę i rozsądek. Na tym właśnie opieram całą swoją duchowość - na poszukiwaniu prawdy, którą można zweryfikować w sposób uniwersalny (czyli niezależny od wyznawanej religii). Dlatego w sondzie zaznaczyłem opcję: inny.
Chcesz przez to powiedzieć że: "wiedza z rozsądkiem" wykluczają wiarę?
 
Do góry