ACTA - "tak" dla twórców, czy "nie" dla wolności?

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Fajnie gość jeden prawnik na TVN24 wyjaśnił sprawę:

Problem ACTA polega na tym, że prywatna firma, np. wielka wytwórnia fonograficzna z USA może nakazać polskiemu ISP (dostawca internetu, czyli np. TPSA) przekazanie danych tego, a tego uzytkownika, który w ich opinii zrobił coś złego. Jeśli Minister Boni mówi, że to nic nie zmienia w polskim prawie to może powinien podać się do dymisji bo obecnie jest tak, że ta wytwórnia fonograficzna musi poprosić o to polskie organy ścigania, które przeanalizowując sytuację, zagrożenie, mogą istotnie zgłosić się do ISP z żądaniem dostarczenia danych użytkownika.

Co to wszystko zmienia ? Ano to, że w tym całym łancuszku znika policja. Tu już nie ma relacji : firma fonograficzna -> organy ścigania danego kraju -> ISP (dostawca internetu) -> uzytkownik.

Tutaj już jest tylko firma fonograficzna -> ISP -> Uzytkownik.

Czyli co będzie na porządku dziennym ? Wchodzisz na jakąś stronę, co do której treści / materiału prawa rości sobie jakaś tam wytwórnia. I naprawdę mniejsza o to czy w złej wierze czy przypadkiem (na 100 % pojawi się pełno dziwnych emaili nakazujących kliknąć "tu" i wtedy przekeiruje do nielegalnej treści itd., różnych serwisów widm - to jest akurat standard). Fakt jest taki, że wielki koncern dowiaduje się, że tam byłeś. Dostaje od ISP twoje dane (normalnie musiałby się skontaktować z Polską policją i ta np. mogłaby odmówić) i wysyła Ci np. maila, list np. z propozycją ugody. Słuchałeś 1x mp3 no to np. 800 EUR. Zgadzasz się ? Płać. Nie zgadzasz się ? Możesz się sądzić. Kto wygra z setkami prawników zaprawionych w bojach na rynkach fonograficznych ? Na pewno nie pojedynczy człowiek. I tutaj już mamy wypaczenie - nawet jeśli ktoś jest niewinny (mógł ktoś inny korzystać z łącza, włamać się, cokolwiek) to wygranie tego przed sądem będzie nielada wyzwaniem. A i sprawiedliwość sądu, albo jego zwyczajna rzetelność w takiej materii może być wątpliwa.

W praktyce to będzie wyglądało tak, że wytwórnie z USA, z UK będą miały prywatną "policję" (świetnie to gość na TVN24 wytłumaczył) nie zainteresowaną niestety sprawiedliwością, a zainteresowaną wyciągnięciem ostatniego grosza ze wszystkich. Ot, typowo korporacyjna specyfika. I założę się, że będzie setki, tysiące fałszywych oskarżeń bo tak jest teraz np. w przypadku RIAA. Często roszczą sobie prawa nawet do twórczości kogoś kto jest autorem i wypuścił swoje produkcje na licencji Creative Commons (generalnie mówiac darmowej). Kto im zabroni ??? Ano właśnie nikt. Nikt nie pomoże zwykłemu człowiekowi, chyba, że sam wynajmnie armię prawników.

Rząd polski podpisując ACTA tak naprawdę pokazuje, że działa na usługach wytwórni fonograficznych z USA, czyli znów dla promila populacji. Nie ma intencji chronić obywateli, którzy go wybrali - ma intencję chronić amerykanskie korporacje. Dla mnie to po prostu jest jeden wielki skandal i cały rząd powinien się podać do dymisji bo coś co dotyczy ~40 mln Polaków w sposób naprawde istotny, ot tak sobie podpisze i jeszcze idiotycznie mówi, że potem będą konsultacje. Nie będzie konsultacji bo potem jak nam się coś nie będzie podobać to wystarczy, że podpiszą inne kraje i ustawa wejdzie w życie także u nas. Wystarczy, że podpisze 26 i niezależnie od tego co mówią media, wcześniej czy później będzie zamiecione. Bo potem tylko wystarczy , że "grupa" krajów się zgodzi i całośc wchodzi w życie, nie ważne czy ktoś tam jakieś obiekcje ma. Niemcy, Austria jakoś tego nie podpisują , a my jak te cymbały się wychylamy.

