Stwórca i Jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Pytanie do zalozyciela tematu.
uwazasz ze po smierci Twoje cialo bedzie w ziemi spoczywac a Twoja dusza pojdzie do nieba. Powiedz mi wiec gdzie bedziesz TY???
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
To jakieś nieporozumienie, przecież w moim temacie pod tytułem "Stwórca i Jego Duch" udowodniłem, że człowiek składa się z materii oraz z ducha. Dlaczego więc w pytaniu do mnie pada słowo "dusza". Aby zrozumieć jaki jest plan Boga w stosunku do człowieka? - to należy przeczytać Ewangelię Jana 14,1-3 gdzie Jezus powiedział: "Niech Wasze serca się nie trapią. Wierzycie w Boga i wa Mnie wierzcie. W domu Mojego Ojca mieszkań jest wiele. Gdyby tak nie było, to bym Wam powiedział. Idę przecież przygotować Wam miejsce. A gdy pójdę i przygotuję Wam miejsce, to przyjdę znowu i przyjmę Was do Siebie, abyście gdzie Ja jestem, Wy też byli". (napisał M.D.)
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
oki to postawie inaczej pytanie.
Twoje cialo spocznie w ziemi, duch Twoj pojdzie do nieba. A gdzie bedziesz TY?
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Ponieważ moja odpowiedź w której powołałem się na Ewangelię Jana 14,1-3 okazła się niewystarczająca, dlatego też informuję, że na przykład Mormoni których wiarę poznałem twierdzą, że Zbawiciel z Nazaretu podróżuje po całej kuli ziemskiej i dotarł nawet do Ameryki.
Pierwszy prorok Mormonów Joseph Smith widział w USA Zbawiciela z Nazaretu. Ale to nie wszystko, Zbawiciel z Nazaretu polecił Mu przywrócić utracony kościół - czyli kościół założony przez pierwszych uczniów Jezusa z Nazaretu. Dodam od siebie, że obecnie nie ma kościołów przynajmiej w Polsce, które by miały coś wspólnego z pierwszym chrześcijaństwem? (napisał M.D.)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
a co wg. ciebie oznacza "coś wspólnego z pierwszym chrześcijaństwem?"??
 
