Enki

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
379
Punkty reakcji
0
Tekst pod względem zgodności naukowej dołujący <_< . Na temat zgodności z Biblią się nie wypowiem.
Odys ,a na temat etyki,moralności może byś się raz wypowiedział?czy ateista musi być niemoralny?Bo wymowa teorii ewolucji,[uczonej nawet w szkołach!!!]jej pewnych stwierdzeń i wniosków jest przyrównywaniem człowieka do zwierzęcia,a ludzkiego społeczeństwa do relacji panujących w dżungli,mimo braku dowodów na takie pochodzenie człowieka.A jeżeli człowiek jest zwierzęciem,zatem można go jak zwierzę traktować:przerywać ciążę,stosować eksperymenty genetyczne,pozbawiać organów,przeprowadzać eutanazję,oszukiwać w sprawach wynagrodzenia za pracę,pozbawiać praw człowieka,dyskryminowac-o to tylko wielu rządzącym ludzmi chodzi!To dzieje się np.w Polsce,pomimo wielkich wpływów KrK.Takie poglądy,pochwalające przedstawianie człowieka nie jako osobę ludzką,pochodzącą od Boga,ale jako zwierzę, narzędzie służące czyimś nikczemnym celom są na rękę wielu niemoralnym spryciarzom,chcącym na ludzkiej krzywdzie i wyzysku się wzbogacić.Chciałbym też zapytać,bo robisz z siebie na tym forum jakiegoś naukowca,czy posiadasz jakieś naukowe tytuły?Bo jeżeli nie,to udawanie Einsteina jest niepoważne.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
To nie temat o moralnosci a o ewolucji

a ta wymowe ewolucji sam sobie interpretujesz.. sama teoria to sa tylko czyste naukowe badania a cala chora idologie dorabiaja jej przeciwnicy..

Popatrzec na ludzi i spolecznstwo ewidetnie widac ze jestemy zwierzetami i panuja mechanizmy jak w dzungli.. to wielki uprosczenie bo nie do konca tak jest ale ukryc sie tego nie da.. zreszta ludzie od zwierzat sa gorsi.. zwierzeta np. zabijaja zeby przetrwac a ludzie sprawiaja sobie cierpienie dla przyjemnosci i wiele by wymieniac wiec nie bron juz tego czlowieka jako moralnego nie wiem co a ewolucja go poniza

ale czlowiek ma tez rozum i moze sie wzniesc ponad swoja zwierzeca nature

jeżeli człowiek jest zwierzęciem,zatem można go jak zwierzę traktować:przerywać ciążę,stosować eksperymenty genetyczne,pozbawiać organów,przeprowadzać eutanazję,oszukiwać w sprawach wynagrodzenia za pracę,pozbawiać praw człowieka,dyskryminowac-o to tylko wielu rządzącym ludzmi chodzi!

to juz twoja chora nadinterpertacja... te wszytskie zle rzeczy sie dzieja bo czlowiek jest zly z natury .. ludzie nie robia tego wszytskego bo jakis Darwin powiedzial im ze pochodza od zwierzat a oni "ok to mozemy to robic"... nie zauwazasz demogagi w takim podejsciu ??

Chciałbym też zapytać,bo robisz z siebie na tym forum jakiegoś naukowca,czy posiadasz jakieś naukowe tytuły?Bo jeżeli nie,to udawanie Einsteina jest niepoważne

rozmawiajac o naukowej teori wypada raczej uzywac naukowych argumentow a nie siac farmezony ktore siejesz...

pozatym sam Kosciol i Papiez zatwierdzili ta teorie i okreslili ze nie jest ona przeciwna z naukami Kosciola wiec o co cale halo ?? .. na biblijny opis stworzenia nie powoluja sie nawet kseiza twierdzac ze to ma wyraz metaforyczny

Tutaj się papież Jan Paweł II skompromitował. Papież który naucza rzekomo Biblii i religii przyznaje że pochodzi od małpy.
Jak zatem doszło według niego do grzechu pierworodnego ?

Tak Jan Pawel II byl idiota a Wy jestescie madrale.. jak juz nawet jego autorytetu nie uznajecie to z czym do ludzi...

