Stereotypy - czy wierzycie?

pawel16

atrakcyjny gaduła
Dołączył
17 Czerwiec 2006
Posty
1 355
Punkty reakcji
12
Wiek
32
Miasto
Przed komputerem
Nie jestem do końca pewien czy wybrałem odpowiedni dział, dlatego w razie czego proszę o poprawkę :] . A wracając do tematu -> czy wierzycie w stereotypy?
 

Dollomino

Nowicjusz
Dołączył
16 Marzec 2007
Posty
371
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z drugiej strony kabla
Hmm.... dopoki sie samemu o czyms nie przekona, to kazdy nasz osąd o tej sprawie jest stereotypem, wiec chyba kazdy wiezy (podswiadomie), tak jak np.: nikt mnie jeszcze nigdy nie okradl, a i tak jak do tramwaju kibole wsiadaja to chowam torbe, nie kontroluje tego ;)
 

MaTa_HaRi

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2007
Posty
2 754
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
HH, Deutschland
hmm...też tak zacznę! stereotypy są po to by wierzyć w nie lub nie! cóż z tego skoro większość z nas dobrze o tym wie, że nie są oparte na faktach. wg mnie stereotypy winne pozostać dla kawałów! nie należy kierować się nimi poznając nowych ludzi..
 
Dołączył
16 Październik 2006
Posty
1 545
Punkty reakcji
0
w sumie tak i nie..
bo po 1 te wsytskie stereotypy nie sa przeciez wyssane z palca..
ale po 2.. nie wsyztskie sa prawdziwe.. kiedys pisalam jakas prace rozprawke na ten temat.. jezuu starszne to było :p
ale w sumie bardziej w nie wierzwe bo duzo sie sprawdza :p
ale coniektóre sa denerwujace hehe :p
i obrazające :phi: :bag:
 

aginos

Nowicjusz
Dołączył
25 Kwiecień 2007
Posty
127
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź
naturalnie każdy zdaje sobie sprawę, że stereotypy są... ale w niektóre się wierzy, a w niektóre nie... np. nie wierzymy, że kobieta jest stworzona jedynie do dbania o ognisko rodzinne, a jesteśmy umocnieni w przekonaniu, że kobiecie nie wypada sie masturbować, a mężczyźnie tak... także sądzę, że stereotypy są, i niektórych po prostu nie da się przełamać...
 

fehcram

j-lover
Dołączył
12 Luty 2007
Posty
1 220
Punkty reakcji
0
Miasto
Wonderland
Czasem racja, czasem nie, zależy od jednostki.
Spotkałam się już i z ludźmi słuchającymi metalu staczającymi się na dno (dragi, alko, fajki, sex..i takie tam)
I z drechami, którzy bardzo negatywnie na mnie reagują (m.in. zostałam opluta, grożono mi pobiciem, wyzywano od..ohoho, nie wypiszę, bo dostanę ostrzeżenie^^)
Tak więc..coś tam w tym prawdy może jest, a z drugiej strony inteligentni ludzie też istnieją..naprawde, to zależy od jednostki
 

Dollomino

Nowicjusz
Dołączył
16 Marzec 2007
Posty
371
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z drugiej strony kabla
Stereopytpy biora sie stad ze ktos czy pare osob spotkalo sie z konkretnym zachowaniem ze strony konkretnych osob i na tyle glosno o tym mowilo ze sie juz tak utarlo, ale to nie znaczy ze wszyscy tak robia.
 

ewcia_mat

pracoholiczka
Dołączył
4 Wrzesień 2006
Posty
807
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Kielce
stereotypy zawsze sie nas trzymaja. niezaleznie od nas.
co nie znaczy ze sa prawdziwe.
kazdy ma prawo do indywidualnosci.
 

Doroti

Zwykła Wariatka
Dołączył
12 Lipiec 2006
Posty
3 079
Punkty reakcji
18
Wiek
31
Miasto
czy to ważne ?
raczej nie wierze w stereotypy takie jak : niemcy to czysciochy, polacy to pijacy a żydzi to drobne cwaniaczki. Według mnie takie oceny są niesprawiedliwe i okropne. Przecież w ramach jednego narodu jest tak wielu różnych ludzi, o tylu odmiennych poglądach że nie da sie ich ot tak zaszufladkować. Każdy jest przeciez inny. I nie powinniśmy ludzi oceniać ze względu na ich pochodzenie np. tylko najpierw powinniśmy ich poznać.
 

hihra

// Żyjący paradoks //
Dołączył
26 Styczeń 2006
Posty
1 433
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
// Kraków //
Stereotypy są w każdym z nas. Zostały przekazane nam od rodziców lub nabyte w inny sposób.
Jednak sami decydujemy, które są "prawdziwe", a z którymi się nie zgadzamy.
 

Carrie

zagubiona w korytarzach czasoprzestrzeni
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
1 293
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Stereotypy są w każdym z nas. Zostały przekazane nam od rodziców lub nabyte w inny sposób.

To prawda, są w każdym z nas i czasami podświadomie się nimi sugerujemy.
Uważam, że świat stereotypów nie raz już wyrządził krzywdę tym zaszufladkowanym. Utarte szablony potrafią rodzić bezpodstawne uprzedzenia. Staram się więc wychodzić poza nie i weryfikować je, na tyle na ile mogę i potrafię.
 

