polskie więzienia

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
więc tak, szukałam tematu i nei widziałam, chociaz to dziwne ze nikt o tym nie pisze
Co sądzicie o sytuacji w polskich więzieniach?

Byłam dzisaj przez kilka godzin w więzieniu. To zakład o zaostrzonym rygorze. Wg prawa więzien powinien miec ok 2-3 m dla siebie, w tej celi w której byłam znajdowało sie 16 miejsc. Nie mozna sie tam było ruszyć. między piętrowymi łóżkami przejscie na nie całe pół metra. O stanie celi tez mozna dużo napisac. Wezeł sanitarny to jzu wogóle klęska. Zero prywatności i tylko zimna woda. To nie jest senatorium ani wczasy ale warunki były tragiczne...
Przepełnione cele są uciążliwe dla więzniów i klawiszy. Wiezniowie mają większy kontakt ze sobą, to niebespieczne, rosnie przemoc wsród osadzonych.
Srednia krajowa miesięczna na jednego więznia to 1700 zł( wliczone utrzymanie i praca klawiszy, obsługio więzienia itp).
Warunki sa straszne tak jak wrazenia, które po sobie zostawia samo więzienie. Wraz z zaostrzeniem prawa zwiększyła sie liczba odsiadujacych wyroki i cele sie przepełniły. Przykład tego więzienia na 300 iles miejsc w więzieniu znajduje sie az 500 osadzonych. Chyba jestescie świadomi ze to nei wygląda jak w "prison break". Więzniowie lubią izolatki bo tam mają wiecej miejsca dla siebie mimo wielu zakazów.Niestety tego nie widziałam.
Juz kilka razy słyszałam o tym, o złych warunkach, ale nigdy nei zrobiło to namnie takiego wrazenia dopóki tego nei zobaczyłam.
Czy ktos z was był w zakłądzie karnym, zamkniętym?
Co sądzicie o warunkach?Heh ciekawe czy cos sie w tej sprawie zmieni, kiedyś...
 

*Ktosik:D

rozhuśtywacz brzóz
Dołączył
21 Luty 2006
Posty
850
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
NeverLand
Ja nie miałem okazji z bliska sie przyjrzeć celom więziennym, więc nie moge zweryfikować twojej opinii (charakterystyki warunków w więzieniu). Pewnie uznasz to za surową(okrutną) postawę, ale jakoś nie jestem za tym,zeby poprawiac warunków w więzieniu, a wręcz do tej pory wypowiadałem się, że jestem za zaostrzeniem praw więzniów.. w końcu nie trafili tam za głośne słuchanie muzyki itp , ale za konkretne przestępstwa ! (choć są pewne sytuacje w życiu, kiedy nie wszystko jest takie jasne w ocenie żeby to potepiać) .. Ale ogólnie nie będę ich załował
 

Karolina_

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2006
Posty
3 201
Punkty reakcji
1
Miasto
o tym wiesz?
No ja nie byłam osobiście, ale stary pracował / współpracował z więzieniem i opowiadał, że bynajmniej w naszym w mieście źle nie mają, a napewno nie tak, jak opowiadałaś Ty z własnych doświadczeń. Co więcej czasem pchają się na siłę do niego jak nie mają gdzie spać, co jeść i mają ciepło, więc teoria, że w każdym jest źle jest mocno przesadzona, tym bardziej, że u nas to jest jedno z najgorszych więzień w Polsce. Nie pchali by się na siłe. No, ale jak pisałaś to napewno nie 'priston break'.
 

ufolek385

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
6 648
Punkty reakcji
1
Wiek
18
ja nie wiem nie bylam ale nie wydaje mi sie zeby bylo az tak zle... przeciez jak cos w tv pokazuja to az tak zle nie jest..
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
no to moze inny argument.
W tym więzieniu na 140 podopiecznych przypada tylko 2 wychowawców, pracują na zmiany jeden na ok 70... czy to ma sens? Wiezniowie mają sie zmieniac, a wychowawcy nie mają czasu na pomoc im tylko wypełnianiu papierków itp. Heh to zasugerował sam klawisz z którym rozmawiałam.
 

ufolek385

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
6 648
Punkty reakcji
1
Wiek
18
no ja wiem ze w tv jest inaczej pokazane ale chodzi mi o to ze chyba nie jest az tak zle jak to opisuje autorka tematu... ale nie wiem!
 