------------------
Jest jeszcze jedna rzecz, może mniej ważna dla zwykłych ludzi. Innowacyjność internetu. Wiecie jak powstał YouTube ? Autor zrobil ten serwis i na początku sam wrzucił filmik : "ja w zoo". Z czasem inni ludzie zaczęli wrzucac filmiki, z czasem i teledyski. O które oczywiście na dzień dobry pluły się wytwórnie fonograficzne, że to piractwo. Dzis się już nie plują bo YouTube się z nimi dogadał i dostają jakąś dolę. Zresztą, przez ten czas YouTube urósł niemalże do osobnej platformy. Jest radio, jest tv, jest internet, jest youtube.

Jakby to wszystko wygladało w świecie ACTA ? Autor tworzy taki youTube, wrzuca tam swój filmik. Potem ktoś z ludzi wrzuci jakiś teledysk i ... stop. W tym momencie przybiega korporacja z USA. Namierza tego co wrzucil - karzą go. Mało tego, autor serwisu YouTube również zostaje uznany jako pirat bo jego serwis rozpowrzechnia nielegalne treści. Na podstawie ACTA zamykają youTube i ... koniec.

To jest w interesie wytwórni fonograficznych. One od dobrych 10 lat nie nadążały za cyfrową dystrybucją, za youTube, za iTunes. w ich interesie jest spowolnic rozwój internetu, a właściwie nie dopuścic do powstanie jakiejkolwiek konkurencyjnej platformy, w oparciu o którą można się promować. Im chodzi o monopol.

---------------
ACTA jest szalenie niebezpieczna bo prywatne korporacje na pewno skorzystają z tego przywileju. Nigdy nie byłem zwolennikiem platformy, ale to co teraz zrobili (tzn. jak podpiszą 26) to naprawdę ciężko ująć w słowa. Ja bym powiedział, że to jest niewolnictwo wobec korporacji. Bo nawet jeśli szary zwykły cżłowiek będzie miał rację i np. jest niewinny, to udowodnić to przed firmą mającą milionowe zasoby będzie niemiłosiernie trudno. Wg mnie będą na maxa wymuszenia i tzw. "ugody" - czyli ktoś wejdzie gdzies przypadkiem (nie zapominajmy, żę nie wszyscy wiedzą jak funkcjonuje internet - leci jakaś piosenka, no to nacisnie i pobierze - i ups złamał prawo) i potem dostanie ugode nie do odrzucenia, która w polskich warunkach będzie masakrująca bo nie zarabiamy tyle co kraje starej unii czy USA.

Powiem tak: jak ktoś lubi PO i głosował na nich to ... już nigdy więcej nie powinien tego zrobić, bo to ukochane PO sprawiło właśnie, że nie tylko w świecie rzeczywistym człowiek jest już niemalże niewolnikiem korporacji, ale także w rzeczywistości wirtualnej. To naprawde niemalże mistrzostwo głupoty i aż trudno uwierzyć mi w to, że zrobili to bezinteresownie i nic od pewnych grup amerykańskich nie dostały. To tak jak samemu dobrowolnie nałożyć sobie kajdanki i tylko czekać , aż prywatna firma je zatrzaśnie jak uzna to za stosowne.
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Najśmieszniejsze jest to, że rząd prosto w oczy kłamie, że to nic nie zmieni w polskim prawie. Ok może bezpośrednie nie ale Boni, będzie się kłócił z prawnikami, że to on ma rację...
 
M

MacaN

Guest
szczerze, to nie jestem przekonany co do tego, że anonimowi stworzyli ten filmik.. Jeśli Rząd podpisze ACTA to mamy pretekst ( bo samo ACTA nie jest niczym super strasznym ) do obalenia rządu i zmiany władzy i nie na PIS, SLD, PSL, RPP tylko na porządną, prawicową partię, która podniesie kraj z kolan ! nie zmarnujmy tej szansy ! bo następna może się powtórzyć dopiero za kilka albo kilkanaście lat.. a wtedy może być już za późno. DOPROWADŹMY DO WŁADZY KOGOŚ, KTO NA TO ZASŁUGUJE.. KOGOŚ, KTO MA KONKRETNE POMYSŁY NA POLSKĘ... na kogoś, dzięki komu Polska stanie się mocarstwem.
 

