Księża

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Co do rozmydlenia opinii, jak i krytyki pod adresem duchownych

Niechaj więc mowa wasza będzie: Tak - tak, nie - nie, bo co ponadto jest, to jest od złego." Ewangelia św. Mateusza 5:33-37 / Przekład Biblii Warszawskiej
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Do pozostałych krytykantów, każdy popełnia błędy które nie są jednak cechą wspólną różnych grup społecznych, zawodowych czy wyznaniowych.

Cytat


NOWY TESTAMENT
Ewangelia wg św. Jana 8
1 Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną,
2 ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich.
3 Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego:
4 «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie.
5 W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować[sup]2[/sup]. A Ty co mówisz?»
6 Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć[sup]3[/sup]. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi.
7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień»
Katolicki kler nie tylko takie hasła ma .Przesłuchuje dewoty na spowiedziach to wie co w trawie piszczy .I hasełko później rzuca .


 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
Huehuecoyotl
Tak...nie zrozumiałam, bo za żywota Jezusa nie było doktryn, więc czemu w wątku obocznym pojawia się podejście Jezusa do rozwodów?

przecajo
No właśnie podajesz za przykład Holandię, ale nie tylko tam, bo w całej zachodniej Europie łatwiej jest unieważnić małżeństwo (rozwód kościelny) niż w Polsce.
W kraju raczej jest nie doprzeskoczenia.
Czy postęp ma tylko dotyczyć Zachodu, a w POlsce jest inny katolicyzm?
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
1. Pod względem doktrynalnym w Polsce mamy do czynienia z jednym z "czystszych odmian" katolicyzmu.
2. Le'a - nie potrafię pojąć, czemu ktoś kto jest ateistą tak bardzo interesuje się "uciskiem" katolików przez kler i jego starodawne zasady? Powinnaś mieć to w nosie, bo przecież Ciebie to nie dotyczy. Gdybym Cię nie znał powiedziałbym, że to obsesja an punkcie dowalenia Kościołowi :p
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
Widzę ,że Pan Herbatniczek równo jedzie po księżach,po katolikach.Krytykuje modlitwę różańcową jako klepane formułek.Bardzo często mówi o prawdzie,cytując Biblię.Nie polemizuje z Miłującym prawdę.Wszystko wskazuje,że jest Świadkiem Jehowy,tylko nigdy tego oficjalnie nie deklaruje.Jeżeli się mylę to proszę o dementi.A jeżeli chce Pan dalej zostać anonimowy w tej kwesti to też to uszanuję.
 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
1. Pod względem doktrynalnym w Polsce mamy do czynienia z jednym z "czystszych odmian" katolicyzmu.
2. Le'a - nie potrafię pojąć, czemu ktoś kto jest ateistą tak bardzo interesuje się "uciskiem" katolików przez kler i jego starodawne zasady? Powinnaś mieć to w nosie, bo przecież Ciebie to nie dotyczy. Gdybym Cię nie znał powiedziałbym, że to obsesja an punkcie dowalenia Kościołowi :p

Zwyczjnie mnie rozwalasz...czysta odmiana katolicyzmu, a są brudne, a te mniej czyste, to gdzie występują?
Widzisz to mnie osobiście irytuje, że jest tyle odmian.
Rozumiem, że każdy kraj ma swoje dziedzictwo lulturowe i nauczając musi to być brane pod uwagę, ale na Boga nie trzeba budować nowych doktryn, bo wtedy to już nie będzie katolicyzm rzymski.
Le'a nikt nie jest wstanie pojąć...takie cechy mają kobiety, a ciekawe skąd się znamy?
W nosie obecnie mam katar i leżę w łóżeczku.
Ludzie interesują się i poznają wiedzę wszelaką by nie zostać analfabetą. :p

Alan wróżbita?
Chciała z Tobą porozmawiać, ale nic nie wniosłeś w temacie?
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Średniowiecze ma to do tego, że kościoły nie idą z postępem, nie potrafią nadążyć za współczesną sytuacją, żewolą by własnie małżonkowie mieli kochanków na boku niż żeby sie rozwiedli i formalnie być w drugim związku.