Stronka podana przez ciebie,pochodzi od jego przeciwników ,Lefebvrystów,i zdanie jest wyrwane z kontekstu.Należałoby się zapoznać z całą treścią wypowiedzi JP2,o co mu chodziło dokładnie.Na witrynie nie ma cłej wypowiedzi.Lefebvryści są poza KrK z powodu Schizmy.Osobiście ,nie wierzę,aby tak światły umysł nauczał czegoś takiego.

podam to co napisalem w innym temacie a jakos sie nie ustostunkowales

Stanowisko Rady Naukowej Episkopatu wobec ewolucji

Ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Bożym - stwierdza Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski w przekazanym KAI stanowisku. W dokumencie zatytułowanym "Kościół wobec ewolucji" a podpisanym przez przewodniczącego Rady bp Stanisława Wielgusa, przypomniano nauczanie papieży oraz to, co mówi o ewolucji Katechizm Kościoła katolickiego.


Dokument odrzuca twierdzenie, że nasz świat jest "w szponach ślepych sił", podkreśla, że nie jest on chaosem ani ofiarą brutalnych determinizmów.

Rada krytykuje zarówno materialistyczny ewolucjonizm, mówiący m.in. o "ślepych siłach natury" jak ifideistyczny kreacjonizm" tych, którzy "interpretują dosłownie biblijne opowiadanie o stworzeniu świata" i kwestionują nauczanie o ewolucji w szkole.
W stanowisku cytuje się też wypowiedź Benedykta XVI z inauguracji jego pontyfikatu w dniu 25 kwietnia 2005 r.: "Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny".

4. Dziesięć lat temu, 22 października 1996 roku, w przesłaniu "Magisterium Kościoła wobec ewolucji", skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, na ten temat zabrał głos Jan Paweł II. "Nowe zdobycze nauki - stwierdził wtedy Papież - każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. Zwraca uwagę fakt, że teoria ta zyskiwała stopniowo coraz większe uznanie naukowców w związku z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w różnych dziedzinach nauki. Zbieżność wyników niezależnych badań - bynajmniej niezamierzona i nieprowokowana - sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii" (4).
 

Enki

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
379
Punkty reakcji
0
To nie temat o moralnosci a o ewolucji

a ta wymowe ewolucji sam sobie interpretujesz.. sama teoria to sa tylko czyste naukowe badania a cala chora idologie dorabiaja jej przeciwnicy..

Popatrzec na ludzi i spolecznstwo ewidetnie widac ze jestemy zwierzetami i panuja mechanizmy jak w dzungli.. to wielki uprosczenie bo nie do konca tak jest ale ukryc sie tego nie da.. zreszta ludzie od zwierzat sa gorsi.. zwierzeta np. zabijaja zeby przetrwac a ludzie sprawiaja sobie cierpienie dla przyjemnosci i wiele by wymieniac wiec nie bron juz tego czlowieka jako moralnego nie wiem co a ewolucja go poniza

ale czlowiek ma tez rozum i moze sie wzniesc ponad swoja zwierzeca nature



to juz twoja chora nadinterpertacja... te wszytskie zle rzeczy sie dzieja bo czlowiek jest zly z natury .. ludzie nie robia tego wszytskego bo jakis Darwin powiedzial im ze pochodza od zwierzat a oni "ok to mozemy to robic"... nie zauwazasz demogagi w takim podejsciu ??



rozmawiajac o naukowej teori wypada raczej uzywac naukowych argumentow a nie siac farmezony ktore siejesz...

pozatym sam Kosciol i Papiez zatwierdzili ta teorie i okreslili ze nie jest ona przeciwna z naukami Kosciola wiec o co cale halo ?? .. na biblijny opis stworzenia nie powoluja sie nawet kseiza twierdzac ze to ma wyraz metaforyczny



Tak Jan Pawel II byl idiota a Wy jestescie madrale.. jak juz nawet jego autorytetu nie uznajecie to z czym do ludzi...



podam to co napisalem w innym temacie a jakos sie nie ustostunkowales
Ja pytałem,czy podzielasz pogląd,że człowiek jest tylko zwierzęciem,a jeżeli tak,to zauważ do czego takie postawy prowadzą ludzkośc.Co do cytatów,to poproszę o adres witryny,bo nadal nie dowierzam,że jest to wypowiedż JP2. :)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Troll ale o co Ci chodzi w tych dwóch cytatach ? Ja chętnie bym się ustosunkował ale muszę widzieć dokładniej.
 

