Facebook nie jest fajny

Yogi20

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2016
Posty
40
Punkty reakcji
2
Ja nie mam Face'a (jakkolwiek to brzmi ;-D) i żyję całkiem nieźle ^
 

Wojciech001

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2016
Posty
4
Punkty reakcji
0
Villemoo napisał:
Facebook jest jednym z najbardziej inwigilowanych portali społecznościowych jakie istnieją. I nie mówię tu o wypisywaniu z kim się jest w związku, kogo się ma w rodzinie, co teraz robię itd. Mój kolega (miał pełne imię i nazwisko wpisane na facebooku) otrzymał e-maila na pocztę "podpiętą" pod ów portal z informacją, że musi podać facebookowi wszystkie swoje dane, a więc imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, pesel, miejsce zamieszkania, a ponadto skan dowodu osobistego (sic!). Nie mam pojęcia po co temu portalowi dowód osobisty użytkownika. Pewnie ma to coś wspólnego ze statystykami, które wskazują, że Polacy są najbardziej inwigilowanym obywatelami przez organy dbające o polskie bezpieczeństwo wewnętrzne (ABW, CBŚ itd.) :D
I co? podał te dane? Ktoś chciał go przekręcić na kredyt albo coś w tym rodzaju a macie pretensje do fb
 

Olanzapine

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2016
Posty
113
Punkty reakcji
1
Koleżankę też raz prosili o skan dowodu osobstego, nie wiem po co, grożąc, że inaczej zamkną jej konto - oczywiście nie podała, a konta nie zlikwidowali. Dziwi mnie to, bo jednak nie proszą każdego, ja się z tym nigdy nie spotkałam jak i wele innych osób.
Narzeczonemu kazali wpisać prawdziwe nazwisko, czego też nie zrobił (miał nazwę motocykla), zmienił na słowo nie zawierające cyfr itp. i przeszło.
Ciekawe ilu ludzi nabrało się i przesłało skan dowodu...

Możliwe też, że ktoś się podszył pod Facebooka i wyciągał dane osobiste ludzi, sama nie dostałam takej wiadomości, nie jestem w stanie sprawdzić jak wyglądała.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Na stronie jest jasno napisane że trzeba używać prawdziwych danych, a konta mogą być weryfikowane. Jasne że to się może nie podobać, ale do fb nie zmusza. Regulamin działa tu jak dobrowolna umowa elektroniczna.
 

Olanzapine

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2016
Posty
113
Punkty reakcji
1
No jasne, ale skany dowodu osobistego? Takie wiadomości powinny być zapisywane i wysyłane do Facebooka w celu wyjaśnienia.
 

Kathlyn

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2015
Posty
53
Punkty reakcji
0
Szczerze mówiąc nigdy Facebook nigdy mnie nie prosił o skan dowodu. Nie sądzę, że była to ingerencja tego portalu. Jak każdy tego typu komunikator ma swoje wady i zalety. Uważam, że jeśli się podchodzi ostrożnie do kwestii publikacji swoich danych czy zdjęć, wtedy nie ma właściwie czym się martwić.
 

Marta_34

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2016
Posty
23
Punkty reakcji
0
Mnie też nigdy nikt nie kazał wstawiać skanu dowodu, może po prostu ktoś chciał wykraść Twoje dane. Dużo jest teraz reklam na fb, podszywają się pod konta i wrzucają na twoją tablicę jakieś filmiki, których nie otwierałeś nigdy. Trzeba po prostu uważać i dwa razy pomyśleć, zanim się coś wrzuci do sieci.
 

mysiliciel

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2016
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja się przekonałem, ile facebook wyciąga informacji, jak założyłem własną stronę. Zaczął mi podpowiadać, żebym reklamował posty i właściwie wszystko, co tam umieszczamy używane jest przy reklamach. Lepiej jest nie podawać za dużo.
 

