Bierzmowanie

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Orsa nie pisz o dawaniu nikomu w łapę skoro tego nie wiesz...
Zapytam może tak: jaka dla Ciebie religia nie jest fałszem?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ja tak mialem z katolicyzmem z 8 lat az sie stalem luteraninem i mi przeszlo, pewnie na innych...
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Orsa nie pisz o dawaniu nikomu w łapę skoro tego nie wiesz...
Zapytam może tak: jaka dla Ciebie religia nie jest fałszem?

A skad wiesz ,ze niewiem?
Właśnie tak sie praktykuje - idziesz do slubu a chcesz ominać spowiedź ,ksiadz za pieniadze wszystko załatwi.
Oburzac sie nie ma co taki sie porobiło

Jezus nie jest religia - religia jest potrzebna ludziom cielesnym ,którzy sami ustanawiaja Wyznania wiary.
 

mk_europe

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2007
Posty
174
Punkty reakcji
0
Miasto
-
Ja mam takie pytanie związane z bierzmowaniem. W tym roku szkolnym będę miała bierzmowanie. Trzeba chodzić na Msze św. a po nich na spotkania i pierwsze piątki miesiąca. Ja w podstawówce chodziłam na pierwsze piątki miesiąca i byłam na wszystkich dziewięciu z rzędu. Czy w takim wypadku muszę uczęszczać kolejny raz na pierwsze piątki miesiąca? Mi się osobiście wydaje, że te piątki zalicza się raz w życiu - i jak się było na 9 z rzędu to już jest zaliczone. Jeśli ktoś miał już bierzmowanie i się orientuje jak to z tymi piątkami jest to niech napisze (pewnie mi ktoś powie, że powinnam po prostu spytać sie katechety- owszem spytam się, ale mam możliwość taką dopiero w przyszłym tyg. na religii, a chciałabym wiedzieć wcześniej).
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Mi też wydaje się, ze wystarczy zaliczyć raz... Ale 100% pewności nie mam.


I ja w tym roku idę do bierzmowania. Bo nie mam wyjścia. Jak nie pójdę to bede miała niższa cenę z religii. A na koniec gimnazjum przydałoby się trochę średnią podciagnąć ;]
 

mk_europe

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2007
Posty
174
Punkty reakcji
0
Miasto
-
Mi też wydaje się, ze wystarczy zaliczyć raz... Ale 100% pewności nie mam.
I ja w tym roku idę do bierzmowania. Bo nie mam wyjścia. Jak nie pójdę to bede miała niższa cenę z religii. A na koniec gimnazjum przydałoby się trochę średnią podciagnąć ;]

O to widzę, że też masz w 3 gim. bierzmowanie. Dla mnie to jest bez sensu - inne osoby z innych szkół miały bierzmowanie albo w 1 albo w 2 gim, a my musimy w 3 akurat wtedy kiedy testy i wogóle dużo nauki :(. Mam nadzieję, że sie okaże, że nie będę musiałą drugi raz zaliczać pierwszych piątków (bo jaki to ma sens?), ale zostaną msze, a po nich spotkania i tak przez cały czas aż do czerwca...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Mam nadzieję, że sie okaże, że nie będę musiałą drugi raz zaliczać pierwszych piątków (bo jaki to ma sens?), ale zostaną msze, a po nich spotkania i tak przez cały czas aż do czerwca...
oto doskonaly idiotyzm cwiczony przez krk
zbiurokratyzowanie i nadregulacja sa wrogami wiary - krk ma inne zdanie - woli rzesze baranow spacerujacych do kosciola dla "klepniecia".......

przepraszam za ostrosc wywodu
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Brave
oto doskonaly idiotyzm cwiczony przez krk
zbiurokratyzowanie i nadregulacja sa wrogami wiary - krk ma inne zdanie - woli rzesze baranow spacerujacych do kosciola dla "klepniecia".......
Masz rację,ale nie wiem o jakie "klepnięcie" ci chodzi".Nie ulega wątpliwości,że krk bardzo zmaterializował wiarę swoich wiernych owieczek,które stają się jak piszesz baranami?
A hierarchia kościelna to wilki w owczej skórze? a nasz Ojciec Święty?
 
D

Disease

Guest
Ja jeszcze nie mam bierzmowania ale mam takie pytanko czy koniecznie musze być bierzmowana? Wiele moich znajomych nie było i kilka nawet nie chce być. Myśle , że bez tego można żyć.A co wy o tym sądzicie ? Czy bierzmowanie jakoś Wam w czymś pomogło ? Czy może jeszcze nie jesteście a dopiero będziecie mieli bierzmowanie i czy chcecie ?
Bierzmowanie w takim wieku (gimnazjalnym) jest czystą głupotą. Pomijając fakt, że wielu jest przymuszanych do bierzmowania przez rodziców to, samo przyjęcie sakramentu oznacza, że jest się dorosłym chrześcijaninem. Fiu, fiu.
Moim zdaniem lepiej by było gdyby każdy sam zdecydował, kiedy chce przyjąć "pieczęć daru Ducha Świętego". :bag:
Sam bierzmowanie przyjąłem - zgodne z nakazem rodziców. I nic to w moim życiu nie zmieniło. Ba, nawet mnie bardziej zniechęciło do Kościoła. A i sam obrzęd w kościele nie wspominam zbytnio miło. BB)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
hm to ja z ciutke innej beczki
swego bierzmowania nie pamietam - doslownie nic - wiem ze tam bylem
co do sensownosci - owszem 16 latek ma siano w glowie najczesciej
nie mniej jednak mniej wiecej chociaz wie co robi - wiec tutaj mozna by to uzasadniac
czy z taka oprawa - tutaj mam watpliwosci
przyklad u luteran jest konfirmacja - w podobnym wieku
po konfirmacji luteranin staje sie podmiotem praw i obowiazkow
uroczystosc jest podczas zwyklego nabozenstwa i trwa kilka minut
pytanie odpowiedz
pytanie odpowiedz
to moim zdaniem rozwiazanie sensowniejsze
co wiecej nie jest to sakrament - a raczej czynnosc -chociaz wazna
brak tez limitu wiekowego - nie ma zadnej obligatoryjnosci co do wieku
 
Do góry