Jak oceniać rząd PiS?

S

serwor

Guest
_____________________ napisał:
O jakim wolnym rynku Ty mówisz? O polskiej zamkniętej klatce?
Ja pisałem o wolnym rynku w Somali.
A tak w ogóle nie ma czegoś takiego jak wolny rynek i niewidzialnej reki rynku.
To wymysł fanatyków liberalnych. Nigdy czegos takiego nie było i nie będzie.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
Ja pisałem o wolnym rynku w Somali. A tak w ogóle nie ma czegoś takiego jak wolny rynek i niewidzialnej reki rynku. To wymysł fanatyków liberalnych. Nigdy czegos takiego nie było i nie będzie.
Wolny rynek to istniejące pojęcie i spotykasz się z nim na codzień w mniejszym lub większym stopniu.
Cały problem polega tylko na tym, że nie działa on w sposób całkowicie uwolniony a to dlatego, że politycy byliby wówczas zbędni a na to żaden kraj nie chce sobie pozwolić.
W kwestiach gospodarczych nie powinny istnieć żadne bariery i wtedy można mówić o wolnym rynku.
​A co jest złego w liberalizmie gospodarczym, czyli w wolności gospodarczej?
Kompletnie nie rozumiem ludzi, którym wolność w handlu czy usługach przeszkadza, uważam takich ludzi albo za agentów albo za nieświadomych debili.
Ja wiem, że komuś ta wolność może przeszkadzać bo nie można wtedy na czyjejś pracy zarobić ani mieć narzędzi ucisku wobec tych ludzi.
Wiem, domyślam się że to jest jeden z czynników który powoduje, że ta wolność istnieć nie może.
 
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
iem, domyślam się że to jest jeden z czynników który powoduje, że ta wolność istnieć nie może.
Wolnego rynku nie ma i nigdy nie było bo to zawsze prowadzi do monopolu. Wolny rynek to bajki dla inteligentnych inaczej. Taki raj liberalny. Do wolnego rynku trzeba idealnie uczciwych ludzi a tacy..... są tylko własnie w raju.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Dlaczego tylko w raju? Włoska mafia nie pozwoli Ci na otwarcie 20 warsztatów samochodowych na jednej ulicy w tym samym mieście. Powód?
20 takich samych interesów w tym samym miejscu = wojny cenowe, spadek dochodów, plajty itp. itd. a w efekcie końcowym słabe "daniny" dla mafii.
A u nas w kraju w którym mafia nie rządzi? Warsztat na warsztacie :) Restauracja na restauracji Monopolowy na monopolowym i tak dalej.
To wolny rynek wygląda tak że najpierw pozwalamy mieć obok siebie spożywczaka, warzywniaka, aptekę, kiosk, mięsny a za rok budujemy obok na rogu Lidla?
Zobaczcie jak to np. w Czechach rozwiązali. Jeśli lokalnie jest masa małych Czeskich sklepików to próżno szukać obok Kauflandów, Lidlów i podobnych. Są ale oddalone i to sporo.
Właśnie ten wolny rynek ro***dolił rynek.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
rząd jest zajęty sobą więc raczej nic tu się nie zmieni
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a tacy mieli być dla ludzi

a jaki kabaret wychodzi z mieszkanie +, miały być mieszkania do odbioru gotowe do zamieszkania a tymczasem okazuje się że będą niewykończone