_marcin

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2016
Posty
32
Punkty reakcji
2
Facebook zniszczył relacje pomiędzy ludźmi. Każdy stał się mini-celebrytą. Wyciągnął na wierzch rzeczy intymne, relacje z innymi ludźmi, zmienił system wartości, pomógł w szerzeniu uprzedzeń wobec innych ludzi.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
_marcin napisał:
Facebook zniszczył relacje pomiędzy ludźmi. Każdy stał się mini-celebrytą. Wyciągnął na wierzch rzeczy intymne, relacje z innymi ludźmi, zmienił system wartości, pomógł w szerzeniu uprzedzeń wobec innych ludzi.
Tylko jeśli ktoś sobie na to pozwolił. To nie facebook jest zły, ale ludzka pycha.
 
K

kate2

Guest
Na fb jest taki sam wyścig szczurów jak w realu :) Grunt to nie brać w nim udziału.
 

Pogromca Sznycla

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2016
Posty
1
Punkty reakcji
0
No nie jest fajny. A skąd niby wniosek, że powinien być fajny. Ja korzystam w umiarkowany sposób bo muszę czerpać informacje z grup, które istnieją na fb, ale są ludzie, którzy tym żyją po prostu.
 

viola1308

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2015
Posty
199
Punkty reakcji
25
_marcin napisał:
Facebook zniszczył relacje pomiędzy ludźmi. Każdy stał się mini-celebrytą. Wyciągnął na wierzch rzeczy intymne, relacje z innymi ludźmi, zmienił system wartości, pomógł w szerzeniu uprzedzeń wobec innych ludzi.
Wiesz, to wszystko co tam zamieszczamy jest tylko od nas zależne. Ja nie zamieszczam tam żadnych informacji dotyczących życia osobistego. Ale faktem jest też to, że fb stał się miejsce niemalże walki politycznej, że poróżnił ze sobą ludzi. Tu przyznaję Ci rację. Ale najbardziej przeraża mnie fakt zakładania kont przez dzieci 8-9 letnie, nieświadome zagrożeń z tego wynikających. Często nawet rodzice nie mają świadomości, co taki mały człowiek tam zamieszcza.
 

Szalotka

Nowicjusz
Dołączył
2 Kwiecień 2016
Posty
6
Punkty reakcji
1
Facebook wg mnie jest narzędziem jak kazde inne i to od nas zależy co z nim zrobimy. Możemy uczynić z niego scenę, na której występujemy kreując wymyślony obraz własnej osoby, miejsce do pulicznego prania brudów, narzędzie śledzenia innych albo po prostu darmowy sposób na utrzymywanie kontaktu z ludźmi, których nie mamy w realu. A ze wyścig szczurów? Że obłuda, nieżyczliwość i fałsz? Facebooka tworzą ludzie, a portal staje sie taki jak jego użytkownicy, W tym sensie Facebook jest idealnym odwzorowaniem rzeczywistości.
 

Mover4

Nowicjusz
Dołączył
15 Sierpień 2013
Posty
9
Punkty reakcji
0
Olanzapine napisał:
No jasne, ale skany dowodu osobistego? Takie wiadomości powinny być zapisywane i wysyłane do Facebooka w celu wyjaśnienia.
Nikt nie zmusza do posiadania konta na Facebooku. Weryfikacji takiej poddane są tylko osoby, które zostały wskazane przez algorytm jako potencjalne fałszywe konta i tyle.
 

Jimmy James

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
143
Punkty reakcji
8
Mnie tam fb służy głównie jako komunikator i sprawdza się w tym bardzo dobrze.
 

Synthesis

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2016
Posty
22
Punkty reakcji
3
Gdyby nie możliwość kontaktu z ludźmi, to bym usunął fb od razu. Wyłudzacze danych.
 

Malwinowa

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2016
Posty
4
Punkty reakcji
0
Ja tam używam face, aby być w kontakcie ze znajomymi. On znacznie ułatwia, np. zaplanowanie wspólnego wyjścia na imprezę :)
 
Do góry