Jaki Linux Najlepszy?

caryk

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2007
Posty
12
Punkty reakcji
0
generalnie najlepsze na początek są wersje LiveCD-odpalane z CD, a nie instalowane.
Czyli na przykład:
* CD Linux Mały i Duży- rodzimej produkcji, bardzo fajny systemik (mały się mieści na cd 8cm). Srodowisko IceWM
* Slax - Bardzo funkcjonalny linux. Też można go wypalić na 8cm CD
* KateOS - kolejny 'pingwin' z rodu z nad Wisły- Zaawansowany jak.... nie bede sie wyrażać, a do tego stabilny jak diabli. Leprzy jestal dla zaawansowanych.
 

Szarex

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
566
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
powiat tarnowski
Próbowałem juz wiele odmian Linuksów, więc chyba mogę się wypowiedzieć.

najwygodniejsze dla początkujących - OpenSUSE, Mandriva, Aurox. Do Mandrivy trochę się uprzedziłem bo wysypywała mi się nie wiedzieć czemu podczas któregoś z kolei uruchamiania. OpenSUSE moim zdaniem ma trochę zbyt wolny instalator ale juz po instalacji chodzi OK. Aurox - jedyna dystrybucja na której udało mi się do tej pory odpalić Neostradę.

jeśli chcesz się nauczyć filozofii Linuksa to jednak powyższych nie polecam. Jest takie powiedzenie, że "Jeśli znasz Mandrive, znasz Mandrive, jeśli znasz Slackware - znasz Linuksa". Moim zdaniem do nauki użytkowania i konfigurowania wszystkiego co się da jest idealny. Warto też poznać KateOS - jego zalety to m.in:

- wzorowanie na Slackware
- polski język
- łatwość instalacji Neostrady ponoć podobna jak w Auroksie aczkolwiek nie sprawdzałem tego osobiście.
 
Dołączył
6 Maj 2007
Posty
33
Punkty reakcji
0
Najlepsza dla początkującego... Ubuntu! Instalacja = cegła na enter, neostradę zainstaluje nawet mój pies i jak na UserFriendly jest dość stabilny ;D. Jednocześnie nie ma tysięcy konfiguratorów i nauczysz się troszkę obsługiwać konsolę ;>. Ewentualnie możesz spróbować Fedory... niestety ma sporo gorszy support...
Aurox był całkiem przyjemny(taka mniej stabilna Fedora :D), ale obecnie projekt praktycznie zszedł śmiercią naturalną...
 

psm

FOREVER
Dołączył
24 Listopad 2005
Posty
1 181
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Piła
też sądzę że ubuntu jest jednym z lepszych linux'ów, łatwa instalacaj, prostota w użytku i duże możliwości
 

Quintasan

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2007
Posty
12
Punkty reakcji
2
Dla maniaków szybkości i opcji dostosywania i bardzo zaawasowanych użytkowników - Gentoo Linux
 

AreXXX

Nowicjusz
Dołączył
26 Czerwiec 2007
Posty
13
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Tarnogród
obecnie korzystam z Ubuntu 7.04. Distro przyjazne userowi, obsługa z konsoli jak i z graficznych nakładek. Ogólnie bardzo mi się podoba.
 

czarkson

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
32
Punkty reakcji
0
no wlasnie, ja takze chcialbym poznac linuxa, ale nawet nie mam pewnosci czy bedzie mi Neostrada dzialac...
najgorsze jest to ze jak sie wejdzie na dowolne forum Ubuntu w dzial "gry" to widac tylko tematy typu "nie dziala! mam problem z tym i tym! pomozcie! itp" , zatem pytanie, czy to prawda ze w pewne gry poprostu sobie nie pogram na linuxie?
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
Zacznijmy od tego że Linux a windows to dwa zupełnie inne system, inne podejście z lekka. To co piane dla windozy nie zadziała na Linux i odwrotnie.

