Prawdziwe pensje w POlsce

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
15 lipca pracownice Vistuli przeprowadziły dwu godzinny protest żądając podwyżki ok. 100 zł miesięcznie (!) przy zarobkach średnio 1300 (!). Na dzień dzisiejszy wiemy o 7 zwolnionych pracownicach- prezes grozi zwolnieniem 20 i jak zapowiedział "jak to nie pomoże zwolnię wszystkie
Dlaczego organizują protest skoro mogą odejść z pracy i zostawić "wyzyskiwacza"?
Nie zrobią tego...a wiesz dlaczego? Bo nie mają innego wyjścia.
Próbowały szukać innej pracy...guzik z tego wyszło i z desperacji postanowiły protestować.
Takie Państwo z Polski uczyniły lata socjalizmu i komunizmu.
Nie pisz, że to efekt wolnego rynku....bo to jest EFEKT KOMUNY....w obecnych realiach wolnego rynku.
A to duża różnica.

Przemysł polski został zrujnowany do zera....i to też nie efekt wolnego rynku tylko głupoty komunistów, którzy dorwali się na początku lat 90 do władzy i dalej Polską rządzą. Od 25 lat te same mordy w sejmie. Jak tutaj ma być dobrze? Nie będzie dobrze dopóki ci ludzie dalej będą brać ogromne pieniądze, zajmować stanowiska decyzyjne w Państwie i zarządach największych państwowych firm + robić układy z prywaciarzami za łapówki.
Podobnie rzecz ma się na Ukrainie. Przyczyną biedy i burdelu jaki tam jest to nie jest wolny rynek tylko głupia, nienażarta i nauczona złodziejstwa władza. Od samorządów do ministrów na prezydencie Janukowiczu kończąc.

Natomiast mnie bardzo dziwi, że Ty upatrujesz w wolności gospodarczej przyczyn ubóstwa polskiego społeczeństwa.
Jest to przejaw głębokiej niewiedzy ekonomicznej oraz historycznej.
 

jolly78

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2014
Posty
252
Punkty reakcji
5
No tak, zamiast zmienić pracę lepiej protestować, to na pewno pomoże.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Lewicowcy mają inną wiedzę, bo i cele lewicy są inne niż wzrost produkcji czy spadek cen.
Lewicy najbardziej zależy na sprawiedliwym podziale dóbr. Czasem dzielona jest bieda z nędzą, które razem przędzą
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Oni to robią po to, żeby ten "sprawiedliwy podział dóbr" był zawsze po ich stronie. Znaleźli sobie sposób na życie z pracy innych i na tym systemie żerują udając że dbają o ich dobro.
Przykład socjalistów-związkowców w KGHM:

W ubiegłym roku KGHM, jedna z najbogatszych spółek Skarbu Państwa, przekazała na funkcjonowanie związków ponad 8 milionów złotych - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Z tego 7,5 miliona złotych poszło na wynagrodzenia 42 etatowych działaczy.
Z tej listy wynika, że związkowcy rekordziści zarabiają po 275 tysięcy brutto rocznie, czyli ponad 22 tysiące złotych miesięcznie. Tymczasem nowy pracownik KGHM, na przykład hutnik, zarabia z premiami 2200-2400 złotych netto miesięcznie.
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że etatowi działacze, oprócz wysokich pensji, otrzymują też trzynastki, czternastki, deputaty węglowe i nagrody świąteczne. Dostają samochody służbowe, rachunki telefoniczne opłaca im KGHM, które funduje także paliwo do samochodów.

Więcej na ten temat - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"Dziennik Gazeta Prawna"/IAR/mf/dabr
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9, dnia 08 Lip 2014 - 00:21, napisał:
danielr9 napisał:
danielr9, dnia 08 Lip 2014 - 00:21, napisał:


Popyt na pracę powoduje, że jej wartość rośnie i pracodawcy w poszukiwaniu rąk do pracy dają lepsze oferty pracownikowi.

Kolejny przykłąd z życia wizięty który pokazuje że twoje dywagacje to zwkłe urojenia.
Oprócz punktu nr 1,2,3 które wymieniłem wcześniej dochodzi punkt nr.4

Jest pewien magazyn w dużym mieście , który oferuje około 1800 na rękę za etat. oczywiście chętnych brak biorąc pod uwagę koszty życia ( duże miasto ) i alternatywę emigracji do np Niemiec gdzie pracodawca będzie tobie kazał pracować wolniej !!!

