"Nowocześni ludzie"

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
http://www.wykop.pl/ramka/1144005/apel-do-mlodych-nie-pozwolcie-zrobic-z-siebie-niewolnikow/

Trochę mnie zszokował ten artykuł, ponieważ nie wyobrażam sobie wyjechać z tego kraju i zostawić go na pastwę wielkich tego świata. Wytłumaczcie mi dlaczego coraz więcej Polaków myśli jak ten pan? Czy naprawdę nie da się już uratować naszego kraju i żeby żyć lepiej to trzeba emigrować? Dlaczego rząd nie reaguje na to że u ludzi coraz częściej dusze Polaka zastępuje pieniądz?
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
W sumie artykuł jedzie po truizmach, wszystko to zostało przewałkowane na wykopie n razy (u nas z resztą też). Nawet jeśli zostaniesz w kraju, to i tak będzie on nadal rzucony na pastwę - nie wierzę już, że obywatel ma tutaj coś do gadania, tak jak chociażby nie wierzę w wolne wybory, które przecież mają być jednym z fundamentów naszego systemu. Nie mówię, że nie lubię Polski, ma wiele zalet, ale jaką wartość ma kurczowe trzymanie się tego kraju, czyt. patriotyzm ,,mimo wszystko"? To jak skandowanie na tonącym statku: dalej, do przodu!
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
prawda, wcale szokujaca. pytasz czemu tak jest? z setki powodow: sposob myslenia - dla innych 14% bezrobocia to kryzys i trzeba dzialac, dla nas 13% to sukces i zielona wyspa; komuna i dwie wojny ktore przeoraly nasz kraj; te same geby od 40 lat w polityce - oni zapuscili juz korzenie; mlodzi, ktorym lamie sie kregoslupy moralne; uklady, nepotyzm, kolesiostwo we wszystkich urzedach; chec pojscia w polityke by podniesc SWOJ status materialny; brak reform, rzadzi sie dla samej wladzy, nie by zmieniac rzeczywistosc - tusk szczegolnie; Polak daje sie wykorzystywac w pracy i nie walczy o swoje; itd... tez mysle nad wyjazdem, ten kraj jest przegrany.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Wyjechać? Zależy jak leży. Wyjazd, bo większy zarobek i mimo wyższych cen za granicą możliwość oszczędzania? To może być zwyczajna mobilność, zaradność i poprawna reakcja człowieka, który umie liczyć.
A jak chodzi o polskość czy polski patriotyzm? No, i on może być, jeśli przysyłamy rodzicom środki na utrzymanie się, jeżeli wychowujemy dzieci za granicą na Polaków i jeżeli naszym celem ostatecznym jest zarobienie takiej forsy, że jak wrócimy na stałe, to nam starczy aż do śmierci. Wtedy, będąc niezależnym materialnie, będziemy mogli wybrać pracę w ulubionym zawodzie i żyć na wyższym poziomie - bez kredytów, choć może z odsetkami od kapitału.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
wydaje mi sie, ze kwestie materialne nie maja tu znaczenia. mozna byc patriota i za granica. jak dla mnie, patriotyzm, to rzeczy niemierzalne. krzewienie naszego jezyka, historii, szacunek dla symboli, pamietanie o swietach narodowych, uczestniczenie np w wyborach, zachowanie tozsamosci (podwojne obywatelstwo dla dziecka i uczenie go jezyka ojczystego), czerpanie z dorobku kultury polskiej (literatura, muzyka, film), itd. przywozenie tu pieniedzy, by napedzac gospodarke, bedaca elementem panstwa jako systemu to raczej nie. jak podczas wojny: moga zniesc granice, zmienic nazwe i sprzatnac nas z mapy. jednak 40 mln ludzi i tak bedzie czulo wokol Polske, noszac ja w glowie i sercu, nie portfelu.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Ale co z tego że będzie go czciło jak już państwa Polskiego nie będzie. W patriotyzmie chyba chodzi o to żeby nie dopuścić do złych wydarzeń i dbać o kraj najlepiej jak się umie.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
no widzisz, a dla mnie patriotami byli ludzie walczacy z nazistami, gdy nasz kraj nie istnial. czy tez gdy przez 123 lata bylismy pod zaborami. otwierac otwarte juz drzwi to nie sztuka. prawdziwy patriota mowi po polsku, gdy grozi za to kara smierci.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
messi posłuzył się linkiem. Ktoś, Polak zgłaszał kłopoty z wyborem miejsca pobytu i pracy ze wzgledu na różnice w zarobkach w Polsce i za granicą. Jakże można mu napisać, że problemy materialne nie są ważne? Dla niego są najważniejsze, a messi chciałby wiedzieć, czy Polakowi wypada opuścić Ojczyznę bo biedna i kredyty są oszukańcze.
To jest częsty dylemat zdolnych, wykształconych Polaków - czy mają wyjechać i pracować dla innego kraju, w tym innym płacić podatki i pomnażać bogactwo tamtejszych ludzi wobec bylejakości albo biedy w Polsce.
Tak zrozumiałem intencję założyciela tematu - chciałby się dowiedzieć czy wypada wiać z Ojczyzny tam, gdzie zamożniej i wygodniej.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Szawi dla mnie ci którzy oddali życie lub zdrowie są patriotami jednymi z największych. Taki patriotyzm jaki ty przedstawiasz jest bardzo popularny wśród Polaków i nie jest on zły ale zbyt słaby. Czy patriotyzm można okazywać tylko w chwilach wojny? Dzisiaj w czasach pokoju trzeba dbać o to żeby nigdy nie doszło do wojny jednak nie za wszelką cenne. Trzeba też pozwalać dochodzić do władzy tym ludziom dla których rzeczą nadrzędną jest człowiek i Polska. Patriotyzmem jest też uczciwa praca i bycie gotowym pomóc w każdej chwili innemu człowiekowi lub całej Polsce.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
moj patetyczny wywod, byl odpowiedzia na Twa negacje czczenia, gdy kraju juz nie ma. dla mnie wlasnie wtedy okazywalo sie kto moze okreslac sie mianem polaka patrioty. chodzilo takze o niedopuszczanie do zlych rzeczy. czasami rzeczy dzieja sie niezaleznie od nas. masz racje, praca dla kraju, by rosl w sile, to takze patriotyzm. tylko czesto staje przed nami wrog najgorszy - system stworzony przez politykow. i trzeba uciekac, bo co zrobisz? pucz? oddawanie polowy wyplaty, nedznej juz na starcie, nie jest patriotyzmem, tylko glupota.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Najlepiej uciekać i mieć gdzieś tych którzy zostają i walczą oraz tych którzy walczyli kiedyś.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
rozwin mysl messi, bo okropnie mi sie podoba jej idea...

