Jezus jest Bogiem, tak?

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
Biblia nigdzie nie ma ani razu sformułowania "Bóg Syn"
A czy musi? Dochodzimy do konkluzji w świetle całej Biblii, a nie na jednym izolowanym wersecie. Jest to jedna z głównych zasad studiowania Biblii. Byłem pod wrażeniem, że wiesz o tym.



Kaznodzieya napisał:
Natomiast zostałem stworzony przez Boga Ojca
Odwrócę sytuację; znajdź mi wersety potwierdzające ze "Ojciec" nas stworzył.

Czekam.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
ptak123a napisał:
Coś więcej ?
wszystko na temat jest jednym z mitologicznych Bóstw Solarnych .
Jak zawsze. Czyli samo kłapanie publiczne na poziomie ucznia religii z gimnazjum co nie lubi księdza i żadnych konkretów.

7Teen napisał:
Biblia nigdzie nie ma ani razu sformułowania "Bóg Syn"
A czy musi?
Tak. O ile chce się coś wykazać czy udowodnić.


7Teen napisał:
Odwrócę sytuację; znajdź mi wersety potwierdzające ze "Ojciec" nas stworzył. Czekam.
To nie odwrócenie sytuacji, To inna egzegetycznie kwestia. Wychodzisz bowiem na wstępie z błędnego założenia i szukasz dowodów. To nie tak 7teen.
Ale wersety masz w wszystkich wypowiedziach Jezusa gdzie zwraca się jako do Ojca.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
To inna egzegetycznie kwestia. Wychodzisz bowiem na wstępie z błędnego założenia i szukasz dowodów. To nie tak 7teen. Ale wersety masz w wszystkich wypowiedziach Jezusa gdzie zwraca się jako do Ojca.
Możesz pisać ile chcesz i twierdzić ze wychodze z błędnego założenia ale nie masz żadnego biblijnego uzasadnienia na to ze "Ojciec" nas stworzył.

Nie zgadzasz się z moim zdaniem, że Syn jest Bogiem ponieważ sformułowanie te nie występuje w Biblii, ale gdy chodzi o twoje poglądy, to jest całkowicie w porządku ze nie mają poparcia biblijnego. Nieuczciwie stosujesz podwojny standard.

Pokażę Ci jak bardzo mylisz sie w tej sprawie i w przeciwieństwie do ciebie podam biblijne dowody, że Syn stworzył wszystko [w tym nas], a nie Ojciec:

(16) Albowiem przezeń [Jezusa] stworzone są wszystkie rzeczy, które są na niebie i na ziemi, widzialne i niewidzialne, bądź trony, bądź państwa, bądź księstwa, bądź zwierzchności, wszystko przezeń [Jezusa] i dla niego [Jezusa] stworzone jest. (List do Kolosan 1, Biblia Gdańska)

(1) Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; (2) ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył. Hebr 1:1-2
Z tym, zakończę ten czat.
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Kaznodzieya napisał:
Jak zawsze. Czyli samo kłapanie publiczne na poziomie ucznia religii z gimnazjum co nie lubi księdza i żadnych konkretów.
Jak w wierze mogą być konkrety ?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Znowu nie zrozumiałeś mnie. Pisząc konkrety miałem na musli konkrety w krytyce wiary a nie konkrety w wierze.
To przecież wynika z mojego ostatniego zdania.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Wniosek jest dość prosty, któż moglby stworzyć wszechświat i wszystko w nim przez siebie i dla siebie, niż sam Bóg? Nikt oprócz Boga nie ma mocy tworzenia. Nie możem powiedzieć że to Bóg Ojciec, ponieważ wyżej wymienione fragmenty wykluczają taką możliwość. Mimo, że wyrażenie nie pojawia się w Biblii, Słowo Boże pozwala nam na wyciąganie wniosków przez pilnie szukanie w Pismie święty i gdy harmonizuje się z resztą Biblii. W związku z tym, biorąc pod uwagę wszystko, można powiedzieć, ze "Bóg Syn" jest stwórcą wszystkiego!
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
7teen.

Osobiście widzę to zdecydowanie inaczej. Mianowicie że to Bóg Ojciec stworzył wszytko dla Syna i ustanowił go dziedzicem tego wszystkiego.
Oczywiście podpieram to znanymi Tobie wersetami Pisma :) Nawet tymi samymi co ty i wypowiedziami Pawła jak np. Kol 1:16.

