Katolicka inkwizycja walcząca z prawdą ?

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
No fajnie i nie żebym się czepiał ale kiedy możemy mówić o odrodzeniu ? Rozumiem, że wtedy gdy coś się odrodziło po jakimś upadku lub zostało już kiedyś unicestwione.


Tak ? Kiedy Waszym zdaniem to nastąpiło i z jakiego powodu?


Sory za naiwne pytanie ale mam w tym pewien cel i koncept.
 

Crow0

Bywalec
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
662
Punkty reakcji
38
Miasto
Katowice
Ciężko powiedzieć. Jestem z zamiłowania mediewistą, można powiedzieć, że nawet obsesyjnym, więc zawsze będę postrzegał renesans jako kontynuację średniowiecza. Renesans, jak dla mnie miał wymiar przede wszystkim wymiar społeczny i kulturowy. Niektórzy europejscy historycy twierdzą, że tak to sparafrazuję, iż renesans to takie zepsute, fetyszyzowane średniowiecze i choć ciężko mi się z tym do końca zgodzić to sprowadziłbym to do zdania, że w w renesansie zaczął się liczyć człowiek, zarówno z umysłem jak i ze swoją cielesnością.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
cieszę się, ze tu jednak doszliśmy, renesans, dlaczego był renesansem i od kiedy?
nikt nie ma wątpliwości, że miał miejsce w XVII wieku, a co wcześniej? kiedy się skończył? tutaj już sprzeczności i spojrzeń mnóstwo
teraz docieramy do tego czego nie chciałem pokazać wprost, a "na okrągło" do tego zmierzałem
nieco w imieniu fanatyzmu religijnego, czysto racjonalne podejście pojawiło się podczas procesu inkwizycyjnego, tego, który miał objawić się z całą mocą później
kiedyś miałem wykład, na którym na przykładzie procesu inkwizycyjnego pokazywałem nawrót (oficjalny, "pełną gębą") myślenia klasycznego (logicznego)
to własnie proces inkwizycyjny wrócił do dociekania prawdy...
co było pierwszą po Tomaszu z Akwinu, czy Ockhamie pierwociną renesansu..., pierwszą systemową...
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czyli Twoim zdaniem jak wojna pobudza gospodarkę i inicjuje postęp techniczny tak ciemna strona inkwizycji rykoszetem posiała światło ?
 
Do góry