Gdzie najlepiej ulokować pieniądze?

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
a inwestycja w Indywidualne Konto Emerytalne? Niestety prawda jest taka, że emerytura z I i II filaru to będzie zdecydowanie za mało aby utrzymać standard życia z okresu aktywności zawodowej. Każdy z nas sam musi zadbać o wysokość przyszłej emerytury....
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Obecnie trudno jest podjąć decyzję o dodatkowym oszczędzaniu, jeśli jednak mówimy o odkładaniu środków na naszą emeryturę to trzeba pamiętać, że jest oszczędzanie długoterminowe. Wpłaty na IKE i IKZE to jedynie 50 zł, myślę więc, że nie spowoduje to uszczerbku naszego domowego budżetu, a dodatkowo się zabezpieczamy.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Obecnie trudno jest podjąć decyzję o dodatkowym oszczędzaniu, jeśli jednak mówimy o odkładaniu środków na naszą emeryturę to trzeba pamiętać, że jest oszczędzanie długoterminowe. Wpłaty na IKE i IKZE to jedynie 50 zł, myślę więc, że nie spowoduje to uszczerbku naszego domowego budżetu, a dodatkowo się zabezpieczamy.

ja uważam, że jak najbardziej warto! Większość z nas uważa, ze na emeryturze jakoś będzie... Lepiej jak najszybciej podjąć decyzję o odkładaniu
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Masz rację, zwłaszcza że niektóre Fundusze mają ofertę dla osób od 16-ego roku życia, pod warunkiem, że on sam, lub pracodawca odprowadza składki ZUS.
 

Deadalus

Nowicjusz
Dołączył
18 Lipiec 2012
Posty
70
Punkty reakcji
0
a inwestycja w Indywidualne Konto Emerytalne? Niestety prawda jest taka, że emerytura z I i II filaru to będzie zdecydowanie za mało aby utrzymać standard życia z okresu aktywności zawodowej. Każdy z nas sam musi zadbać o wysokość przyszłej emerytury....


Konto emerytalne to oszukiwanie ludzi. Oprocentowanie małe, szansa na stratę dużo wyższa. Lepiej założyć sobie jakiś fundusz i samemu lokować pieniądze, dużo więcej można zyskać przy tym samym ryzyku.
Ja np. mam fundusz papierów dłużnych, który co roku średnio generuje zysk z przedziału 7 do 9% i tak co wypłata coś tam sobie wpłacam. Dodatkowy plus to to, że mogę kasę wyciągnąć wcześniej jak bym był w potrzebie, zysk nie jest duży, ale szansa na straty też bardzo mała.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Nie zgadzam się z Twoją opinią. Wpłaty na IKE bądź IKZE można dowolnie może regulować w zależności od jego aktualnego budżetu domowego. Poza tym produkty III filaru są uprzywilejowane podatkowo. Nawet te stosunkowo nieduże kwoty po 50, 100 zł miesięcznie pozwolą zgromadzić spory kapitał.
 

janina35

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
12
Punkty reakcji
0
Myślę, że różne opcje dobrowolnego zabezpieczenia emerytalnego nie są zbędne, trzeba tylko mieć świadomość tego, że to inwestycja długoterminowa. Jak nam się zachce wybrać pieniądze po 3 latach, to raczej nie ma co się oszukiwać, że zarobimy krocie.
 

jarzynka

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2012
Posty
132
Punkty reakcji
0
A ma może ktoś lokatę w kasach stefczyka? Trafiłam na informacje, że mają dość korzystne oferty jeśli chodzi o lokaty. Tylko nie wiem co lepsze, czy ze stałym oprocentowaniem, czy zmiennym? Jest też do wyboru konto oszczędnościowe, (zwane u nich dumnie rachunkiem królewskim ;)) z w miarę kuszącym oprocentowaniem i e-lokata http://www.kasystefc.../lokaty/elokata, która właściwie nie wiem czym różni się od zwykłej . Może ktoś podpowie o co chodzi i na co się najlepiej zdecydować?
 