F

Fedorowicz

Guest
oki to postawie inaczej pytanie.
Twoje cialo spocznie w ziemi, duch Twoj pojdzie do nieba. A gdzie bedziesz TY?
A co rozumie pani przez Ja,Ty? Koncepcja OSOBY pochodzi z filozofii greckiej,nauczania Arystotelesa a następnie św. Tomasza z Akwinu oraz św. Augustyna,którzy za podstawę rzeczywistości uznawali osobę ludzką.Jest to problem wyrażenia chrześcijańskich poglądów przy pomocy greckich pojęć filozoficznych.Potrafi pani odpowiedzieć w jasny i prosty sposób,czym jest osoba?
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
A co rozumie pani przez Ja,Ty? Koncepcja OSOBY pochodzi z filozofii greckiej,nauczania Arystotelesa a następnie św. Tomasza z Akwinu oraz św. Augustyna,którzy za podstawę rzeczywistości uznawali osobę ludzką.Jest to problem wyrażenia chrześcijańskich poglądów przy pomocy greckich pojęć filozoficznych.Potrafi pani odpowiedzieć w jasny i prosty sposób,czym jest osoba?
Osoba jest dzieckiem Bożym,świadomością,Jaźnią-wolą,duchem-Ja ....,który został stworzony-zrodzony w Niebie.Obecnie mamy jeszcze umysł i duszę,które razem z duchem-Ja...przebywają,są inkarnowane na Ziemi.Naszą obecną duchową osobę tworzą:duch-Ja...,umysł i dusza.Te trzy składniki naszej osoby błędnie nazywa się duszą,co jest zbyt daleko idącym uproszczeniem.Ciało fizyczne nie jest osobą,bo nie posiada świadomości.
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Ja Mieczysław Dębski podpisuję się pod postem Pana "vivere" ale pod warunkiem, że zostanie dodany też kolejny wiersz 29, aby oddać cześć i chwałę Apostołowi Pawłowi. Aby mniej zorientowanym przybliżyć, kim był i co dobrego zrobił dla chrześcijaństwa Apostoł Paweł, to dlatego w tym miejscu zacytuję z Drugiego Listu do Koryntian wiersz 24 - 27 "Od swoich pięciokrotnie otrzymałem czterdzieści razów bez jednego. Trzy razy sieczono mnie rózgami, raz kamienowano, trzykrotnie byłem rozbitkiem, całą dobę spędziłem na głębokim morzu (wyjaśniam, że batów w cesarstwie Rzymskim dawano 39, aby nikt nie poskarżył się cesarzowi, że dostał jeden bat za dużo - dobre, dobre). Byłem w licznych podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od zbójców, w niebezpieczeństwach od własnego narodu , w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście. w niebezpieczeństwach na pustyni, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach od fałszywych braci, w pracy i trudzie, w częstych czuwaniach, w głodzie i pragnieniu, w licznych postach (napewno przymusowych), w zimie i nagości. (napisał M.D.)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
piszesz " udowodniłem ,że" ....uważam to za bardzo śmiałe ...
Moze nam wszystkim Udawadniac Słowo Boże a my tym samym ,ale sami od siebie ?
Zapytam ;czy Bóg ma Dusze- ?
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Czy Stwórca tego i tamtego świata ma Duszę? (pytanie do mnie od Pani "Orsa"). Otóż według Biblii Stwórca posługuje się Duchem Swiętym, aby spełniała się Jego wola. Wynika z tego, że Bóg ma Ducha. Ten sam Duch w Biblii nazywany jest też: Duchem Bożym, Duchem prawdy, Wspomożycielem i tak zwyczajnie nazywany jest Duchem. Bóg wypowiadając słowa (w Księdze Rodzaju wiersz 26): "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam" - także człowieka zaopatrzył w ducha. Bóg wypowiedział te słowa do istot niebiańskich.
To nie ja udowodniłem, że tak było, to Biblia tak udowadnia. (napisał M.D.)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Czy Stwórca tego i tamtego świata ma Duszę? (pytanie do mnie od Pani "Orsa"). Otóż według Biblii Stwórca posługuje się Duchem Swiętym, aby spełniała się Jego wola. Wynika z tego, że Bóg ma Ducha. Ten sam Duch w Biblii nazywany jest też: Duchem Bożym, Duchem prawdy, Wspomożycielem i tak zwyczajnie nazywany jest Duchem. Bóg wypowiadając słowa (w Księdze Rodzaju wiersz 26): "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam" - także człowieka zaopatrzył w ducha. Bóg wypowiedział te słowa do istot niebiańskich.
To nie ja udowodniłem, że tak było, to Biblia tak udowadnia. (napisał M.D.)
M.D

Dziwnie brzmi - 'Stwórca posługuje sie Duchem Świętym"
JAK MOŻE POSŁUGIWAC sie ....przeciez SAM JEST DUCHEM...zatem nie ma Ducha a JEST DUCHEM.
Rodzaju wiersz 26): "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam"
Można powiedziec ze W DUCHU zawarty JEST On i ONA...to JEST Obraz Boga.
Ale czy ma Duszę?
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Moja odpowiedź jest skierowana do Pani Orsa. - Różne wydania Biblii oraz różne kościoły chrześcijąńskie, bardzo odmiennie rozumieją słowo "duch" i słowo "dusza". W moim temacie biblijnym pod tytułem "Stwórca i Jego Duch oraz..." (zachęcam do przeczytania w całości i najlepiej chociaż trzy razy, aby zorientować się w czym jest problem, a problem jest poważny), starałem się odnaleźć zagmatwaną prawdę w Bibliach, dotyczącą pojęcia "duch" i pojęcia "dusza". Pprzyznaję, że nie było to łatwe. Obecnie, w dzisiejszych czasach nie ma źródeł oryginalnych aby sprawdzić jak to naprawdę było z tym duchem i z tą duszą i co te pojęcia oznaczają? Natomiast dzisiejsze kopie Starego i Nowego Testamentu zostały sporządzone przez kopistów w języku greckim i zawierają liczne nieścisłości oraz liczne błędy. Na zakończenie powiem tak, że Ci co czytają uważnie Biblię to znajdują w niej różne nieścisłości, natomiast Ci co czytają Biblię po łebkach, to nie mają żadnych wątpliwości. (napisał M.D.)
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
kłamstwu nie