Chyba zła ocena Jezusa, nikt wg mojego spojrzenia o Jezusie nie pisał, ale skoro zacząłeś, to przypomnę, że ówczesne prawo nakazywało 12-letnim dzieciom ożenek, a Jezus nie pogodził się z tym i nie ma żadnych źródeł, że w tym wieku sie ożenił.
Jak mógł byc przeciwnikiem rozwodu, jesli nie wstąpił w związek?
Nie było nakazu żenienia się, a tym bardziej w wieku 12 lat. Co do rozwodu to co tu udowadniać, istniały określone regóły, a w dosyć rozwiniętym prawie żydowskim tym bardziej, więc co tu udowadniać.
Nie chcę w temacie o księżach prowadzić dyskusji o rozwodach. Skoro uważacie, że swiat jest lepszy kiedy ludzie się rozwodzą, a dzieci z rozwodów szczęśliwe to już wasze zdanie. NAtomiast Jezus odniósł się wyraźnie do .sprawy rozodów, co zapisane jest u Mateusza, Marka i Łukasza, więc są to oryginalne logia Jezusa. Nieścisłość jest tylko u Mateusza, gdzie Jezus zezwala na wyjątek w wypadku "nierządu", Łukasz i MArek nie znają wyjątku. "Co Bóg złączył niech człowiek nie rozdziela", a do prawa mojrzeszowego odniósł się w ten sposób, że zezwalało na rozwody "przez zatwardziałość serc waszych". Przyjmuje się, że nierządem określa Jezus związek nieformalny, stąd ta rozbierzność. Inne wyznania inaczej to interpretują, więc wykazują większy liberalizm, choć moim zdaniem wykraczającym poza intencje Jezusa jakby nie było, zwłaszcza, że istnieją jeszcze Ewangelie Marka i Łukasza, które zakazują rozwodu bezwarunkowo, no ale czasem mniej ściśle trzymać się nauki jest wygodniej.
Coi do kobiety, która musiała opuścić męża, 1 list do Koryntian radzi, aby po prostu nie wychodziła ponownie za mąż. Wiem, że to nie zgodne z ideą życia wygodnego, w którym każdy ma prawo do szczęścia, a świat ma obowiązek to szczęście zapewnić bez względu na konsekwencje, ale bardziej zgodne z duchem nauk Jezusa. Jak ktoś chce być chrześcijaninem powinien chyba się dostosować, jak kto nie chce wolna droga.

Co do tego Średniowiecza, to nie wszystko co nowe jest dobre, wręcz widze coraz więcej zła w świecie. Świat się zmienia, ale nie tylko na plus. Zaś Średniowiecze, to zmitologizowany okres w historii. Większość rzeczy, o których myślimy, że działy się w Średniowieczu pojawiły się jako zjawisko w Renesansie (palenie czarownic), Baroku, albo nawet w XIX wieku (pruderyjne ubieranie się kobiet).

A i źródła, kórych nie podałem Mt 5, 27-32:Mt 19, 1-9; Mk 10,1-12; Łk 16,18; 1Kor 7, 1-15 proszę sprawdzić
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
nie wszystko co nowe jest dobre, wręcz widze coraz więcej zła w świecie

niestety wychodzi na to ze wszystko co nowe jest jeszcze gorsze od poprzedniego
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Widzę ,że Pan Herbatniczek równo jedzie po księżach,po katolikach.Krytykuje modlitwę różańcową jako klepane formułek.Bardzo często mówi o prawdzie,cytując Biblię.Nie polemizuje z Miłującym prawdę.Wszystko wskazuje,że jest Świadkiem Jehowy,tylko nigdy tego oficjalnie nie deklaruje.Jeżeli się mylę to proszę o dementi.A jeżeli chce Pan dalej zostać anonimowy w tej kwesti to też to uszanuję.

- krytykują klepanie modlitw ale tylko wobec ludzie, którzy swoją wiarę do tego ograniczają. Co z tych różańców i chodzenia do koscioła skoro serce jest przepełnione nienawiścią
- cytuję biblię, bo to jest skarbnica wiedzy o tym co należy w życiu robić, to przybliża do Boga

Na deser: TAKIEJ BZDURY NIE CZYTAŁEM DAWNO, OGŁOSIŁEŚ MNIE ŚWIADKIEM JEHOWY - KAWAŁ STULECIA. JESTEM KATOLIKIEM JEŚLI CI O TO CHODZI