i władze twierdzą że dlatego z czynszu na 3 miesiące zwalniają, ale łaska kiedy wykończenie kosztuje wiele więcej, chyba że u nich czynsz będzie jak na Nowym Świecie w Warszawie hahah
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Normą będzie 800-1200 czynszu, zobaczysz. W efekcie końcowym nie jest to opłacalny biznes bo akurat tak się składa że znam faktyczną i realną wartość tych wszystkich budowli z gipsu i kartonu.
Gdyby Rząd faktycznie dawał coś społeczeństwu i naprawdę chciał pomagać to czynsze były by na poziomie 300zł max.
Oni ku**a nie rozumieją że gdyby każdemu w Polsce dali 100m2 działki a na niej 100 ton betonu i dali to za małe pieniądze to pieniądze inwestowane w mieszkania które w 95% w 100% trafiają
do kieszeni developerów poszły by w rynek, w rozwój, w społeczeństwo. Tymczasem mamy w Polsce setki developerów którzy mają na kontach miliardy złotówek i ?
i co dalej?
Rząd chcąc poprawić na rynku sytuację musiał by wybudować w każdym większym mieście (pow. 100000tys. mieszkańców) minimum po 10,20 ogromnych blokowisk typu słynny Trójmiejski "falowiec".
Gdyby coś takiego powstało we wszystkiuch dużych miastach hurtem a mieszkanie 50m2 M2 kosztowało by 50000zł (faktyczna wartość działki, betonu i hurtowej roboty) to sytuacja była by cacy!
tymczasem w polsce beton jest w cenie złota.
Wyobraź sobie że stawiam falowiec mający 20 klatek. Falowiec mający 12 pięter. Na jednym piętrze 3 mieszkania. Za jedno mieszkanie biorę 50000zł.
20 klatek x 3 mieszkania x 12 pięter = 720 mieszkań x 50000zł = 36.000.000zł
Jeśli grunt dostał bym od Państwa za 1zł, jeśli miał bym tanich Ukraińców na budowie, jeśli został bym zwolniony z VAT i reszty to czy za 36.000.000zł nie wybuduję jednego blokowiska?
36.000.000zł / 416,78zł = ponad 86000 ton betonu! Na jedno mieszkanie przypada średnio 26-36 ton. 86000 / 720 = 119 ton więc jestem kilka razy pnad normę.
Ta cała mieszkaniówka to jest kit.

I teraz powiedz ludziom że dostają chatę za 50000zł ale sami sobie wstawiają okna, drzwi i robią wykończeniówkę. Wiesz jaka była by kolejka? Jak stąd na Ukrainę!
Ale warunek był by jeden. Brak możliwości sprzedaży takiego mieszkanie w czasie powiedzmy 30lat by się z tego zaraz biznes nie zrobił a wynajem osobom trzecim takiej chaty powinien być z miejsca nagradzany karą 200000zł.

Tyle że wiesz, jak by się w przetargach w Polsce dobrały firemki budowlane kuzynów wujków ciotek posłów to ... budowa takiego falowca kosztowała by nie 36.000.000zł ale 360.000.000
i na tym to polega w tym chorym kraju.

Aha, i jeszcze jedno.

Wolny rynek. Wolna demokracja. Uczciwość.

Wygląda to tak że nim zaczniesz budowę takiego falowca i nim dostaniesz pozwolenia i resztę musisz wpłacić kaucje/wadium/zabezpieczenia.
Często z milionach złotych liczone.
Więc taki jak ja (mała firma budowlana zdolna postawić tatki falowiec za grosze w czasie roku) nie ma ani jednej szansy na to by przystąpić choć by do przetargu.
Tak wygląda w polsce wolny rynek.