Ogólnie mówiąc na temat kliku dystrybucji

Ubuntu
+ dużo softu, łatwość konfiguracji, dużo instrukcji
- duże modyfikacje w stosunku do ogólnej filozofi Linux-a więc przejście na inną dystrybucję to nauka od nowa

Mandriva
nie wypowiem się, nie znane mi skończyłem na Mandarke 9.2

Fedora 7
+ dużo softu, opisów, wszystko na swoim miejscu
- hmm nie wiem jak to opis coś w nim przeszkadza mi ale nie wiem co, może lekko przeładowana konfiguratorami
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
Co wy tacy zakochani w tym gentoo nie ma co robić innego tylko sie zastanawiać jakie flagi użyć do kompilacji. Maniacy jacyś, wrzucisz Arch linux i nawet nie zauważysz że działa wolniej instalacja zajmuje góra 60 minut przy łączu 512mb/s i podstawowej instalacji z kde.
 

Hwori

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2007
Posty
283
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
ja to moge wiedzieć?
Ja używam Mandriva Linux 2007.1 Spring Free i jestem z niej zadowolony. Net działał odrazu bo się go konfiguruje podczas instalacji. Wszystko w nim jest, nie trzeba doinstalowywać np. sterów do karty bo same się instalują i pulpit 3d działa po wstukaniu "urpmi beryl" w konsolkę oraz pobraniu wszystkich pakietów beryla - też przez konsolkę. Jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z Linuksem niech zainstaluje Springa lub SUSE.
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Używam obecnie Ubuntu... zabrzmi to trochę dziwnie, ale ze względu na rodzinę. Wszyscy mówią, że mają Windowsa, ze względu na rodzinę, a ja mam Ubuntu. Mama po prostu woli Ubuntu od XP'ka. Nawet mi niektóre ustawienia zmienia, więc myślę, że nie jest trudny :p
 

Hwori

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2007
Posty
283
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
ja to moge wiedzieć?
Ja zostanę przy mojej Mandrivie. Pulpit 3D działa, gierki nawet co niektóre odpalam.
Ktoś kiedyś powiedział: "Mandriva jest bardziej klikanym systemem niż inne Linux'y." I to się zgadza! Jeżeli ktoś chce się przesiąść na Linka to dobrym wyborem jest Mandriva.
Słyszałem, że jeszcze Debian jest dobry ale się jeszcze z nim nie zetknąłem.
 

klump

Nowicjusz
Dołączył
15 Sierpień 2007
Posty
3
Punkty reakcji
0
ja próbowałem MAndrivy i Ubuntu jednak to nie dla mnie - problem przy zainstalowaniu jakiegos nowego progsa , grzebanina- koniec końców wróciłem do XP a później przesiadłem się na Viste - i jestem w pełni zadowolony :)
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Trudna instalacja w Ubuntu? Jest jeszcze prostsza niż w XP'eku, a o Viście nie wiem nic bo nigdy nie używałem i nie będę.
 

Hwori

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2007
Posty
283
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
ja to moge wiedzieć?
Ubuntu łatwo zainstalować! Odpala się z płytki działający system, wszystko w trybie graficznym.
Vista to narazie szajs! Sporo programów nie chodzi. Vista jest po prostu ściągnięta z Mac OS X. Wystarczy obejrzeć ten filmik:
http://pl.youtube.com/watch?v=TaIUkwPybtM i wszystko jasne! Microsoft nazywa środowisko 3d Aero przełomem? Boże, litości! Wystarczy spojrzeć na Mandrive czy Ubuntu z włączonym XGL oraz Beryl nie dość, że wygląda to ładniej to i jest bardziej funkcjonalne. Oto mała próbka możliwości Beryla oraz XGL: http://pl.youtube.com/watch?v=Q9GQ0aORHWY
 

Scary

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2006
Posty
70
Punkty reakcji
0
Miasto
mam to wiedziec??
Polecam linux Mint. Naprawde swietna dystrybucja! W przeciwienstwie do Ubuntu na starcie ma juz wszystkie kodeki, jave, flasha i co tylko potrzeba. Przyjazny w uzytkowaniu i stabilny. MIalem ubuntu (stanowczo odradzam, nie wyszedl im ten system..), ubuntu (duzo zabawy przy nim), a z minta jestem zadowolony. Polecam!
 
Do góry