a tak przy okazji młody człowieku musisz wiedzieć że łatwo jest człowieka oceniać i powierzchownie nazwać, raniąc go. Mój ojciec miał propozycję pod koniec lat 40 uciec z kraju, miał podejrzenia że długo na wolności nie będzie. Ale powiedział że tu jest Polska i że miejsce Polaka jest w Polsce, nieważne jaka ona jest. I niedługo potem miał już wyrok śmierci. Podczas odczytywania wyroku stalinowski sędzia grzmiał, że dla takich zdrajców Polski, którzy ją sprzedają szpiegom angielskim przysługuje tylko kara śmierci. Osobę, która ukochała kraj, dla której własne życie nie było ważniejsze od ojczyzny nazwano zdrajcą tej ojczyzny. Tamten sędzie miał niewiele lat więcej niż ty i juz tak dobrze nauczył się oceniać ludzi. Tak jak ty był pełen uniesienia w odkrywaniu jaki kto jest i dlaczego jest zły moralnie. Przemyśl to bo zdajesz sobie sprawę jakie miał zdanie Chrystus odnośnie łamania 8 przykazania
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Co "stwórca" w swej nieograniczonej miłości zabrał mądrzy ludzie przywrócili "

Embrionalne komórki macierzyste przywróciły wzrok niewidomym.
http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,...wiadomosc.html
Ambasadorowie Jego są przeciwko tym metodom leczenia
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
- krytykują klepanie modlitw ale tylko wobec ludzie, którzy swoją wiarę do tego ograniczają. Co z tych różańców i chodzenia do koscioła skoro serce jest przepełnione nienawiścią
- cytuję biblię, bo to jest skarbnica wiedzy o tym co należy w życiu robić, to przybliża do Boga

Na deser: TAKIEJ BZDURY NIE CZYTAŁEM DAWNO, OGŁOSIŁEŚ MNIE ŚWIADKIEM JEHOWY - KAWAŁ STULECIA. JESTEM KATOLIKIEM JEŚLI CI O TO CHODZI

a tak przy okazji młody człowieku musisz wiedzieć że łatwo jest człowieka oceniać i powierzchownie nazwać, raniąc go. Mój ojciec miał propozycję pod koniec lat 40 uciec z kraju, miał podejrzenia że długo na wolności nie będzie. Ale powiedział że tu jest Polska i że miejsce Polaka jest w Polsce, nieważne jaka ona jest. I niedługo potem miał już wyrok śmierci. Podczas odczytywania wyroku stalinowski sędzia grzmiał, że dla takich zdrajców Polski, którzy ją sprzedają szpiegom angielskim przysługuje tylko kara śmierci. Osobę, która ukochała kraj, dla której własne życie nie było ważniejsze od ojczyzny nazwano zdrajcą tej ojczyzny. Tamten sędzie miał niewiele lat więcej niż ty i juz tak dobrze nauczył się oceniać ludzi. Tak jak ty był pełen uniesienia w odkrywaniu jaki kto jest i dlaczego jest zły moralnie. Przemyśl to bo zdajesz sobie sprawę jakie miał zdanie Chrystus odnośnie łamania 8 przykazania


