Kara śmierci

Kara śmierci - ZA czy PRZECIW??

  • Array

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Co do publicznych egzekucji, to jeszcze dodam parę argumentów.
Chcemy podziałać na morderce, czyli człowieka, który jest w stanie uśmiercić niewinną ofiarę. Więc z góry mamy określony cel - człowieka o ograniczonej wyobraźni. Na przeciętnego Kowalskiego, nie trzeba jakoś specjalnie działać, żeby nie mordował. Chcemy więc fundować widowisko, po to by obejrzała je nieliczna grupa potencjalnych morderców, a oglądać mogą wszyscy. Trzeba brać pod uwagę reakcje tej pozostałej większości. A jaka ona będzie? Ludziom przedstawi się tylko cześć tego co zaszło. Śmierć pedofila, który zgwałcił i zamordował w bestialski sposób cztery czy pięć dziewczynek, zaczęła już wzbudzać oburzenie. Może więc lepiej by było pokazać ludziom, gdyby to było oczywiście możliwe, śmierć zarówno delikwenta jak i tych dzieci, zwłaszcza tego które umierało powolną śmiercią na pustyni? Wtedy gawiedź miała by wyważone spojrzenie na sprawę. A tak to będzie kreacja przestępcy na męczennika, a o ofierze nikt nie wspomni. Oczywiście w Arabii nikt nie pomyśli, żeby robić męczennika ze zwyrodnialca. Ale u nas jak najbardziej tak by się stało.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
A ja zaproponuje eksperyment dla powyższych tez Lobo.

Słynny - "Krótki film o zabijaniu"
Jakie są reakcje widzów?
Ja - współczuję ofierze, a karę śmierci dla mordercy nie nazwał bym czymś niesprawiedliwym (choć ja w takich przypadkach bym jej nie stosował)
Inni ludzie - wielu (chyba nawet większość) bardziej współczuje mordercy.

Jak by wyglądały proporcje współczujących mordercy, do współczujących ofierze, gdyby nie pokazano wcale zabójstwa? (na oko obstawiam - 90% współczuje mordercy).
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Dzięki Adam, bo myślałem właśnie o tym filmie, kiedy to pisałem. Powiem Ci więcej. W pewnym momencie kiedy wiadomo już, że grany przez Bakę chłopak, nie jest w stanie stanąć wobec śmierci i zaczyna panikować, zapomina się scenę kiedy dusi taksówkarza i odczuwa do niego pewną empatie. Ja przynajmniej tak mam. To jest bardzo ludzkie. Ale czy to jest racjonalne, logiczne?
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Pewnie, że empatie się odczuwa.
Ja nie był bym w stanie obejrzeć egzekucji największego zbrodniarza (prawdopodobnie).
Sprawa w tym filmie była jednak jasna - pełna premedytacja (obserwacja i chowanie się przed policjantem na ulicy, dobicie taksówkarza).
Mimo wszystko ja jestem zwolennikiem stosowania KŚ do największych tylko potworów i morderców i gwałcicieli recydywistów.

BTW
Uważam gwałt ze szczególnym okrucieństwem, czy jakieś inne sadystyczne zabawy za zbrodnie dużo większą niż zwykłe zabójstwo.


BTW2
Często w dyskusjach o Karze śmierci przybliżam przeciwnikom przykłady najbardziej okrutnych zbrodni, czy filmy ze zbrodniarzami.
Parę miesięcy temu widziałem doskonały przykład - "Funny Games". Na jaką karę zasługuje dwójka negatywnych bohaterów tam przedstawionych? "-Dlaczego to robicie? -A dlaczego nie?". Koszmar dla zapalonych wyznawców resocjalizacji i wierzących, że społeczeństwo jest winne stworzenia przestępców (szokujący okrucieństwem film, ale przemocy fizycznej i krwi bardzo mało, a reżyser to bardzo inteligentny facet).
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
"Doszło do tego, że 11-latek w pewnym momencie błagał:
Zostawcie mnie, dajcie mi umrzeć!katowany 11-latek
zostawcie mnie, dajcie mi umrzeć! Sadyści tak też zrobili. Zostawili konającego starszego chłopca w lesie - półnagiego, na chłodzie.

