Czy Ślązacy to Polacy

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Działania RAŚ nie podobają się też często rodowitym Ślązakom.
To przede wszystkim. Wielu z nich czuje się i jest Polakami, a swoją przynależność do Śląska określają jako tam się urodziłem, tam mieszkam od pokoleń, a Śląsk jest w Polsce, podobnie, jak Mazowsze, Wielkopolska czy Małopolska. Gdyby wszyscy dążyli do autonomii zgodnie z tym kryterium, to Polaków pewnie w ogóle by nie było.
Przecież bycie Polakiem, a jednocześnie Ślązakiem czy Wielkopolaninem w niczym nie przeszkadza. W każdym bądź razie mnie na pewno nie.
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Panowie o czym wy tu mówicie ? Jaki Niemcy?
Ja wam powiem skąd i kim byli Ślązacy
Ślązacy to byli górnicy
Ale zanim nimi zostali to zamieszkiwały w lesie
Jak ze Lwowa będziecie się kierować w stronę Kijowa
Po przejechaniu około 50 km będziecie mieli wieś JABLUNIWKA
Jak się wybieracie na Euro 2012 na Ukrainę to zobaczycie
Jest tam strzałka do wsi, na JABLUNIWKĘ
Po przejechaniu mniej więcej 5 km będziecie mieli JABLUNIWKĘ
Kiedy już tam dojedziecie i ze swoich samochodzików wyjdziecie
To czeka was od 5 do 10 km spacer stepem
Tam znajdziecie las SLĄDZAKI
To tam żyli w środku lasu
Za czasów mojego dziadka las był w dobrym stanie
Były tam nawet chałupy nie do końca zniszczone
Były tam wiśni, czereśni, jabłonki, czarna i czerwona porzeczka , agrest
Dziś tam jest wszystko pozarastane i nie do przejścia
Nie wiadomo z jakich przyczyn przenieśli się na teren dzisiejszych HOCUL
Tam zajmowały się górnictwem
A później część ich przeniosła się na teren dzisiejsze Polski
A część została na Hoculach
Gdy porównamy stary język Ukraińskich Hoculów i Polskich Ślązaków
To jest on tak do siebie podobny
Że niemożna stwierdzić czy to język Ukraiński czy Polski
I tu nie pachnie żadnymi Niemcami
Ślązacy pochodzą z terenów Ukraińsko Polskich
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wprowadziłeś mnie w doskonały nastrój swoim opowiadaniem, twe postrzeganie świata, jest naprawdę zabawne, tak oderwane od nauki...
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
A jakie potrzebujesz naukowe wyjaśnienie ?
Czy ty słyszałeś o lesie SLĄDZAKI ?
Myślisz że historycy sprawdzają historię małych wsi
W których jak 100, 200 mieszkańców jest , to jest już bardzo dobrze
Zapewniam cię że ten las istnieje i dotrzesz do niego tak jak ja wyżej opisałem
A wieś POBUZANY (ПОБУЖAНИ) która jest odrazo za JABLUNIWKOW
Należała do Polski nieco więcej dowiesz się w Internecie o BUSKU
To są te same rejony co te wsi
Wspomnę też o zamku Olesko który również jest nie daleko BUSKA
Zamek był zbudowany w XV bądź w XVI wieku
Tam urodził się Jan III Sobiecki

"wprowadziłeś mnie w doskonały nastrój swoim opowiadaniem"

Moi opowiadania nie są żadnymi bajkami,
Może nieco ubarwione bo pominąłem wojenne aspekty

"twe postrzeganie świata, jest naprawdę zabawne, tak oderwane od nauki..."

W lesie SLĄDZAKI ("СЛЬОНДЗAKI") były te jabłonki, czereśni i.t.d bo zapewne to cię tak rozbawiło
Czy tym zarzucasz byłem mieszkańcowi JABLUNIWKI krwi HUCULSKI kłamstwo?


Historia Brave to nie tylko spisane książki, to też ludzi
I to że czegoś nie ma w książce czy w internecie
To nie znaczy że to nie istniało
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
fan fan wybacz, ale twa niewiedza w zakresie historii jako takiej, antropologii religijnej (vide Lilith), nieznajomość historii języków, uniemożliwia normalną dyskusję
twe wyobrażenia versus weryfikowalna wiedza, to nie do pogodzenia
nie zarzucam nikomu kłamstw, jedynie stwierdziłem, że nie posiadasz wiedzy, a dużą wyobraźnię, aby połączyć wieś niedaleko Oleska z krainą Śląsk
tu podpowiedź, od długiego już czasu trwa spór o etymologię nazwy tego toponimu, na dobrą sprawę, brak choćby jednego przekonującego, moim zdaniem (przypuszczenie) jest on pochodzenia przedindoeuropejskiego (czyli kilka tys lat PNE i kilka tysięcy lat przed tym, zanim powstały wsie o jakich piszesz), nawet jeżeli nie mam racji i przyjmiemy "oszczędną" czasowo wersję niemieckich uczonych iż nazwę tą należy wywieść od plemienia celtyckiego Silingów (językowo to bzdura, gdyż przesówka taka w języku słowiańskim jest niespotykana i nazwa Śląsk winna wtedy brzmieć ślądz lub siląg, odrobinę sensowniejsza jest teoria uczonych polskich wywodzących Śląsk os słowa: ślęg (teren podmokły), problemem jest niedużo takich terenów na wczesnośredniowiecznym śląsku (więc nieco bez sensu)
historię nieco znam... czego i tobie życzę
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Brave