*Ktosik:D

rozhuśtywacz brzóz
Dołączył
21 Luty 2006
Posty
850
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
NeverLand
no to moze inny argument.
W tym więzieniu na 140 podopiecznych przypada tylko 2 wychowawców, pracują na zmiany jeden na ok 70... czy to ma sens? Wiezniowie mają sie zmieniac, a wychowawcy nie mają czasu na pomoc im tylko wypełnianiu papierków itp. Heh to zasugerował sam klawisz z którym rozmawiałam.
Czyli RESOCJALIZACJA.. to jeszcze większy problem, bo tak na prawde ilu się udaje skierować na właściwa droge?.. Na pewno trzeba cos robić, starac sie zmieniać postawę więźniów, ale jakos sceptycznie podchądze do tego zagadnienia.. Tu by więcej powiedziała osoba, która pracuje z nimi na co dzień...
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
ufolek385tak...to było dzisaj, dalej czuje smrud i tą atmosferę, ciepła woda jest tylko raz w tygodniu, za to mają tam tv, jako formę nagrody.ale fakty które podaje są prawdziwe w przypadku tego więzienia. Nie pisze ze w kazdym jest tak samo,. To więzienie o zaostrzonym rygorze ZAMNIĘTE a są tez otwarte, gdzie więzniowie pracują wychodzą mają boiska i mogą zając sie czyms.
Mój wujek pracuje na codzien, eh ale mało o tym mówi, czasami o zwyczajach, tych miłych i tych mniej, np o gwałtach, (to więzienie męskie).
 

tajemnicza :)

Dominika ;)
Dołączył
4 Styczeń 2007
Posty
3 590
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
z daleka
gwalty w meskich wiezieniach.. to okropne.. ale w niektórych jest tak przyjete ze gwalcą tylko tych którzy po raz pierwszy sa w wieznieniu.. ci którzy sa juz drugi czy ktorys tam raz z kolei sa nietykalni taka maja tam zasade.. :mruga:
 

acrz

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2006
Posty
274
Punkty reakcji
0
Wiek
42
gwalty w meskich wiezieniach.. to okropne.. ale w niektórych jest tak przyjete ze gwalcą tylko tych którzy po raz pierwszy sa w wieznieniu.. ci którzy sa juz drugi czy ktorys tam raz z kolei sa nietykalni taka maja tam zasade.. :mruga:


przestan bajki tajemnicza wypisywać
bo oplułam monitor ze śmiechu
czyli jak facet zjezdza na "bazę" po raz kolejny z R-ką
to już był wy:cenzura:eek:czony kiedys i więcej mu niepotzreba ?
 

ElizQa

exmiziaczkamisia.
Dołączył
4 Lipiec 2006
Posty
2 293
Punkty reakcji
0
Miasto
z krainy bajek :D
Nie bylam nigdy w polskim więzieniu i podejżewam (rz?),
Że nie będę.
Nie wiedziałam również o tym co tam się dzieję i dziękuję ci,
Że napisałaś. ;)
No więc moje zdanie na ten temat jest takie,
Że ludzi traktuje się zwykle jak zwierzęta.
Nie potrafimy szanować, kochać ani tolerować ludzi,
Którzy coś zrobili i właśnie z tego powodu sie wstydzę (może to za mocno powiedziane)
Bycia człowiekiem.
NIe jesteśmy po to na świecie,
Żeby krzywdzić, lecz po to,
Żeby przynosić radość.
Więzienia powinny być powiększone,
Ale tu się pojawia pytanie: Skąd wziąść na to pieniądze.
Jestem oburzona zachowaniem Polaków.
Powinno się robić jakieś składki,
Bo w końcu więzien to też człowiek.

