Reżim Donalda Tuska, czas obalić dyktature PO !

Status
Zamknięty.

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Przypuśćmy że masz rację. Policja prowokowała i zepsuła manifestację 11 Listopada. Nie można zabraniać ani wpływać na jakichkolwiek manifestujących bo mają konstytucyjne prawa do wolności zgromadzeń.

Czy miałbyś coś przeciwko temu aby np. 1 lipca co roku odbywała się parada homoseksualistów, manifestujących z hasłami "zabronić heteroseksualności", czy uważasz że należy wtedy nie reagować w imię wolności zgromadzeń ?
 

H.Joanna56:)

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2012
Posty
478
Punkty reakcji
19
Jestem Polakiem i żyję w Polsce i chcę aby był tu porządek i dobrobyt.
Chcę dokładnie tego samego.
Co mnie obchodzą inne narody?
Mogą Cię nie obchodzić, ale są i czasami dobrze złapać tę perspektywę.
Na co mam tam patrzeć? "Polacy nie gęsi iż swój język mają"
Patrzeć, choćby po to, by widzieć różnice.
Może to Cię ubawi, ale jak patrzę na Chiny, Koreę, niektóre państwa w Afryce czy Ameryce - cieszę się, że żyję w Polsce.
Oczywiście, tak jak Ty uważam, że Polacy nie gęsi i swój język mają. Żałuję tylko, że zbyt często używają niewłaściwych słow.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Herbatniczku, prezentujesz sposób myślenia, polegajacy na porównywaniu dużego z małym przez znajdowanie podobieństw.
29 września i 11 listopada manifestowały duże grupy osób.
Nie wszyscy w tych grupach żądali obalenia władzy, ale władza wyraźnie nie zamierza iść na rękę niektórym żądaniom manifestujących, na przykład zrównania TV TRWAM z innymi stacjami, czy też wołaniom o naprawienie lecznictwa albo szkolnictwa. Wszystkie żądania tych wielkich grup rząd utożsamia z zamiarem szkodzenia wszystkiemu, co dobre.
Natomiast manify, antify czy parady równości w miłości - nieduże pochody i żądania mniejszości w sprawach, które istniejące prawo reguluje bez zakazu uprawiania ich ulubionych zajęć - takie manifestacyjki wywierają na władzę wpływ większy od tych parad wielkich.
Twój przykład z żądaniem zakazu heteroseksualności nie mógłby być traktowany przez organa państwa wyrozumiale, bo rządowi potrzebni są liczni, nowi podatnicy. Czy wszyscy oni mieliby przybywać przez sztuczne zapładnianie?
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Niechęć nie rodzi się znikąd. Wiem, że to co napisze zabrzmi brutalnie ale takie są reali rządów PO. Szkoda, że mu nie wyszło!

@Herbatniczek
Ale jak policja strzela do uczestników marszu i rzuca im pod nogi gaz to jest wszystko OK bo przecież tam byli sami faszyści i naziści prawda? I wszystko jest OK kiedy to policja sama prowokuje takie zamieszki? Ale zaraz o czym ja mówię? Prowokacja? Jaka prowokacja??! Przecież TVN i pozostałe mas media mówią, żę tam nie było prowokacji....
Użytkownik Wolnomyśliciel edytował ten post dziś, 11:58
Proponuję polakom pozabijanie się o to kto ma być tym, który zawiedzie 50 procent społeczeństwa, a drugie 50 ucieszy. Zresztą historycznie to chyba często polska sama siebie wykańczała, kłótniami, durnym veto i pijaństwem - więc spoko, to takie piskie, takie patriotyczne.

Policja, no cóż - popatrz na zachowanie policji w czasie manifestacji w innych krajach - zobaczysz różnicę.
No we Francji dostali by pałami aż miło, tym bardziej, że nie wolno tam fotografować ni filmować policji :) Dziwne, że w Polsce jeszcze można
W Hiszpanii roznieśli by na butach, a w Grecji walili z gładkolufowej, a ludzie skakali jak zające.
Polska policja to się nawet bo pierdnąć w pobliżu tłumu, bo zaraz ich z filmują i oskarżą o wszystko co możliwe.

Jestem Polakiem i żyję w Polsce i chcę aby był tu porządek i dobrobyt.
A ja po prostu żyję tam gdzie chce. Łatwiej mi zmienić miejsce, niż tracić swoje cenne sekundy życia na narzekanie lub próby dokonywania zmian czegoś, czego się ie da zmienić.

