Kandydaci na Prezydenta

Status
Zamknięty.
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
A może wyjaśnisz nam wszystkim w jaki sposób zasiłki przyczyniaja sie do rozwoju gospodarczego co?
Alez one nie maja na celu przyczyniac sie do rozwoju gospodarczego ale do rozwoju spolecznego.
Panstwo to nie firma.
Panstwo ma dbac o wszystko, nie tylko rozwoj gospodarczy.
A w Singapurze nie ma może zasiłkow dla bezrobotnych[ nie wiem] ale w tym panstwie z zasady ludzie mają pracowac, bezrobocie nie jest wzkazane, to cos troche podobne do naszego sasiada Bialorusi.
Zresztą Łukaszenko czesto mówi że chciałby wdrożyc model azajatycki a nie europejski.
Bo fakt dzisiejsza europa slepo wierzaca w rynek i liberalizm to nie jest dobra przyszłosc.
Azja i jej interwencjonizm państwowy to droga do dobrobytu.



danielr9 napisał:
Widze że kolega nie wie co to jest socjalizm.
Dla ciebie to wszysko poza anarchikapitalizmem przeciez.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
serwor napisał:
A;le przystojniak w tym garniturze?
Nadal nie jest w moim typie ;)



serwor napisał:
Bo fakt dzisiejsza europa slepo wierzaca w rynek
:D




serwor napisał:
Panstwo ma dbac o wszystko, nie tylko rozwoj gospodarczy.
masz dowód osobisty? jesteś dorosłym człowiekiem? i mówisz, że państwo ma się Tobą opiekować?
:D
 
S

serwor

Guest
Avia napisał:
masz dowód osobisty? jesteś dorosłym człowiekiem? i mówisz, że państwo ma się Tobą opiekować? :D
Niekoniecznie mną i niekoniecznie teraz, ale oczywiscie panstwo ma obowiazek dbac o swoich obywateli po to zostało stworzone i za to placi sie podatki.
Ale oczywiscie jesli masz paszport zawsze możesz opuscic takie panstwo ktore ci sie nie podoba i dac suie tam gdzie nie ma podatkow i cywilizacji.
Podalem przyklady takich p[anstw ale pewnie jest ich wiecej.
Tylko musi tam panowac pełna anarchia bo wszedzie tam gdzie ktos przejął władze natychmiast nakladane sa oplaty[czytaj podatki].
 
M

MacaN

Guest
Duda straszy Komorowskim i Euro. Tak się zastanawiam... jak Komorowski miałby to euro niby wprowadzić do Polski, jeśli on o tym nie decyduje ? :D
 
S

serwor

Guest
MacaN napisał:
Duda straszy Komorowskim i Euro. Tak się zastanawiam... jak Komorowski miałby to euro niby wprowadzić do Polski, jeśli on o tym nie decyduje ?



:D
Ale zawsze wszystko musi prezydent zatwierdzic albo zablokowac w jakis sposob, Komorowski na pewno by nie zablokował tego jakby PO o tym zadecydowało w Sejmie.
 
M

MacaN

Guest
Wątpię, do parlamentu wejdzie również PiS z całkiem dużą ilością głosów oraz KORWiN - obie partie przeciw Euro. KORWiN będzie takim ruchem palikota, ale z innymi poglądami. W ciągu najbliższych 4 lat po wyborach wprowadzenie Euro jest nierealne.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
Niekoniecznie mną i niekoniecznie teraz, ale oczywiscie panstwo ma obowiazek dbac o swoich obywateli po to zostało stworzone i za to placi sie podatki. Ale oczywiscie jesli masz paszport zawsze możesz opuscic takie panstwo ktore ci sie nie podoba i dac suie tam gdzie nie ma podatkow i cywilizacji. Podalem przyklady takich p[anstw ale pewnie jest ich wiecej. Tylko musi tam panowac pełna anarchia bo wszedzie tam gdzie ktos przejął władze natychmiast nakladane sa oplaty[czytaj podatki].
Oglądnij sobie co zrobiły zasiłki i płaca minimalna w USA:

