Czy Pozwiemy Niemców o odszkodowania za straty w II wojnie swiatowej?

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Nie zgłębiałem nigdy tematu tak jak niektórzy powyżej, ale to co mnie zawsze dziwiło to to, że osoby prywatne nie udokumentowują swoich strat i nie wnoszą o odszkodowania. Swojego czasu moja rodzina miała taki plan. Mój pradziadek wraz z rodziną został rozstrzelany na Woli, mieszkanie zostało zrównane z ziemią. Odwiedziłem kilka archiwów warszawskich i szukałem jakiś dowodów na to, że budynek stał, że ktoś w nim mieszkał itd. Niestety dokumentacja była słaba. Taką samą ścieżkę (ale to już nie ja) moja rodzina przechodziła w sprawie zniszczonych budynków pod budowę PKIN.
No ale sam znam rodziny, które mają akty własności, zdjęcia, dokumenty i nic z tym nie robią. Dlaczego? Wcześniej pewnie przez komunę, teraz nie wiem, przedawnia się to?
A miasta (czy tam ogólnie samorządy)? Przecież też mają dokumentację, nawet filmy. W czym tkwi problem, że się nie zgłaszają? Czy to jest bardziej skomplikowane niż po prostu złożenie pozwu przeciwko Niemcom, czy tam niemieckiemu wojsku?

Jeśli chodzi o jakieś centralne odszkodowanie to oczywiście nie wierzę, chociaż kibicowałbym i popierał w całej rozciągłości.

Jakieś tam deklaracje "Polski" z 53 w ogóle mnie nie interesują (chociaż oczywiście mają prawne konsekwencje). To tak jakbyśmy teraz napadli na kraj, zrujnowali go, ustanowili mu rząd, wycofali i się i poprosili ten rząd o zrzeczenie się reparacji. Miód.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
szkoda że nikt nie kieruje uwagi również na Moskwę, przecież ZSRR jest tak samo winien, gdzie wnioski o odszkodowanie za Pakt Ribbentrop-Mołotow ?
sprawą wojny nie jest tylko Hitler ale i Stalin,

realnie mówiąc to możemy sobie występować ile chcemy, to tylko polityka na gruncie polskim, władza pokazuje jaki z niej gieroj żeby elektorat stał i klaskał
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Też się nad Moskwą zastanawiałem. Tyle że w odróżnieniu od Niemiec w 1939 r. zbyt wiele nie zniszczyli a w 1944-1945 "wyzwalali"
Może "przesiedlenia"? Uważam że tak na jednych i drugich coś by się znalazło , raczej rzecz w tym że PiS potrafi tu tylko hasło rzucić a nie sprawę doprowadzić do szczęśliwego końca.
PS. Witam wypoczętego po urlopie Herbatniczka. To o co się teraz Pokłócimy?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
witam serdecznie, to był raczej okres opieki nad wnukami żeby dzieci sobie popracowały a i wyskoczyły na romantyczny urlopik tylko we dwoje


wybuch wojny spowodowany został paktem, dlatego ZSRR powinien być pociągnięty za zniszczenia wojenne w Polsce, istnieje po prostu związek przyczynowo-skutkowy
po drugie ZSRR przyznał Polsce ziemie poniemieckie jednocześnie traktując te ziemie jako teren grabieży, gotowy wniosek o odszkodowanie za tą grabież

wybuch powstania warszawskiego - współudział w zniszczeniu stolicy, nawet im się nie chciało wysłać lotnictwa choć mieli przeogromną przewagę w powietrzu

i można tak mnożyć
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 443
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Jest szansa na odzyskanie odszkodowania za zniszczone miasta i odszkodowania dla ofiar obozów .
Spowodowali realne straty a ofiary obozów nie dostały żadnych odszykowań.
Zamiast żądać reperacja lepiej zyskać odszykowanie za zburzone miasta i na to jest szansa
bo zniszczyli te miasta i za to powinni wypłacić im odszkodowanie .
Największe odszykowanie można odzyskać od Rosji za Operacje Polską
Odszykowanie za Operację Polską można zyskać miliony .
Latach 30 Stalin masowo mordował Polaków a nie wielka część trafiła na Syberię .
Oprócz życia zabrano ich majątki.
Zabrano ich majątki nielegalnie i większość ofiar po śmierci Stalina
potwierdzono że są ofiarami represji.
Za te majątki Rosja powinna wypłacić Polsce odszkodowanie.
Potwierdzono że żadnego prawa nie złamały a ich majątki
zabrano nielegalnie i za to Polska powinna wypłacić odszkodowania .
Przed tą operacją Polskie organizację posiadały spory majątek .
O tej operacji nie wiele osób wie i było to największe ludobójstwo w
dziejach.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
przyjacielu weź karabin i idź na Rosję, Putin się przestraszy ciebie i przyśle wagony z gotówką
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
wybuch wojny spowodowany został paktem, dlatego ZSRR powinien być pociągnięty za zniszczenia wojenne w Polsce, istnieje po prostu związek przyczynowo-skutkowy
Na pewnym forum historycznym rzuciłem hipotezę że gdyby nie wspomniany pakt nie byłoby agresji Niemiec. To co prawda pasjonaci historii a nie "zawodowi" historycy ale nikt z nich się ze mną nie zgodził. Jestem zdania że pierwsze kroki o odszkodowania należy skierować w stronę Niemiec gdyż ich wina nie budzi wątpliwości a dopiero po osiągnięciu sukcesu z Niemcami odpowiednio uzasadnić roszczenia wobec Rosji. Pytanie tylko jak to "technicznie" powinno wyglądać?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ja oczywiście teoretyzowałem