Polacy nie gęsi iż swój język mają
Kiego pchali się do UE ?

Co mnie obchodzą inne narody
A ja po prostu mówię; co mnie obchodzą narody :)

na przykład zrównania TV TRWAM z innymi stacjami,
Jak to, przecież zrównano ją z innymi stacjami których nie będzie na multipleksie czyli np TVN24 czy Polsat news ?
Ja myślę , ze zwolennicy wiadomości czy to polsatowskich czy TVN powinni też wyjść na ulicę i walczyć o swoje :) Oj rydzyk nakradł nakradł i jeszcze Polacy go bronią
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
Wolnomyśliciel,

Niechęć nie rodzi się znikąd. Wiem, że to co napisze zabrzmi brutalnie ale takie są reali rządów PO. Szkoda, że mu nie wyszło!

Mógłbyś wyjaśnić, jakie są realia rządów PO? Ktoś mógłby pomyśleć, że żyjemy w Generalnym Gubernatorstwie i najważniejszą powinnością każdego Polaka jest strzelanie do przedstawicieli znienawidzonego reżimu i podkładanie bomb pod państwowe instytucje.
Rozumiem, że może Ci się nie podobać krzywy nos Tuska i wąsy Komorowskiego, ale żeby z tego powodu wywoływać narodowe powstanie???

Czego oczekujesz od władzy i czym Ci się obecna aż tak naraziła?


Wilk_LancaSter

ale władza wyraźnie nie zamierza iść na rękę niektórym żądaniom manifestujących, na przykład zrównania TV TRWAM z innymi stacjami, czy też wołaniom o naprawienie lecznictwa albo szkolnictwa. Wszystkie żądania tych wielkich grup rząd utożsamia z zamiarem szkodzenia wszystkiemu, co dobre.

Gdyby władza ta, bądź poprzednie, naprawdę zrównały w prawach TV TRWAM z innymi stacjami, mielibyśmy rewolucję na ulicach! Gdyż wówczas, OJDYR Rydzyk musiałby płacić za koncesję, składać regularne raporty finansowe i płacić podatki. Ponadto, finansowo odpowiadać za treści wygłaszane na swoich kanałach(takie np. TOK.FM i Polsat, zapłaciły po 500 000 zł kary, gdyż pisowskiej KRRiTV nie spodobało się to, co było mówione w ich programach)

Podobnie z naprawą lecznictwa. Wszyscy wiedzą, że jedynym sposobem poprawienia sytuacji w Służbie Zdrowia, jest wyrwanie tej instytucji ze skansenu Komuny w którym tkwi nieprzerwanie od 1989. Ci którzy pod sztandarami PIS nawołują do reformy, tak naprawdę nie chcą żadnych zmian, ale żeby było tak jak obecnie, tylko lepiej. Rząd, który wreszcie zrobi porządek z tą sferą życia, ściągnie na siebie ich nienawiść.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
O obalaniu czegokolwiek brakuje wypowiedzi, widocznie ludziska niczego obalać nie chcą.
Możliwe, że chce obalić rząd ONR. Ale nie przedstawia niczego w zamian poza ogólnikami'
Czyżby ONR obawiał się prawa z lewa? Nie ma władz, ONR więc i odpowiadać nikt nie może. Nie ma statutu, nie ma programu...
Czyżby to było spowodowane chęcią zabierania rządowi możliwości zakazywania i możliwości delegalizowania za odstępstwa od statutu?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
likwidacja ONR nie jest na rękę PO, Tusk ze swojego punktu widzenia powinien popierać ONR. Obecność narodowców to największe zagrożenie dla PIS, bo likwiduje zawłaszczenie prawej strony sceny politycznej przez P. Kaczyńskiego.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
A Ja.... obaliłem Tuska w jeden miesiąc, no moze dwa!!!!!!!!!!!!!
Już TUSK i farajna ze słomą w kozakach nie są moimi wodzami!!
Już TUSK ma g... do gadania!
Jeszcze tylko papiery emerytalno-rentowe i historię składek ściągne z Opola do Bochum i .... Tusk może sobie
robic paliwko w Polsce po dychu za litr a fajeczki po dwie dychy.... Ani parzy, ani ziębi... mnie to już... He, He

Tak jak to w którymś z postów obiecałem, tak słówka dotrzymałem! Teraz trzymam za partią Merkelowej (mądrze gada i dobrze robi! Zamknąć TUSKOWI kurek z EURO-WALUTĄ!! Zamknąć kurek i ... TUSKA)!