Trucizna

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2007
Posty
168
Punkty reakcji
0
nie interesują mnie stereotpy bardzo czesto sa nie trafne w rzeczywstość,nie wierze w nie.
 

Izanami-sama

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2007
Posty
361
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
warszawa
Stereotyp to chyba zbyt szerokie pojęcie aby wypowiedzieć się jednoznacznie "tak" lub "nie"
jedne uwarzam za kompletne bzdury i nie wierzę w ani jedno ich słowo, inne natomiast są w mojej świadomości tak mocno zakorzenione, że podlegam im zapewne nawet o tym nie wiedząc.
 

FrancisBegbie

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2007
Posty
39
Punkty reakcji
0
Stereotyp to nic innego jak błąd poznawczy. Często mamy do czynienia ze stereotypami, nie mając żadnego kontaktu z tą grupą osób, w stronę której jest wykierowany stereotyp. (przykład: badania nad grupą dzieci na Opolszczyznie - swój sąd na temat Żydów mieli straszny - a współczynnik prawdopodobieństwa kontaktu z kulturą bądź samymi żydami -wynosi niemalże 0..) Tak więc jak tłumaczyć to? są różne hipotezy n.t genezy stereotypów.

Powstają m.in.
- Z opowieści na zasadzie zbliżonej do opowiadania bajek, przekazów filmowych,gier komputerowych, niewiedzy itd.

Najlepszym i najbardziej obiecującym sposobem(metodą) "utylizacji" jest kontakt i trening kulturowy - za pomocą kontaktów z innymi kulturami(przebywanie z grupami stereotypizowanymi) można niemalże w pełni i w najdosadniejszy sposób eliminować te błędy poznawcze w naszym życiu :)

Pomimo, iż pewne osoby deklarują, że nie działają z godnie z treścią stereotypu i faktycznie tak postepują - to i tak mogą stereotypizować pewne grupy w sposób "wewnętrzny".

Podobnie jest z uprzedzeniami czy też dyskryminacją - co lepsze, stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja - często w życiu codziennym nam pomaga. (np: stereotyp - jak już ktoś wspomniał - do kiboli - pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które de facto mogą jak najbardziej wystąpić - nie tylko z tą grupą osób, ale z kimkolwiek innym.

Uprzedzenie - głównie stosunek emocjonalny (bardzo rzadko pozytywny)
Dyskryminacja - działanie negatywne czy też krzywdzące w stosunku do grupy czy też pojedynczych przedstawicieli tych grup.


Konkludując - można głosić wszem i wobec, że się nie stereotypizuje jakiejś grupy - ale prawda może być inna - z dziada pradziada, zakorzenione w kulturze elementy powodują, że i tak podświadomość czy też nieświadomość - mówi nam inaczej. Często postępujemy wbrew stereotypom po to by nie spotkać się z ostracyzmem, ludzie lubią oceniać innych po zachowaniach czy poglądach - a pozytywna autoprezentacja w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważna....

PS: Stereotypy z reguły to nieprawda, często też mamy do czynienia z takim procesem jak samospełniająca się przepowiednia - treść stereotypu nakazuje jakieś zachowanie danej grupy, z racji, iż my postępujemy (np: negatywnie w stosunku do tej grupy) - grupa ta odbiera nasz negatywny stosunek - i postępuję także negatywnie wobec nas - tak więc na tej zasadzie sprawdza się pierwotna treść stereotypu i tym samym spełnia się przepowiednia...(że będziemy mieli zły stosunek z tą grupą - bo chuligani za zwyczaj są negatywnie nastawieni do ludzi z poza własnej grupy). Często zwracamy uwagę na to co wchodzi w skład stereotypu - automatycznie puszczając w niepamięć to co jest sprzeczne z tą treścią - tak więc sygnały zgodne często nasilają treść, którą przekazuje nam stereotyp - a częściej pojawiają się sygnały wykluczające treść stereotypu - ale są dla nas informacją mało ważną, bo oczekujemy na inne informacje...
 

margaryna1234

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
dobre pytanie :)
właściwie myslę że stereotypy mają w sobie trochę prawdy bo przecież nie wzięły się z powietrza .... :p ale straam się nie oceniać ludzi pod względem stereotypów i od razu "wrzucać ich do szufladki" tylko najpierw poznać, przekonać się. :)
 

inami

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2007
Posty
28
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Staram się nie szufladkować ludzi pod względem np. ubioru.
Czesem po bliższym poznaniu dochodzi się do wniosku, że 'różowa panienka' ma oryginalne zainteresowania i można z nią fajnie pogadać.

Kiedyś ubrałam czarną bluzkę, spodnie oraz trampki i zostałam nazwana 'metalem'. Bosko. -.-
 

Prym

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2007
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
38
To my, ludzie, społeczeństwo, tworzymy stereotypy, naklejamy etykiety bez większego namysłu, jakiejś głębszej refleksji ,że czasem nasze reakcje są jedynym powodem dla którego ktoś tylko i wyłącznie pod wpływem przypisanej mu etykiety zaczyna żyć zgodnie z nią, według jej zasad i dostosowuje się do z góry przypisanej mu roli.

Stereotypy istnieją ale to my nimi władamy...., i to my powinniśmy to zmienić;)
 
Do góry