A dlaczego tak jest?
No bo uczciwi DEVELOPERZY już nauczyli rynek że najpierw wylewa się fundamenty, potem zbiera kasę od ludzi a następnie PLAJTUJE.
No i jeszcze jedno? Wiesz że Warszawa i woj. Mazowieckie jest numerem jeden w Polsce jeśli chodzi o zadłużenia czynszowe?
Dobre, co?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale w TVP dowiesz się że to sukces prawie jak lądowanie na księżycu
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
O tak, zwłaszcza na Księżycu :D
Teoria tu cuda działa.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jak patrzę na te przejęte sukcesem dobrej zmiany twarze dziennikarzy w TVP to się zastanawiam jak bardzo trzeba udawać za kasę albo ewnetualnie być nawiedzonym, zero prawdy i realizmu
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Nie zmienisz tego. To jest tylko praca a że "pajaca" to inna już bajka. W każdym zawodzie w zamian za wypłatę trzeba wykonać odpowiednie czynności a że podstawową czynnością "roboczą" w TV jest wciskanie KITU to mamy co mamy. Oni wszyscy światu ogłaszają nowinki ale sygnał TVP1 i TVP2 jak był zakodowany tak nadal jest (chodzi o satelity Astra i Hotbird tak by EU se mogło te bajki pooglądać).
A tak serio...
to wydaje mi się że partii PIS skończyły się już DOBRE pomysły i teraz trwa LAMENT pt. "co tu dalej?"
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ludziom przeje się ten ich zachwyt i zaczną rządzić kijem bo nie będą mieli innego wyjścia
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Już tak jest. Jeśli nie da rady siłą to .. wtedy podwójną siłą. Nie chcę nawet myśleć o tym w jaki sposób zostaną wychowane dzieci takich ludzi i dziękuję za to że rodzony jestem w latach w których jestem.
Że nie będę musiał za 40,50lat być 20-sto latkiem i w tym żyć.
A najgorszy jest ból który nie minie nigdy. Ból związany z tym iż my, ty, ja i inni starsi mają w głowach jakieś wspomnienia i maja porównanie. My starsi wiemy że dziś jest gorzej a dla młodych jest to normą bo innej normy niestety
nie znają. Nie mają do czego porównać teraźniejszości i wszystko wydaje się im normalne - te całe pajacowanie.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
No to wybiorą Platformę i co będzie lepiej? Ciężkie czasy trzeba przeżyć a nie narzekać. Te się skończą za 5 lat kiedy to przyjdą kolejni
"sprzedawcy cudów". Chwile potem narzekanie od nowa się zacznie.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Co by było gdyby PO wróciło? Tusk prezydentem, Gronkiewicz Waltz premierem a Schetyna ministrem sprawiedliwości. Kaczyński grał by wtedy w karty ze Stonogą a polskie społeczeństwo zamiast 500+
dostało by 500+ w formie 500 dodatkowych obowiązkowych godzin nauki języka Niemieckiego w każdej szkole a na wakacje latał byś Lufthansą a kasę "na wakacje" mógł byś wtedy ulokować
w Ambergoldach które wyrosły by jak grzyby po deszczu.

A tak serio to Europy w polsce nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Naród jest na to "przyciemny" albowiem bez kultury, rodzinności, pomocności, szacunku i wielu podobnych z wewnętrznym "rasizmem" rodaka do ... rodaka w chwilach mega wyzysku i cwaniactwa rodem "tylko do siebie, do siebie..." daleko nie zajedziemy.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Serio takie biadolenie jeszcze w modzie? Może jeszcze szynka za Gierka lepsza była? Co do czego porównywać? Już ty byli (i pewnie są) tacy co twierdzą, że jest wojna i armagedon na ulicach. Co to znaczy jest gorzej? Mam rozumieć, że jak ci ktoś zaoferuje podróż w czasie, to przenosisz się do tych lat 70 czy któryś tam?

Przy okazji moja opinia o rządach PISu, szczególnie po zmianie na Morawieckiego, jest niestety gorsza niż była. Ale i tak najlepszy rząd jaki pamiętam.
 
S

serwor

Guest
Kaagular napisał:
Może jeszcze szynka za Gierka lepsza była?
Nie może tylko była, o wiele lepsza.Co roku spada jakość produktów żywnosciowych. Mam szagra Niemca, on co roku od kilkunastu lat przyjeżdza do mnie i je wędline z tych samych zakładów mięsnych rok w rok. Na początku kilkanascie lat temu piał z zachwytu nad jakością, ale mówi że ta jakość rok w rok spada.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Kaagular jak to miło kogoś mądrego wreszcie poczytać. No niestety tu ostatnio tylko tacy optymiści się trafiają. Więc " jest jak jest".
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Oczywiście że szynka za gierka była lepsza bo nie istniały wszystkie dzisiejsze konserwanty, spulchniacze i demokracyjna pomysłowość ... np. jak nasączyć szajsem mięcho by kolorek trzymało.
 
Do góry