Ranny 9-latek, zalany krwią i bez butów z trudem dotarł do zabudowań, gdzie poprosił o pomoc napotkaną parę przechodniów.

11-latka znalazł w lesie jego ojciec, niewiele brakowało, by chłopiec zmarł. Pogotowie lotnicze, które dotarło na miejsce, przez ponad godzinę próbowało ustabilizować stan dziecka na tyle, by można je było przetransportować do szpitala. Chłopiec miał tyle siniaków, że w szpitalu rodzice nie mogli go przytulić.

Obaj prześladowani chłopcy przeżyli, jednak odnieśli poważne obrażenia, wymagające długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Ucierpiał zwłaszcza 11-latek, który potrzebował operacji plastycznej, by powrócić do w miarę normalnego wyglądu.

Nastoletni sadystyczni oprawcy zostali oskarżeni o próbę podwójnego zabójstwa oraz groźby pod adresem trzeciego chłopca, którego zaatakowali w podobny sposób tydzień wcześniej. Jednak sąd oddalił te zarzuty wobec nich. Jednocześnie sąd przyznał, że oprawcy spowodowali ciężki uszczerbek na zdrowiu dwóch ofiar oraz nakłaniali do odbycia aktów seksualnych. Sadyści zostali uznani winnymi również rozboju."

Okazało się, że sprawcy inspirowali się zabójstwem z 1993 roku, kiedy to dwóch 10-latków zakatowało 2-latka.


a co w takiej sytuacji???
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Ja nigdy nie nazywałem siebie, jak np. robił to Brave "ultimate konserwą". Staram się uniknąć znanej psychologicznej pułapki ciągłego radykalizowania danych poglądów po ich przyjęciu.
akurat ze mna jest odwrotnie, ja lagodnieje w swych osadach
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
"Doszło do tego, że 11-latek w pewnym momencie błagał:
Zostawcie mnie, dajcie mi umrzeć!katowany 11-latek
zostawcie mnie, dajcie mi umrzeć! Sadyści tak też zrobili. Zostawili konającego starszego chłopca w lesie - półnagiego, na chłodzie.

Ranny 9-latek, zalany krwią i bez butów z trudem dotarł do zabudowań, gdzie poprosił o pomoc napotkaną parę przechodniów.

11-latka znalazł w lesie jego ojciec, niewiele brakowało, by chłopiec zmarł. Pogotowie lotnicze, które dotarło na miejsce, przez ponad godzinę próbowało ustabilizować stan dziecka na tyle, by można je było przetransportować do szpitala. Chłopiec miał tyle siniaków, że w szpitalu rodzice nie mogli go przytulić.

Obaj prześladowani chłopcy przeżyli, jednak odnieśli poważne obrażenia, wymagające długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Ucierpiał zwłaszcza 11-latek, który potrzebował operacji plastycznej, by powrócić do w miarę normalnego wyglądu.

Nastoletni sadystyczni oprawcy zostali oskarżeni o próbę podwójnego zabójstwa oraz groźby pod adresem trzeciego chłopca, którego zaatakowali w podobny sposób tydzień wcześniej. Jednak sąd oddalił te zarzuty wobec nich. Jednocześnie sąd przyznał, że oprawcy spowodowali ciężki uszczerbek na zdrowiu dwóch ofiar oraz nakłaniali do odbycia aktów seksualnych. Sadyści zostali uznani winnymi również rozboju."

Okazało się, że sprawcy inspirowali się zabójstwem z 1993 roku, kiedy to dwóch 10-latków zakatowało 2-latka.


a co w takiej sytuacji???
Chyba kiedyś już pisałem. Brak kary śmierci, to tylko mała cześć problemu dzisiejszego wymiaru sprawiedliwości, który jest po prostu zbyt łagodny wobec zwyrodnialców.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ja tam ciagle mlody
oprocz zboczenia (knightonline) mam nowe travian = okazalo sie ze jestem najmlodszy w sojuszu...
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Jestem kategorycznie przeciw
Uważam, że osaoby polepniajace okrutne mordy, nie są na pewno do końca zdrowe psychicznie. Moim zdaniem jeśli spoleczenśtwo - panstwo nie zapewnilo takim ludziom odpowidnich warunkow do normalnego rozwoju i zycia, to nie ma prawa pozbawiać ich tegoz życie, tylko wziąć za nie odpowidzialność (ile jest katowanych w dzieciństwie dzieci, i ile zmów milcznia wśrod sąsiadow, potem te dzieci stają sie ktami dla innych) Przecież kazdy rodzi sie dobry... Nie potępiajmy tak łatwo. Szansa należy sie każdemu.
Jestem natomiast za sporym zwiekszeniam kar, pracami na rzecz spolecznnstwa.