https://www.youtube.com/watch?v=W7kFIVKZY9I
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
serwor napisał:
To nie panstwo cie okrada, ale zawsze możesz sobie je zmienic, po co siedzic tam gdzie cię okradają?
Serwor ,z tego co wiem jesteś lewicowcem a nie lewakiem i zaskakująco często się zgadzałem z tym co piszesz,
Ale nie tu.
Często słyszałem to zdanie,również w realu.
Wmówiono Polakom,że są miernotami i nie potrafią się odnależć w tym raju z wielkim wzrostem gospodarczym.
A jak się nie podoba to won.Rzeczywiście wielu ,którzy mają oczy i nie są ślepi i którym do szczęścia nie wystarczy znieczulenie najtańszym alko
lub podziwianie wspaniałych kabaretów i seriali telewizyjnych dali już stąd nogę.
Bo tu jest jak w komedii
SAMI SWOI przy korycie
NIE MA MOCNYCH na sitwę
więc KOCHAJ ALBO RZUĆ

tylko trochę szacunku ,którzy tu się urodzili i tu chcą umrzeć i powoli stają się sługami dla nowej rasy panów
A wielu jest praktycznie skazanych na wegetację

opowiem Ci scenkę z wczoraj
Wybrałem się do pewnego "galeriowego" dyskontu po zapas coli.Wiesz lubię strasznie,a tańsza.
Nie takie znów tłumy,ale było trochę elit z plastikowymi pieniążkami i pełnymi wózkami
I taki obrazek całą szerokością alejki człapie młody nażelowany z wyglądu menedżer z lalą i dzieckiem
Z naprzeciwka pcha wózek z pustymi kartonami kobieta ze zmęczoną twarzą na oko pod czterdziestkę.
Myślisz,że się odsunęli?
Pracownica musiała hamować ,część zawartości wypadła ,mało się nie popłakała.
Tamci poszli z bezczelną miną.
Zachowałem neutralność,przy święcie ale kiedyś wypłacę takiemu frajerowi w kły

Ale po co to przytaczam?

Takich pracowników z różnych branż pracujących w fatalnych warunkach i marnie opłacanych ,z powodu polityki łupiącej obywateli
są w Polsce miliony.I tym ludziom należy się szacunek.Jeśli o tym nie wiedziałeś,to właśnie się dowiedziałeś
I nikt nie ma kuźwa moralnego prawa powiedzieć do rodaka jak się nie podoba to wyp,,,,,,,aj {nawet ubierając w piękne słowa}



Co do głównego tematu to Komorowski dał kolejny popis.
W Siedlcach na wiec oczywiście nie wpuszczono ludzi ,którzy przynieśli krzeslo i skandowali "Prezydencie,chcemy zdjęcie"
Nie ma to jak swobody obywatelskie
Mało tego z warszawskiej jednostki wojskowej transportowano specjalnie stary czołg ,żeby służył jako tło do fotek
Prawie jak Bareja w jakiejś komedii prawda?

Komorowski przed świętami "tylko nie politykujcie przy stole.Czyżby jakieś obawy?
Ach zapomniałem hasło PO "nie róbmy polityki"

Róbmy propagandę
 
S

serwor

Guest
marek70 napisał:
opowiem Ci scenkę z wczoraj Wybrałem się do pewnego "galeriowego" dyskontu po zapas coli.Wiesz lubię strasznie,a tańsza. Nie takie znów tłumy,ale było trochę elit z plastikowymi pieniążkami i pełnymi wózkami I taki obrazek całą szerokością alejki człapie młody nażelowany z wyglądu menedżer z lalą i dzieckiem Z naprzeciwka pcha wózek z pustymi kartonami kobieta ze zmęczoną twarzą na oko pod czterdziestkę. Myślisz,że się odsunęli? Pracownica musiała hamować ,część zawartości wypadła ,mało się nie popłakała. Tamci poszli z bezczelną miną.
Sam napisales ze jestem lewicowcem więc nie myslisz chyba że jestem przeciw pracownicy sklepu?Ale podatki to własnie są miedzy innymi dla tej kobiety i innym podobnym, miedzy innymi i dla mnie.
Liberalowie chcieli by zarabiac ale nie dzielic sie tym co zarobili z spoleczenstwem, myślą że podatki beda placic w rajach podatkowych a życ tam gdzie normalni ludzie placa te podatki a oni beda korzystali na tych normalnych.
Są badania zrobione dawno w krajach skandynawskich gdzie udowodniono że tak naprawe wysokie podatki sa praktycznie obojetne dla firm.
Pod jednym warunkiem,wszystkie firmy w danej branży musza placic takie same podatki i szara strefa bardzo mała , najlepiej zerowa.