Co robi "szefostwo" narzeka że brak ludzi , ale pensji nie podnosi tylko przerzuca więcej obowiązków na ludzi już zatrudnionych.

Śmiać mi się chciało jak uczestniczyłem w tej rozmowie ...

Twoje teorie wolno-rynkowe = dywagacje chorego umysłu , wynikające z zacietrzewienia ideologią.

Ty mówisz A.
Prawdziwe życie pokazuje B

Jednak ty będziesz na zawsze już tkwił w swoich fantazjach.




Wilk_LancaSter napisał:
Lewicy najbardziej zależy na sprawiedliwym podziale dóbr. Czasem dzielona jest bieda z nędzą, które razem przędzą


danielr9 napisał:
Oni to robią po to, żeby ten "sprawiedliwy podział dóbr" był zawsze po ich stronie. Znaleźli sobie sposób na życie z pracy innych i na tym systemie żerują udając że dbają o ich dobro.
Coś wam się pomyliło ja piszę cały czas o pracownikach ( na pewno w tym wątku ) którzy wytwarzają dobra i usługi nie ma tu mowy o żadnym "podziale" tylko udziale w wytworzeniu tej wartości dodanej.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
A to ja przepraszam, tylko mi się zdawało, że jesteś z lewicy.
A tu, rzeczywiście, wcale nie obstajesz za sprawiedliwym podziałem wartości dodanej na spożycie i akumulację.
A za czymś obstajesz czy tylko strasznie wszystko prawicowe krytykujesz, nie będąc z lewicy?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
serworze to dlaczego pracownicy z tej firmy tak dodatkowo obciążania nie pokażą figi temu przedsiębiorcy i nie złożą wypowiedzeń ?
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Herbatniczku, ten problem już był roztrząsany - nie mają możliwości znalezienia innej pracy, bo nie ma nadmiaru wolnych stanowisk nad liczbą chętnych do podjęcia nowej lepszej pracy.
Czytałeś chyba spostrzeżenie nie lewicowca, że krwiopijca nie zwiększył zatrudnienia, lecz dołożył obowiązków (za tę samą płacę?) starym pracownikom?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale to jest kontynuacja wątku serwora
nikt nie chce przyjść do pracy w fabryce krwiopijcy bo jest alternatywa, są inne lepsze miejsca pracy. Dlatego postawiłem pytanie dlaczego dotychczasowi tam pracują ?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Jest pewien magazyn w dużym mieście , który oferuje około 1800 na rękę za etat. oczywiście chętnych brak biorąc pod uwagę koszty życia ( duże miasto ) i alternatywę emigracji do np Niemiec gdzie pracodawca będzie tobie kazał pracować wolniej !!!
Niemcy pracują dużo wydajniej niż Polacy. Wszystkie wskaźniki tempa pracy to pokazują + dane ekonomiczne.
Oczywiście Niemcy dzięki wysokiej technologii dużo prac które w PL są wykonywane ręcznie tam są robione przez automat.
To też daje im przewagę w kosztach wytwarzania dóbr. Jednak trzeba uznać, że technologia niemiecka + jakość i solidność nie więzło się z socjalistycznego systemu bo go tam po prostu nie było. Nigdy.
Jak istniał podział na socjalistyczne NRD + kapitalistyczny FRN to żeby zobaczyć przepaść w poziomie życia między tymi landami to nie trzeba było być ekonomistą. Nie trzeba było też nawet kończyć podstawówki....trzeba było po prostu mieć wzrok i tyle.



shogu napisał:
Co robi "szefostwo" narzeka że brak ludzi , ale pensji nie podnosi tylko przerzuca więcej obowiązków na ludzi już zatrudnionych.
Masz jednak przykład, że to rynek powinien dyktować warunki pracy.
Rolą polityków jest dbałość o to, żeby ten rynek ciągle się rozwijał i miejsc pracy przybywało.
W obecnym systemie (Świat, Globalizm, UE) Polska może konkurować tylko i wyłącznie niskimi cenami towarów.
Niskie ceny towarów będą wtedy jeżeli:
A - obniżymy podatki akcyzowe + wprowadzimy opłaty tranzytowe dla pojazdów zagranicznych
B - zlikwidujemy podatek dochodowy, który płacą biedni ludzie a firmy go sobie odliczają od kosztów.
C - wprowadzimy podatek na transakcje bankowe, zwłaszcza wyprowadzające kapitał z kraju.
D - obniżymy podatek VAT do rozsądnego 20% poziomu co zwiększy siłę nabywczą pieniądza.
E - Podniesiemy kwotę wolną od podatku z bodajże 3900zł do 15 000zł.
F - Przeprowadzimy gruntowną reformę cięcia kosztów i utrzymania administracji państwowej
G - przeprowadzimy reformę edukacji tak aby kształcono w oparciu o rynek pracy a nie miejsca na uczelniach dla dotacji.
H - przeprowadzimy reformę systemu ubezpieczeń społecznych i zlikwidujemy przymusowe piramidy finansowe
I - Zwiększymy dyscyplinę społeczną: Grzywna zamiast 6 miesięcy więzienia, wysokie kary za pijaństwo drogowe etc...