Enki

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
379
Punkty reakcji
0
Troll ale o co Ci chodzi w tych dwóch cytatach ? Ja chętnie bym się ustosunkował ale muszę widzieć dokładniej.
Chodzi o cytaty[nie podał adresu witryny]wypowiedzi Papieża,który propaguje Teorię Ewolucji.Są to fragmenty,należałoby się zapoznać z całością,o ile żródło jest wiarygodne,a nie spreparowany tekst przez wrogów KrK..
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Chodzi o cytaty[nie podał adresu witryny]wypowiedzi Papieża,który propaguje Teorię Ewolucji.Są to fragmenty,należałoby się zapoznać z całością,o ile żródło jest wiarygodne,a nie spreparowany tekst przez wrogów KrK..

Faktem jest że troll zacytował czyjś punkt widzenia i czyjś komentarz do przedmiotowej wypowiedzi papierzy nie licząc tych zdań w cudzysłowiu w których kontekst należało by wczytać. Popieram więc także wniosek o wklejenie wiekszej części ustaleń i wypowiedzi watykanu.

Mrugając tymi samymi światełkiami awaryjnymi można tak dziękować jak i przepraszać jednak znaczenie odczytuje się w zależności od zaistniałej sytuacji na drodze.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Enki Ten cyctat widzialem juz w wielu zrodlach wiec mniewam ze jest wiarygodny.. kiedys tez slyszalem potwierdznie jego w reportazu o JP2

ostanio znalzlem conieco tu

link

Ja pytałem,czy podzielasz pogląd,że człowiek jest tylko zwierzęciem,a jeżeli tak,to zauważ do czego takie postawy prowadzą ludzkośc

Ze czlowiek jest zwierzeciem po czesci to widac golym okiem czyz nie ?? odzywamy sie jak zwierzeta, rozmanzamy jak zwierzeta itp. a niektorzy ludzie zachowuja sie jak zwierzeta albo i gorzej.. to nie jest kwestia podzielania pogladu to jest kwestia faktow.. nalezymy do swiata zwierzat

"do czego takie podstawy prwadza" to juz twoja osobista interpretacja.. Ty wnioskowales ze to ze jakis Dariwin powiedzial ze pochodzimy od mal to z tego powodu ludzi robia zle rzeczy itd. .. a co gdyby nie powiedzial byloby inaczej ? czy przed odkryciem Teori Darwina bylo inaczej ?? ludzi byli inni ? byli tacy sami...

rozwazanie Ewolucji pod wzgledem moralnym mija sie z celem...

to jest Teoria scisle naukowa oparta na badaniach, faktach itd.. a jaka sobie ideologie pod to dorabiasz zalezy od Ciebie

Troll ale o co Ci chodzi w tych dwóch cytatach ? Ja chętnie bym się ustosunkował ale muszę widzieć dokładniej.

kolega wyzej niedowierza ze sa one prawdziwe i ze JP2 wyrazil takie slowa

Faktem jest że troll zacytował czyjś punkt widzenia i czyjś komentarz do przedmiotowej wypowiedzi papierzy nie licząc tych zdań w cudzysłowiu w których kontekst należało by wczytać. Popieram więc także wniosek o wklejenie wiekszej części ustaleń i wypowiedzi watykanu.

no wybacz osobiscie mnie nie bylo przy tym jak papiez to mowil, badz pisal :)

Są to fragmenty,należałoby się zapoznać z całością,o ile żródło jest wiarygodne,a nie spreparowany tekst przez wrogów KrK..

dlaczego to ma byc spreparowane ?? w czym Teoria Ewolucji przeszkadza Kosciolowi a ma pomagac wrogom ?? przeciez sami ksieza mowia ze biblijnego opisu swiata nie nalezy interpertowac doslownie :)
 

Enki

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
379
Punkty reakcji
0
Po przeczytaniu jestem w głębokim szoku.Abp.Wielgus,agent SB,zwolennikiem Ewolucji!!O zgrozo! :(
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Po przeczytaniu jestem w głębokim szoku.Abp.Wielgus,agent SB,zwolennikiem Ewolucji!!O zgrozo! :(

Co Ciebie szokuje niby ?? widac sa swiatli ksieza ktorzy nie uwazaja naukowcow za antychrystow :D .. pozatym z tego co oni mowia Ewolucja w niczym nie jest sprzeczna z naukami Kosciola wiec w czym problem ?
 

era.lfc

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
22
Punkty reakcji
0
"Troll" napisał:
pozatym z tego co oni mowia Ewolucja w niczym nie jest sprzeczna z naukami Kosciola wiec w czym problem ?