markef1

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Banki wymyślają najróżniejsze nazwy które mają przyciągnąć uwagę. Każdy ma jakiś pogląd na inwestowanie swoich pieniędzy, ale czy inwestowanie w IKE to dobry pomysł? przy tak niestabilnej gospodarce europejskiej pewniejsze są lokaty krótkoterminowe ponieważ dają większą kontrolę nad kapitałem. Regularnie występują w różnych bankach promocyjne oferty najlepszych lokat najwyżej oprocentowanych. Ja regularnie zaglądam na www.twojeoszczędności.pl i tam przedstawiają linki do najlepszych ofert lokat i pożyczek w danej chwili. IKE owszem, ale dopiero jak się ma za dużo pieniędzy i nie wiadomo co z nimi robić na dłuższą metę.
 

Wojtek Gil

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Zgadzam się z przedmówcą. Od siebie dodam, że wszystko zależy też od charakteru, wolnego czasu i wiedzy osoby, która chce oszczędzać. Jeśli ktoś z natury wydaje całą nadwyżkę pieniędzy na różne zbędne rozrywki, może i dobrym rozwiązaniem będzie dla niego jakiś regularny program ze stałymi wpłatami. Jednak jeśli ktoś chce poświęcić trochę czasu na zajmowanie się swoimi pieniędzmi uważam, że powinien regularnie szukać najlepszych rozwiązań - bo uniwersalnych nie ma. Najpierw warto poświęcić trochę czasu na edukację.

Ja osobiście przeszedłem chyba przez wszystkie powszechnie dostępne rodzaje oszczędzania. Miałem portfel funduszy inwestycyjnych, miałem IKE, kupiłem swego czasu trochę złota i srebra. Sprawdziłem fundusze akcji, obligacja, sprawdziłem rynki wschodzące i kraje BRIC. Nie były to złe sposoby oszczędzania, ale dla mnie nie najlepsze. Z racji tego, że na bieżąco interesuję się rynkiem najlepiej czuję się (i najlepszy zwrot uzyskuję) inwestując w akcje - bezpośrednio, nie mylić z funduszami akcyjnymi. Wybieram kilka spółek, których funkcjonowanie rozumiem, które są duże i dynamicznie się rozwijają. Nie gram na instrumentach pochodnych i nie stosuję day tradingu. Zaglądam do mojego portfela akcji kilka razy w tygodniu i jak na razie to się sprawdza. Specjaliści od psychologii inwestowania zbadali, że lidzie znacznie lepiej inwestowali, gdy robili to przez telefon lub osobiście w biurze maklerskim - więcej czasu i zachodu minimalizowało podejmowanie decyzji pod wpływem chwili.

Oczywiście giełda nie jest dla każdego - chociaż dla dużo, dużo szerszego grona niż się ludziom wydaje. Wystarczą niewielkie kwoty i trochę chęci.

Poza tym, popieram szukanie dobrych lokat. Jeśli chodzi o IKE i IKZE, to przede wszystkim trzeba czytać warunki umowy bo te produkty mogą być właściwie wszystkim - funduszami, obligacjami, lokatami. Dlatego wolę sam posługiwać się różnymi możliwościami inwestowania zamiast zlecać to zarządzającym produktami o dziwnych nazwach za wysokie marże ;)
 

krzmie

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
11
Punkty reakcji
1
Wydaje mi się że w miarę uczciwe odsetki można uzyskać w ING Bank Śląski.
 

Wojtek Gil

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
FM Bank dale teraz zdaje się 6,29%. Na 7 do 10 %, które można spotkać w bankach z grupy Getin (tj. Getin Bank, Noble i Idea) bym uważał bo nie jest tajemnicą, że to często chwyty marketingowe służące zdobyciu klientów. Lokata 10% w skali roku na 3 miesiące (maksymalne trwanie takiej lokaty) to i tak tylko ok. 1,33% brutto.
 