Jeśli chodzi o te językowe błędy bądź wcale nie błędy bo nie mogę w 100 % tą pisownię stwierdzić
Nie wiem dokładnie jak pisze się to СЛЬOНДЗАКI czy СЛЬOНЗАКI
Bo nigdy nie musiałem pisać tego słowa (Ślązacy) w języku ukraińskim
Tam mówią "SLĄDZAKI" nie wielu słów jest w gramatyce ukraiński
Gdzie wymawia się "DZ" a pisze się "N"
Myślę że ten las coś miał wspólnego z polskimi Ślązakami
No sam przyznaj tak po prostu ta nazwa by nie powstała
Według mnie trudno tu zaprzeczyć jak i potwierdzić
No bo nie wiadomo kiedy ta nazwa lasu weszła w życie

Jeśli chodzi o te wsi które przedstawiłem

"oderwane od nauki...'

Mówiłeś o tym że nie ma żadnych naukowych wyjaśnień
Więc je jako przykład podałem
Tym chciałem po prostu powiedzieć że to wcale nie jest takie pewne

Mogę się swoja teorią mylić
Tak jak ty swoją na faktach historią

Żeby ostatecznie na to pytanie odpowiedzieć
Trzeba by było historię lasu zbadać
A to raczej nie jest możliwe
Być może w ukraińskich archiwach jeszcze coś na ten temat jest

Co do tego że nie mam niby to wiedzy to trochy przesadziłeś
Może czasem porywczo bez zastanowienia walę z głowy
Co powoduje że wychodzą z tego nie przemyślane głupoty

"antropologii religijnej (vide Lilith)"

A co do Lilith tu z tobą się nie zgodzę
Ja na jej temat wiele książek przeczytałem
I z czasem odpowiem na twoje pytanie związane
Z tematem "MITOLOGIA UKRAIŃSKA"
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Muszę przyznać, że naprawdę dawno tak się nie śmiałam. Ucieszyło mnie wiele poruszonych kwestii ale najbardziej to, że to nie jest moja konwersacja. :rotfl2:
Slązacy zazwyczaj są Polakami lub nimi bywają.
Oprócz oczywiście tych z lasu Ślądzkiego...
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
No nie Maszkowa teraz to mnie dobiłaś
Czemu wszyscy uważają że ja wciskam kit
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Zaraz znów uznacie że ja bajki opowiadam
Ale była związana jedna historia z tym lasem
Jakieś polak przyjechał odnaleźć jakieś złoto które opisała w dzienniku jego babka
Tak przynajmniej mi dziadek opowiadał
Ale podobno nic on tam nie znalazł
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
fan fan może i było jakieś śląskie osadnictwo na tym terenie i to cała wielka odpowiedź na pochodzenie nazwy wsi/lasu
tak jak masz wiele Warszaw na świecie (w domyśle jest jakaś oryginalna, my wiemy, że oryginalna to ta nad Wisłą)
jeżeli nie potraktowałem cię zbyt miło, to przepraszam, ale musisz wybaczyć, twe posty nieco mnie "zabiły"
bo widzisz, gdyby na przykład była na Śląsku jakaś osada o nazwie X i podobna była na terenach o jakich piszesz, a okazało by się na podstawie badań archeologicznych, że ta osada (o takiej samej nazwie) na Wołyniu jest starsza, a co więcej w połowie I milenium miało tam miejsce znaczne zmniejszenie ludności (emigracja na zachód w domyśle) to taka koicydencja mogła by doprowadzić do wniosków o ciągłości nazewniczej
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Co do nazwy Śląska, słusznie piszesz Brave, że nie było podobnego przejscia w językach słowiańskich, ale jeżeli uwzględnić, że zarówno Ślężanie jak i Slilingowie nazwę swoją wzieli od góry Ślęży, to już problem znika. Wszak w germańskim języku Wandalów, nie mogli się nazwać silągami. Ślęża to nie byle jaka górka, a starożytne centrum religijne, więc dwa ludy z rzędu mogly przybrać nazwę od tej góry. Są teorie, że Ślęża to toponim starszy niż germański, zresztą chyba toponimów germańskich nie ma, na naszych ziemiach, zbyt wiele.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
fakt, jakaś 1 rzeka i jakiś pagórek, to nieco mało na "odwieczną niemieckość tych ziem"...
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
fakt, jakaś 1 rzeka i jakiś pagórek, to nieco mało na "odwieczną niemieckość tych ziem"...


