W co inwestujecie?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Co myślicie o inwestowaniu w nieruchomości?
Nie znam się więc nie oceniam.

Kęty przechodzą do Wig20.
Wcale mnie to nie cieszy.
Z wig20 sprzedałem Asseco w celu pokrycia strat po IRL.
Pokryło jakieś 1500 zł.
Złożyłem trzy "zgłoszenia roszczeń" do IRL jeśli chodzi o zaległą dywidendę.
Przy dwóch z nich wcale się "nie pociłem" bo bossa.pl przysłała mi gotowe wnioski i zaświadczenia.
Trzeba było tylko swojego maila dodać.
Tymczasem mBank do niczego się nie poczuwał a za zaświadczenie musiałem 30 zł zapłacić.
Przerobiłem więc wnioski z bossy na plik tekstowy po czym zmieniłem dane z bossy na mBank.

"Czy polecisz innym mBank?
Taaak!
Do wszystkich!
Nie polecam mBanku.
Poszukajcie innego maklera!"

Przypuszczam choć wydaje się to być przesądzone że z dywidend od akcji i odsetek od obligacji przekroczę w tym roku dochód ośmiu tysięcy zł.
Wtopa na IRL to tylko ok 400 zł rocznie jeśli chodzi o dywidendy więc z łatwością sobie poradzę ale mimo wszystko szkoda.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja sprzedałem część akcji MLS (tych kupowanych po 68, sprzedane za 75, zostały mi jeszcze te kupowane po 101) i za nie kupiłem CCC (po 41,550). Myślę, że w perspektywie roku to będzie strzał, który pozwoli zarobić ~100 zł na jednej akcji.

Dywidendę z pekao wrzuciłem w akcje pekao po niecałe 70 zł za akcje (więc kupiłem 7 sztuk), dywidendę z PKO mam zamiar wrzucić również w pekao. Średnia cena zakupów tego banku to obecnie 87 zł za akcję, więc jeśli zleci do okolic dołku covidowego (czyli 50 zł), to trzeba będzie koniecznie uśrednić, by dobić do średniej ceny zakupu w okolicach 70 zł. Właśnie zbieram na to fundusze.


Generalnie promocje na naszej giełdzie coraz to lepsze, nic tylko się pakować i za rok - dwa spijać nektar. Póki co liczę więc na dalsze spadki, by można było kupować jak najtaniej, a przy niskich poziomach wejścia w poważne spółki o odbicie nie trzeba się będzie martwić.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Co do Torpolu - nie śmierdzi Ci te kilkanaście % dywidendy? W sensie... strasznie dużo w stosunku do kursu, za łatwy zarobek jak dla mnie. Poprzednie były, no rzekłbym nijakie. Może to pułapka?
Wstępne wyniki i porównanie do rok temu
2022- skonsolidowany zysk netto 65,2 mln i 20,3 mln rok wcześniej
przychody netto ze sprzedaży sięgnęły 462,2 mln zł wobec 491 mln zł rok wcześniej

Skoro mają większy zysk netto przy spadających przychodach oznacza to wyższą(korzystniejszą) marżę.
Czyli na razie kibic miał rację. Pytanie jak długo jeszcze?
W tej chwili nie pamiętam który kwartał ubiegłego roku najbardziej zadecydował o wysokości dywidendy.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Glowonog
Robię zestawienie wyników kwartalnych spółek a Pekao mam na rachunkach emerytalnych.
Z ostatnich dziesięciu kwartałów ze zdziwieniem zauważyłem że wynik Pekao za II kwartał jest pośród tych
dziesięciu trzeci od końca.