Natomiast dzisiejsze kopie Starego i Nowego Testamentu zostały sporządzone przez kopistów w języku greckim i zawierają liczne nieścisłości oraz liczne błędy. Na zakończenie powiem tak, że Ci co czytają uważnie Biblię to znajdują w niej Jana 4,22-24, natomiast Ci co czytają Biblię po łebkach, to nie mają żadnych wątpliwości. (napisał M.D.)
Przeczytam Twój temat:"Stwórca i Jego Duch oraz..." ,bo ten problem "ducha" i "duszy" jest dla mnie bardzo ciekawy.Zadałem Ci na początku pytanie odnośnie tłumaczenia Jana 4,22-24,które podałeś i nie uzyskałem odpowiedzi:

Skąd pochodzi to tłumaczenie,bo pisze w nim o bardzo ważnej prawdzie,że "jego czciciele powinni Go czcić w swoim duchu.W obecnych tłumaczeniach Jana 4,22-24 pisze o "duchu" lub "Duchu",ale nie ma słowa o czczeniu Boga "w swoim duchu".
W NT są dwa poziomy rozumienia treści.Prawda jest zawarta w tym drugim,wyższym i nie zgadza się z "tą prawdą" z niższego poziomu.Dlatego są te "liczne nieścisłości",o których piszesz,a jest ich bardzo dużo.

Bóg jest Duchem Bożym,dwiema energiami,męską i żeńską,z których wszystko powstało i powstaje.Pisze o tym w Ewangeliach "V" i "Jezusa".Jeśli dobrze pamiętam,to podobnie pisała Orsa na podstawie Kabały,ale to może Ona wyjaśni.Duch Święty jest żeńską energią,więc nie jest tym samym co Duch Boży.

Orsa

Można powiedziec ze W DUCHU zawarty JEST On i ONA
Można powiedzieć,że W DUCHU BOŻYM zawarty JEST ON i ONA.To Ty pisałaś o tym wcześniej na podstawie Kabały,czy ktoś inny,że Boga tworzą dwie energie:męska i żeńska? Napisałaś "JEST",czy ma to jakiś związek z "JESTEM",które bardzo często występuje w Biblii i powinno być pisane z dużej litery,bo ma swoje ezoteryczne znaczenie.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Jr 6:8
"Pozwól się ostrzec, Jeruzalemie, aby moja dusza nie odwróciła się

od ciebie, abym cię nie obrócił w pustynię, w kraj nie zamieszkany."


Jr 13:17
"A jeżeli tego nie usłuchacie, moja dusza w ukryciu płakać

będzie z powodu waszego wygnania i moje oko zaleje się łzami, że trzoda Pana

pójdzie do niewoli."
.......
czy nie jest tu mowa o Duszy JHWH ?

..........
vivere
kabbała to dla mnie zatrudne ,chociaż fajnie jest dowiedziec sie o czyms i uporządkowac to i owo.
W NT, pisze o Ruach HaKodesz tam gdzie pisze że - wiatr wieje i nie wiesz skąd- pisze Onaprzychodzi..
oraz tam gdzie pisze - nie wiecie o co sie modlic ..Ona wstawia się za wami
w trójce religijna nie wierze , jai sens ma bycie TRZECH w Meskiej formie ? Ojcies Syn Duch - a przeciez Adam stworzony
na Celem- orginał i Demut -wyglad Boga
wszem i wobec widac ze jesteśmy jako Ona i On - o Bogu byc moze nie mówi sie PŁCIOWO ,ale ...
...
jedno z przykazan móiące o
Czcij Ojca i Matke swoja
dotyczy właśnie Abba-Chochma -Ojciec i Imma -Matka- Bina ..
Ojciec Wszystko Wie a Matka Rozumie
....
pisałąm ,ale czy sie na cos zdało ...wyśmiano dostałam procenty i do dziś wiszą ... :eek:k:
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wyjaśniam, że w Jana 4,22-24 wiersz mówiący, że "Boga należy czcić w swoim duchu" wiersz ten znalazłem i w tym miejscu wszystkich zaskoczę, że wiersz ten znalazłem w Biblii w przekładzie nowego świata, czyli w Biblii świadków Jechowy. Jest to o tyle dziwne, bo świadkowie Jehowy uważają, że człowiek nie ma ducha ponieważ ma tylko siłę życiową. Uważają też, że człowiek nie ma duszy, ponieważ sam jako całość jest duszą. Natomiast siła życiowa duszy zwana jest u nich "duchem" (proszę tylko nie wciągać mnie w dyskusję w tym temacie, ponieważ ja też tego nie pojmuję). Wracając zaś do tematu - "abyśmy czcili Boga w naszym duchu", to widzę tutaj działalność Ducha Bożego, bo Duch Boży jest jak wiatr i nie wiadomo skąd przychodzi i dokąd zmierza.