Śmieszą mie opinie typu oko za oko, ząb za ząb, ktorchy tu pelno... Jeli by sie stosować do tego mielibyśmy kraj samych inwalidów.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Uważam, że osaoby polepniajace okrutne mordy, nie są na pewno do końca zdrowe psychicznie.
Czym to podparte?

Moim zdaniem jeśli spoleczenśtwo - panstwo nie zapewnilo takim ludziom odpowidnich warunkow do normalnego rozwoju i zycia,
Co ja mam za obowiązek wyciągać rękę do szumowin, którą mogą 'odgryźć'?

to nie ma prawa pozbawiać ich tegoz życie, tylko wziąć za nie odpowidzialność
A to nie jest tak, że każdy odpowiada za siebie? :(

(ile jest katowanych w dzieciństwie dzieci, i ile zmów milcznia wśrod sąsiadow, potem te dzieci stają sie ktami dla innych)
No właśnie, ile?

Przecież kazdy rodzi sie dobry...
?
Chyba prędzej z 'neutralnym' życiorysem, nie zaś wychylonym w którąś stronę.

Nie potępiajmy tak łatwo. Szansa należy sie każdemu.
Np. jeden człowiek zabił 33 młodzieńców, większość uprzednio zgwałcił, a potem zwłoki zakopywał pod swoim domem.
Dałabyś mu szansę na poprawę, bo pewnie biedaczek nie wiedział co czyni? I po wykonaniu wymyślonej przez Ciebie kary został Twoim sąsiadem, jakby nigdy nic? :)
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Czym to podparte?


Co ja mam za obowiązek wyciągać rękę do szumowin, którą mogą 'odgryźć'?


A to nie jest tak, że każdy odpowiada za siebie? :(


No właśnie, ile?


?
Chyba prędzej z 'neutralnym' życiorysem, nie zaś wychylonym w którąś stronę.


Np. jeden człowiek zabił 33 młodzieńców, większość uprzednio zgwałcił, a potem zwłoki zakopywał pod swoim domem.
Dałabyś mu szansę na poprawę, bo pewnie biedaczek nie wiedział co czyni? I po wykonaniu wymyślonej przez Ciebie kary został Twoim sąsiadem, jakby nigdy nic? :)

Widzisz Ty patrzysz na skutek, a ja na przyczynę, bardzo okrutna ta twoja wizja świata... odpowiedzialnym tylko za siebie być? naprawdę tak uważasz, wyaciągać ręki nie musisz, nikt nie każe, ale moze ktoś chce. Dziecko sie rodzi neutralne - ok, ale nie twierdzisz, ze zle wiec, coś go do zlego sklania, powiesz ze geny tak? na pewno nie tylko.
Hymmm mamy zupelnie inny śwoatopogląd wiec i tak sie pewnie nawzajem nie zroumiemy. To tylko moja opinia.
 

strikemaster

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2009
Posty
190
Punkty reakcji
3
Jestem przeciw. Kara smierci jest nieodwracalna, i ze względu na pomyłki sądowe oraz nawet celowe manipulacje (czyli sądowe morderstwa) jest niedopuszczalna. Poza tym, utrzymanie więźnia skazanego na śmierć w specjalnej celi oraz sama egzekucja jest niewiele tansza od dożywotniego przetrzymywania w zwykłej celi. Oprócz tego myślę, że dożywocie jest dotkliwszą karą niż czapa, choćby dlatego, ze znacznie dłużej trwa.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Jestem przeciw. Kara smierci jest nieodwracalna, i ze względu na pomyłki sądowe oraz nawet celowe manipulacje (czyli sądowe morderstwa) jest niedopuszczalna.
tak pomyłki sądowe zdarzają się tez w druga stronę morderca wychodzi na wolność i dalej morduje !!