Osiągnęli zysk netto 467 925( w tys zł.) zaś poprzedni kwartał 907 165
Dla porównania rok temu za drugi kwartał 604 780.
Wiedziałeś o tym?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Dywidenda z Domdev nieco ponad 300 zł. Następne większe od tej dopiero w październiku od KĘT czy PZU.
Zastanawiam się na kogo postawić na przyszły rok.
Moimi faworytami są słabnące chyba Kęty i Eurotel.
Poszukuje jeszcze dwóch-trzech podobnych spółek.
Mówi się o Mobruku ale recykling to raczej "melodia przyszłości" ale nie już przyszłego roku.
W USA okazuje się że Leggett & Platt wzrósł przez miesiąc(czyli od momentu kupna) o ponad 10% zaś Coca-Cola o 2,5%.
Dołączyłem na FB do grupy osób poszkodowanych przez IRL.
Przy dwóch z nich wcale się "nie pociłem" bo bossa.pl przysłała mi gotowe wnioski i zaświadczenia.
okazuje się że tu grupa wymóc miała na nich takie zachowanie natomiast nie udało się to z mBankiem.
Więc mBank nadal "polecam".
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
We wrześniu chyba nic istotnego "nie wpadło".
Październik to za to nieco ponad 1000 zł łącznie na trzech kontach w tym emerytalnych od KĘT(Kęty) nieco ponad 600 zł od PZU też z kontami emerytalnymi orazchyba około 200 zł od Ferro. Innymi słowy z głodu bym nie umarł.
Listopad to ok 400 zł od Ambry a grudniowe ostatki to coś koło 700 zł od Asbisu(ale w kwietniu od 450 zł przyjdzie mi podatek zapłacić).
Wpłynie jeszcze od Tim Ifirmy oraz odsetki od obligacji PCC Rokita.
Z rynku "zagramanicznego" wpływają mi grosze czy to z ETF czy to z Leggett&Platt bądż Coca Coli.
Czy to ETF czy też akcji dwóch wymienionych spółek w ostatnim czasie dokupiłem.
Dokupiłem też trzecią spółkę. Tym razem moją ofiarą padła francuska Total Energies.
W tym roku wpływy z dywidend oraz odsetek od obligacji korporacyjnych szacuje na kwotę powyżej 9 tysięcy złotych.
Nie obliczam już co do złotówki odkąd sięgnąłem po zagraniczne akcje czy ETF-y gdyż wynika to z innego liczenia "podatku Belki" niż w przypadku
papierów polskich.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja niestety trochę jestem z dupie.

Średnia cena kupna CCC - 41 z hakiem
średnia cena kupna PKO BP - 31 z hakiem
średnia cena pekao - 70 z hakiem (no tu plus)
średnia cena ML System - ok. 100 (duży minus)

Łącznie ok 7 tys w plecy póki co.

Popełniłem też jednen grzech, tzn. spróbowałem wejść w index (wig20). W jedną dobę straciłem 1500 zł. To pierwszy i ostatni raz gry na indexie.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Średnia cena kupna CCC - 41 z hakiem
Kupiłem w 2019...lepiej nie mówić po jakiej cenie.
średnia cena kupna PKO BP - 31 z hakiem
średnia cena pekao - 70 z hakiem (no tu plus)
Z tego co pamiętam tak Pekao jak PKO trzeci kwartał miały na minusie.
Według Konrada Książaka najlepiej jest kupować Bank Handlowy.
Dlaczego?
Bo to raczej bank dla przemysłu a nie ludności czyli
odpadają kredyty frankowe a także odpadają wakacje kredytowe
a to te ostatnie odpowiadają za straty powyższych banków.
Osobiście trochę Handlowego dokupiłem.

Oceniam że z dywidend i odsetek od obligacji w tym roku uzyskam ok 9500 zł.

Za faworytów przyszłego sezonu dywidendowego uważam Kęty które znowu wypłacą więcej niż
w poprzednim roku, Eurotel który może wypłacić nawet 8 zł na akcję(a kosztuje teraz trochę ponad 60 zł)
ale to będzie związane ze zdarzeniem jednorazowym.
W przyszłych latach należy liczyć na 5zł z kawałkiem.
Książak wymienia też Torpol oceniając że wypłaci w przedziale 4-5 zł na akcję.
Ogólnie z głodu znowu nie padnę.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Oceniam że z dywidend i odsetek od obligacji w tym roku uzyskam ok 9500 zł.
W sensie w 2023?

Co do banków - tak, wykazały stratę, bo w III kwartale wrzuciły wakacje kredytowe w sprawozdania finansowe.

