Pigułki dla 18-to latki

Status
Zamknięty.

cu.Kinia.

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2007
Posty
42
Punkty reakcji
0
Jeśli temat był wcześniej poruszany, a źle szukałam, to najmocniej przepraszam :p
Tak więc mam pytanie - co sądzicie o braniu tabletek w tak młodym wieku ? Niby teraz coraz młodsze dziewczyny decydują się na pigułki, ale MOIM zdaniem jest to strasznie duża dawka hormonów, którymi ja jeszcze nie chcę się szpikować. Różne rzeczy słyszałam, o działaniu pigułek na cerę itp. i trochę się boję, czy to nie miałoby wpływu na coś ważnego w tak młodym wieku.
A, i co myślicie o zabezpieczaniu pigułki + gumka, jest sens ?
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
pigułki + gumka
Nie ma sensu. Jeżeli chcesz brac tabletki to nie ma sensu stosowac gumek. Nie po to przyjmujesz hormony i się w pewien sposób trujesz żeby jeszcze stosowac gumki.
 

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
W wieku 18 lat jesteś juz przecież dojrzała fizycznie. Pewnie Cię to zdziwi, ale za ok. 2 lata juz zaczniesz się starzeć. Po 20-tce już tylko z górki. Poszukaj, co na ten temat brania pigułek w Twoim wieku sądzą lekarze, a najlepiej zapytaj swojego.
A gumki obok pigułek... hmm... może to i dobre dla zdrowia, w sensie, żeby czegoś nie złapać od partnera.
Jeśli chodzi o wpływ pigułek na cerę, to tylko pozytywny.
Szkodliwość dla zdrowia - chyba nawet mniejsze zagrożenie dla serca niż w przypadku starszych kobiet. Dodatkowo stabilizują, również na przyszłość, nieregularne miesiączki.
Duży plus dla pigułek za spokój psychiczny - nie grozi Ci, zdecydowanie niepożądana w Twoim wieku, ciąża.
Wg mnei pozytywy przeważają. Ale nie jestem lekarzem i nie znam wszystkich za i przeciw.
 

Anijka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2007
Posty
640
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Warszawa
Obecne pigułki zawierają minimalne ilości hormonów, nie to co np.10 lat wcześniej. Najważniejsze to lekarz musi dobrać pigułki odpowiednie dla Ciebie, wysłać na badania, przeprowadzić wywiad. Raz na jakiś czas powinnaś zrobić badania wątroby, czy aby wszystko jest ok. Jedni lekarze zalecają przerwę w braniu tebletek a inni nie ( w zależności jakie są wyniki badań pracy wątroby). Tabletki służą nie tylko zabezpieczeniu przed ciążą ale również w leczeniu niepłodności ( regulują cykl,poziom hormonów). Ale decyzja należy do Ciebie. Jak bierzesz pigułki o tej samej porze,regularnie to gumka nie jest potrzebna :)
 

Zancik

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2007
Posty
893
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Kraków
popieram wypowiedzi powyzsze :) lekarz sam ustali po rozmowie z toba jakie dla ciebie beda najlepsze, a jezeli pigułki to nie gumki, albo jedno albo drugie.
 

cu.Kinia.

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2007
Posty
42
Punkty reakcji
0
Acha, czyli tak mówicie :) Bo się nasłuchałam, jakie to złe i niedobre.
Tak, jeszcze chyba nie trafia do mnie, że mam 18 lat :p. A ze starzeniem, to huhu ;) Dobiłaś mnie ;)
Szczerze, to trochę nie rozumiem tego mechanizmu brania pigułek. Co jeśli spóźnia mi się czasami okres ?
Jakoś nie wiem, mogłybyście mi to objaśnić, bo czytam o tym już trochę, ale nie rozumiem -_-'. Co jeśli mam długie cykle ?
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
TO ci nie robi ze masz dlugie cykle tabetki wszystko zmieniają, Masz 7 dni przerwy i powinien w tym czasie pojawić się okres. Zwykle po 3-4 dniach.
 