P

Piotr Janicki

Guest
FM Bank dale teraz zdaje się 6,29%. Na 7 do 10 %, które można spotkać w bankach z grupy Getin (tj. Getin Bank, Noble i Idea) bym uważał bo nie jest tajemnicą, że to często chwyty marketingowe służące zdobyciu klientów. Lokata 10% w skali roku na 3 miesiące (maksymalne trwanie takiej lokaty) to i tak tylko ok. 1,33% brutto.

Jeśli chodzi o lokatę 10% w Getinbank to jest to produkt, na którym skorzystać rzeczywiście będą mogli tylko nieliczni. W szczególności Ci, którzy chcą się mocno związać z tym bankiem na okres 2 lat(!). Lokata kończy się po 3 miesiącach, jednak niektóre koszta związane z kontem są pobierane przez 2 lata. Jednak można tych kosztów uniknąć jeżeli będziemy bardzo aktywni i... rozrzutni.

Zaś lokaty 7% czyli:
  • Lokata na dobry początek w Idea Bank na 1 miesiąc (do 10.000 PLN)
  • Lokata na start w Getinbank na 2 miesiące (do 10.000 PLN)
Są stosunkowo lekkie i pozbawione dodatkowych zobowiązań. Trzeba być jedynie nowym klientem i założyć lokatę przez Internet. Nie ma tutaj warunki stawienia się w oddziale, tak jak było w przypadku hitu Lokaty z kuponem, czy też Lokaty Plus 10% w Idea Bank. W tych przypadkach lokaty były rzeczywiście same w sobie "chwytem", gdyż przyciągały klientów do placówek, gdzie proponowało im się inne, skomplikowane produkty oszczędnościowe (głównie polisolokaty). Minusem dwóch wymienionych wyżej lokat 7% jest niska kwota maksymalna. Całkiem niedawno Idea Bank obniżył ten próg z 50.000 do 10.000 PLN.

Zapraszam do zapoznania się z serwisem Wybierarka.pl - daje on możliwość stworzenia rankingu lokat wg własnych kryteriów i interaktywnego porównywania wybranych produktów. Dane z rynku lokat są aktualizowane codziennie. Wszystkie uwzględnione w niej banki są objęte BFG. Każdy produkt w Wybierarce posiada opis procesu zakładania lokaty, aby było łatwiej i przewidywalniej.
 

kalllina33

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2012
Posty
42
Punkty reakcji
0
Mam trochę pieniędzy na lokacie, które początkowo miały być odkładane na emeryturę, ale z tym bywa różnie, bo już ze trzy razy wybraliśmy pieniądze z konta. Lokata jest dobra, ale trzeba mieć silną motywację :)
 

Wojtek Gil

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa

kalllina33

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2012
Posty
42
Punkty reakcji
0
Żarty żartami, ale sporo ludzi straciło tam pieniądze, choć byli ostrzegani. Decyzje związane z finansami powinny być przemyślane, a współpracę najlepiej nawiązać ze znaną na rynku firmą, którą można sprawdzić, przeanalizować wyniki, itp.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Zgadza się, lepiej nie ryzykować i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z przedstawicielem, który przeanalizuje nasze potrzeby i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko wybrać firmę z silną marką na rynku ubezpieczeń.
 

Wojtek Gil

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Zgadza się, lepiej nie ryzykować i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z przedstawicielem, który przeanalizuje nasze potrzeby i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko wybrać firmę z silną marką na rynku ubezpieczeń.

Popieram skonsultowanie decyzji z fachowcem i silną markę, ale dlaczego rynek ubezpieczeń? Chodzi o lokowanie pieniędzy i ich pomnażanie a nie ubezpieczanie się. Wiem, że jest moda na polisolokaty, ale nie zaczynałbym od firmy ubezpieczeniowej, to jednak specjaliści od ubezpieczeń (i to oni na tym robią pieniądze) a nie od pomnażania Twoich pieniędzy. Przy większych sumach może lepiej mieć dobry dom maklerski.
 
Do góry