Przepraszam jeżeli Pana uraziłem używając takiej prowokacji.Wiem,że że nie może być Pan Ś J skoro umieścił Pan naszego Ojca Świętego oraz ks, Popiełuszkę i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w gronie najwybitniejszych Polaków.Jednak nie mogę zrozumieć dlaczego wspólnie z ateistami na tym forum tak Pan zapalczywie atakuje nasz kościół. Po tym co Pan wypisuje na osoby duchowne oraz na ludzi praktykujących to trudno wywnioskować ,że jest Pan katolikiem.Dlaczego widzi Pan samo zło,a nie chce dostrzegać dobrego.Pisał Pan niedawno o księdzu który sie gdzieś obnażał,że księża są zachłanni i wszystko najgorsze.A przecież ksieża prowadzą hospicja, domy opieki dla ludzi biednych i chorych.Na pewno wie Pan kim jest ks.Arkadiusz Nowak.Takich jak On jest bardzo dużo..
Z tego co Pan pisze wnioskuję ,że nie chodzi do kościoła.Jak kiedyś napisałem o swoich sąsiadach ,którym zmarła bliska osoba i polecieli na plebanie aby załatwić katolicki pogrzeb mimo iż wcale do kościoła nie chodzili i nie przyjmowali księdza po kolędzie to Pan odpisał,że nigdy nie lata do kościoła .Mam więc pytanie,czy Pańskie wnuki są ochrzczone w kościele przez księdza,czy też Pan to zrobił osobiście.
Dlaczego Pan uważa,że ludzie odmawiający piękną modlitwę różańcową klepią paciorki i niewiele z tego rozumieją,a .jak wyjdą z kościoła to sa żli i podli.
Chciałem Panu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestie.Otóż nie wszystkie afery w środowisku księży są prawdziwe i wywołane przez duchownych.Pośród kapłanów jest bardzo wielu agentów masoneri,którzy od wewnątrz działają na szkodę kościoła.Taki ksiądz agent ma określone zadanie:np.jeden ma molestować ministrantów,inny spędzać czas w towarzystwie panienek lekkich obyczajów,jeszcze inny ma za zadanie uwieść zamężną kobietę.Wszystko robione to jest w ten sposób aby się wszystcy parafianie się o tym dowiedzieli.Tak więc nie można tak naiwnie łykać tych wszystkich sensacji na temat kleru.
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Zwyczjnie mnie rozwalasz...czysta odmiana katolicyzmu, a są brudne, a te mniej czyste, to gdzie występują?
Widzisz to mnie osobiście irytuje, że jest tyle odmian.
Rozumiem, że każdy kraj ma swoje dziedzictwo lulturowe i nauczając musi to być brane pod uwagę, ale na Boga nie trzeba budować nowych doktryn, bo wtedy to już nie będzie katolicyzm rzymski.
Le'a nikt nie jest wstanie pojąć...takie cechy mają kobiety, a ciekawe skąd się znamy?
W nosie obecnie mam katar i leżę w łóżeczku.
Ludzie interesują się i poznają wiedzę wszelaką by nie zostać analfabetą. :p
Bo ateiści to ideologiczny i kulturowy monolit :p Niezłe.
Katolicy to ortodoksi spod znaku Frondy, neokatechumeni z gitarą i śpiewem gospel na ustach, filozofowie u dominikanów, czy pragmatyczni lekarze u kamilianów. W Polsce mamy do czynienia z tradycyjnych katolicyzmem, na zachodzie coraz lepiej rozwija się neokatechumenat, czyli msze charyzmatyczne, śpiew i "podejście na luzie" - jeśli Cię to denerwuje to polecam coś na nerwy. Co do czystości, nie myślałem, że będę musiał komuś o tłumaczyć, ale czysty katolicyzm=tradycyjny katolicyzm - teraz wszystko jasne?
Wywinęłaś się od odpowiedzi - po co ateistce taka wiedza? Po co ateistka siedzi całym dniami na forum i "bluzga" na księży? Mnie bardzo nie podoba się islam i to co reprezentuje sobą (np. prawo szariatu) ale nie latam po forach muzułmańskich i nie atakuje każdego kto wieży w Allaha.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Vesemirus bo wiekszosc ateistow w tym kraju jest najpierw antyklerykalami a pozniej ateistami ;)
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Vesemirus bo wiekszosc ateistow w tym kraju jest najpierw antyklerykalami a pozniej ateistami
On tego nie zrozumie .
Czy to jest forum katolickie?, Ciekawe kto Cię atakuje ,może to Syndrom sztokholmski .
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Przepraszam jeżeli Pana uraziłem używając takiej prowokacji.Wiem,że że nie może być Pan Ś J skoro umieścił Pan naszego Ojca Świętego oraz ks, Popiełuszkę i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w gronie najwybitniejszych Polaków.Jednak nie mogę zrozumieć dlaczego wspólnie z ateistami na tym forum tak Pan zapalczywie atakuje nasz kościół. Po tym co Pan wypisuje na osoby duchowne oraz na ludzi praktykujących to trudno wywnioskować ,że jest Pan katolikiem.Dlaczego widzi Pan samo zło,a nie chce dostrzegać dobrego.Pisał Pan niedawno o księdzu który sie gdzieś obnażał,że księża są zachłanni i wszystko najgorsze.A przecież ksieża prowadzą hospicja, domy opieki dla ludzi biednych i chorych.Na pewno wie Pan kim jest ks.Arkadiusz Nowak.Takich jak On jest bardzo dużo..
Z tego co Pan pisze wnioskuję ,że nie chodzi do kościoła.Jak kiedyś napisałem o swoich sąsiadach ,którym zmarła bliska osoba i polecieli na plebanie aby załatwić katolicki pogrzeb mimo iż wcale do kościoła nie chodzili i nie przyjmowali księdza po kolędzie to Pan odpisał,że nigdy nie lata do kościoła .Mam więc pytanie,czy Pańskie wnuki są ochrzczone w kościele przez księdza,czy też Pan to zrobił osobiście.
Dlaczego Pan uważa,że ludzie odmawiający piękną modlitwę różańcową klepią paciorki i niewiele z tego rozumieją,a .jak wyjdą z kościoła to sa żli i podli.
Chciałem Panu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestie.Otóż nie wszystkie afery w środowisku księży są prawdziwe i wywołane przez duchownych.Pośród kapłanów jest bardzo wielu agentów masoneri,którzy od wewnątrz działają na szkodę kościoła.Taki ksiądz agent ma określone zadanie:np.jeden ma molestować ministrantów,inny spędzać czas w towarzystwie panienek lekkich obyczajów,jeszcze inny ma za zadanie uwieść zamężną kobietę.Wszystko robione to jest w ten sposób aby się wszystcy parafianie się o tym dowiedzieli.Tak więc nie można tak naiwnie łykać tych wszystkich sensacji na temat kleru.

