Wiara

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
W nauce wiele opiera się na wierze i paradygmaty są tak zmienne ..Wiele opiera się tylko na dowodach pośrednich..na obserwacji skutków i wtedy dopiero tworzy się przyczynę.Ale często opartą na wierze,że to ona wywołuje takie skutki.
Naukę i prawa rządzące światem stworzył też Bog
Pokój nam
Wydaje mi się że wiara jest wiara
i nie należy na wszystko szukać dowodów,bo jeśli nie znajdzie się ich ,to się odejdzie od swojej wiary ? :( ...
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
Wiara:eek:sobowy,świadomy akt ludzki..Wiara jest osobowym przylgnięciem człowieka do Boga: równocześnie i w sposób nierozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił” (KKK 176)..Cytat:"Biblia o wierze:

Bo to, czego się bałem, nawiedziło mnie
(Księga Joba 3,25)

Człowiek jest taki, jak myśli w sercu

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy
(Hbr. 11,1)

Według wiary waszej niechaj się wam stanie
(Mt. 9,29)

Wszystko, o cokolwiek byście się modlili i prosili, tylko wierzcie że otrzymacie, a spełni się wam
(Mt. 11,24)

Wszystko jest możliwe dla wierzącego
(Mk. 9,23)

Bo zaprawdę powiadam wam, gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, to powiedzielibyście tej górze: przenieś się stąd tam, a przeniesie się i nic niemożliwego dla was nie będzie
(Mt. 17,20)

Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by rzekł tej górze: wznieś się i rzuć się w morze, a nie wątpiłby w sercu swoim, lecz wierzył, że stanie się to, co mówi, spełni mu się
(Mk. 11,23)

... u Boga wszystko jest możliwe
(Mt. 19,26)

Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
(Mt 6:26)

Czy nie przykazałem ci: bądź mocny i mężny! Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz
(Ks. Jozuego 1,9)

Pamiętaj o Nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki
(Przypowieści Salomona 3,6)

Bo spowoduję, że zabliźnią się twoje rany i uleczę cię z twoich ciosów - mówi Pan
(Ks. Jeremiasza 30,17)

Cokolwiek postanowisz, uda ci się, a nad twoimi drogami zabłyśnie światło
(Job. 22,28)

We śnie, w nocnym widzeniu, gdy głęboki sen spada na ludzi i oni śpią na swym łożu, wtedy otwiera ludziom uszy, niepokoi ich i ostrzega
(Job. 33,15-16)

I rzekł Pan [...] objawiam mu się w widzeniu, przemawiam do niego we śnie
(IV Księga Mojżeszowa 12,6)

Nuże, wszyscy, którzy macie pragnienie, pójdźcie do wód, a którzy nie macie pieniędzy, pójdźcie, kupujcie i jedzcie. Pójdźcie, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia, wino i mleko
(Iz. 55,1)

Ja, Pan, twój lekarz
(Druga Księga Mojżeszowa 15.26)

... wiara twoja uzdrowiła cię, idź w pokoju
(Łk. 8,48)

A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą [...] Na chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją
(Mk. 16, 17-18)

Nie lękaj się, bo cię wykupiłem... Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą, i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie. Gdy pójdziesz przez ogień nie spalisz się...
(Iz. 43, 1-2)"
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Effatha
Wiara jest to cnota nadprzyrodzona, przez którą wszystko, co Bóg objawił, pod wpływem łaski uznajemy niezłomnie za prawdziwe.
Dla mnie to zdanie powinno być takie:

Wiara jest to cnota nadprzyrodzona,przez którą wszystko,co Bóg objawił,pod wpływem Łaski Bożej uznajemy niezłomnie za prawdziwe.Łaską Bożą(Tyt.2.11) i prawdziwym Słowem Bożym(Obj. 19.13),jest obecny w nas Chrystus przez Ducha Świętego(1 Kor.12.13),Ducha Prawdy,który jedynie wprowadza nas w całą prawdę(Jan.16.13),w którą wierzymy bez zastrzeżeń.

1 Kor.2.5.Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej,lecz na mocy Bożej.
1 Kor.1.24 ...zwiastujemy Chrystusa(Kol.1.25-28),który jest mocą Bożą i mądrością Bożą.
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
Effatha

Dla mnie to zdanie powinno być takie:

Wiara jest to cnota nadprzyrodzona,przez którą wszystko,co Bóg objawił,pod wpływem Łaski Bożej uznajemy niezłomnie za prawdziwe.Łaską Bożą(Tyt.2.11) i prawdziwym Słowem Bożym(Obj. 19.13),jest obecny w nas Chrystus przez Ducha Świętego(1 Kor.12.13),Ducha Prawdy,który jedynie wprowadza nas w całą prawdę(Jan.16.13),w którą wierzymy bez zastrzeżeń.