(nie czytalam wszystkich postów jak coś ^_^ )
 

vito corleone

Cyklofrenik
Dołączył
15 Lipiec 2005
Posty
6 834
Punkty reakcji
12
Pewnie uznasz to za surową(okrutną) postawę, ale jakoś nie jestem za tym,zeby poprawiac warunków w więzieniu, a wręcz do tej pory wypowiadałem się, że jestem za zaostrzeniem praw więzniów..
tyle ze czasy obozów koncentracyjnych odeszły dawno
wiezienie to powinno byc wiezienie.. bez 28' calowego telewizora i wygodnej celi z sofa, ale tez powinny miec jakies warunki nie uwłaczajace ludzkiej godnosci
 

ElizQa

exmiziaczkamisia.
Dołączył
4 Lipiec 2006
Posty
2 293
Punkty reakcji
0
Miasto
z krainy bajek :D
Vito zawsze jak napiszesz w jakimś temacie zastanawiam się czy go zamknąłeś xD

A swoją drogą wygodna cela z sofą by się przydała..
Tak jak napisałam: Więzień to też człowiek. ^_^
 

Awangarda

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2007
Posty
480
Punkty reakcji
0
Ja uważam, ze to co dzieje sie w polskim więziennictwie to katastrofa! Warynki straszne, a coś takiego jak resocjalizacja w Polsce chyba w ogóle nie istnieje. Całą praca służby więziennej polega na tym aby jak najbardziej zgnębić więźnia, a to napewno nie wpływa korzystnie na jego resocjalizację. Jeżeli wiezien ma pieniądze dopiero wtedy staje sie kimś i nawet klawisze patrza na taką osobą inaczej. Miedzyinnymi przez takie warunki byli więźniowie żadko rezygnują z popełniania kolejnych przestępstw, a najczęściej wychodząc wiedza więcej np. o kradzieżach, niż wiedzieli przed odsiadką.
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
Awangardatak dokładnie.
Rekordzista więzienny po wyjsciu z zakłądu trafił tam juz 4h pózniej :mruga: :/

heh, nie kazdego sie da wyprostowac, jezeli ktos trafi do takiego więzienia np w wieku 17 lat to najprawdopodobniej trafi tam jeszcze raz.

Heh no i pomysł zajęć w zakładzie karnym to świetny pomysł. Ja własnei w takich uczestniczyłam, Nikomu sie nawet mówic nie chciało. Pomysł ten juz funkcjonuje w Niemczech no i teraz w tym więzieniu w któym byłam. To dopiero początek projektu zajęć.
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
nie kłóćcie się

Kiedy ktoś ze "starych" więzniów dowie sie ze "nowy" jest homoseksualistą lub odsiaduje wyrok za gwałt np na dziecku, wtedy go gwałcą => gwałt za gwałt. Tłumaczyli nam o grupie "grypsujących" czyli tych którzy są silni i "rządzą" wśród osadzonych.
 

ddevil

pożeracz drożdżówek
Dołączył
23 Październik 2006
Posty
618
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
nie chcesz wiedzieć
nigdy nie bylem w zakladzie karnym i nie mam tam zamiaru byc.
w wiezieniu odbywa sie kare a nie jedzie na wakacje, wiec nie powinno byc luksusu, ale nie moze tez byc jak w spedzie bydla. a 1700 zl miesiecznie na utrzymanie jednego wieznia to wg mnie za duzo, bo wielu ludzi w Polsce zyje na ponizej minimum socjalnego lub w biedzie, nie maja co wlozyc do garnka, a w wiezieniu utrzymuje sie czesto zwyklych nierobow i degeneratow (nie mowie o wszystkich wiezniach!!!) no, chyba ze wykonuja jakies prace publiczne itp to wtedy jest jakis pozytek.
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
ta ja to wiem ze nie wczasy nie senatorium, ale taka atmosfera nie pomaga w zmianie ich zycia, tylko pogarsza.
te 1700 zł przypada takze na ich ochronę, pensję służby więziennej, to całe koszty utrzymania jednego więznia.

Wiem ze w państwie takim jak Polska dzieci uczą sie głodne w szkole, o służbie zdrowia tez mozna duzo powiedziec, przemoc itp...
ale skoro jest problem trzeba o tym mówić, dużo osób nie ma pojęcia bo nigdy nei była w wiezieniu. Albo myśli jak większosc ze im tylko łańcuch i do kamieniołomu ( takie opinie słyszałam i wśród swoich rówiesników :mruga: ).
 
Do góry