Chcesz miec panstwo to niestety musisz placic podatki,w XVIII wieku nasi przodkowie nie chcieli placic podatkow, stwierdzili że nie musza i co.....?
I tak musieli zaplacic, dużo większe ale dla sąsiednich mocarstw.

Ja nikogo nie wysyłam, tylko informuje gdzie sa wcielone te wspaniale liberalne idee w życie, jak któs chce nie placic podatkow to tylko tam i w podobnych miejscach bo nawet islamisci z bliskiego wschodu tez sciagają pieniadze od ludzi mieszkajacych na terenach przez nich zajetych.

Tak naprawde oczywiste że nikt nie lubi podatków ale niestety są niezbędne do życia w jakielkolwiek cywilizacji. Czy chciałbys życ w panstwie gdzie nie ma ubezpieczen splecznych, bez służby zdrowia, strazy pożarnej,kanalizacji, dróg,bezpłatnego szkolnictwa, wojska bez tej całej cywilizacji?
Przeciez podatki wlasnie na to idą, na to i na jeszcze innne cele które akurat mi nie przyszly teraz do glowy.

Prawda jest taka że na każde podatki ludzie bedą narzekac, zawsze. W czasach gdy USA były potegą podatki dla najbogatszych dochodziły tam do 90%, i o dziwo ludziom tam żyło się swietnie.
W Szwecji tak samo, najlepsze czasy dla zwyklych ludzi to czasy gdy były tam olbrzymie podatki, i o dziwo mieli wtedy przemysł, gospodarka tez swietnie sie rozwijala.

A teraz? Teraz firmy nie placa na swiecie podatkow, czym wieksza firma tym mniejsze podatki, Apple ma 159 miliardow dolarow w bankach poza USA i nie wie co z nimi zrobic, inne wielkie firmy podobnie, ale oczywiscie i tak oszczedzają.
Apple
Rezerwy: 159 mld dol.
Gigant z jabłkiem w logo może pochwalić się największymi rezerwami gotówkowymi w branży i nie tylko. Na koniec 2013 roku, płynne zasoby finansowe Apple (rezerwy gotówkowe) wyniosły zawrotne 159 mld dolarów.
To więcej niż wynoszą rezerwy walutowe niejednego państwa.
http://www.biztok.pl/waluty/apple-ma-wiecej-pieniedzy-od-polski-oto-firmy-z-wiekszymi-rezerwami-niz-niejedno-panstwo_s15911
Niedawno Apple wzielo kredyt w banku w USA aby wyplacic dewidende akcjonariuszom, a maja przeciez miliardy na kontach zagranicznych, dlaczego nie wyplacili z wlasnych pieniedzy?!
Bo wtedy musieli by zaplacic podatek od tych pieniedzy dla rzadu USA.


Aha jestem lewicowcem ale nie jestem przeciw kapitalizmowi, niestety ludzie nie beda pracowac dla ideii, muszą mieć powód do pracy, pracodawcom musi sie oplacac zakladac firmy, ryzykowac swoje pieniadze, ale bez przesady, jak pisał bożyszcze liberałow Adam Smith, pracownik musi godnie zarabiac.

I panstwo musi stworzyc warunki o to aby pracodawcy oplacalo sie prowadzic firme ale musi zadbac tez o pracownika.