Generalnie dokupiłem PKO BP, zjeżdżając ze średnią ceną zakupu do 30.6 zł za akcję. Jak PKO BP padnie, to świat się skończy, a wtedy już pieniędzy potrzebował nie będę. 30.6 to bardzo dobra średnia cena zakupu nawet biorąc pod uwagę zawirowania z frankowiczami.

co do CCC - mówi się, ze jak masz kilkaset tys zł długu, to to jest Twój problem, ale jak masz kilka mln. zł długu, to to jest problem banku. CCC ma miliard zł długu i mam nadzieję, że idąc tą logiką, wybronią się i staną na nogi.


Oprócz ML System mam obecnie same zakupy "kryzysowe", czyli kupione dużo poniżej normalnych cen przed kryzysem (choć w dołek się nie wbiłem). Patrząc na to na spokojnie w ciągu roku, dwóch powinno to dać dość spory profit (może jakiś dobry samochód nawet powinien się za to trafić).
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
W sensie w 2023?
W tym roku.
W przyszłym liczę na 11-11,5 tysiąca złotych.
co do CCC - mówi się, ze jak masz kilkaset tys zł długu, to to jest Twój problem, ale jak masz kilka mln. zł długu, to to jest problem banku. CCC ma miliard zł długu i mam nadzieję, że idąc tą logiką, wybronią się i staną na nogi.
Mam ich niewiele więc mogę sprzedać ze stratą.
Gdybym był ryzykantem pewnie teraz bym ich dokupił.

Myślę ze Pekao za jakiś czas wróci do około 100 zł za akcję.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Heh, przespałem okazję na optymalizację, a mogłem jeszcze 2000 straty zaksięgować, no cóż... bywa.

CCC tymczasem powolutku odbija, w każdym razie już nie wiszę na haku. Czyżby okres spadków był już za nami? Pivot w USA zbliża się wielkimi krokami, jak nadejdzie, będzie czas zbiorów.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Mam przed sobą roczne wyniki CCC (oni rok obrotowy muszą mieć przesunięty bo wyniki za rok 2022 już są podane)
I to jest ciekawe
przychody ze sprzedaży rok do roku rosną
za 2018 4 725 800 w tys zł
za 2022 7 591 400 w tys zł

Jest spadek aktywów i kapitału własnego w 2021 roku.
Może to inwestycje?
Za mało mam ich akcji by się tym interesować.
I chociaż zamiast zysków to od 2019 roku wykazują stratę
to jednak tylko w 2021 roku zysk operacyjny był na minusie.

Mój wniosek?
Słabo się znam ale postawię na zbyt wielką stronę kosztową albo
też koszt ale zaciągniętych kredytów przez firmę.
Dlaczego?
Ich zysk operacyjny (podstawowa działalność spółki) za wyjątkiem roku 2021 jest na plusie.
Czasem słabo ale jest.
Przychody ze sprzedaży się zwiększają.
Zapomniałem że w 2021 była pandemia a że oni mają rok obrotowy przesunięty
to być może chodzi tu o rok 2020 a ujęty on jest jako 2021.