Kingo

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2011
Posty
118
Punkty reakcji
3
Miasto
D-Ś
szczerze, to nie jestem przekonany co do tego, że anonimowi stworzyli ten filmik.. Jeśli Rząd podpisze ACTA to mamy pretekst ( bo samo ACTA nie jest niczym super strasznym ) do obalenia rządu i zmiany władzy i nie na PIS, SLD, PSL, RPP tylko na porządną, prawicową partię, która podniesie kraj z kolan ! nie zmarnujmy tej szansy ! bo następna może się powtórzyć dopiero za kilka albo kilkanaście lat.. a wtedy może być już za późno. DOPROWADŹMY DO WŁADZY KOGOŚ, KTO NA TO ZASŁUGUJE.. KOGOŚ, KTO MA KONKRETNE POMYSŁY NA POLSKĘ... na kogoś, dzięki komu Polska stanie się mocarstwem.

Marzenia Cię ponoszą. :)
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
szczerze, to nie jestem przekonany co do tego, że anonimowi stworzyli ten filmik.. Jeśli Rząd podpisze ACTA to mamy pretekst ( bo samo ACTA nie jest niczym super strasznym ) do obalenia rządu i zmiany władzy i nie na PIS, SLD, PSL, RPP tylko na porządną, prawicową partię, która podniesie kraj z kolan ! nie zmarnujmy tej szansy ! bo następna może się powtórzyć dopiero za kilka albo kilkanaście lat.. a wtedy może być już za późno. DOPROWADŹMY DO WŁADZY KOGOŚ, KTO NA TO ZASŁUGUJE.. KOGOŚ, KTO MA KONKRETNE POMYSŁY NA POLSKĘ... na kogoś, dzięki komu Polska stanie się mocarstwem.

Dokładnie jestem tego samego zdania, że czas lewicy dobiegł końca. Czas na prawicę, która doprowadzi nasz kraj do porządku bo wbrew pozorom nie jest na to za późno.
 

Linirrlan

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2012
Posty
62
Punkty reakcji
2
Nie musieli, ale pamiętaj, że anonimowi to nie określona grupa ludzi, bardziej idea.
Moim zdaniem Acta jest dość niebezpieczna - sam fakt tego, że jesteśmy podtrzymywani w niewiedzy o zawartości tego jest podejrzany, bo nie wiadomo co właściwie przy okazji nam tej ustawy "przemycą". Gdyby to obejmowało to tylko przemysł fonograficzny to jedno, a to ponoć od niego ma się tylko zacząć..
 
M

MacaN

Guest
kiedyś trzeba zmienić władzę. a teraz jest wprost IDEALNY moment. Poparcie dla rządu spada a frustracja społeczeństwa jest ogromna... żal tego nie wykorzystać. Trzeba by zrobić o tym film na YT ( ja jestem w tej dziedzinie laikiem, nic nie zrobię niestety ale może ktoś z was ? ) pisać o tym na forach, namawiać ludzi w komentarzach pod filmami.. napisać regułkę pociągającą za serce i ją kopiować i wklejać, gdzie się da !

//Linirrlan - mimo wszystko nie uważam, że ( bynajmniej narazie ) ta ustawa mogła coś dziś w naszym życiu zmienić.. oczywiście chodzi tu też o to, że ustawa była robiona za naszymi plecami.. ale właśnie dlatego ta frustracja społeczeństwa, prawda ? :p
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
kiedyś trzeba zmienić władzę. a teraz jest wprost IDEALNY moment. Poparcie dla rządu spada a frustracja społeczeństwa jest ogromna... żal tego nie wykorzystać. Trzeba by zrobić o tym film na YT ( ja jestem w tej dziedzinie laikiem, nic nie zrobię niestety ale może ktoś z was ? ) pisać o tym na forach, namawiać ludzi w komentarzach pod filmami.. napisać regułkę pociągającą za serce i ją kopiować i wklejać, gdzie się da !

100 % racji. Ja również w tego typu sprawach nie za dużo potrafię ale jeśli chodzi o pomysł to jestem w 100 % za. Rząd grabił sobie grabił i się nagrabił, źle się dzieje już od ładnych paru lat ale teraz?
Wystarczy zobaczyć ACTA, protest aptekarzy ! dzisiejszy protest kierowców w sprawie podniesienia cen paliw. Większość społeczeństwa jest niezadowolona ale siedzi cicho !
 