1 Kor.2.5.Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej,lecz na mocy Bożej.
1 Kor.1.24 ...zwiastujemy Chrystusa(Kol.1.25-28),który jest mocą Bożą i mądrością Bożą.
Zaintrygował mnie link podany przez Kaznodzieję http://sekty.eu/index. Pisze tam o prorokini Gabrielli Wittek,założycielki społeczności religijnej U.L,czyli Życie Uniwersalne.Ta wspólnota jak pisze posiada dokładną regułę,według której się rządzi.Czy to prawda,co tam piszą?Czy jesteś może członkiem tej Wspólnoty?Na czym to polega?Pozdrawiam.


Co do obecności w nas Chrystusa,to w ogólności się zgadzam,natomiast jaka ma być praktyka tej obecności w wymiarze zewnętrznym Twoim zdaniem?Pozdrowienia.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Problem w tym jednak, że w prawie każdej sekcie jest zawsze ileś prawdy w jej naukach. To sprawia, że wielu ludziom nie prowadzonym przez ducha bożego trudno odróżnić co jest prawdą a co nia tam nie jest.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Effatha
Nie wiem jakie są zasady społeczności UL,bo do niej nie należę.
CYTAT(Kaznodzieya @ 25.11.2008, 13:41) *
Problem w tym jednak, że w prawie każdej sekcie jest zawsze ileś prawdy w jej naukach. To sprawia, że wielu ludziom nie prowadzonym przez ducha bożego trudno odróżnić co jest prawdą a co nia tam nie jest.
Celnie.
Z tego by wynikało,że największą sektą jest KK lub każdy kościół inny od niego.
Co do obecności w nas Chrystusa,to w ogólności się zgadzam,natomiast jaka ma być praktyka tej obecności w wymiarze zewnętrznym Twoim zdaniem?
Jeśli obecny w nas Chrystus ma być naszym Panem i Osobistym Zbawicielem,to idziemy za nim jako wszczepionym w nas Słowie(Jak.1.21),które jedynie może zbawić dusze nasze.A wszyscy inni,którzy sobie chcą taką rolę przypisać,to są "złodzieje i zbójcy"(Jan.10.8)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Z tego by wynikało,że największą sektą jest KK lub każdy kościół inny od niego.

Przyznam że nie wiem co jest gorsze. Odstepstwo od nauki Chrystusa i owoców jego nauki przy zachowaniu ciągłosci sukcesji apostolskiej ? Czy brak sukcesji, odstepstwo od od nauki Chrystusa przy identycznym braku prawdziwych owoców. Teoretycznie to to samo. Jednak argument pozytywny Kościoła RK w stosunku do odłamów i sekt jest taki iż trwa od 2000 lat czyniąc wiele dobrego tak w dziwdzinie przyprowadzania ludzi do Boga jak i działalności edukacujno - charytatywnej. Natomiast większość sekt przychodzi i odchodzi pozostawiajac mnóstwo poranionych ludzi na duchowych zgliszczach wiary.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Wydaje mi się że wiara jest wiara
i nie należy na wszystko szukać dowodów,bo jeśli nie znajdzie się ich ,to się odejdzie od swojej wiary ? :( ...
Dobre...
Gdyby nie fakt, że najpierw są dowody, przekonanie (wynikające z konkretnej, rzetelnej wiedzy), potem rodzi się wiara.
Definicja: „Wiara to nacechowane pewnością oczekiwanie rzeczy spodziewanych, oczywisty przejaw rzeczy realnych, choć nie widzianych” (Hebr. 11:1). Prawdziwa wiara to nie łatwowierność, czyli gotowość uwierzenia w coś bez przekonujących dowodów lub tylko dlatego, że chce się w to wierzyć. Prawdziwa wiara wymaga gruntownej, rzetelnej wiedzy, zapoznania się z dowodami oraz doceniania w głębi serca tego, na co one wskazują. Dlatego Biblia mówi, że ‛wierzy się sercem’, chociaż prawdziwa wiara bez dokładnej wiedzy jest niemożliwa (Rzym. 10:10).
Rzymian 10:17
"Toteż wiara idzie w ślad za tym, co się słyszy. To zaś, co się słyszy, jest przez słowo o Chrystusie"