Jak to w czym problem? Przecież to jest ze sobą sprzeczne. Teoria ewolucji odrzuca istnienie pozaziemskiego stwórcy. Twierdzenie, że nie ma sprzeczności z naukami kościoła jest głupotą w czystej postaci. No chyba, że ten ksiądz jest ateistą.. :S
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Odys ,a na temat etyki,moralności może byś się raz wypowiedział?

A może już nie raz się wypowiadałem na ten temat? ;) . Było kilka tematów o ewolucji, które łącznie mają ok. 100 stron. Praktycznie w każdym z tych tematów wypowiadałem się od początku ich założenia. Trochę szacunku, chociażby ze względu na to, że muszę po raz kolejny powtarzać Ci, coś co przerabiałem kilka razy z innymi użytkownikami. To taka moja mała uwaga.

czy ateista musi być niemoralny?Bo wymowa teorii ewolucji,[uczonej nawet w szkołach!!!]jej pewnych stwierdzeń i wniosków jest przyrównywaniem człowieka do zwierzęcia,a ludzkiego społeczeństwa do relacji panujących w dżungli,mimo braku dowodów na takie pochodzenie człowieka.A jeżeli człowiek jest zwierzęciem,zatem można go jak zwierzę traktować:przerywać ciążę,stosować eksperymenty genetyczne,pozbawiać organów,przeprowadzać eutanazję,oszukiwać w sprawach wynagrodzenia za pracę,pozbawiać praw człowieka,dyskryminowac-o to tylko wielu rządzącym ludzmi chodzi!To dzieje się np.w Polsce,pomimo wielkich wpływów KrK.Takie poglądy,pochwalające przedstawianie człowieka nie jako osobę ludzką,pochodzącą od Boga,ale jako zwierzę, narzędzie służące czyimś nikczemnym celom są na rękę wielu niemoralnym spryciarzom,chcącym na ludzkiej krzywdzie i wyzysku się wzbogacić.

Heh... Na wstępie chciałbym zauważyć, że skutki społeczne nie są dowodem na fałszywość bądź prawdziwość hipotez przyrodniczych. . Po drugie czy tego chcesz czy nie i ja i Ty jesteśmy zwierzętami, lecz nie oznacza to, że możemy zachowywać się jak nam się podoba. Jak to powiedział kiedyś bodajże Arystoteles "Tylko głupiec postrzega wolność jako samowolę". Każdy z nas posiada zakodowane prawo moralne, każdy wychowuje się w pewnych normach obyczajowych. Nasza moralność kształtuje się w społeczeństwie (dlatego jadąc do kraju muzułmańskiego nie możesz pić alkoholu, gdyż możesz być za to ukarany chłostą, co w naszej kulturze jest sprawą niehumanitarną).
Dlatego, bez względu na wyznanie, pracodawca, który oszukuje przy wypłacaniu pracownikom wynagrodzeń, będzie postrzegany negatywnie w społeczeństwie, gdyż działa sprzecznie do ogólnie przyjętych reguł zachowania. Mam nadzieję, że sprostowałem u Ciebie tą sprawę.

Ja pytałem,czy podzielasz pogląd,że człowiek jest tylko zwierzęciem,a jeżeli tak,to zauważ do czego takie postawy prowadzą ludzkośc.

Nie rozumiem twojego toku myślenia coś w stylu "Po co nam dzida do polowania, skoro może służyć do zabijania ludzi, czy koło, jeżeli później będzie używane w czołgach" (choć istnieje dużo większe powiązanie dzidy i zabijania ludzi niż TE zachowaniem sprzecznym z regułami porzadkującymi życie w społeczeństwie).


Chciałbym też zapytać,bo robisz z siebie na tym forum jakiegoś naukowca,czy posiadasz jakieś naukowe tytuły?Bo jeżeli nie,to udawanie Einsteina jest niepoważne.