Anijka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2007
Posty
640
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Warszawa
Tabletki powinny skrócic Ci okres i go wyregulować. U wielu kobiet okres jest tak wyregulowany że pojawia się z dokładnościa co do godziny. Pierwsza tabletke bierzesz w pierwszym dniu okresu, aż to końca opakowania. Tutaj robisz 7 dni przerwy( powinien pojawić sie okres). i po siedmiu dniach znowu bierzesz. i tak w kółko :)
Aaa no i KeRiO dobrze napisał, okres dostaje się po 3-4 dniach, żebyś przypadkiem w panikę nie wpadała że w ciąży jesteś :)
 

Callypso

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2007
Posty
198
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Miasto
Poznań
Acha, czyli tak mówicie :) Bo się nasłuchałam, jakie to złe i niedobre.
Tak, jeszcze chyba nie trafia do mnie, że mam 18 lat :p. A ze starzeniem, to huhu ;) Dobiłaś mnie ;)
Szczerze, to trochę nie rozumiem tego mechanizmu brania pigułek. Co jeśli spóźnia mi się czasami okres ?
Jakoś nie wiem, mogłybyście mi to objaśnić, bo czytam o tym już trochę, ale nie rozumiem -_-'. Co jeśli mam długie cykle ?


Przy pigułakcha masz cykl 28-dniowy. Pierwszą pigułkę w pierwszym cyklu bierze się z reguły pierwszego dnai okresu. Potem łykasz je codziennie przez 21 dni. 7 dni przerwy i na nowo 21dni brania pigulek. Okres będziesz dostawać regularnie, np 24 lub 25 dnia od wzięcia pierwszej tabletki. Czyli np regularnie co czwarty poniedziałek i to o tej samej porze dnia:). Podczas brania pigułek okres staje się też mniej obfity i trwa krócej niz miałaś do tej pory.

Będę natomiast obstawać przy swoim, że w sytuacjach wymagających ochrony zdrowia, trzeba użyć gumki. Pigułki zabezpieczają przecież wyłącznie przed ciążą. A jeśli miałyby Ci się przytrafić kontakty z mniej zaufaną osobą? Pamiętajmy o HIV'ie! ktoś przeciez możen awet sam nie wiedzieć , że jest chory i nieświadomie zarażać.
 

Anijka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2007
Posty
640
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Warszawa
Ale nikt tutaj nie neguje używania gumki, jeżeli planuje się mieć wiecej partnerow ,niewiadomego pochodzenia :)
Jeżeli jest to stały partner, zaufany to gumka przy pigułkach jest zbędna :)
 

cu.Kinia.

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2007
Posty
42
Punkty reakcji
0
Przy pigułakcha masz cykl 28-dniowy. Pierwszą pigułkę w pierwszym cyklu bierze się z reguły pierwszego dnai okresu. Potem łykasz je codziennie przez 21 dni. 7 dni przerwy i na nowo 21dni brania pigulek. Okres będziesz dostawać regularnie, np 24 lub 25 dnia od wzięcia pierwszej tabletki. Czyli np regularnie co czwarty poniedziałek i to o tej samej porze dnia:). Podczas brania pigułek okres staje się też mniej obfity i trwa krócej niz miałaś do tej pory.

Będę natomiast obstawać przy swoim, że w sytuacjach wymagających ochrony zdrowia, trzeba użyć gumki. Pigułki zabezpieczają przecież wyłącznie przed ciążą. A jeśli miałyby Ci się przytrafić kontakty z mniej zaufaną osobą? Pamiętajmy o HIV'ie! ktoś przeciez możen awet sam nie wiedzieć , że jest chory i nieświadomie zarażać.

No tak, wiadomo:) To już wiem wszystko, czego nie wiedziałam x)
Dziękuję ;D :D
 

cu.Kinia.

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2007
Posty
42
Punkty reakcji
0
Jeszcze jedno pytanie - czy podczas dobierania pigułek będę badana na foteliku ? ;>
 

a.n.i.a.