Dzieje 17:11,12
11 Ci zaś byli szlachetniej usposobieni niż tamci w Tesalonice, bo przyjęli słowo z największą gotowością umysłu, każdego dnia starannie badając Pisma, czy tak się rzeczy mają. 12 Toteż wielu z nich uwierzyło i to samo uczyniło niemało poważanych greckich niewiast, a także mężczyzn.
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
Effatha
Nie wiem jakie są zasady społeczności UL,bo do niej nie należę.
Z tego by wynikało,że największą sektą jest KK lub każdy kościół inny od niego.
Jeśli obecny w nas Chrystus ma być naszym Panem i Osobistym Zbawicielem,to idziemy za nim jako wszczepionym w nas Słowie(Jak.1.21),które jedynie może zbawić dusze nasze.A wszyscy inni,którzy sobie chcą taką rolę przypisać,to są "złodzieje i zbójcy"(Jan.10.8)
Przyznam,że mnie zadziwiłeś.Więc podajesz cytaty z tej witryny,nie mając wiedzy o tym,kim są osoby je umieszczające,ani na czym polega ich praktykowanie wiary?Czyli jak w rzeczywistości realizują swoje nauki?Cóż,czy nie za mała to wiedza,aby ją propagować na publicznym forum?Powoływanie się na Pana Jezusa i ukrywanie informacji o sobie to zastanawiające.Nie chodzi przecież o dane osobowe,tylko zasady które praktykują,o ile rzeczywiście praktykują.Czy to zarejestrowane wyznanie?Na czym polega?Pytania bez odpowiedzi...
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
a propo wiary jeszcze....
2 Tymoteusza 3:14
"Ty jednak trwaj w tym, czego się nauczyłeś i w co po przekonaniu się uwierzyłeś, wiedząc, od jakich osób się tego nauczyłeś"

1. wiedza
2. przekonanie
3. wiara
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
wiedząc, od jakich osób się tego nauczyłeś

Całkiem słuszne spostrzeżenie. Tymoteusz pewnie dobrze wiedział od kogo się nauczył i był tego świadom. Gdyby jednak jego nauczyciel co jakiś czas zmianiał zdanie i nauki pewnie nie byłby tak pewny siebie i wytrwały w tym czego się nauczył.
 

happybean

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2008
Posty
28
Punkty reakcji
0
Co daje chodzenie do kosioła i wiara? po co chodzic czy zycie wtedy jest lepsze?
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
Co daje chodzenie do kosioła i wiara? po co chodzic czy zycie wtedy jest lepsze?
Ciekawy artykuł na ten temat,cytuję krótki fragment,reszta na podanej poniżej stronie:"Co daje mi wiara? Uczucie miłości, Boży pokój, moc przezwyciężania trudności, wiarę w lepsze jutro, pewność w życie wieczne, siłę do zapieranie się własnego ja, pokorę, dostrzeganie potrzeb innych przed własnymi, radość, chęć do życia, głębszy sens istnienia, zadowolenie z nawet najmniejszego sukcesu, możliwość rozgraniczenia dobrego od złego, wolność w wyrażaniu własnych opinii nawet jeśli są sprzeczne z ogólnie przyjętymi i brak wstydu gdy mówię ludziom że wierzę Boga i w realne działanie Jezusa na każde serce, które zechce go zaprosić do siebie."http://www.ewangelia.com
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Ciekawy artykuł na ten temat,cytuję krótki fragment,reszta na podanej poniżej stronie:"Co daje mi wiara? Uczucie miłości, Boży pokój, moc przezwyciężania trudności, wiarę w lepsze jutro, pewność w życie wieczne, siłę do zapieranie się własnego ja, pokorę, dostrzeganie potrzeb innych przed własnymi, radość, chęć do życia, głębszy sens istnienia, zadowolenie z nawet najmniejszego sukcesu, możliwość rozgraniczenia dobrego od złego, wolność w wyrażaniu własnych opinii nawet jeśli są sprzeczne z ogólnie przyjętymi i brak wstydu gdy mówię ludziom że wierzę Boga i w realne działanie Jezusa na każde serce, które zechce go zaprosić do siebie."http://www.ewangelia.com
Jesteś zakonnikiem lub zakonnicą?
 
Do góry