Kingo

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2011
Posty
118
Punkty reakcji
3
Miasto
D-Ś
Wystarczy zobaczyć ACTA, protest aptekarzy ! dzisiejszy protest kierowców w sprawie podniesienia cen paliw. Większość społeczeństwa jest niezadowolona ale siedzi cicho !

Hym... tylko zauważ że to MY wybieraliśmy dzisiejszy rząd
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
No wiem zawsze tak się mówi. Ja np. nie głosowałem na nich, ale dam prosty przykład moich znajomych. Którzy otwarcie powiedzieli, że głosują na Tuska bo nie ma na kogo innego. Argumenty ?
Kaczyński w związku ze Smoleńskiem i tym, że obawiali się, że może być jeszcze gorzej...
A Palikot hmmm.. ktoś kto w planie wyborczym ma wprowadzanie mniejszości seksualnych do rządu i legalizacji narkotyków nie ma prawa być w rządzie
 
M

MacaN

Guest
ludzie głosowali na " mniejsze zło " a nie na dobro. teraz jest szansa, aby zagłosowali na dobro :) jeśli tylko zobaczą , ilu ich jest to zaczną głosować na swoich prawdziwych faworytów :p
 

Linirrlan

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2012
Posty
62
Punkty reakcji
2
Zacznijmy od tego, że marihuana nie jest strasznie szkodliwa, a jej opodatkowanie przyniosłoby spore zyski(żeby nie było nie paliłam ani marysii, ani papierosów xD).
@9macan5 Zauważ, że teraz po podniesieniu sprawy z actą wiele osób się "obudziło". Organizowane są manifestacje w większych miastach w Polsce. Co z tego wyniknie nie wiem.
@UNCLE_TONY Nie tylko PiS, PO czy Palikot istnieją, problem w tym, że tylko oni mają dostęp do tv(+PSL,SLD).
 
M

MacaN

Guest
Nie tylko PiS, PO czy Palikot istnieją, problem w tym, że tylko oni mają dostęp do tv(+PSL,SLD).

i o to właśnie chodzi ! pokażmy ludziom, że istnieją inne partie, które naprawdę mogą coś z tym krajem zrobić ! właśnie teraz, gdy ludzie patrzą bardziej na to, co pisze w sieci, niż na to co leci w TV.
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Niedługo sieć też będzie pod wpływem rządu przez to co zamierzają zrobić z naszym państwem, moim zdaniem ACTA to tylko początek.

Są inne partie ale ludzie nauczeni historią sądzą, że prawica to od razu faszyzm, nazizm itd. A to błąd.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
970450591e69b22a50b8aae7bfe179a3,20,1.png
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
u mnie również, pewnie jest to screen shot z godzin rannych gdzie po dość obfitej dla Anonymous nocy dużo stron ściśle powiązanych z aktualną sytuacją w Polsce nie działało
 

Kingo

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2011
Posty
118
Punkty reakcji
3
Miasto
D-Ś
No wiem zawsze tak się mówi. Ja np. nie głosowałem na nich, ale dam prosty przykład moich znajomych. Którzy otwarcie powiedzieli, że głosują na Tuska bo nie ma na kogo innego. Argumenty ?
Kaczyński w związku ze Smoleńskiem i tym, że obawiali się, że może być jeszcze gorzej...
A Palikot hmmm.. ktoś kto w planie wyborczym ma wprowadzanie mniejszości seksualnych do rządu i legalizacji narkotyków nie ma prawa być w rządzie

A ja nie głosowałam w ogóle, bo jeszcze nie mogę :tongue: i puki czas jestem z tego dumna ponieważ w jakiś sposób (jakby nie spojrzeć) nie biorę za to odpowiedzialności
Ale faktycznie Ludzie głosowali na tzw. "MNIEJSZE ZŁO" . Większość Polaków Ci powie, że Kaczyński to idiota (nie obrażając, stwierdzam fakty), Palikot ma dość kontrowersyjne pomysły a Tusk ? No jakby nie patrzeć na tle tych dwóch panów On do tej pery wychodził najlepiej.
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Teraz na pewno Tusk nie wygra. Już sytuacja z aferą stadionową pokazała jego spadek w sondażach. Sytuacja wygląda tak, że nasz rząd po prostu boi się mocniejszych państw i robi wszystko co oni im narzucają nie zapominajmy, że podpisanie paktu ACTA to pomysł USA i Unii Europejskiej
 
Do góry