Poza tym, utrzymanie więźnia skazanego na śmierć w specjalnej celi oraz sama egzekucja jest niewiele tansza od dożywotniego przetrzymywania w zwykłej celi.

prosiłbym o dane bo z tego co wiem miesięczne utrzymanie więźnia kosztuje od 4 do 8 tyś zł
ile kosztuje utrzymanie i egzekucja kanalii który zabił??!!
w niedalekim miasteczku gnojek 19 lat oblał benzyna i podpalił samochód konkurenta do względów panny ... konkurent był się spalił w autku ... sprawca dostał 15 lat zapewne po 5 wyjdzie !! wiwat sprawiedliwość !!

Oprócz tego myślę, że dożywocie jest dotkliwszą karą niż czapa, choćby dlatego, ze znacznie dłużej trwa.

tak i kosztuje niewinne społeczeństwo kolosalne kwoty za wikt i opierunek kanalii które tyje pakuje albo oglada dvd z kinem akcji w tle !!
po raz drugi wiwat sprawiedliwość !!

na deser jak działa resocjalizacja : http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Nastolatek-porwal-i-zgwalcil-86-latke;-kobieta-zmarla,wid,11685860,wiadomosc.html?ticaid=191a7
 

szydlowski

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam

Ostatnio dość sporo się dzieje złego w naszym otoczeniu bliższym oraz dalszym. Dużo "elementu społecznego" stwarza zagrożenie dla zwykłych ludzi, dla nas. Niekiedy dochodzi do morderstw z zimną krwią. Dopóki nie dotyczy to nas samych, oglądając telewizję czy czytając gazetę nie raz chcielibyśmy przywrócenia w Polsce kary śmierci.

Niedawno powstał serwis karasmierci.org z myślą o wyrażaniu własnych opinii oraz braniu udziału w sondach i ankietach. Prezentowane są i będą znane i głośne sprawy, które dobitnie pokazują, że kara śmierci byłaby skuteczniejszym środkiem karania niż długoletnie osadzenie skazanego na nasz (podatników) koszt.

Jeżeli serwis spotka się z dużą popularnością oraz wzbudzi zainteresowanie planujemy wystosować pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o debatę oraz ogólnospołeczne referendum na ten temat.

Proszę porozsyłać ten adres do znajomych, umieszczać na innych forach. Temat jest dość kontrowersyjny ale mam nadzieję na spokojną dyskusję oraz udział w sondach.
 

Montaggamer

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2009
Posty
293
Punkty reakcji
15
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Kara powinna odzwierciedlać popełniony czyn.Problem w tym, że niestety po obserwacjach historii widać, że nawet taka kara nie jest skuteczna.
Poza tym zdarza się, że takiej karze zostaje poddana niewinna osoba.
Jestem trochę rozdarty w tej sprawie, ale z drugiej strony od wielu lat narzekamy, że w naszym społeczeństwie ludzie mają sobie prawo za nic.
Co wynika właśnie z za niskich kar grożących za złamanie go.
W tej chwili jestem na 65% za karą śmierci w Polsce.
Pozostałe 35% to moje wątpliwości i rozważania przeciw.

Zawsze staram się nie upierać się na 100% przy jednym stanowisku ;)
 

szydlowski

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
W takim razie proszę moderatora o podpięcie do głównego tematu powyższego adresu stronki, myślę, ze im więcej opinii tym lepiej :)
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Chyba kiedyś już pisałem. Brak kary śmierci, to tylko mała cześć problemu dzisiejszego wymiaru sprawiedliwości, który jest po prostu zbyt łagodny wobec zwyrodnialców.
Ja bym zaczął jednak od czegoś innego, głębokiego zastanowienia się nad naszym systemem penitencjarnym i zbudowaniem go od podstaw. Taki ciekawy przykład - jeśli przestępca, które zgwałcił kogoś trafi do zakładu półotwartego będzie mial prawo do przepusti i wyjdzie na wolność na jakiś czas. Natomiast jego kolegą z celi może być np. "zwyrodnialec", który odsiaduje karę bezwzględnego pozbawienia wolności za jazdę na rowerze po pijaku.

Co do kary śmierci to ja po staremu jestem przeciw, nie będę tego wałkował od nowa.
 
Do góry