Różnica polega na tym, że ja biologią się interesuję i wiąże z nią swoje życie, a dużo osób wypowiadających się zna ją tylko z podręczników szkolnych i stron internetowych dorywczo wynajdywanych by znaleźć kolejny "dowód" przeciwko ewolucji. Przyznać musisz, że różnica jest kolosalna, mam więc prawo do komentowania spraw niezgodnych z dzisiejszą nauką. Jeżeli przyjdzie na forum osoba z większym wykształceniem w zakresie nauk przyrodniczych to pochylę przed nią czoło... proste.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Jak to w czym problem? Przecież to jest ze sobą sprzeczne. Teoria ewolucji odrzuca istnienie pozaziemskiego stwórcy. Twierdzenie, że nie ma sprzeczności z naukami kościoła jest głupotą w czystej postaci. No chyba, że ten ksiądz jest ateistą.. :S

Moze najpierw poczytaj o czym mowa i jakie i kogo cytaty byly tu przytaczne.. rozumiem ze Papieze i Episkopat sa ateistami ??

gdzie ewolucja odrzuca istnienie pozaziemkiego stworcy ??

moze ewolucja mowi ze najpierw byla 1 bakteria ale skad ona sie wziela i jak zostal zapoczatkowany ten proces nie wyjsania..
 

era.lfc

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
22
Punkty reakcji
0
"Troll" napisał:
moze ewolucja mowi ze najpierw byla 1 bakteria ale skad ona sie wziela i jak zostal zapoczatkowany ten proces nie wyjsania..

Sformułowanie niczym 12 latek. Gdybyśmy wszystko mieli od razu na tacy i znali wszystkie tajemnice świata byłoby może i fajnie.. Ale na wszystko potrzeba czasu. Człowiek żyjący około 200tys lat, miałby odpowiedzieć na pytania powstałe 4.5 mld lat temu? Czy nie wydaje Ci się to komiczne?

"Troll" napisał:
gdzie ewolucja odrzuca istnienie pozaziemkiego stworcy ??
Na wszystko mam Ci odpowiadać? Sam myśleć nie potrafisz?

Ale ok.. Fakt ewolucji, mówi o powstawaniu człowieka przez ogromną ilość lat poprzez ciągłe "przeistaczanie się" w coraz to bardziej złożone organizmy. Uogólniając wszystko było na zasadzie "step by step", w ogromnej, niewyobrażalnej wręcz przestrzeni czasowej.
Tym czasem biblia mówi iż wszystko powstało nagle. Po prostu bum i wszystko ładnie pięknie.. Chociaż fakty mówią inaczej.

"Troll" napisał:
w czym Teoria Ewolucji przeszkadza Kosciolowi a ma pomagac wrogom ?? przeciez sami ksieza mowia ze biblijnego opisu swiata nie nalezy interpertowac doslownie smile.gif

Właśnie ów tekst zauważyłem..

A więc co należy interpretować dosłownie, a co metaforycznie? Dlaczegóż z resztą, człowiek miałby cokolwiek zmieniać i kolorować, skoro książka jest natchniona przez nieomylnego stwórce, który ma zawsze rację? Jakim prawem jedni, twierdzą, że to jest złe, bo tak pisze w biblii, a inni, że dobre, bo po prostu jest to przenośnia, tekstu z resztą który powstał w zupełnie innych czasach i obyczajach?
Czyli jak? Cuda to też przenośnia? Dżizus chodzący po wodzie to też przenośnia? Gdyż on tak naprawdę był przeciętnym gościem żyjącym w tamtych czasach?! Maria nie była dziewicą, po prostu głupio byłoby napisać o stosunku tak wyjątkowej istoty jak Maria z jakimś przeciętniakiem, po którym powstał twór totalnie wyjątkowy..
Zmartwychwstanie, to też przenośnia? Czy może jednak nie, bo obalenie tego "zdarzenia" byłoby obaleniem religii chrześcijańskiej..?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Tym czasem biblia mówi iż wszystko powstało nagle. Po prostu bum i wszystko ładnie pięknie.. Chociaż fakty mówią inaczej.

To o czym piszesz to jedna z interpretacji biblii wspólcześnie coraz żadziej spotykana u chrześcijan. Biblia natomiast zdecydowanie obrazuje pewne procesy w czasie i to jest nieodłącznym argumentem stwarzania. Nikt z nas nie wie dokładnie o jakich wielkościach upływu owego czasu w wieczości możemy mówić. Moim zdaniem pewna ewolucja gatunków jest wpisana w dzieło stwórcze, które trwa cały czas do dzisiaj i jest nieodzownym narzędziem Wielkiego Architekta.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Sformułowanie niczym 12 latek. Gdybyśmy wszystko mieli od razu na tacy i znali wszystkie tajemnice świata byłoby może i fajnie.. Ale na wszystko potrzeba czasu. Człowiek żyjący około 200tys lat, miałby odpowiedzieć na pytania powstałe 4.5 mld lat temu? Czy nie wydaje Ci się to komiczne?

o co Tobie biega ze formulujesz taki wywod ?? chyba nie wiesz na jaki temat toczy sie dyskusja bo twoje pytania sa troche wyrwane z kontekstu

Na wszystko mam Ci odpowiadać? Sam myśleć nie potrafisz?