Musisz chcieć spojrzeć na to inaczej, aby móc to w ogóle zobaczyć.Nasze dziedzictwo jako Synów Bożych to jeden z fundamentów ewangelii.






Pozdrawiam,
 
K

Kmicic_IQ130

Guest
IRYS bogini teczy napisał:
Piękna dyskusja ,a wystarczyło zmówić paciorek ,,Wierzę w jednego Boga........."i byłoby jasne :). A jak wytłumaczycie narodziny Jezusa z matki niepokalanej!!!!!!To mnie zawsze dziwi !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bóg jest ojcem Jezusa, dowodem jest cud w czasie chrztu Jezusa przez Jana Chrziciela. Chrystus nie miał człowieczego ojca, natomiast miał matkę Maryję. jak nie wierzysz w cuda nie masz czego szukać w KK
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Zostałeś stworzony przez "Słowo", Jezusa w postaci Słowa.
a może myśl? (jak wiesz mam krytyczny stosunek do początku ew Jana)

idąc ścisle za tematem, wg. tych którzy znali Jezusa osobiście i ich uczniów, Jezus stał się Synem Boga z chwilą chrztu, nominatio Dei, nie będąc suis Deus
jakieś pomysły?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Brave napisał:
idąc ścisle za tematem, wg. tych którzy znali Jezusa osobiście i ich uczniów, Jezus stał się Synem Boga z chwilą chrztu, nominatio Dei, nie będąc suis Deus
jakieś pomysły?
Ja bym raczej chrzest Jezusa widział jako przedstawienie Syna światu przez Ojca, co może być odbierane w ten sposób jaki Ty to widzisz.
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Brave napisał:
idąc ścisle za tematem, wg. tych którzy znali Jezusa osobiście i ich uczniów, Jezus stał się Synem Boga z chwilą chrztu, nominatio Dei, nie będąc suis Deus jakieś pomysły?
Heh, pomysłów może być wiele. Niemniej idąc tropem biblijnym nie odrywając się od kontekstu jak i niewątpliwej metafizyczności samego Jezusa, trudno jest uznać tych "znających go osobiście i ich uczniów" za wystarczająco poinformowanych. Albo w ogólne za wierzących. Według ewangelistów (a tych uznaję za szczególnie dobrze poinformowanych w tym temacie) Jezus urodził się z dziewicy ["Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami". Mt 1:23], nazwał Boga swoim ojcem mając 12 lat ["Lecz On im odpowiedział: "Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?" Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział." Lk 2:49-50] czy był "otoczony chwałą Boga" zanim świat powstał [J 17:5] itd, itp. Jak na moje oko, sam fakt zrodzenia z dziewicy rozwala system, ponieważ ogólnie jest tak, iż ludzie nie rodzą się z dziewic. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie by zignorować te nadprzyrodzone "fakty" opisane przez jego uczniów i przyjąć, że ojcem Jezusa był Józef, a namaszczony został na tzw. Syna Bożego w czasie polania wodą w Jordanie. Osobiście jestem tego samego zdania. Jednak to nie ma tutaj znaczenia. Tak czy inaczej, jeśli bazować na Biblii, jej całości, większy sens ma to, co napisał wyżej przecajo.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
przecajo napisał:
Ja bym raczej chrzest Jezusa widział jako przedstawienie Syna światu przez Ojca, co może być odbierane w ten sposób jaki Ty to widzisz.
przecajo,

Nie mogę zgodzić się z tobą bardziej. Moim zdaniem, jak już wyjaśniłes, Ojciec przedstawił Jezusa światu ze jest Synem ale w żaden sposób Jezus nie stał się Synem Bożym w tym momencie. Czemu? Ponieważ według Biblii, Jezus został uznany za Syna Bożego, "przez zmartwychwstanie":

I oświadczył, że jest Synem Bożym w mocy... przez zmartwychwstanie. Rzymian 1: 4
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Brave napisał:
Zostałeś stworzony przez "Słowo", Jezusa w postaci Słowa. a może myśl?
Widzę to podobnie w rozumieniu duchowych narodzin do życia z Bogiem na zasadzie słów biblii "oto wszystko nowe czynię", czyli ponowne narodzenie do życia jako "nowe stworzenie" o jakim przecież uczy NT.