Trzeba by jeszcze było zerknąć po przepływach pieniężnych i ogólnie poczytać raporty roczne spółki.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Zwyciężyłem "wybitność" i policzyłem dywidendy i odsetki od obligacji korporacyjnych za 2021 rok.
Ogółem jest to kwota 9408,54 zł z czego odsetki od obligacji to niespełna 200 zł.
Jest to wynik z trzech rachunków czyli jednego normalnego i dwóch emerytalnych.
W ubiegłym roku założyłem czwarty rachunek ukierunkowany na zagranicę.
Trzy ETF oraz trzy spółki przyniosły łącznie 93,76 zł(czyli łącznie prawie 9500 zł).
Rachunek zacząłem od 1800 zł w lutym osiągając po dalszej wpłacie 4000 zł w grudniu.
Nie byłby on dla mnie bardzo istotny gdyż naprawdę zarabia się na dywidendach na GPW
gdyby nie perspektywa spowolnienia gospodarczego w Polsce zmuszająca mnie
do zwiększenia zagranicznych inwestycji.
No i XTB to brak opłat za transakcję na GPW co jednak pewnym zyskiem jest.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Nowy Rok i nowe wpływy.
54 złote z groszami od Live Chat którzy płacą dywidendę trzy razy do roku.
13.01 wpłyną grosze z Leggett& Platt zaś 25.01 z ishares core global aggregate bond ucits etf.
Według Konrada Książaka najwyższej dywidendy spodziewa się on od Torpolu ( około 4-5 zł za 2022 rok).
Jednak jego opinia jest z października.
Ja stawiam na około 8 zł od Eurotelu i w związku z tym w styczniu nabyłem 40 ich akcji.
Z tego co mi zostało dokupiłem ifirmę oraz wymieniony wcześniej ishares core global aggregate bond ucits etf.
Mój cel pewnie jeszcze wiele razy w tym roku się zmieni ale na początek to około 12 tysięcy złotych wpływów z dywidend oraz odsetek od obligacji.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Myślę ze Pekao za jakiś czas wróci do około 100 zł za akcję.
No i stówka pękła. PKO też całkiem całkiem. Teraz pytanie, czy już realizować, czy czekać na powrót z poziomów styczniowych ubiegłego roku po decyzji o przyznaniu środków z KPO, czy może dywidendy będą znów w okolicach 5%, ale od wyższych cen akcji, co dałoby mi 10%?

A może banki to kukułcze jajo i wyrok TK w lutym je pogrąży?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
No i stówka pękła.
Nawet nie wiedziałem. Sprawdziłem dopiero teraz.
Teraz pytanie, czy już realizować, czy czekać na powrót z poziomów styczniowych ubiegłego roku
Ja bym czekał ale to już jest "wróżenie z fusów.
Moim zdaniem Wig20 nadal jest nisko więc jeśli zdrożeje zyska też Pekao.
Ale zanim zdrożeje być może przyjdzie lekka korekta.
A może banki to kukułcze jajo i wyrok TK w lutym je pogrąży?
Dlatego na wszelki wypadek przerzuciłem się na Handlowy.
czy może dywidendy będą znów w okolicach 5%, ale od wyższych cen akcji, co dałoby mi 10%?
Z dywidendą szału nie będzie.
Pekao mówi o jakichś przejęciach.
Może się okazać że w przyszłości będzie to dodatkowy zysk na cenie akcji.
No i twierdzą że poprawią wyniki.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Dwie łyżki dziegciu

Acautogaz ogłosił skup akcji w celu ich umorzenia w związku z czym nie będzie dywidendy.
To nie jest żaden nokaut ale przyznaję że się tego nie spodziewałem.
Skup akcji oznacza wyższe dywidendy w przyszłości.
Ale jedno mnie zastanawia.
Nie ma jeszcze raportu za 2022 rok.
Co będzie jeśli po raporcie na Walnym akcjonariusze będą jednak domagać się dywidendy?
Oni już te akcje skupili więc teoretycznie kasy już nie ma.
Czyżby wcześniej były ustalenia z najważniejszymi akcjonariuszami co do skupu i dywidendy?
Sprzedałem akcje z jednego konta emerytalnego.

Pojawiła się pogłoska o zamiarze kupna Torpolu przez CPK.
Nie podoba mi się to więc sprzedałem akcje z normalnego konta.
Zysk to około 700 zł.
Nie podoba mi się bo jako spółka prywatna osiągali całkiem dobre marże.
Jako państwowa będą działać pewnie na niewielkim zysku.
Pozostawiłem ich akcje na kontach emerytalnych z zamiarem sprzedaży przed dniem dywidendy.

Co kupiłem za pozyskane pieniądze?
Głównie Eurotel i Kęty w których upatruję faworytów sezonu dywidendowego.

Do tego doszedł mały zakup Orange w którym upatruje się powrotu do lepszych wyników
oraz Coca Coli.
Liczę w tym roku na wpływ około dwunastu tysięcy złotych z tytułu dywidend.
Zobaczymy czy się uda.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Banki.

Po opinii rzecznika trzymanie banków przy tej cenie nie ma sensu. Wczoraj udało mi się sprzedać PKO BP po 33 zł (czysty fart), dziś pekao.sa za ponad 93.