Wtedy Polakom będzie się lepiej żyło i bedą więcej zarabiać.
Każdy inny sposób prowadzi do utopii i tylko socjalistyczni kłamcy, któzy żerują na społecznej biedzie będą sprzeciwiać się powyższym punktom.



shogu napisał:
Coś wam się pomyliło ja piszę cały czas o pracownikach ( na pewno w tym wątku ) którzy wytwarzają dobra i usługi nie ma tu mowy o żadnym "podziale" tylko udziale w wytworzeniu tej wartości dodanej.
Każda praca jest wyceniana w oparciu o jej wartość dodaną.
Dlatego Państwo nie powinno ingerować w wolny rynek tylko powinno w oparciu o rynkowe metody wspierać obywateli.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Niemcy pracują dużo wydajniej niż Polacy. Wszystkie wskaźniki tempa pracy to pokazują + dane ekonomiczne.
Udział wypłat w PKB niemieckiej gospodarki to około 58%
Udział wypłat w PKB polskiej gospodarki bije rekordy dna 46,5 % !!!!!! Przy średniej europejskiej 54%
( według danych komisji europejskiej )

Ty będziesz coś bredził o tempie pracy i mitycznej wydajności.

Polska na tle europy to kraj wyzysku pracowników.




danielr9 napisał:
To też daje im przewagę w kosztach wytwarzania dóbr. Jednak trzeba uznać, że technologia niemiecka + jakość i solidność nie więzło się z socjalistycznego systemu bo go tam po prostu nie było.
Przcież model ekonomiczny Niemiec po wojnie to typowa socjalna gospodarka rynkowa z silnymi związkami zawodowymi i socjalem , a nie twój mityczny kapitalizm rodem z Bangladeszu.




danielr9 napisał:
Masz jednak przykład, że to rynek powinien dyktować warunki pracy.
Ale jaki przykład. Ja podałem tobie 4 alternatywy dlaczego rynek wcale nie musi podnosić pensji nawet jak jest zwięklszony popyt na pracę. Alternatywy które dzieją sie na naszysz oczach. ( Abstrahując od tego czy w przypadku automatyzacji 56% miejsc pracy w POlsce - prognozy niemieckiego Think Thanka , stworzenie rynku pracownika jest możliwe )

A ty dalej będziesz szedł w zaparte . Typowy bezmózgi fanatyk.




danielr9 napisał:
Niestety z natury nie daje łapówek i pokutuje za to. Przynajmniej zachowuje godność..bo pieniądze straciłem.
J.M. Keynes "Względy etyczne w biznesie są nie tylko mało istotne, ale stanowią wręcz przeszkodę w osiągnięciu sukcesu ekonomicznego."

Masz swój prawdziwy dziki kapitalizm w praktyce. Masz dokładnie to co chcesz.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Udział wypłat w PKB niemieckiej gospodarki to około 58%
Udział wypłat w PKB polskiej gospodarki bije rekordy dna 46,5 % !!!!!! Przy średniej europejskiej 54%
( według danych komisji europejskiej )
Ty będziesz coś bredził o tempie pracy i mitycznej wydajności.
Polska na tle europy to kraj wyzysku pracowników.
Ten wskaźnik nic nie mówi i posługują się nim tylko ludzie nie mający pojęcia czym jest PKB.
W Grecji udział płac do PKB jest dużo niższy niż w Polsce a mają min. płacę ok 3000zł.
Tymczasem w Polsce jest to o połowę mniej bo 1600zł.
Jak się douczysz czym jest PKB....i czym jest udział płac w PKB....to wróć do rzeczowej dyskusji.
Możesz mieć ogromne PKB a udział płac 10% i i tak bedziesz zarabiał więcej niż ten co ma udział płacy w PKB 90%.
To jest pierwsza sprawa.