ale nawet MSZ przyznał że to się nie uda,
 

jestemZpisu

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2017
Posty
58
Punkty reakcji
4
Wiek
74
Miasto
Warszawskie Szmulki
Nikt nikomu nic nie zapłaci. Merkel wygra i doprowadzi do bardzo szybkiego rozpadu EU. Francja+Hiszpania+Niemcy pakt juz mają. Teraz trwa rzeźba haków na poszczególne kraje.
Gdy EU się rozpadnie to kwiczymy. Takie jak: Lidle, Aldi, Reale, Biedronki, Tesca, Auchany i masa innych załatwią nas na amen. Już tak jest że słoik czekolady w rajchu w Aldim kosztuje 0,99€ a w Polsce 8,99zł.
Gdy Merkel już podzieli EU na pół to się zacznie. Będziemy handlować swoimy wyrobami za grosze. Wystarczy że 30% naszych towarów na zachód już nie pojedzie (cło) i kwiczymy podwójnie. Z drugiej strony Putinek da jeszcze klapsa i możemy Polskę zwijać z map świata.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
jestemZpisu napisał:
Nikt nikomu nic nie zapłaci. Merkel wygra i doprowadzi do bardzo szybkiego rozpadu EU. Francja+Hiszpania+Niemcy pakt juz mają. Teraz trwa rzeźba haków na poszczególne kraje.
A ja słyszałem że partia Merkel będzie miała problem z wygraniem wyborów. Tylko jakoś nie mogę sobie przypomnieć z ramienia której partii Merkel rządzi. Może Szanowny Przedmówca przypomni? Natomiast na stanowisku kanclerza Niemcy rzekomo widzą tego no jak mu tam ...Sigmara....no nie pamiętam. Przedmówca będzie wiedział? Tak przy okazji przypominam że tematem jest kwestia odszkodowań jeśli Przedmówca nie zauważył.
 

jestemZpisu

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2017
Posty
58
Punkty reakcji
4
Wiek
74
Miasto
Warszawskie Szmulki
Zauważyłem. Nie mam klapek na ślipiach jak wiekszość rządzących i co gorsza wiekszość wyborców. Z czyjego ramienia rządzi Merkel? Teraz to chyba ze swojego :)
Kto wygra? A co to za róznica? Schulz i Merkel to to samo co Duda i Kaczyński. Oficjalnie jadą po sobie a nie oficjalnie to to się nie dowiesz bo u nich nie ma Sowy.
To że Schulz może wygrac nic nie znaczy. Chłopie, polityka ma dwie strony. Oficjalną dla łosi o które wszyscy wszystko wiedzą i te drugą o której cicho sza.
U nas rządzi Pan Duda ale dyryguje Pan Kaczyński. Wcześniej rządził Pan Bronek a dyrygował Bronkiem Pan Tusk. Jeszcze wcześniej Pan Kwaśniewski przestawiany był dłońmi Pana Wałęsy. Zobacz jak slicznie dzisiaj się dogadują :)
Wygra S. a rządzic dalej będzie M. Nie zmienia to także faktu że Niemcy chcą być królestwem wszechmogącym euro landu i jeśli "oland" pod rączkę to tak się stanie.
Teraz powstaje pytanie: które królestwo poddanym coś wypłaciło kiedykolwiek...?