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
1 064
Punkty reakcji
0
Wiek
40
ale MOIM zdaniem jest to strasznie duża dawka hormonów
Teraz już nie zawierają duzo hormonów, kiedys byly to konskie dawki.
A, i co myślicie o zabezpieczaniu pigułki + gumka, jest sens ?
Jezeli masz stalego partnera to jest to bez sensu, dodatkowy koszt.... no a jezeli nie masz jednego stalego partnera to lepiej gumki, one Cie chronia przed różnymi chorobami jednoczesnie.
Jeszcze jedno pytanie - czy podczas dobierania pigułek będę badana na foteliku ? ;>
Musi Cie lekarz przebadac i podczas brania tabletek trzeba sie regularnie badac na foteliku... ale bez paniki, to nic straszngo nie jest, przeżyjesz.
 

Arina

...aż w jedną krótką chwilę pojmiesz po co żyjesz!
Dołączył
18 Maj 2005
Posty
3 093
Punkty reakcji
1
Wiek
39
Miasto
z TYCH najlepszych
Jeszcze jedno pytanie - czy podczas dobierania pigułek będę badana na foteliku ? ;>
To zalezy od lekarza. Możesz np. powiedzieć, że akurat masz okres- wtedy nie może cie badać. Ale jak przyjdziesz następnym razem i tak będzie chciał cię zbadać, więc przed tym nie uciekniesz. Jeszcze wyśle cię na badania żeby później wiedziec, że tabletki ci nie szkodzą.
 

lacunamoon

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2007
Posty
944
Punkty reakcji
0
Jeżeli tabletki są odpowiednio dobrane przez lekarza to jest wszystko OK. Ja zaczęłam brać w wieku 17lat, teraz mam 22 i nigdy przez to nie miałam problemów, wręcz przeciwnie- ustabilizował mi sie okres, nie mam bóli miesiączkowych. W moim przypadku wszystko jest w porządku, ale gdy poleciłam tabletki, które biorę koleżance na nią podziałały wręcz tragicznie :( przytyła 15kg...No więc najlepiej żeby to lekarz dobrał tabletki...
 

hellen

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
60
Punkty reakcji
0
ja bralam od 17 roku zycia i nie wyobrazam sobie innej metody antykoncepcji.z dobrym ginekologiem jestes w stanie tak dobrac tabletki zeby nie byly szkodliwe.ja osobiscie przez dlugi czas uzywalam i gumki i tabletki,ale teraz sie to zmienilo bo jestem i sporo starsza i mam juz dosyc stalego partnera no i mniejsza schize ciazowa.w twoim wieku stosowalabym jednak oba:)
 

lovemartunia

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
1 324
Punkty reakcji
0
Też mam 18 lat i zastanawiam się nad takim zabezpieczeniem ale mam obwy, kiedyś miałam czeste zawroty głowy i tego typu problemy...czy po pigułkach kręci sie w glowie albo robi slabo?
 

a.n.i.a.

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
1 064
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Jeżeli bedziesz miala dobrze dobrane tabsy to nie powinno Ci byc słabo albo krecić Ci sie w glowie, no ale to juz najlepiej wspomniec o tym lekarzowi. Też zalezy jaka była czy jest u Ciebie przyczyna takiego samopoczucia, bo np. jezeli niskie cisnienie to tabletki cisnienie podwyższaja troche, no ale kazda kobieta reaguje inaczej na pigułki, więc zbytnio nie idzie Ci odpowiedziec na to pytanie, w tabletkach jest wlasnie to najgorsze, ze jezeli nie weźmiesz to sie nie przekonasz jak zareaguje organizm, nie zawsze lekarz idealnie trafi w odpowiednie i trzeba zmieniac na inne.
 

lovemartunia

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
1 324
Punkty reakcji
0
Nie to nie były problemu z cieśnieniem raczej ze stresem i dojrzewaniem (tak mi powiedziano).
 

a.n.i.a.

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2006
Posty
1 064
Punkty reakcji
0
Wiek
40
No to raczej przy tabletkach to sie nie powinno powtorzyc, tak mi sie wydaje ;)
 
Status
Zamknięty.
Do góry