Wiesz Brave wracając do tego co o tym lesie powiedziałem
Dziwię mnie że nikt tam niczego nie bada
Ja nawet w internecie sprawdzałem
O tym lesie nie ma nic jakby nie istniał
Ja się ostatnio na ten temat swojej babci pytałem
Ale ona mi powiedziała tylko no bo na początku tu byli Polacy i tak oni się nazywali
Ja nie wierzę że Polski historycy nie wiedzą o tym lesie (mają Pobużany a to nie daleko tego lasu )
Dlaczego te osły Ukraiński tak jak i Polski tam nie robią wykopalisk?
Nie uważasz że to dziwne ?
Ale ogoli czemuś ani na Ukrainie ani w Polsce wiele nie mówi się o Wołyniu
Ja nie rozumiem dlaczego ?
Ja aż tak bardzo historią się nie zajmuje
Ale chciałbym wiedzieć dlaczego na temat Wołyniu tak mało się mówi
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
widzisz Wołyń to trudny temat w 1943 wyrżnięto na Wołyniu nie mniej niż 50 tyś. Polaków i w odwecie zabito ok 2 tys Ukraińców - to jedna z baz identyfikacji narodowościowej dzisiejszych nacjonalistów ukraińskich, wcześniej? była np. Koliszczyzna - czyli programowe mordowanie innowierców - gł. Polaków i Żydów (nieprawosławnych) - wyrżnięto kilkadziesiąt tysięcy...
(dla zainteresowanych http://www.archive.org/stream/zdziejwhajdamac03mogoog#page/n11/mode/1up)
na samym Wołyniu brak jest tego co można by przypisać narodowi Ukraińskiemu - co nadawałoby się do odkrywki archeologicznej, można wykopać wiele pozostałości polskich, czy szerokorozumianych rusińskich, lub jeszcze starszych po prostu słowiańskich, ale Ukraińskich brak, stąd taka sytuacja (to moje zdanie, może niezbyt trafne, ale uwzględniając chętnie dokonywane odkrywki w stepie - tu nic wspólnego z Lachami, wniosek wydaje się właściwy)

z resztą na samym Śląsku miała miejsce Intelligenzaktion Schlesien, czyli programowe wymordowanie przez Niemców liderów społeczności (nieniemieckiej) oraz/i byłych powstańców
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Przeczytałem w dziale Historia post Wilka w Temacie NARODY. Ja to samo o narodzie ukraińskim usłyszałem na lekcji historii w liceum, wiec to chyba prawda, że Austriacy pomogli powstać narodowi ukraińskiemu w połowie XIX wieku.
Z kolei od Ukraińca, pracujacego w Polsce usłyszałem, że liczy się to, co sądzą współcześni Ukraińcy. Ten młody człowiek uznawał za poczatek narodu ukraińskiego czas porozumienia Chmielnickiego z Rosją w Perejesławiu. A samego Bohdana mienił patriotą ukraińskim. Przy okazji zaprzeczał, że BCh, miał jakieś powiązania z Czaplickim, któremu chciał zbałamucić córkę.
W sprawie Ślązaków mam do powiedzenia rzecz niepopularną. Trzeba mianowicie takie prawo ustanowić, żeby w Polsce nie było mniejszości narodowych i nie było mniejszości narodowej polskiej za granicą. Jeżeli tego nie bedzie, to albo przekonamy część Ślązaków, że są Polakami, albo ich antypolskość przytłumimy, albo RAŚ, przy pomocy Niemców. zniemczy nam Śląsk. Tak było po powrocie na Śląsk, czyli do Polski, synów Władysława Wygnańca z Niemiec, a historia kołem się toczy, historia lubi się powtarzać. Lepiej żeby historia okazała się nauczycielką życia.
A współcześnie? Może przeprowadzić stuprocentowe badanie pod jakimś pozorem administracyjnym?
 
L

lukas11136

Guest
dość prościej było by nadać tą autonomie każdemu województwu niż na siłe polenizować każdą mniejszość narodową w polsce
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
polenizować - co to za słowo jest???
od kiedy to Polska piszemy małą literą???

Autonomia dla każdego województwa??? Chłopie jesteś eugeniuszem...
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
dobra miałem się nie wypowiadać w temacie ale chyba nie wytrzymam :) poza tym właśnie wróciłem z ziemii Kłodzkiej bardzo pięknej polskiej ziemii.