Nasi muszą zrozumieć że kasa jest u nas, w Polsce. Nie ma co szukać na zachodzie i dymu robić. Trzeba wypitolić VW, FIATA i inne gady nazad na zachód a tu na miejscu zająć się produkowaniem własnych produktów.
Gdybyśmy chcieli to byśmy mogli. Niet problem kupić silniki od Kia, Hyundai i produkowac nowe Polonezy naszymi polskimi, tanimi rączkami. Nie trzeba rzeźbic na zachodzie!
Była by praca i konkretny zbyt bo kogo kurdę w PL stac na nowe Audi, BMW czy Mercedesy?
Won z nimi i tyle. Nie chciec od nich nic. Na odszkodowaniach począwszy na zysku z ich korporacji skończywszy. Co mi z tego że VW zatrudni garstke ludzi?
No co mi z tego? Zrobią swoje i towar zawijają. I tyle po nich. Niech teraz im uchodźcy montuja autka.
Merkel chce doprowadzić do końca EU bo wie że Niemcy się sypną. Kto by to pomyślał że Mercedes będzie chciał robić coś na terenie Polski, hahaha!

Wiem że jest mowa o odszkodowaniach ale wiesz co? Kto nam za 20, 30 lat zapłaci kolejne odszkodowania za dzisiejsze czasy??? Czasy w których w ciągu dnia montuje sie 500-1000 VW Caddy płacąc ludziom marne grosze a póxniej liczy się zyski z eksportu wozów na cały świat bez płacenia podatków?

Odszkodowań nie będzie bo niemcy są za biedne na taki myk. Opel sprzedany. Mercedes idzie do Polski kasy szukać. BMW ledwie zipie a grupa VW zmaga się z własnym oszustwem (spaliny). Zerknij na ulice w EU. Co piąty to Hyundai, Kia, Zuzuki, Toyota, Mazda. Jeszcze 10lat i niemieccy obywatele zaczną szukac roboty w Polsce gdy u nich "robaki" z importu zaczną pracować za 2€/h. Czeka ich jeszcze fala Ukraińców chętnych zakasać rękawy na budowach za mniej jak pół tego co prawo nakazuje. I nie myśl że niemieccy pracodawcy tacy święci i prawa nie ominą. W hurtowni pod Monachium u kumpla w robocie hula minimum 20 Ukraińców za 5 ojro na łapke bez papierów. baaa, nawet wiz nie mają.
Zatem kolego kochany - zapomnij o odszkodowaniach. Niemcy nigdy na to kasy nie będą mieli. Zarabiali miliardy na tym co produkowali. Takie markijak Bosch, AEG, Siemens, VW, AUDI, BMW, OPEL, Mercedes i masa innych kiedyś coś znaczyły. Dzisiaj znaczą tyle co zero bo Opel za 80000zł sypie się tak samo jak Punto za 38000zł a pralka Siemensa za 1500 zeta pada szybciej jak czeskie BEKO za 700.
Kasa w rajchu się skończyła tylko nikt jeszcze o tym głosno nie krzyczy bo dopiero wtedy była by afera - no jak to? niemcy bankrut?
Ludziom tylko zdaje się że tam wszystko miodem i mlikiem oblane! Niemcy strzeliły sobie samogola. Zamiast wysłac kilka rakiet do Afryki i ogranąć temat to zaśmiecili EU i wojny wewnętrznej narobili.
Ludzie! Pół Afryki na południe od równika spokojnie żyje a tamci wiac nie mają gdzie? Dobre!
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Wszystko ci się kiełbasi. Bez kitu.
Prezydent w Polsce nigdy nie rządził i w obecnej konstytucji nigdy nie będzie.
Produkować to sobie w Polce możemy ale szmelc. Nie ma technologii, patenty są zastrzeżone i finalnie czemu szanowny kolega chce zakazać Polakom kupować tego na co mają ochotę (np. Opla) i w zamian kazać kupować "Poloneza" (no i tak czysto ekonomicznie jak ten Polonez będzie produkowany tylko na polski rynek, to będzie droższy od Mercedesa)? Znasz powiedzenie, że "głosuje się nogami"? No chyba, że Niemcy w nam dadzą trochę miliardów za zniszczenia to może konsument w salonie będzie miał trochę taniej.
Niemcy nie są biedne bo... mają potężną armię i widoki na potężnych sojuszników. Resztę sobie dopowiedz.
Mercedes może i się sypie jak Punto, ale mógłbyś wiedzieć, że konsumentów dawno przestała interesować niezawodność. Tak bardzo, że niedługo będziemy żyli w świecie, w którym w ogóle się samochodu nie kupuje tylko wynajmuje (i nawet nie wiemy czy coś się zepsuło). Niezawodność "nikogo" nie interesuje. Co innego prestiż, nowe technologie, ergonomia, wygoda, bezpieczeństwo i takie tam. "Punto" kupuje tylko ten, kto się nie zna, jest fanem Punto, nie stać go na Mercedesa labo ma niechęć do samochodów używanych.