Niemcy za 1.5mld.euro budują 800km AutoBahnu a Polacy QVA złodzieje ... na 700km ponad 3.5mld roz..je......ali!!! I autostrad jak nie było tak nie ma!!! Mieszkam w Dojcz-landii od 45 dni i juz KOMPLET lekarza zaliczyłem! Od kardiologa po dentystę! Od rejestracji (przez Internet) do recepty i leczenia w czasie powiedzmy 10dni!! A tu QVA w DEBIL-LANDZIE (czyt. Polsce) zapisy do kardiologa na 2019rok... Ja pindolę!!! Ludzie! Młodzi i starsi! Wiejcie stamtąd! Wiejcie!!

Dla Mnie PO, PIS i reszta gadów - są - OBALENI!!
Raz na zawsze!! Nawet jeśli będę musiał TUTAJ skończyć żywot, to... wolę by... wpindalały Mnie Niemieckie Ekologiczne robale jak...
polskie żywe Hieny, chcące zarobic na pogrzebie na nowego Opla!! z kosciłem na czele (za ślub 2000, za pogrzeb 3000- AMEN)... a za nagrobek z kamienia wykopanego z lasu... chca tyle co za pół Astry!

Cena gazu i prądu - najwyższa w europie (w stosunku do zarobków). Zresztą... co Ja gadam! W PL wszystko jest najdroższe!!
Minimalna płaca krajowa! 1300zł!!! czyli 300 z groszem euro!! QVA!!! tyle nie wynosi nawet socjal w Niemczech!

Gadać, gdybać, można... ale ... ile lat??? Brakuje jeszcze godziny policyjnej i czołgów na ulicach!
UOP powinien biegać w kominiarkach i łapanki robić! Siłą pakować w KABARYNY (więźniarki) i do marketów wozić bo... jest QVA promocja!

Jak dobrze - że... dzięki forumowisku - mogę podnieść sobie adrenalinkę z rańca - wpadając INTERNETOWO do DEBIL-LANDU na chwilkę... Wiecie - ta niemiecka kawa jakaś słaba! Może dlatego że... oryginalna, a nie... z dodatkami uszlachetniającymi smak (i cenę?)
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
ONR (jego duża część) brzydzi sięSmoleńskiem i w tym względzie jest zbieżna z PO, a przeciwna PiS-owi.
Jednak w sprawie zasadniczej - roli narodu w państwie - ONR i PO, to niebo i ziemia.
Można łączyć wodę z ogniem, lecz wtedy albo ogień zgaśnie, albo woda wyparuje, więc sojuszu ONR z PO nie będzie
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
nikt nie mówi o sojuszu, tylko o dyskretnym wsparciu. To pole do popisu dyplomacji politycznej
 

H.Joanna56:)

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2012
Posty
478
Punkty reakcji
19
Herr ernest,
Nie pozostaje nic innego, jak życzyć szerokiej drogi i szczęścia w nowej Ojczyźnie.
wolę by...wpindalały Mnie Niemieckie Ekologiczne robale
Zanim to się stanie, wypadałoby upuścić nieco trującego jadu, choćby z miłości do tych niemieckich ekologicznych robali.
Tymczasem pijąc" słabą" kawę -
Może dlatego że... oryginalna
i siedząc wygodnie w porządnym, bo przecież niemieckim fotelu - delektuj się myślą;
Ja.... obaliłem Tuska w jeden miesiąc, no moze dwa!!!!!!!!!!!!!
Powodzenia w drodze na najwyższe, bo niemieckie szczyty!
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Nie pozostaje nic innego, jak życzyć szerokiej drogi i szczęścia w nowej Ojczyźnie
oh, meine liebe Polin :) Danke... :) Wirklich danke....

Sugerujesz - że - wsadziłem Niemcom palca w d.... i się cieszę :)
Może i racja - lecz... w takiej d.... palca warto trzymać... bo ...
zechciej zauważyć, że... du..pa ta.. jako jedyna dała mi to, na co zasługuję...
zasługuje jako człowiek, czyli...

QVA :)
wreszcie nie będę kombinował w grudniu skąd wziąźć na ratę :) za mieszkanie
wreszcie mam pracę z pełnym socjalem
wreszcie - podwyżka prądu i gazu ani mnie parzy ani ziębi :)
wreszcie - kupno nowego auta z salonu to tylko formalność :) a nie... sen
wreszcie - chcąc kupić DOM - w banku... mówią ok! Pół roku pracy minimum - 3300eu spokojnie wystarczy i... będzie mały
domek za 125000 w ratach na okres 10lat!! Wiem - bo juz się dowiadywałem...
więc, jak sama widzisz "kochanie..." - 10lat !!!! a nie 30 czy 40 jak w POLONII....

