Jakie OFE?

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
No własnie sama sie nad tym zastanawiałam czy IKE jest dobrym rozwiazaniem i jesli tak to na co sie zdecydowac ?

Eksperci szacują, że na emeryturze dochody mogą spaść o 50 a nawet 70%. Dlatego jeśli chcemy godnie żyć, sami musimy zatroszczyć się o tą przyszłość. Nawet niewielkie comiesięczne wpłaty, pozwolą za jakiś czas zgromadzić spory kapitał.
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
Muszę przyznać, że i ja od jakiegoś czasu tak poważnie zaczęłam myśleć o zapisaniu się do III Filaru, tylko, że kompletnie nie wiem do jakiej firmy... ;)
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Muszę przyznać, że i ja od jakiegoś czasu tak poważnie zaczęłam myśleć o zapisaniu się do III Filaru, tylko, że kompletnie nie wiem do jakiej firmy... ;)

Na pewno warto swoje środki powierzyć stabilnej instytucji finansowej, która ma spore doświadczenie w inwestowaniu i znakomite wyniki.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Zgadza się, zwłaszcza, że w gąszczu ofert tak naprawdę trudno zdecydować, który produkt jest najodpowiedniejszy. Reforma emerytalna z 1999 roku przyniosła wiele rozwiązań, które już wcześniej funkcjonowały, nagle stały się emerytalnymi - bo tak zostały nazwane przez firmy je oferujące, a często nie mają one wiele wspólnego z budowaniem prywatnego filara emerytalnego.
 
N

nianiaSweet

Guest
warto przeanalizować instutucje zanim oddamy im swoje pieniądze, warto inwestować z doświadczonymi i sprawdzonymi firmami aby na emeryturze mieć z czego żyć.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Może warto zacząć oszczędzać w IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), który pozwala inwestować środki na dodatkową przyszłą emeryturę, to nowy produkt na rynku, ale można skorzystać przy tym z ulgi podatkowej.
 
N

nianiaSweet

Guest
no tak ale weź pod uwagę to, że nie każdy jest w stanie jeszcze dodatkowo oszczędzać, nie każdego Polaka stać na dobrowolne formy zabezpieczenia na emeryturze, więc Ci którzy nie mają takiej możliwości powinni skupić się chociaż na dobrym wyborze OFE.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
no tak ale weź pod uwagę to, że nie każdy jest w stanie jeszcze dodatkowo oszczędzać, nie każdego Polaka stać na dobrowolne formy zabezpieczenia na emeryturze, więc Ci którzy nie mają takiej możliwości powinni skupić się chociaż na dobrym wyborze OFE.

Racja.Choć warto podkreślić, że nawet wpłaty po 50 czy 100 zł (niekoniecznie co miesiąc) za jakiś czas pozwolą zgromadzić naprawdę spory kapitał.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Zgadza się, jestem tego samego zdania. W dodatku kwota i częstotliwość wpłat na DFE jest elastyczna, sami możemy ją dopasować do bieżącej sytuacji finansowej. Wpłaty na IKZE można dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Same plusy. :) Niskie wpłaty zachęcają do oszczędzania, w sumie nic się nie traci , a dodatkowy grosz na emeryturze zawsze się przyda. w sumie to chyba nawet w IKE będzie można już po ukończeniu 60 lat wypłacić środki, także jak ktoś straci prace przed emeryturą to będzie miał z czego żyć.
 
N

nianiaSweet

Guest
pomysł jest dobry, ale moim zdaniem mało prawdopodobne aby większa część polaków właśnie w ten sposób oszczędzała, oprócz tego, że ludzie po prost nie mają pieniędzy aby je odkładać to dochodzą jeszcze do tego kwestie niewiedzy, większość polaków w ogóle nie interesuje się systemem emerytalnym, są niedoiformowani, stąd nie wiedzą nic nt. zmian jakie zachodza w systemie emerytalnym i niczego nie zmieniają.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
pomysł jest dobry, ale moim zdaniem mało prawdopodobne aby większa część polaków właśnie w ten sposób oszczędzała, oprócz tego, że ludzie po prost nie mają pieniędzy aby je odkładać to dochodzą jeszcze do tego kwestie niewiedzy, większość polaków w ogóle nie interesuje się systemem emerytalnym, są niedoiformowani, stąd nie wiedzą nic nt. zmian jakie zachodza w systemie emerytalnym i niczego nie zmieniają.

Również uważam, że w dzisiejszych czasach polacy są nie są do końca świadomi tego, co czeka ich na emeryturze, za kilka czy kilkanaście lat. Większość uważa, że jakoś to będzie...a przecież emerytura z I i II filara będzie stanowić tylko 50 a nawet 30% dotychczasowych dochodów. III filar to dobra decyzja.
 

piguła56

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
To prawda, dużo ludzi kompletnie nie ma na ten temat pojęcia. Powinno się to zmienić gdyż wysokość naszych przyszłych emerytur nie zapewni nam życia na takim poziomie jak do tej pory. Dlatego warto przemyśleć opcję dodatkowego oszczędzania na przyszłość zwłaszcza, że możemy skorzystać z ulg podatkowych dla oszczędzających dobrowolnie.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Ale to nie są duże pieniądze, składki możesz sobie wpłacać nawet po 50 zł, jak nie będziesz miała pieniędzy to możesz także zawiesić wpłacanie. Zawsze jest jakieś wyjście awaryjne. Przynajmniej w PKO PTE tak jest, nie wiem jak u innych, ale oszczędzanie w taki sposób na pewno się opłaca.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Ale to nie są duże pieniądze, składki możesz sobie wpłacać nawet po 50 zł, jak nie będziesz miała pieniędzy to możesz także zawiesić wpłacanie. Zawsze jest jakieś wyjście awaryjne. Przynajmniej w PKO PTE tak jest, nie wiem jak u innych, ale oszczędzanie w taki sposób na pewno się opłaca.

elastyczność wpłat to bardzo duża zaleta PKO PTE
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
JA myślę o III filarze, właśnie brałam pod uwagę PKO PTE, czy ktoś z was składam tam wniosek, wiecie jak to się odbywa? Trzeba iść do banku i tam podpisać umowę?
 
N

nianiaSweet

Guest
uważam, że jeśli ktoś ma pieniądze to powinien inwestować w dobrowolne formy oszczędzania, jeśli nie mamy takiej możliwości to należy skupić się chociażby na obowiązkowych formach oszczędzania.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
JA myślę o III filarze, właśnie brałam pod uwagę PKO PTE, czy ktoś z was składam tam wniosek, wiecie jak to się odbywa? Trzeba iść do banku i tam podpisać umowę?

Produkty jak IKE i IKZE należą do PKO PTE dlatego wniosku nie składa się w samym banku. Konto można założyć poprzez Internet.
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
O widzisz, dzięki za odpowiedź. Może jutro spróbuję złożyć tam swój wniosek. Trochę na ten temat się dowiadywałam, i plusem są niskie opłaty i składki, które wpłacamy kiedy chcemuy i ile chcemy.
 
N

nianiaSweet

Guest
w dzisiejszych czasach usługi interentowe to podstawa, ja jak zmeniałam OFE też skorzystałam z drogi elektornicznej, nie musiałam chodzić do placówki i wypełniać wnioski, droga elektroniczna znacznie przyśpieszyła cały proces.
 
Do góry