Tym samym Niemcy stać na wiele, również na reparacje. Po drugie temat reparacji nie tylko dotyczy pieniędzy. Wiele rzeczy ma wartość wyrażoną w pieniądzach nie będąc nimi. Np. wstawienie się za jakimś projektem, podpisanie jakiejś umowy, transfer wiedzy czy technologii itp. itd. I to Niemcy mogliby dać jakby chcieli. A chcieć mogą. Nie raz dali coś komuś tylko po to, żeby ten ktoś zrzekł się dalszych roszczeń (czy ostatnio tak nie zakończyli tematu odszkodowań dla jakiejś grupy żydów?).

PS. wiem, że offtop ale kolega zdał pytanie to odpowiadam:
Na BMW stać było w 2016 roku ok. 12 000 klientów
Na Mercedesa stać było w 2016 roku ok. 12 500 klientów
Na Audi stać było w 2016 roku ok. 10 700 klientów
Na Volvo stać było w 2016 roku ok. 7 700 klientów
Na Lexusa stać było w 2016 roku ok. 3 700 klientów
Czyli w sumie ok. 46 600 co w stosunku do wszystkich sprzedanych samochodów (ok. 450 000) stanowi ok. 10%. Czyli co dziesiąty nabywca samochodów decyduje się na markę luksusową. W Polsce powiedzmy, że jest ok 8 mln rodzin czyli ok. 6% rodzin stać na " nowe Audi, BMW czy Mercedesy" (oczywiście sporo tu uproszczeń ale skala jest). Rocznie (trudno stwierdzić jaka tu jest zastępowalność). Mam nadzieję, że pomogłem co usprawiedliwia ten potężny offtop : ]
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
nie mogę się doczekać tego pozwu, powinni złożyć go jak najszybciej

po prostu chcę jak najszybciej zobaczyć co nasz rząd zrobi jak Niemcy go wyśmieją
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Moim zdaniem odszkodowania Polsce sie należą i Niemcy nie powinny zasłaniać się tym że jako komuna Polska się ich zrzekła. Rzecz w
tym czy domagać się od Niemiec odszkodowań w pełnej skali czyli puścić ich w skarpetkach (na co Niemcy się nie zgodzą) czy też zadowolić się kwotą może niezbyt porażającą ale możliwą w ciągu kilku lat do uzyskania od Niemiec. Ja bym był za tym drugim ale jak już wcześniej napisałem patrząc od tej strony Dobra Zmiana intelektualno-dyplomatycznie mnie nie poraża.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Niemcy nawet 1 Euro nie zapłacą, naiwnością jest sądzić że będą cokolwiek płacić
i dlatego mnie interesuje ciąg dalszy
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
W tej chwili pewnie tak. Czy ja czy Ty będąc na ich miejscu mając przeciw sobie Dobrą Zmianę też byśmy tak postąpili. Tyle że może stać się cud i Dobra Zmiana może skorzystać z usług znanej kancelarii prawniczej a wtedy za kilka lat Niemcy do odpowiednich rozmów przystąpią i coś się od nich wyrwie.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Herbatniczek napisał:
Niemcy nawet 1 Euro nie zapłacą, naiwnością jest sądzić że będą cokolwiek płacić
Czy to możliwe to nikt nie wie, ale dlaczego naiwnością? Tak samo miał myśleć Izrael 7 lat temu (tyle trwały negocjace), który właśnie dostał odszkodowanie za masakrę w Jassach w Rumunii? I to nie w procesie, Niemcy zwyczajnie woleli się dogadać niż stanąć przed sądem. "Warunkiem było oświadczenie ze strony JCC, że sprawa masakry w Jasach jest ostatecznie zamknięta". A czy na warszawskiej Woli było getto? Czemu Żydzi sobie radzą? Może dlatego, że mają banki ale może dlatego, że skutecznie stworzyli odpowiednią narrację i Niemcy wola mieć święty spokój? Podobnie Niemcy - Wojnę Światową wywołał tajemniczy "Nazistan", światowa opinia publiczna do końca nie wie kto zbudował obozy koncentracyjne itd. Ale Polacy nie mogą nic powiedzieć bo nie wypada, albo to "naiwność" no ewentualnie Niemiecki koncern nie otworzy u nas fabryki. Właśnie trzeba konkretnie, twardo i merytorycznie rozpocząć dążenia do odszkodowania. Ale oczywiście bez warcholstwa. Metodologicznie drążyć kroplą w skale. Dokładnie tak jak to robią Żydzi.
 