Panstwa w europie robiły to do do koncówki lat 80 XX wieku, po upadku komuny w bloku wschodnim stwierdzono że juz nie trzeba martwic sie że ludzie zbuntują sie i nastał neoliberalizm.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
Aha jestem lewicowcem ale nie jestem przeciw kapitalizmowi, niestety ludzie nie beda pracowac dla ideii, muszą mieć powód do pracy, pracodawcom musi sie oplacac zakladac firmy, ryzykowac swoje pieniadze, ale bez przesady, jak pisał bożyszcze liberałow Adam Smith, pracownik musi godnie zarabiac. I panstwo musi stworzyc warunki o to aby pracodawcy oplacalo sie prowadzic firme ale musi zadbac tez o pracownika.
To niech to państwo nie zabiera pracownikowi 60% jego wynagrodzenia.
Dane są jasne: od 60-70% zabiera nam system państwowy. To jest niewolnictwo XXI wieku.
Nie widzisz tego a widzisz zyski korporacji?
Przecież w każdej z tych korporacji ludzie zarabiają dużo więcej aniżeli w małych firmach.
Korporacje w Polsce płacą swoim pracownikom ok 40% więcej aniżeli odpowiedniki polskich, małych firm.
Czego chcesz od tych korporacji?
Zajmij się tym co zabiera Ci państwo a nie tym ile zarabia Apple.



serwor napisał:
Panstwa w europie robiły to do do koncówki lat 80 XX wieku, po upadku komuny w bloku wschodnim stwierdzono że juz nie trzeba martwic sie że ludzie zbuntują sie i nastał neoliberalizm.
Absurd.
Gdzie ten neoliberalizm pytałem Cię już.
Prosze podać konkretne państwa z konkretnymi premierami - neoliberałami.
Proszę podać konkretnie fakty a nie snuć bzdur wyssanych z palca.
 
M

MacaN

Guest
https://www.youtube.com/watch?v=a9bBEbAO8Ik


Chyba tym razem Korwin przegiął pałę. To go ośmiesza.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
MacaN napisał:
Wątpię, do parlamentu wejdzie również PiS z całkiem dużą ilością głosów oraz KORWiN - obie partie przeciw Euro. KORWiN będzie takim ruchem palikota, ale z innymi poglądami. W ciągu najbliższych 4 lat po wyborach wprowadzenie Euro jest nierealne.
A to znaczy, że w połowie kadencji KORWiN będzie się składał z Korwina, a reszta posłów pójdzie tam, gdzie im obiecają dobre miejsca na listach w następnych wyborach.

PiS nie jest przeciwny Euro. W Polsce było referendum na temat traktatu, którego podpisanie oznaczało, że Polska kiedyś wprowadzi Euro i PiS się opowiedział na tak i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Całe to pajacowanie Dudy wynika z tego, że wprowadzenie Euro w ciągu 4 lat jest nierealne, bo Polska nie spełnia wymogów, aby ją do Euro dopuszczono.

Czysty populizm. Jest trochę głosów eurosceptyków do ugrania, trzeba odwrócić uwagę od innych tematów, więc się zaczyna jałową dyskusję na nieistniejący temat w którym można przywalić w Komorowskiego za pomocą nic nieznaczących deklaracji.


MacaN napisał:
https://www.youtube.com/watch?v=a9bBEbAO8Ik


Chyba tym razem Korwin przegiął pałę. To go ośmiesza.
Uwielbiam takie rzeczy na pograniczu, gdzie się nie ma pewności, czy to hardkorowy zwolennik Korwina czy ironizujący przeciwnik Korwina.



danielr9 napisał:
To niech to państwo nie zabiera pracownikowi 60% jego wynagrodzenia. Dane są jasne: od 60-70% zabiera nam system państwowy. To jest niewolnictwo XXI wieku.
(...)
Zajmij się tym co zabiera Ci państwo a nie tym ile zarabia Apple.
Znowu Cię pamięć zawodzi?

Był już tematy, gdzie o tym dyskutowaliśmy i:
1. Dane wcale nie były jasne. Wręcz przeciwnie miałeś bardzo dużo problemy, aby z danych wyliczyć ile "zabiera" ten system.
2. Bardzo dużo z tego co "zabiera" system jest nie do ruszenia, jeżeli się chce mieć emerytury albo chodzić do lekarza.

No, ale dla Ciebie to nie problem. Po prostu ignorujesz rzeczywistość i nadal żyjesz w swoim wymyślonym świecie, gdzie jest 60%-70% do odzyskania wystarczy tylko zagłosować na pajaca w muszce.