Druga to przyczyna dlaczego na zachodzie Europy są wyższe płace.
Tą przyczyną nie jest socjalizm.



shogu napisał:
Przcież model ekonomiczny Niemiec po wojnie to typowa socjalna gospodarka rynkowa z silnymi związkami zawodowymi i socjalem , a nie twój mityczny kapitalizm rodem z Bangladeszu.
Po pierwsze kapitalizm nie ma korzeni w Bangladeszu i z Bangladeszem nic wspólnego nie ma.
Po drugie jak Niemcy budowały silną gospodarkę w oparciu o wolny rynek to w Polsce był Gomułka a potem PRL.
Widziałeś związki zawodowe w Niemczech?
Tam są związki zawodowe....ale takie które kręcą wydajność pracy i pomagają firmie się rozwijać.
Nasze są kulą u nogi pracodawcy, który jest kierowany na drogę bankructwa.
Związki zawodowe są dobre tylko w tych krajach w których kultura pracy jest wyrobiona. W Polsce nie ma takiej opcji i długo nie będzie.



shogu napisał:
Ja podałem tobie 4 alternatywy dlaczego rynek wcale nie musi podnosić pensji nawet jak jest zwięklszony popyt na pracę.
Nie rozumiesz głębszego pojęcia i konsekwencji wolnego rynku dlatego stawiasz absurdalne tezy.
Wolny rynek to wolna cena za dobra i pracę. Jeżeli jest popyt na pracę to znaczy że jest zapotrzebowanie na produkt.
A jest to zapotrzebowanie bo ludzi stać na produkty. Koło się zamyka.
Tak działa wolny rynek i on sam się napędza.
Rynek regulowany za pomocą socjalistycznych narzędzi wygląda w ten sposób, że ustala się pensje minimalne i potem usługa sprzątania jest tak droga, że nikt z niej nie korzysta....i powstaje luka której nie da się zakleić w gospodarce.
Ta osoba idzie na bezrobocie i rosną podatki, żeby utrzymywać tych ludzi (notabene którzy chcą pracować, ale w systemie socjalnym im nie wolno bo "Pan" i władca czyli Polski Rząd twierdzi, że to "poniżej godności") więc ten człowiek "z godnością" żyje za 500zł zasiłku i wybiera chleb z kosza na śmieci bo po opłaceniu rachunków zostaje mu 100 zł na życie.



shogu napisał:
J.M. Keynes "Względy etyczne w biznesie są nie tylko mało istotne, ale stanowią wręcz przeszkodę w osiągnięciu sukcesu ekonomicznego."
Nie wiem co to za człowiek, ale ma niepokolei w glowie.
Każda globalna i mocno rozwinita organizacja twierdzi zupełnie coś innego.
O tym jak ważny jest wzgląd etyczny w firmach powie Ci człowiek, który zbudował ogromną firmę (niestety Państwo mu tą firmę zniszczyło):
Naprawdę warto posłuchać szczerej wiedzy:

https://www.youtube.com/watch?v=WfKdIOig2mk
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Wolny rynek to wolna cena za dobra i pracę. Jeżeli jest popyt na pracę to znaczy że jest zapotrzebowanie na produkt.

A jest to zapotrzebowanie bo ludzi stać na produkty. Koło się zamyka.

Tak działa wolny rynek i on sam się napędza.
Po pierwsze : na wolnym ryneczku pensyjki tylko w dół i żadne koło się nie napędza. Wolny ryneczek w pogoni za zyskami wyeksportował miejsca pracy. A niedługo je zautomatyzuje bo to jest prospekt sciecia kosztów o kolejne 50%
Po drugie : Kowalskiego nie obchodzi to ile wypracował - jego obchodzi to, że poświęca prawie 1/3 życia pracy i chce z niej utrzymać siebie i swoją rodzinę. Nie jest w stanie? To będzie roszczeniowy i w wyborach wybierze takich polityków, którzy obiecają najbardziej dokręcić ci śrubę. Z tłumem nie wygrasz, choćbyś miał rację.