jestemZpisu

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2017
Posty
58
Punkty reakcji
4
Wiek
74
Miasto
Warszawskie Szmulki
Herbatnik, do której Ty bramki w końcu strzelasz? Serio pytam. Z tego co pamiętam, jakieś 3,4 lata temu ś.p.Wiki zrąbała Cię w którymś z postów za "chorągwioczyństwo".
Pamiętam jak ja sam jechałem po PO a Pan rzeź Jarka chwalił. Skąd nagle takie zmiany? Zmiany na anty do DuckTeam'u?
PO kradło i kombinowało - rzeź Pan jechał z nimi. PIS zamyka tych co kradli - teraz jedziesz Pan po nich.
Dlaczego?
Pan serio nie czujesz jak Tusek kombinuje tam u siebie teraz? Jak nastawia europę przeciwko Polsce?
Naprawdę sądzisz Pan że nikt a nikt z nim nie wygra?
On już przegrał. Panie. Zejdź Pan na ziemię. Gdyby PIS nei wygrał to nigdy w życiu nei dowiedział byś się jak mocno bogatym narodem jest nasz kraj.
Dlaczego sądzisz że Polska zbłaźni się chcąc od niemców szmal za wojnę?
no dlaczego?
Inni którzy dostali mamonę to też błazny?

Herbatnik! PIS działa w Twoim imieniu! Wiesz o tym?
W imieniu twoich przodków. Przodków którym wojna zabrała wszystko. Chcesz powiedzieć że to błazenada ujadać za swoim?
Gdyby niemcy podczas wojny nei wywieźli z Polski 80% sprzętu to dziś 80% niemców jeździło by Polonezem 3.0 V6 w full wypasie a po ich ulicach zapitalały by polskie Autosany z dobrym Volvo pod machą.
Gdyby zachód nie okradł Polski to dzisiejsza Unia nie musiała by wypłacać milionów EURO na wyrównanie poziomu życia tam i tu.
Sądzisz że to błazenada mówić o tym głośno?

Wiesz dlaczego zaczęto w ogóle o tym mówić? No bo wreszcie u władzy jest ktoś kto ma jajca.
Niemcy wyklinali mnie przez całe życie że bidny polak jestem, że nie ma u nas fabryk, że nic u nas nie ma i jesteśmy margines europy a sami dorobili się na wszystkim co z polski rąbneli.

Chłopie, to tak jak bym w wojnie gangów ulicznych ukradł Ci samochód i ogołocił chatę a potem śmiał Ci się prosto w oczy legalnie żeś bidny i nic nie masz.
Chcesz powiedzieć że PIS jest nienormalny z powodu takowego że wreszcie ktoś to dopatrzył i coś z tym robi?

Wybacz, ale za te wojnę to tak skromnie 999.999.999€ to by mogli sypnąć i to w pierwszej racie.
Niemiecka gospodarka. Powiedz wprost - na jakich fundamentach została wybudowana?
Przecież Niemcy nie tylko Polskę oskubali!

Wyobraź sobie że dziś wchodzę do kilku korporacji, zabieram sprzęt a ludzi morduję. Jutro u siebie na tym sprzęcie otwieram swoją produkcję i zatrudniam swoich.
Konkurencji zero bo ją wybiłem i zaczynam produkowac to co światu potrzebne.
Jak myślisz, dorobię się??
Pewnie że tak!
Zatem niech niemcy wreszcie przyznają się do tego że dorobili się "cudzym" i na "cudzym".

Zobacz:
Francja - elegancja = syf
Hiszpania = syf, kiła i mogiła. Bezrobocie i same skały.
Italia - burdel razy dwa jak w Hiszpanii
Grecja - bankrut na amen
i tak dalej, dalej...

Gdyby nie obie wojny to tacy jak UK i DE z AT na czele były by dziś "rumuńskiej" jakości.
Dorobili się miliardów i potęrznych gospodarek. Mi się wydaje że nic by się nie stało gdyby "kopsnęli" ot takim Polakom choć by 2% tego co sami mają.
Gdy Unia powstała - był projekt. Chcieli wyrównać poziomy życia tu i tam, prawda?
W Unii ile lat jesteśmy?
No i ile niemcy dali a ile zabrali - weź Pan mi szybko policz.

Jak dobrze pójdzie to jeszcze Daimler-Benza Pan dostaniesz. Będziesz Pan mógł se hulnąć na Aleje pod salon i podziwiać.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tylko co z tego że Polska ma rację skoro tego nie wyegzekwuje ?

o to mi chodzi, że te całe odszkodowania czy rekompensaty są nierealne, jak zmusisz Niemców ?
 
Do góry