Bonus:



danielr9 napisał:
Łącznie w skali kraju rzeczywiście to wyjdzie ok 48%.
System zabiera 60%-70%, a średnio wychodzi 48%
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
1. Dane wcale nie były jasne. Wręcz przeciwnie miałeś bardzo dużo problemy, aby z danych wyliczyć ile "zabiera" ten system.
Nie chodzi o to żeby się licytować ile % zabiera system - zabiera za dużo.
Tyle jest pewne. Czy to jest 60% czy 50% - w zależności od ulg i dochodów to zawsze będzie skakało.
Jednak całościowo jest to zbyt dużo. W Polsce opodatkowuje się pracę człowieka co jest sprzeczne z ideą kapitalizmu.
Praca powinna być wolna od podatków i koniec kropka - to jest postulat liberałów, który w Europie nigdy nie został wprowadzony.
Nie wiem gdzie widzieliście z Serworem te "neoliberalne" rządy skoro co roku praca opodatkowana jest coraz bardziej?



Frasunek napisał:
2. Bardzo dużo z tego co "zabiera" system jest nie do ruszenia, jeżeli się chce mieć emerytury albo chodzić do lekarza.
Miałoby to sens gdyby nie fakt, że pieniądze naszych rodziców i dziadków zostały zmarnowane w tym systemie.
Obecnie żadna osoba w wieku 20-30 lat a więc najważniejszym wieku bo reprodukcyjnym nie odkłada na emeryturę a ma pobierane składki.
To jest największa patologia tego systemu i dlatego należy go zmienić bo za 20 lat nikt emerytur nie zobaczy.



Frasunek napisał:
PiS nie jest przeciwny Euro. W Polsce było referendum na temat traktatu, którego podpisanie oznaczało, że Polska kiedyś wprowadzi Euro i PiS się opowiedział na tak i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Całe to pajacowanie Dudy wynika z tego, że wprowadzenie Euro w ciągu 4 lat jest nierealne, bo Polska nie spełnia wymogów, aby ją do Euro dopuszczono.
Wprowadzanie Euro to byłby ze strony Polski czysty idiotyzm i ekonomiczne samobójstwo.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
Nie chodzi o to żeby się licytować ile % zabiera system

To przestań rzucać wziętymi z powietrzami procentami i nie kłam, że wynikają one z danych, które są jasne.


danielr9 napisał:
system - zabiera za dużo. Tyle jest pewne.
Skoro nie wiesz ile "zabiera" to nie pisz, że na pewno zabiera za dużo.


danielr9 napisał:
Nie wiem gdzie widzieliście z Serworem te "neoliberalne" rządy skoro co roku praca opodatkowana jest coraz bardziej?
Gdzie ja napisałem coś o tym, że widzę neoliberalne rządy?


danielr9 napisał:
Miałoby to sens gdyby nie fakt, że pieniądze naszych rodziców i dziadków zostały zmarnowane w tym systemie
Rodzice i dziadkowie wpłacili składki, a dzisiaj dostają emerytury.


danielr9 napisał:
To jest największa patologia tego systemu i dlatego należy go zmienić bo za 20 lat nikt emerytur nie zobaczy.
Ciągle to piszesz bez żadnego uzasadnienia. I proponujesz zmianę na system w którym będzie pewne, że ludzie nie zobaczą emerytur, bo to co dziś płacą jako składki, zapłacą jako podatki i nie będą mieli z czego odłożyć na emeryturę.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
Rodzice i dziadkowie wpłacili składki, a dzisiaj dostają emerytury.
No mają emerytury bo dzisiejsi 30 latkowie na te emerytury płacą.
ZUS nie ma w kasie pieniędzy tylko bieżący budżet co roku zresztą dotowany z budżetu państwa bo wiecznie mało.
Z choinki się urwałes?

Reszty nie komentuje bo to błazenada.
Jeśli do ciebie dalej nie dociera, że system państwowy zabiera ludziom większą część wynagrodzenia to Twój problem.
Widoczne jesteś ślepy na pewne kwestie. Będziesz się licytował o % a tu mowa o całej strukturze i nie ma nic do rzeczy czy to jest 50% czy 60%.
Jest to po prostu zbyt wiele w realiach które przeciętny Polak ma przed sobą.
 