I wiesz "skarbuniu" co jest w tym najlepsze??? Jest pewne w 100% że ten kredyt dostanę i w 99% że... spłacę go jeszcze za życia :)

Materializm????
Niech będzie i materializm lecz... ja to nazywam PREZENTEM OD LOSU i KONKRETNYM ZASTRZYKIEM z zawartością chęci do życia... bo... tu - perspektyw na przyszłość mam tyle - że... w kieszeniach mi się nie mieszczą :)

Fakt.... Przez pierwsze 2,3 miesiące można ZDE-BIL-NIEĆ bo... nawet sam fakt że... nowego Passata z salonu za 43500euro dają Ci na zwykłą umowę (kontrakt) już po miesiącu pracy!!! I najlepsze jest to... że... człowiek tej - śmiesznej raty - nawet nie odczuje, tymczasem w Polsce... ??????? Kupić wózek za ponad 200.000zł to cud!!

Tak, tak... Ernest MATERIALISTA! A co tam! Raz się żyje!
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
Herr Debeściak,

wreszcie - kupno nowego auta z salonu to tylko formalność :) a nie... sen
I wiesz "skarbuniu" co jest w tym najlepsze??? Jest pewne w 100% że ten kredyt dostanę i w 99% że... spłacę go jeszcze za życia :)

I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o patriotyzm. Nieprawdaż? Dla nich i tak będziesz tylko polaczkiem w passacie. Powodzenia.
Nie martw się Debeściak, za dwadzieścia lat dogonimy Niemców w bogactwie. A wtedy może zapomnimy co wypisywałeś i przyjmiemy Cię z powrotem na łono?
 

Gr33n Acid

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2012
Posty
60
Punkty reakcji
0
A co ma patriotyzm odnoszący się do kraju, narodu, polskości z III RP - aparatem administracyjnym na terenach Polski ?!?!?! Ludzie, którzy uciekali z PRLu to też nie są patrioci? Walczyć można o jakąś szczytną idee, a nie aparat państwowy, który potraktuje obywatela jak śmiecia.
 

vekjt

Nowicjusz
Dołączył
16 Listopad 2012
Posty
58
Punkty reakcji
0
Też się zastanawiam - co ma patriotyzm do uwielbienia dla aparatu państwowego? Jakoś nie mogę tego rozgryźć. Ja to chyba zawsze jakoś inaczej definiowałem to pojęcie. Idąc tym tokiem myślenia, to czy zaraz ten, który nie jest wielbicielem tegoż aparatu, czyli organów i obsługujących je urzędów (i rządzących, którzy przecież tworzą tę całość), automatycznie nie może się nazywać patriotą? No proszę. Starając się myśleć racjonalnie, ja to skłaniałbym się raczej w drugą stronę - już prędzej nie śmiałbym nazwać patriotą kogoś, kto JEST gorącym zwolennikiem tego, jak obecnie wygląda nasze państwo. Dlaczego? Czas pokaże. :)
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
za dwadzieścia lat dogonimy Niemców w bogactwie.

HAHAHAHAHAHAHA

Jedyna nadzieja w doganianiu czegokolwiek w tym kraju i wladzami ktore maczaly palce w zmianie ustroju ( czyli transferu polskiego dorobku z czasow PRL w prywatne rece ) jest jak Niemcy sami sie zniszcza np poprzez zmiane ustroju na kalifat
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
Gr33nAcid i Vekjt,

nie utożsamiam patriotyzmu z uwielbieniem władzy, ani nie potępiam emigracji zarobkowej. Szlag mnie trafia gdy facet, który jeszcze niczego w życiu nie zrobił, poniewiera polskością tylko dlatego, że Polska nie dała mu nowego Passata.
A powinna, ku..... Należy mu się jak psu micha, gdyż urodził się i jest!!!

Nie widzi czego dokonaliśmy przez ostatnie 23 lata, jak bardzo zmieniliśmy kraj na lepsze w trudzie i mozole. Nie chce tego ciągnąć, wolno mu! Załatwiliśmy mu taką możliwość MY, frajerskie pokolenie które za bezdurno nadstawiało głowy za Polskę nie za mieszkania i samochody, tylko dla idei. Może wyjechać, ale niech nie dorabia do tego ideologii. A Ci którzy zostaną odwalą czarną robotę i zmienią ten kraj.
A mnie pozwólcie oceniać, które zachowanie zasługuje na szacunek?

shogu,

Użytkownik Iron Duke dnia 24 listopad 2012 - 07:22 napisał
za dwadzieścia lat dogonimy Niemców w bogactwie.