Natomiast jeśli chodzi o Jeremiasza 6,8 i 13,17 w których jest mowa o duszy Boga, to proponuję pierwszą stronę Księgi Rodzaju, wiersz pierwszy i drugi.
"Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej, a Duch Boży unosił się nad wodami". Wygląda na to, że już w pierwszych słowach Biblii dowiadujemy się, że Bóg ma wiele wspólnego z Duch Bożym, a nie z duszą Bożą. (napisał M.D.)
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Natomiast jeśli chodzi o Jeremiasza 6,8 i 13,17 w których jest mowa o duszy Boga, to proponuję pierwszą stronę Księgi Rodzaju, wiersz pierwszy i drugi.
"Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej, a Duch Boży unosił się nad wodami". Wygląda na to, że już w pierwszych słowach Biblii dowiadujemy się, że Bóg ma wiele wspólnego z Duch Bożym, a nie z duszą Bożą. (napisał M.D.)
To co proponujesz jest zastanawiające,ponieważ...
"Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej, a Duch Boży unosił się nad wodami".
...mam ZABLOKOWANE dodatki DLACZEGO ? i nie moge cytowac, pogrubiac itp ...brak słów ...
w owym wersecie napisano Ruach Elochim UNOSIŁA sie nad WODAMI ... UNOSIŁA a nie unosił ...?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
...mam ZABLOKOWANE dodatki DLACZEGO ? i nie moge cytowac, pogrubiac itp ...brak słów ...
zmień przeglądarkę

w owym wersecie napisano Ruach Elochim UNOSIŁA sie nad WODAMI ... UNOSIŁA a nie unosił ...?
ponieważ w jęz hebrajskim słowo duch jest rodzaju żeńskiego, tak jak statek (ship) w angielskim, czy w polskim np brama...
 

Dąb

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2010
Posty
49
Punkty reakcji
0
Nawiązuję do słowa "ELOHIM"- według profesora Władysława Kopalińskiego "h" w słowie Elohim piszemy przez samo "h". Dalej -ELOHIM u starożytnych ludów semickich ogólna nazwa bóstwa, w hebr. l. mn.- elohim (od l. poj. eloakh) znacząca bogowie, ale często interpretowana w Biblii jako l. poj. w sensie "Bóg" dostojna nazwa zastępcza niewymawialnego imienia Jahwe lub, a to już ode mnie- imię Boga brzmiało Jehowa. A tak naprawdę imię Boga zostało zagubione. Stało się to za sprawą Ducha Bożego, aby nikt nie miał monopolu na Jedynego Boga, ponieważ Bóg jest Ojcem wszystkich ludzi. zamieszkałych na kuli Ziemskiej. (napisał M.D.)
 
F

Fedorowicz

Guest
...aby nikt nie miał monopolu na Jedynego Boga, ponieważ Bóg jest Ojcem wszystkich ludzi. zamieszkałych na kuli Ziemskiej. (napisał M.D.)
To wcale nie znaczy,że wybranie narodu Izraela przestało obowiązywać."Monopol" narodu żydowskiego pozostaje nadal.Inne prawa obowiązują Izrael,a inne Narody(prawa Noacha).Niech pan się zastanowi,co pisze,aby nie zaśmiecać forum.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
zmień przeglądarkę

ponieważ w jęz hebrajskim słowo duch jest rodzaju żeńskiego, tak jak statek (ship) w angielskim, czy w polskim np brama...
1- zmienię-sprawdze ,ale dlaczego ta nie działą jak nalezy ?
2- owszem a jednak TEN werset zastanawia ...
juz o tym pisałam gdzies tam - zadałam pytanie Zydom i tez sie spierali , TU jest wyraźnie napisane HI-ONA UNOSIŁA.
a to nie jest jak nasza siążka ...
oni mówią Błogosławiona On ...ciekawe ?
sa tacy co wiedza ze jest On-Matka- i On-Ojciec
ale nas ja zwykle 'okradli"
 
Do góry