Brave napisał:
(jak wiesz mam krytyczny stosunek do początku ew Jana)
Ja mam podobnie.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Ja mam podobnie.
zbyt grecki jak na żydowskiego autora...


przecajo, greggxx jasne, ja nie mówię, że jest na pewno, tak, lub owak, wspomniałem o "sekcie" i jej poglądzie na sprawę (sekcie posługującej się Mateuszem i będącej żydami)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
7Teen napisał:
ie mogę zgodzić się z tobą bardziej. Moim zdaniem, jak już wyjaśniłes, Ojciec przedstawił Jezusa światu ze jest Synem ale w żaden sposób Jezus nie stał się Synem Bożym w tym momencie. Czemu? Ponieważ według Biblii, Jezus został uznany za Syna Bożego, "przez zmartwychwstanie": I oświadczył, że jest Synem Bożym w mocy... przez zmartwychwstanie. Rzymian 1: 4
Rzymian 1:3-4


1. [Jest to Ewangelia] o Jego Synu pochodzącym według ciała z rodu Dawida, a ustanowionym według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym - o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. (BT)

2. O Synu swoim, potomku Dawida według ciała, który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym, (BW)

oraz

3. O Synu swoim, który się narodził z nasienia Dawidowego według ciała; A pokazał się Synem Bożym możnie, według Ducha poświęcenia, przez zmartwychwstanie, to jest o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. (BG)

4.Dotyczy ona Jego Syna, który - co do ciała - należy do pokolenia Dawida, (4) dzięki zaś działaniu Ducha Świętego posiada potęgę Syna Bożego, ukazaną w zmartwychwstaniu. (BP)


Wyjaśnij mi proszę bo nie rozumiem Twojej argumentacji na bazie zacytowane przez Ciebie wersetu w poprzednim poście.
JCH stał się Synem Bożym przez zmartwychwstanie ? Czy zmartwychwstanie jest dowodem na to że On jest Synem Bożym.


Zwróć uwagę na co położony jest akcent tłumacza w 1 i 2 przekładzie a na co w 3 i 4 przekładzie.
Które z tych twierdzeń jest tym z jakim się utożsamiasz w kontekście wersetu z listu do Rzymian?

Kto jeszcze widzi różnicę ?


(P.S. Porównaj przekład Ks. Popowskiego)
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Brave napisał:
Ja mam podobnie.
zbyt grecki jak na żydowskiego autora...
Brave,

najpierw trzeba zidentyfikować prawdziwego autor Ewangelii Jana aby można było ocenić jego umiejętności hebrajskie i greckie.


Kaznodzieya napisał:
JCH stał się Synem Bożym przez zmartwychwstanie ? Czy zmartwychwstanie jest dowodem na to że On jest Synem Bożym.
Tak.

King James Version + Strong:
And declared <3724> (5685) [to be] the Son <5207> of God <2316> with <1722> power <1411>, according <2596> to the spirit <4151> of holiness <42>, by <1537> the resurrection <386> from the dead <3498>:


http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/6/chapter/1/verse/4
PD: który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie umarłych, o Jezusie Chrystusie, naszym Panu,
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
7teen nie chce mieć wątpliwości co do Ciebie wiec zapytam inaczej:

1. JCH stał się Synem Bożym przez zmartwychwstanie ?

czy

2. Czy zmartwychwstanie jest dowodem na to że On jest Synem Bożym


1 czy 2 ?

Chodzi mi o Twóje osobiste zrozumienie tej kwestii a nie li tylko sposób oddanie tekstu w przekładzie BT czy BW BG PD BP.
(PD też można rozumieć dwojako)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Brave,

najpierw trzeba zidentyfikować prawdziwego autor Ewangelii Jana aby można było ocenić jego umiejętności hebrajskie i greckie.
wg. tradycji jest był nim Jan (uczeń Jezusa), jeżeli tak, to tak zaawansowanej dialektyki greckiej nie miał skąd pozyskać
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
1. JCH stał się Synem Bożym przez zmartwychwstanie ?
To nie tylko moje zrozumienie, co ważniejsze, same oryginalne pisma to deklarują.

2. Czy zmartwychwstanie jest dowodem na to że On jest Synem Bożym
Zmartwychwstanie było kryteriom stania się Synem Bożym. Gdy zostało spełnione, Jezus stał się Synem Bożym. Więc tak, na oba pytania.
 
Do góry