radze poczytac o migracjach w Europie i jej podlozach. ucieczka wystepowala raczej w czasie konfliktow zbrojnych.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Ja wiem bo sam mam taką sytuacje w domu że jeden rodzić albo czasami cała rodzina musi wyjechać z kraju na pół roku żeby zarobić pieniądze na swoje utrzymanie albo żeby wyremontować dom. Do ludzi którzy wyjeżdżają bo nie ma już innej możliwości i wracają za kilka miesięcy nic nie mam i do tych którzy nawet nie wrócą też nic nie mam. Ale mam dużo do tych którzy wyjeżdżają bo tak wygodniej. I mam jeszcze więcej do tych którzy do takiej sytuacji doprowadzili! Wstydem bym się zalał brać 10 tys zł miesięcznie przez 20 lat i nic nie zrobić żeby Polacy mogli pracować i mieszkać w Polsce. A gdy patrze na tych młodych polityków to też widzę takich panów elegancików którzy umieją ekonomie ale wątpię czy wykorzystają tą wiedzę dla poprawy sytuacji w Polsce.
 

Leśny dziadek

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2012
Posty
54
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Andrychów
Ja wam powiem ze politycy to wiele nie zmienią sami musimy się wziąć w garść. Trzeba zacząć myśleć ( tak głębiej, a nie co dzisiaj zrobić na obiad), poza tym to my wybieramy polityków, więc jakich wybieramy, takich mamy.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Trafiła się kolejna osoba, która nie chce uciekać z przegranego kraju - ona chce tylko wyjechać. Ma opinię, że najbardziej jest się patriotą, kiedy się walczy jak Polski nie ma - o Jej istnienie.
By zrozumieć takie osoby, trzeba wiedzieć, że tak mówią kosmopolici, którzy jeszcze się tego trochę wstydzą.
Zadziwiasz mnie, messi, pozytywnie. Wydawało mi się, że jesteś zgorzkniały i zawiedziony Polakami. Popieram Twoje stanowisko. Uważam, że szczury uciekają z okrętu, kiedy jeszcze jest szansa wyjścia z trudnego położenia.
Szczury to bardzo mądre zwierzęta, ale tchórzliwe i egoistyczne. Nie można od nich oczekiwać myślenia o innych.
Czy człowiek ma postępować tak, jak one? Jasne, że nie. I powinien zachować gradację - ja, rodzina, naród, ojczyzna, ogół ludzi - wszystkie elementy są zespolone i ważne. I wszystkie musi się uwzględniać razem. Zauważ, że nie ma w tym szeregu ojczyzn obcych ludzi.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
No ale tylko polityk może jakoś ogarnąć państwo bo 40 mln ludzi nigdy się nie dogada. Kurde nie lubię słowa polityk bo to brzmi tak jakby ten głos narodu był zawodem a nie służbą.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
a ktorzy to sa Ci wygodni? bo mozna to tez interpretowac inaczej. Ci z Twojego otoczenia, messi, z wygody jada zarobic latwa kase, bo nie chce im sie tutaj troche postarac.

lolek:
powyzej dalem przyklady czym wg mnie jest patriotyzm, m.in. walka gdy panstwa nie ma. zmieniam rzeczywistosc wokol mnie tak jak inni ludzie: uczac sie, pracujac, chodzac na wybory etc. jesli jednak panstwo jako instytucja nie potrafi wykorzystac ludzkiego potencjalu - wyjezdzam. sam nie zniose umow smieciowych. to nie skresla mnie jako patrioty. to wyjazd za lepszym zyciem, do ktorego kazdy ma prawo. czy Bialorusin uciekajacy przed represjami Lukaszenki do Polski zaczyna byc szczurem?
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Nie wiem za wiele o Białorusi i Białorusinach, a ludzi nie nazywam szczurami, to było nawet mniej niż porównanie.
Podaj kiedy zamierzasz powrócić do Polski, czy to ma być po jakimś czasie, czy po zarobieniu jakiejś kwoty? .
W Polsce też można żyć godnie i wiele dobrego zrobić, jeżeli przywiezie się tutaj zarobione pieniądze i z nich tu korzysta. Tak postąpiłby patriota
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Patriota zostałby i naprawiał ten kraj. Podobno przed złem się nie ucieka ale się z nim walczy. Dokładnie to są ludzie wygodni szawi.
 
Do góry