Okazało się, że moja średnia cena zakupu pekao była wyższa niz pisałem, bo sugerowałem się tym, co mi XTB pokazuje, a pokazywał "zarobek" po sprzedaniu taniej w ramach optymalizacji. Zysk jednak jest, na obu bankach zarobiłem ok. 2300 zł (gdybym je sprzedał gdy pisałem o "kukułczym jaju i wyroku TSUE, byłbym co najmniej 2,5x więcej do przodu). Kwotę z zysku przeznaczyłem na dokupienie CCC za 35,5 zł za akcje (to może jeszcze nie przejść, bo póki co stoi jako oczekujące). Jak banki zlecą do "bezpiecznych" poziomów, to odkupię. Póki co siedzę trochę na gotówce i nie mam co z nią zrobić.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Postanowiłem nieco uporządkować konta emerytalne.
Sprzedałem z nich kolejno CCC , Celon Pharma , Ing Bank Śląski oraz Pekao.
Każde na sporej stracie.
Na szczęście pakiety nie były wielkie więc i straty „do przełknięcia”.
Ostatnią korzyścią sprzedaży wcześniej wymienionych spółek jest mniejsza iloś spółek w portfelu a tym samym większa możliwość ich „ogarnięcia”.
Dotąd po prostu prowadzić pewnych wyliczeń czy sporządzać odpowiednie z danymi tabele mi się nie chciało.
Postanowiłem zmienić dotychczasową swoją strategię.
Dotychczas kierowałem się rekomendacjami i „przeczuciami” zaś w kwestii
dywidend zyskiem netto.
Pozostając przy rekomendacjach skierowałem swą uwagę na Orange gdzie przewidywano dywidendę 0,30 zł na akcję.
Okazało się że rekomendują 0,35 zł na akcję.
Według rekomendacji w 2025 roku dywidenda osiągnie 0,5 zł na akcję.
Moim zdaniem to oznacza wzrost kursu Orange do ok 10 zł (obecnie dochodzi do 7,00 zł).
To dlatego trochę ich nabyłem.
Dwa następne typy to Synektik i XTB czyli ochrona zdrowia i finanse.
Stawiam że z czasem będą mieć wyniki coraz lepsze.
Ich dywidendy które w tym roku będą najwyższe w ich historii.
Ich kurs w przypadku obu spółek z czasem trwale przekroczy barierę 40 zł.
Rezygnuję natomiast z wskaźnika jakim jest zysk netto zastępując go kombinacją
  • przychody
  • zysk operacyjny

Uważam że powtarzalne wysokie dywidendy wynikają z rosnących(rok do roku)
przychodów spółki oraz wzrostu (rok do roku) jej zysku operacyjnego.

Na chwilę obecną wstępnie do tej ostatniej strategii wytypowałem takie spółki jak:
Ambra , Asbis , Budimex , Eurotel czy Ferro.
Łączy je to że rok do roku (w przedziale 2019-2021) rosną im przychody jak i zysk operacyjny.


PS Banki sprzedałem wczoraj ale chyba Pekao nie było umoczone w kredyty frankowe.
 
Ostatnia edycja:

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
Ja niestety trochę jestem z dupie.

Średnia cena kupna CCC - 41 z hakiem
średnia cena kupna PKO BP - 31 z hakiem
średnia cena pekao - 70 z hakiem (no tu plus)
średnia cena ML System - ok. 100 (duży minus)

Łącznie ok 7 tys w plecy póki co.

Popełniłem też jednen grzech, tzn. spróbowałem wejść w index (wig20). W jedną dobę straciłem 1500 zł. To pierwszy i ostatni raz gry na indexie.
Ogólnie WIG20 nie jest najlepszym indeksem do inwestycji bo jest tam dużo spółek zależnych od państwa, bardziej swig80 ,mwig40.

Chociaż większy wybór w aktywach uważam jest w aktywach notowanych w USA, może sam rynek USA jest drogi względnie,ale ETFy, nie które akcje itp są na inne kraje, ale ETF notowany w USA.
Np. można kupić ETF TLT na obligacje amerykańskie, kupując to ze względu na wzrost wartości aktywa a nie dywidendę.
 
Do góry