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
Zajmij się tym co zabiera Ci państwo a nie tym ile zarabia Apple.
Juz pisalem że dawniej panstwo zabieralo wiecej a wszystkim zylo sie dobrze. W USA i Szwecji najbogatsi placili nawet 90% podatek, a mimo tego nikt nie narzekal.
Teraz MY placimy podatki ABY APPLE nie musialo!
To zwykli ludzie placa podatki za korporacje a one leżą na pieniadzach.
Vat i podobne podatki wprowadzono aby to zwykli ludzie przejeli placenie podatkow za firmy.
Ale Daniel ktory juz raz pisze, dlaczego siedzisz w tym niewolniczym kraju, jestes wolny, idz poszukaj sobie miejsca gdzie nie ma podatkow.


Absurd.
Gdzie ten neoliberalizm pytałem Cię już.
Wiesz przyznales sie że jestes anarchokapitalistą wiec sorry nie ma dyskusji, przeciesz wszyscy oprocz ciebie to lewacy, nikogo nie ma juz na prawo od ciebie, tylko mur.




danielr9 napisał:
Jednak całościowo jest to zbyt dużo. W Polsce opodatkowuje się pracę człowieka co jest sprzeczne z ideą kapitalizmu. Praca powinna być wolna od podatków i koniec kropka - to jest postulat liberałów, który w Europie nigdy nie został wprowadzony.
Sorry mozesz zmienic lekarza?! Bez podatkow europy nie bedzie anarchisto, nie bedzie nic.
Ty jestes klonem Konowicza?!
Bo jak czytam co piszesz to widze pana Konowicza w wersji odmlodzonej.

Nie bedzie podatkow, nie bedzie nic.

Wtedy wejdzie Litwa gdzie sa podatki i wezmie pana Daniela za morde bo on nie bedzie mial nic.
I pan Daniel bedzie placił 90% podatkow inaczej dostanie kólkę w główkę.




serwor napisał:
Praca powinna być wolna od podatków i koniec kropka - to jest postulat liberałów
To mnie zastanowilo, praca, no ale co to znaczy? Jaki inny podatek nam szykujesz ?
Pogółwny taki sam dla Kulczyka i pani Jadzi która pracuje w Biedronce?


Mikke bredzi o takim podatku ale on nawet nie wie co mówi.
Podatek pogłówny w praktyce niczym sie nie róznił od innych.
Zachwalany przez Korwin-Mikkego podatek pogłówny był proporcjonalny, a nie równy!

molasy, czw., 22/05/2014 - 12:50
Jedną z wielu ekonomicznych bredni powtarzanych w kółko przez Janusza Korwin-Mikkego jest jego opowieść, a raczej bajka, o podatku pogłównym, opisywanym przez niego jako równa danina pieniężna dla państwa od jego każdego obywatela. Według niego powinien on wynosić 200 zł od osoby i zastąpić wszystkie inne podatki. Korwin-Mikke mówi i pisze o pogłównym tak, jakby proponował powrót do podatku, który "obowiązywał przez ogromną większość historii ludzkości" i jest "najprostszy" Jednak to nieprawda. W rzeczywistości bowiem podatek pogłówny płacony przez Polaków przed kilkoma wiekami było bardzo skomplikowany i nie był równy dla wszystkich!
Podatek pogłówny nie był w I Rzeczpospolitej podatkiem stałym. Sejm uchwalił go jednak kilkakrotnie w XVI i XVII w. Z obowiązującej w Polsce w 1520 r. taryfy pogłównego wynika, że różnica w wysokości stawek najniższych i najwyższych była wręcz kolosalna! Istniały aż 192 kategorie podatkowe, a najbiedniejsi podatnicy (m.in. kmiecie i niżsi słudzy kościelni) płacili zaledwie 0,5 grosza rocznie, podczas gdy najbogatsi biskupi aż 300 zł (1 zł dzielił się na 30 gr), czyli aż 18 000 (osiemnaście tysięcy) razy więcej! Był to więc podatek proporcjonalny. Liczono go od wykonywanego zawodu lub zajmowanego stanowiska oraz równolegle od majątku (np. od każdej wsi wynosił 1 zł). Formalnie podatek płacili jedynie mężczyźni, ale gdy byli głowami rodzin, to doliczano im podatek od żon i dzieci (w niższej wysokości).
Mikke znow robi sobie jaja ze swoich glupich wyznawcow, bo wie ze oni sa za głupi by sprawdzic czy on mowi z sensem.
 
Status
Zamknięty.
Do góry