W sprawie Ślązaków mam do powiedzenia rzecz niepopularną. Trzeba mianowicie takie prawo ustanowić, żeby w Polsce nie było mniejszości narodowych i nie było mniejszości narodowej polskiej za granicą. Jeżeli tego nie bedzie, to albo przekonamy część Ślązaków, że są Plakami, albo ich antypolskość przytłumimy, albo RAŚ, przy pomocy Niemców. zniemczy nam Śląsk. Tak było po powrocie na Śląsk, czyli do Polski, synów Władysława Wygnańca z Niemiec, a historia kołem się toczy, historia lubi się powtarzać. Lepiej żeby historia okazała się nauczycielką życia.

Brawo nic dodać nic ująć podpisuje się pod tym.

a co do wcześniejszych dyskusjii należy rozróżnić Śląsk kiedyś od Śląska obecnie.

Na dolnym śląsku mało kto mieszka tam z dziada pradziada gdyż zostało tam przesiedlonych przeszło 2 mln Polaków z ziem wschodnich przez władze komunistyczne które, może i słusznie, nie chciały na swoich terenach walk etnicznych i narodowościowych.

Divide et impera zasiane przez tych wymoczków i wsioków austryjaków (takie chamy z których się nawet niemcy śmieją) pokotuje zarówno na Bałkanach jak i u nas aż do dziś a pewne środowiska wykorzystują niewiedzę ludzi aby na tym podłożu własne lody kręcić.

Prawda jest taka że obszar Śląska 100 lat temu a obecnie to 2 różne światy nie ma tam już niemców ani osadników niemieckich których ściągnęły m in polityki osadnicze podczas zaborów. Obecnie są tam potomkowie plus minus rodzin mieszanych ale w 99% korzenie mają Polsko - Czeskie

Moja rodzina wywodzi tez sie slaska historycznie i tez mam w "rodzinie" choć już tak dalekiej że to już na szczeście nie rodzina folksdojczów którzy na szczęscie wybrali los w Reichu nie mniej historycznie sa to w wiekszosci Polacy i Morawianie i Czesi.

Slaskiego narodu nigdy nie bylo i nie ma (moze kiedys jakies plemiona mozna bylo d tego zaliczyc ktore poslugiwaly sie jezykiem slaskim), jezyk slaski owszem istnial i strzepy tego jezyka istnieja obecnie jako jeden z jezykow slowianskich

Na slasku odkad przybli tam slowianie w przeszlo 90% az do dzis mieszkali Polacy i Morawianie i Czesi . Owszem swiadomosc narodowa to wynalazek dopiero 19 wieczny wczesniej byly przynaleznosci rodowe klanowe herbowe albo bylo sie czymis poddanym gdzie dla kolejnej wiekszosci spoleczenstwa to nie mialo znaczenia jakim jezykiem mowi pan byle by sie odczepil i podatkow nie podnosil.

Polska w sredniowieczu szczegolnie w miastach byla multi kulti bardziej niz Londyn obecnie nie mniej ludzie byli poddanymi korony i za nia umierali i to byla ich ojczyzna nikt nie mowil o zadnych autonomiach bo by byli skorceni za zdrade albo wydaleni w najlepszym przypadku z terenu na ktorym mieszkali.

Blyy może się znasz na temacie Pisma Św. i Koranu ale o historii tych ziem niestety u ciebie słabo a tym bardziej jak słyszę że Polska powinna byc krajem federacyjnym to już mnie krew zalewa na takie głupoty. Hiszpania z taką federacją ma nielada kłopoty w Niemczech jakby ktoś powiedział że Bawaria ma być odziellnym państwem to by go do sądu za terroyzm zagnali nie mówiąc już o stopniowym ograniczaniu władzy poszczególnych stanów w USA. Umówmy sie takie rzeczy jak autonomia dla śląska która w obecnej sytuacji jest wyssana z palca i nie ma żadnych naprawdę realnych przesłanek udokumentowanych jest po prostu zdradą stanu i powinna być ścigana z urzędu a RAŚ powinien zostać zdelegalizowany a jego członkowie aresztowani za próbę przewrotu i odłączenia intergralnej obecnie części Polski od państwa.

Tak jak straciliśmy Lwów i Wilno i nie są to już obecnie miasta polskie tak wszyscy osadnicy niemieccy stracili prawo do ziem w Polsce szczegolnie ze nie byli na tych ziemiach u siebie tylko tez byli naplywowi.

Na koniec bo mozna by pisac godzinami podam wam pod rozwage dwa hasła dla kumatych: Goralenfolk i Horvati
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
język śląski to "fakt" medialny, w sferze realnej nigdy go nie było, to był dialekt inny u Niemców zamieszkujących Śląsk inny u Polaków zamieszkujących Śląsk (część słownictwa wspólna, ale gramatyka odrębna) - to czym się posługiwali i posługują Ślązacy to dialekt, jak mazowiecki, czy małopolski itp
 
Do góry