Witaj na planecie ziemia
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Po pierwsze : na wolnym ryneczku pensyjki tylko w dół i żadne koło się nie napędza. Wolny ryneczek w pogoni za zyskami wyeksportował miejsca pracy. A niedługo je zautomatyzuje bo to jest prospekt sciecia kosztów o kolejne 50%
W dzisiejszych czasach na rynek patrzyć trzeba globalnie.
Część produkcji została przeniesiona do krajów bardzo biednych i nie jest to robione po to, żeby maksymalizować zysk.
To jest robione po to, żeby mieć niższą cenę produktu na półce bo konkurencja robi to samo. Czyli jak widzisz jest dążenie do optimum.
Firmy ze sobą konkurują i szukają optymalizacji...jedna przed drugą. Jeżeli jedna przeniesie produkcje do Bangladeszu...druga zrobi to samo...i wtedy obie nie powiększą wcale zysku...po prostu będą walczyć o klienta niższymi cenami. Gdyby nie produkcja w Bangladeszu to gdzie kupiłbyś klapki "japonki" za 5zł? To żeby cena w polskim markecie była 5zł na półce to po ile jest w Bangladeszu...po 1zł?

To Ci daje wolny rynek....
Bo gdyby był regulowany to te klapki kosztowałyby 100zł w związkowej "szwalni" i nikt by ich nie kupił.
Szwalnia do zamknięcia a ludzie by boso chodzili. Myśmy przecież Shogu te czasy przerabiali i to całkiem niedawno.
Za czasów mojego dziadka w rodzinie mieli jedne eleganckie buty....i jak szli do kościoła to sobie pożyczali więc wszyscy na raz nie mogli iść na tą samą godzinę na mszę. Takie były czasy, trudne i biedne.....

Dla Ciebie praca w Bangladeszu to wyzysk.
Zapraszam Cię do Etiopii. Tam nie ma kapitalizmu....nie ma tych "wyzyskiwaczy" kapitalistycznych. Nie ma fabryk niebezpiecznych.
Tylko jakoś dzieci siedzą pod glinianymi chatami, chude do kości z brzuchami jak arbuzy.
Jakoś żaden socjalista nie protestuje!
Gdyby w Bangladeszu tych firm nie było to by też mieli takie same brzuchy....i syf 100 razy gorszy.
Każdy rozsądny czlowiek Ci to powie.



shogu napisał:
Po drugie : Kowalskiego nie obchodzi to ile wypracował - jego obchodzi to, że poświęca prawie 1/3 życia pracy i chce z niej utrzymać siebie i swoją rodzinę. Nie jest w stanie? To będzie roszczeniowy i w wyborach wybierze takich polityków, którzy obiecają najbardziej dokręcić ci śrubę. Z tłumem nie wygrasz, choćbyś miał rację.
Ja się Kowalskiemu nie dziwię. Tylko nie kojarzę czasów w historii ludzkości w których byłoby tyle miliardów ludzi utrzymywanych przez system świadczeń socjalnych. Taki Kowalski 200 lat temu musiał orać pole od świtu do nocy.
Ba!
Jakie 200 lat....wystarczy przeczytać "Chłopów", "Nad Niemnem"....obraz ludzkiej biedy i pracy za grosze jeszcze 90 lat temu.
Korporacji ani jednej nie było....miliarderów też nie.

Jestem wstanie zrozumieć pretensje ludzi, że mają pensje niskie, że czasem nie starcza na godne życie.
Tylko jest taka brutalna prawda: Nie każdy jest godzien tego godnego życia. Wiemy to oboje.
Ja wiem, że przyczyną tych niskich płac są działania polityczne. Marnotrawstwo pieniędzy publicznych i zadłużanie się kraju jest niczym innym jak doprowadzaniem Obywateli do nędzy. Jesteśmy zadłużeni po uszy.....nie wiem kto te odsetki będzie spłacał.
Bo młodzi ludzie stąd po prostu wyjadą - mają tą możliwość i z nich frajerów Państwo nie zrobi. Robili przez 40 lat frajerów z ich rodziców....ale młodzi ludzie szybko wyciągają wnioski i tkwić w tym systemie nie bedą.
Więc upadek ZUS (pisałem to w innym wątku) jest pewny.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Etiopia jest krajem feudalno-kapitalistycznym rzadzonym dyktatorsko. Panstwo ma monopol na telekomunikacje i reguluje tranzakcje dzierzawy ziemi. Prawo pozwala wydzierzawic ziemie na maximum 99 lat w 20sto letnich tranzakcjach jesli wlasciciel nie moze ziemi np sprzedac a nie wyrabia sie z oplatami. Etiopia mimo dosc paskudnych dyktatorskich rzadow od 1995 nalezala do najszybcier rozwijajacych sie krajow Swiata z rocznym wzrostem okolo 10% w okresie 2004-11. Potem wzrost zmalal i w ubieglym roku spadl on do ok 6%. Mimo duzego stopnia wzrostu gospodarczego Etipia jest bardzo biedna bo startuje z jeszcze wiekszej biedy.