Młody człowieku krytykuję zło a nie dobro, Nawet jak jest 75% dobra to te pozostałe 25 % trzeba piętnować, nie można usprawiedliwiać nawet 1 % zła, bo jak w przypadku jabłka przez małą zgniliznę zgnije kiedyś cały owoc.
Masz niepokojące nawyki demaskatorsko-inkwizycyjne, jeszcze raz prosze o przeczytanie ze zrozumieniem historii o której napisałem
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Chciałem Panu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestie.Otóż nie wszystkie afery w środowisku księży są prawdziwe i wywołane przez duchownych.Pośród kapłanów jest bardzo wielu agentów masoneri,którzy od wewnątrz działają na szkodę kościoła.Taki ksiądz agent ma określone zadanie:np.jeden ma molestować ministrantów,inny spędzać czas w towarzystwie panienek lekkich obyczajów,jeszcze inny ma za zadanie uwieść zamężną kobietę.Wszystko robione to jest w ten sposób aby się wszystcy parafianie się o tym dowiedzieli.Tak więc nie można tak naiwnie łykać tych wszystkich sensacji na temat kleru.

Dlaczego Wy wszędzie widzicie 'spisek' zamiast przyjrzeć się dokładnie oraz dogłębnie przeanalizować dany problem? Następnie przyznać się (nawet do tego 1%) do przewinień, przeprosić i więcej konkretnego błędu nie popełniać.

Co do wniosku jakoby ludzie klepali paciorki bez głębszej refleksji - niestety, ale u większości wierzących i praktykujących zauważa się 'postępowanie schematyczne', 'nawykowe', 'odruchowe'. Po wyjściu z kościoła nadal postępują tak samo tym samym zapominając o tym, co było na kazaniu, a co za tym idzie - niezastosowanie się do zaleceń duszpasterza.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
młody człowieku poczytaj co pisze ta rozsądna kobieta, twój idealizm i czyste spojrzenie bolszewickie jest trochę niebezpieczne
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
młody człowieku poczytaj co pisze ta rozsądna kobieta, twój idealizm i czyste spojrzenie bolszewickie jest trochę niebezpieczne

Dziękuję za bolszewika.Bolszewikami moja śp.prababcia nazywała ludzi ,którzy nie wierzyli w Boga.
Co do tej rozsądnej kobiety,to raz kazała mi iść ,,won",więc nie będę komentował tego co pisze.
Z góry przepraszam za to co teraz napiszę.Pan ma na niektóre zagadnienia poglądy jak emerytowany esbek.I proszę nie pisać znowu o swoim śp.ojcu,który był zapewne bardzo porządnym i prawym człowiekiem.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
w tej wypowiedzi nie widziałem słowa won, odnoszę się do tej wypowiedzi a nie do jakiś innych w przeszłości

Widzisz postrzegasz bolszewizm bardzo wąsko - jako odniesienie się do wiary. To jest jednak nico głębsze pojęcie. Chciałem zaakcentować podejście do spraw i ludzi ze skrajnym podejściem, widzenie innych wyłącznie przez pryzmat swojej ideologii, brak głębszej refleksji nad całością, coś na kształt : zbaw się albo cię zabiję .
Nie miałem intencji cię obrażać, jeśli tak było to przepraszam.
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
w tej wypowiedzi nie widziałem słowa won, odnoszę się do tej wypowiedzi a nie do jakiś innych w przeszłości

Widzisz postrzegasz bolszewizm bardzo wąsko - jako odniesienie się do wiary. To jest jednak nico głębsze pojęcie. Chciałem zaakcentować podejście do spraw i ludzi ze skrajnym podejściem, widzenie innych wyłącznie przez pryzmat swojej ideologii, brak głębszej refleksji nad całością, coś na kształt : zbaw się albo cię zabiję .
Nie miałem intencji cię obrażać, jeśli tak było to przepraszam.


NatashaM tak się do mnie zwróciła w temacie ,,kolędy".
Jeśli chodzi o bolszewizm to powiedziałem to co słyszałem z ust mojej śp. prababci i nic więcej.
 
Do góry