HAHAHAHAHAHAHA

Jedyna nadzieja w doganianiu czegokolwiek w tym kraju i wladzami ktore maczaly palce w zmianie ustroju ( czyli transferu polskiego dorobku z czasow PRL w prywatne rece ) jest jak Niemcy sami sie zniszcza np poprzez zmiane ustroju na kalifat
Mnie możesz nie wierzyć, ale On chyba wie co mówi?
http://www.tokfm.pl/...ska_dogoni.html
 

vekjt

Nowicjusz
Dołączył
16 Listopad 2012
Posty
58
Punkty reakcji
0
@IronDuke
No, dobra, nastawialiście głowę dla idei. Szlachetnie - i co z tego? Co dalej z tą ideą? Myślę, że trochę inaczej patrzymy na przemianę w '89. Wysiłek w coś włożony nie zawsze idzie w parze z rezultatem. Różnie bywa. Jestem za młody, żeby pamiętać PRL. Wiele słyszałem, wiele czytałem - teraz też wiele czytam i wydaje mi się, że wiele rzeczy dostrzegam - i myślę, że w '89 (i później!) nie zrobiono wszystkiego tak, jak powinno się to zrobić. Nie mówię, że jestem nieomylny, że ja, gdybym mógł, wszystko zrobiłbym lepiej. Tego wiedzieć nie mogę, ale to wcale nie przeszkadza mi dostrzegać tego, co obecnie dzieje się w Polsce. Wystarczy być na bieżąco i wyciągać wnioski, a czasem posilić się opinią kogoś autentycznie mądrzejszego od siebie i wyciągać własne wnioski również na jej podstawie. Pewnie, że kraj nadal się zmienia. To nieuniknione, że się zmienia - ale czy zmierza w dobrą stronę? Przecież komuś w moim wieku, studentowi, to aż strach myśleć o przyszłości. Bardzo nie chciałbym stąd wyjeżdżać, ale zdaję sobie sprawę, że mogę po prostu zostać do tego zmuszony. Przecież już tylu ludzi zostało. Brzydzę się tym systemem, brzydze się wszystkimi rządami po '89 (a obecnym najbardziej!), brzydzę się kłamstwami, hipokryzją i tym, co z ludźmi robi medialna propaganda - wystarczy spojrzeć np. na to, jak się w naszym kraju traktuje prawdziwych patriotów (tych, którzy niekoniecznie marzą o dalszym wcielaniu Polski do Eurolandu, wszechobecnym złodziejstwie i dalszym masakrowaniu jej gospodarki - i tych, którzy nie chcą, żeby ich wnuki, prawnuki i cholera wie kto jeszcze przez całe swoje życie musieli spłacać długi Millerów, Kaczyńskich, Tusków i całej reszty).

A Balcerowicz? Równie dobrze możesz posłuchać, co na ten temat mają do powiedzenia np. eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Oni chyba też wiedzą, co mówią?
 

Wiesiu PL

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2011
Posty
201
Punkty reakcji
1
Jesteśmy za słabi na egipt... każdy mówi że trzeba znieść tuska ale kto tak naprawde wyszedł by na ulice? trzeba zorganizowanego ruchu tak jak to sie miało z ACTA
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
vekjt,

Pewnie, że kraj nadal się zmienia. To nieuniknione, że się zmienia - ale czy zmierza w dobrą stronę? Przecież komuś w moim wieku, studentowi, to aż strach myśleć o przyszłości.
A jak sądzisz? Studenci w Grecji, Hiszpanii, czy nawet Francji mają pewniejszą przyszłość? Jeśli czytasz, zobacz dane statystyczne dotyczące polskiego PKB w ostatnich 20 latach. Samo się nie zrobiło!