Co do glodu w Bangladesh to to 41% dzieci jest niedozywionych, 36% ludnosci wiejskiej zyje w nedzy wg kryteriow ONZ. Ale dzieki programom walki z nedza sytuacja sie poprawia i w dekadzie 2000-2010 13mln ludzi z nedzy (wg definicji) wyszlo. GDP na glowe dwa razy wieksze niz w Etiopii wg kursu biezacego. Koszty zycia w Etiopi sa nizsze wiec roznica w poziomie zycia jest mniejsza niz GDP wskazuje.

pozdrawiam,
PS najlepsza miara stopy wyzysku jest stosunek placy do wartosci pracy wlozonej. Ta mozna okreslic analizujac strukture podzialu wartosci dodanej.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
vik123 napisał:
Etiopia jest krajem feudalno-kapitalistycznym rzadzonym dyktatorsko. Panstwo ma monopol na telekomunikacje i reguluje tranzakcje dzierzawy ziemi.
Te dwa zdania się wykluczają. Albo kapitalizm...albo monopol państwowy.
Dlatego pisałem wielokrotnie, że w zasadzie wolnego rynku nie ma nigdzie bo zawsze znajdzie się grupa tzw. interesantów.
Ta grupa mówi:
Ty będziesz politykiem....będziesz bredził o godnym życiu, darmowej edukacji, internecie i szklance mleka dla dzieci w szkole.
A ode mnie będziesz na to pożyczał pieniądze....a wykonawca będą lobbowane przeze mnie firmy. Ty masz rodzin ustawioną i rób swoje....a ja będę robił swoje. Pasuje układ?



vik123 napisał:
najlepsza miara stopy wyzysku jest stosunek placy do wartosci pracy wlozonej. Ta mozna okreslic analizujac strukture podzialu wartosci dodanej.
Tyle, że tą wartość pracy włożonej ocenia rynek w zależności od zapotrzebowania na tą pracę.
Jeżeli potrafisz wykonać skomplikowaną operacje serca zawsze będziesz na rynku pracy lepiej ceniony niż ten, który sprzedaje precle.
Gdybyś chciał pomiędzy tymi grupami społecznymi postawić znak równości to nie miałbyś ani sprawnego serca...ani precli.
To jest tak jak ze sportem. Gdyby nie było gry na punkty i nie liczył się wynik to takie kluby jak Barcelona przestają istnieć.
Kto grałby w piłkę zawodowo?
Nierówności społeczne zawsze będą....były od początku istnienia Świata i my ludzie tego nie zmienimy.
Jedyne co możemy robić to stwarzać warunki do godnego życia ludziom którzy są społecznym marginesem.
Taki model przewidują nawet najbardziej zagorzali liberałowie, którzy chcą dawać możliwość pracy nawet więźniom.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
danielr9 napisał:
To jest tak jak ze sportem. Gdyby nie było gry na punkty i nie liczył się wynik to takie kluby jak Barcelona przestają istnieć.
Kto grałby w piłkę zawodowo?
he,he i tak mi się skojarzyło; za komuny to mieliśmy drużynę narodową, aż miło było popatrzeć - teraz ostatnie miejsce na kapitalistycznej zawodowej liście rankingowej . Szału nie ma :)
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Lampart napisał:
he,he i tak mi się skojarzyło; za komuny to mieliśmy drużynę narodową, aż miło było popatrzeć - teraz ostatnie miejsce na kapitalistycznej zawodowej liście rankingowej . Szału nie ma :)
Tyle, że chłopaki mieli cel....Mistrzostwo Świata i otwarta droga do zagranicznych klubów.
Taki Boniek później grał w Juventusie za kupę szmalu.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
Nierówności społeczne zawsze będą....były od początku istnienia Świata i my ludzie tego nie zmienimy.
Jedyne co możemy robić to stwarzać warunki do godnego życia ludziom którzy są społecznym marginesem.
Taki model przewidują nawet najbardziej zagorzali liberałowie, którzy chcą dawać możliwość pracy nawet więźniom.
W rzeczywistości "Dać możliwość pracy nawet więźniom" to nie to samo co "stworzyć warunki do godnego życia", kłamczuszku.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
W rzeczywistości "Dać możliwość pracy nawet więźniom" to nie to samo co "stworzyć warunki do godnego życia", kłamczuszku.
Dawanie możliwości pracy więźniom to jest stwarzanie im godnych warunków życia w przeciwieństwie do wegetacji za państwowe żołdy.
 
Do góry