,,Żółte pieniążki''

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 529
Punkty reakcji
87
,,A mogę być winna grosika?'' Sławetny tekst pani ze spożywczaka. Tylko jaką wartość ma ten grosik, zwłaszcza teraz? Co innego robi poza komplikacjami przy kasie, albo zapychaniu kieszeni?
Sama takiej pani, często za tego grosika dziękuję, bo po co mi taka reszta?
Czy jest sens dalszego wybijania 1/2/5 groszówek?
A może lepiej byłaby z nich zrezygnować?
Co o tym myślicie?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Tu raczej należy wytwórcę tego grosika pytać o koszt jego wytworzenia i od podanego kosztu uzależniać rezygnację.
Forumowicze choćby i najbardziej mądrzy mogą sobie tylko ponarzekać bo decyzję słuszną lub nie podejmie ktoś inny.
Naturalnym wydaje się że jeśli koszt wytworzenia jest większy od wartości to powinno się zrezygnować.

Jednak z drugiej strony kto zabroni producentowi Kowalskiemu domagać się ceny: x złotych i jedenaście groszy, y złotych i trzynaście groszy, z złotych dwadzieścia siedem groszy?

Trzeba by było wprowadzić ustawę która obligatoryjnie zaokrągla cenę do czy to parzystych czy to do 5 lub 10 groszy.
Nie wiem czy coś takiego tutaj przejdzie bo gdy rząd taką ustawę zaproponuje opozycja "oczywiście" będzie przeciw i na odwrót.
Niestety jedną z "atrakcji" tego kraju jest to że rzecz oczywistą opozycja lub rządzący muszą zaaprobować jako dobrą.

Więc moim zdaniem:
- grosiki nie znikną
-od grosików są w tym kraju ważniejsze problemy.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 529
Punkty reakcji
87
Nie narzekam. Ciekawi mnie to. Podobno był kiedyś taki projekt i to na długo przed giga inflacją.
Ja i tak staram się ograniczyć płatność gotówką do minimum.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
W którymś kraju spotkałem się z zaokrąglaniem ceny w sklepie do pełnych 0.05€ w przypadku płacenia gotówką. Moim zdaniem niegłupi pomysł.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Wtedy rezygnacja z miedziaków by miała sens.
Przypuszczam też że one teraz są wyrabiane "na alibi".
Czyli w niewielkiej ilości a na pewno mniej niż to było kilkanaście lat temu.
 

AntyPolak

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2023
Posty
210
Punkty reakcji
7
Miasto
Kazachstan
Grosiaki mają zostać i koniec!
To jedyne co mnie w reklamach bawi - wtedy łatwiej obliczać ilu pokręconych na łeb w mediach siedzi, ha,ha.

A tak na marginesie, laptop za 1999,99 jest tańszy od tego za 2000zł bo:
  • jest tańszy o grosza
  • 1999,99 to praktycznie 1900 z hakiem a nie jakieś 2000, zatem mocno taniej

I wiecie, że to nadal działa? Serio.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
I wiecie, że to nadal działa? Serio.
Oczywiście, ze działa, bo to czysta psychologia.

Dlatego łatwiej jest płacić kartą, niż gotówką, jak wyciągniesz z portfela plik stuzłotówek, to się 2 razy zastanowisz nad ich wydaniem, jak masz przyłożyć kartę, a tam jest jeszcze jedynka z przodu, to łatwo idzie.

Swego czasu dostawałem wypłatę (tygodniówki, to były czasy) w gotówce właśnie, no bo wiadomo jak to się zaczynało, minimalna na papierze, reszta pd stołem. Kurcze, nigdy tak sprawnie nie oszczędzałem jak wtedy... Teraz to patrzysz na konto, a tam w miesiącu siuup, znika 6 tysi nie wiadomo na co. No niby jest rozpisane na co, ale kurde, weź to upilnuj podczas codziennego życia.
 

AntyPolak

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2023
Posty
210
Punkty reakcji
7
Miasto
Kazachstan
Ja mam konto w rodzinie ale tylko jedno i mam je tylko po to, aby odbierać kasę gdy coś wysyłkowo sprzedaję. No, niestety, bez tego się nie da dzisiaj czegokolwiek sprzedać albo choćby aktywować serwisów w internecie. Ale, moja karta to zwykły szajs, nawet debetu nie mam. Ważne, że działa na całym Świecie. Muszę tylko bardzo uważać, aby nie nadziać się na prowizje, nigdy nie wypłacam z obcych bankomatów, zasze szukam lokalnego oddziału banku w danym kraju, tam są bankomaty i kroją 0.00USD bez względu na to, ile bym nie wypłacił w lokalnej już walucie. No właśnie, lokalna waluta, tu też trzeba uważać, bo można się nieźle nadziać, wałki bankomatowe są we wszystkich krajach Świata. Najgorsze kraje to południe Azji, tam jest Sajgon, dolar po przeliczeniu może kosztować nawet 8zł hahaha.
Na szczęście, używam to sporadycznie a wypłatę zawsze żonka odbiera (gdy ja w trasie), nie ma zmiłuj, gotóweczka co piątunio na rączkę.
A co do płatności to ja lubuję mieć w kieszeni hajs a nie karty, wtedy faktycznie widać i czuć ile znika i jak szybko znika.
Ja od czasu wyjazdu z Polski już nigdy nie wzięliśmy nic na raty, nic w leasingi, nic w debety, o nie, nie, won!
Zobacz co się teraz w Polsce dzieje, kupujesz autko za 100.000 (jakiegoś busika) a spłacasz 150.000!
Mam po 6 latach oddać frajerom pół busa za friko?
A wyy....dalać! Kupiłem żonie (ona prowadzi gastro) ubitego Transportera, połatałem, pospawałem, naprawiłem, pośmigała 1,5 roku i zarobiła na nowego i od wtedy już tylko nowe co 5 lat. Ja żyję zasadą - wymieniać tylko płyny, oleje, klocki, tankować, myć i śmigać aż zaczną się wymianki - wtedy won na giełdę i po nowego. W ostatnim Caddy nawet opon przez 5 lat nie wymieniałem (40% lato, 60% zima, 2 komplety).
CreditCarty to wygoda, nie powiem że nie ale w dzisiejszych czasach bałbym się trzymać hajs na giełdach lub na kontach, ja wolę kupić z oszczędności mieszkanie jakieś, podremontować i wynająć, wtedy wiem że nie zniknie mi w czasie jakiegoś krachu albo mega kryzysu.
A bankomaty wtedy? A bankomaty wtedy jak już EU pokazała - limitowane lub nieczynne się stają. Won wuje ode mnie i tyle :D
Pamiętasz CoronaZdzierusa? Lekki krach na rynku i w wielu krajach ludzie bez hajsu zostali z limitami. U mnie to nie przejdzie.
Bank to jest najgorsze co może istnieć bo te % które zapodają do wkładu ... to żarto jakiś jest.
Lokaty 5-10% rocznie? Rocznie?????????
Wkładam 10000zł a po roku wyjmuję 11000zł ??
Hahhahahah!
 
Do góry