Brzydzę się tym systemem, brzydze się wszystkimi rządami po '89 (a obecnym najbardziej!), brzydzę się kłamstwami, hipokryzją i tym, co z ludźmi robi medialna propaganda - wystarczy spojrzeć np. na to, jak się w naszym kraju traktuje prawdziwych patriotów (tych, którzy niekoniecznie marzą o dalszym wcielaniu Polski do Eurolandu, wszechobecnym złodziejstwie i dalszym masakrowaniu jej gospodarki - i tych, którzy nie chcą, żeby ich wnuki, prawnuki i cholera wie kto jeszcze przez całe swoje życie musieli spłacać długi Millerów, Kaczyńskich, Tusków i całej reszty).
W tych zdaniach oprócz prawdy, jest także wiele emocji, a co gorsza, fałszywych tez i założeń.
Dlaczego sądzisz, że patriotą może wyłącznie być wróg UE? Ja z patriotycznych pobudek oczekuję szybkiej i głębokiej integracji Europy. Niepowodzenie tego procesu będzie według mnie, nieszczęściem dla Polski i Polaków. Znam wielu wybitnych przedstawicieli naszego Narodu,myślących podobnie. Masz rację w sprawie długu publicznego. Tylko postaw się w roli premiera i spróbuj ludziom zabrać pięniądze i przywileje, które od zawsze dostawali. Będziesz miał natychmiast Grecję na naszych ulicach i opozycję, która zrobi z Ciebie wroga ludu. Oczywiście, nie chcę przez to powiedzieć, że nie należy robić wszystkiego co możliwe, by dług zmniejszać, ale, że jest to karkołomne zadanie.

Jakie "masakrowanie gospodarki" miałeś na myśli? Chyba nie to, że jest ona w tej chwili o 70% silniejsza niż 20 lat temu?
Mało kto dzisiaj pamięta, że Polska w 1989 roku była jednym z najbiedniejszych Państw wśród ówczesnych europejskich demoludów. Bieda ta znalazła odzwierciedlenie w PKB Polski na głowę mieszkańca, który wynosił wtedy, według obecnych szacunków, trochę ponad. 6000 USD. W PKB per capita ?wyprzedzała? nas nieznacznie jedynie Rumunia, gdyż jej PKB był mniejszy o 300 USD na głowę. Natomiast Węgrzy, Słowacy, Litwini, Łotysze czy też Estończycy, ze swoim PKB wynoszącym grubo ponad 8000 USD wyprzedzali nas znacznie, a Czesi czy też Słoweńcy z PKB per capita wynoszącym ponad 11000 USD to byli ówcześni prawdziwi demoludowi krezusi. Jedynie Bułgaria ze swoim PKB wynoszącym 7330 USD na głowę była tak trochę ?po środku?.
Jak widać wesoło nie było, co każdy w ten lub inny sposób odczuwał na własnej skórze. Nie ma co się dziwić, gdyż ówczesny PKB Polski na głowę wynosił jedynie 38 % średniego PKB WE (UE 15), a sytuację dodatkowo pogorszyła recesja transformacyjna w latach 1990 i 1991, która ten nasz marny dochód jeszcze bardziej zjadła. Mało pocieszający jest fakt, że recesja, która dotknęła wszystkie kraje postsowieckie, w Polsce była najkrótsza i spowodowała jeden z najmniejszych spadków PKB. Nie uwzględnię jednak tego spadku w szacunkach, gdyż tekst traktuję jako rocznicowy, czyli że muszę się odnieść do 1989 roku, a poza tym ktoś mógłby mi zarzucić manipulowanie danymi. Niemniej należy wspomnieć, że recesja transformacyjna spowodowała, że na początku musieliśmy startować z poziomu ok. 5000 USD PKB na głowę mieszkańca.
Jak to wygląda dzisiaj, po dwudziestu latach? Ze swoim PKB per capita wynoszącym w 2008 roku prawie 17000 USD wyprzedziliśmy Bułgarię(11629) i zbliżyliśmy się do Litwy(17893) oraz Łotwy(18975), które w przyszłym roku w związku z recesją wyprzedzimy, natomiast ciągle daleko nam nie tylko do krajów starej unii, ale także do Słowenii(26763), Węgier(21943), czy Czech(26237). Czy mogliśmy więcej? Pewnie mogliśmy, ale należy mieć na uwadze, że Polska, po Irlandii, miała w UE najwyższy procentowy wzrost PKB per capita w stosunku do roku 1989, a obecny i przyszły rok zapewne jeszcze te procenty na korzyść Polski skoryguje.
PS
Policzyłem to się podzielę - liczby w postaci procentowego wzrostu PKB per capita (wg PPP, 2009/1989), z uwzględnieniem szacunków MFW na rok 2009 (obliczenia własne):
Bułgaria 156%
Litwa 182%
Łotwa 199%
Słowacja 214%
Słowenia 219%
Czechy 220%
Estonia 229%
Węgry 243%
Polska 275%
 
Status
Zamknięty.
Do góry