Ale ok.. Fakt ewolucji, mówi o powstawaniu człowieka przez ogromną ilość lat poprzez ciągłe "przeistaczanie się" w coraz to bardziej złożone organizmy. Uogólniając wszystko było na zasadzie "step by step", w ogromnej, niewyobrażalnej wręcz przestrzeni czasowej.
Tym czasem biblia mówi iż wszystko powstało nagle. Po prostu bum i wszystko ładnie pięknie.. Chociaż fakty mówią inaczej

Myslec potrafie ale skoro jestes taki/a madry/a to chetnie zobacze twoje wyjasniania dla takiego glubcza jak ja :)

Jak wczesniej wspomnialem opis stworzenia w bibli ma charakter metaforyczny.. i o ile pamietam tak nagle sie to nie dzialo tylko bodazje 6 dni a w 7 Bog odpoczywal ;)

A więc co należy interpretować dosłownie, a co metaforycznie? Dlaczegóż z resztą, człowiek miałby cokolwiek zmieniać i kolorować, skoro książka jest natchniona przez nieomylnego stwórce, który ma zawsze rację? Jakim prawem jedni, twierdzą, że to jest złe, bo tak pisze w biblii, a inni, że dobre, bo po prostu jest to przenośnia, tekstu z resztą który powstał w zupełnie innych czasach i obyczajach?
Czyli jak? Cuda to też przenośnia? Dżizus chodzący po wodzie to też przenośnia? Gdyż on tak naprawdę był przeciętnym gościem żyjącym w tamtych czasach?! Maria nie była dziewicą, po prostu głupio byłoby napisać o stosunku tak wyjątkowej istoty jak Maria z jakimś przeciętniakiem, po którym powstał twór totalnie wyjątkowy..
Zmartwychwstanie, to też przenośnia? Czy może jednak nie, bo obalenie tego "zdarzenia" byłoby obaleniem religii chrześcijańskiej..?

Nie jestem specjalista od Bibli to raz... po drugie oczywiste jest ze doslownie wszytskiego interpetowac nie mozna.. wiele opisow ma charakter metaforyczny.. sami ksieza o tym nauczaja :) moze do nich te pytania ? ale oni odpowiedza Tobie w podobnym przeslaniu jak twoje pytania wyzej...

Bilbi nie mozna traktowac jak dokumnetu NAUKOWEGO i szukac naukowych dowodow bo takich tam nie ma.. ale to nie znaczy ze nauka musi byc sprzeczna Bibli.. w co kto wierzy to jego prywatna sprawa ..wiara to wiara.. a nauka to nauka.. proste

To o czym piszesz to jedna z interpretacji biblii wspólcześnie coraz żadziej spotykana u chrześcijan. Biblia natomiast zdecydowanie obrazuje pewne procesy w czasie i to jest nieodłącznym argumentem stwarzania. Nikt z nas nie wie dokładnie o jakich wielkościach upływu owego czasu w wieczości możemy mówić. Moim zdaniem pewna ewolucja gatunków jest wpisana w dzieło stwórcze, które trwa cały czas do dzisiaj i jest nieodzownym narzędziem Wielkiego Architekta.

no i chocby takie podejscie prezentuje ze Teoria Ewolucji nie musi byc sprzeczna z istnieniem Boga.. przynajmiej ja tak to rozumiem

nie ma dowodow na istnienie Boga nie ma tez dowodow ze go nie ma wiec to juz jest kwestia wiary i w takich kategoriach trzeba to rozwazac.. wirzacy moga wierzyc ze wszytsko co istnieje zapocztkowal Bog a proces ten mogl trwac przeciez miliardy lat.. niewierzacy moga wierzyc w Wielki Wybuch czy inne teorie
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
nie ma dowodow na istnienie Boga nie ma tez dowodow ze go nie ma wiec to juz jest kwestia wiary i w takich kategoriach trzeba to rozwazac.. wirzacy moga wierzyc ze wszytsko co istnieje zapocztkowal Bog a proces ten mogl trwac przeciez miliardy lat.. niewierzacy moga wierzyc w Wielki Wybuch czy inne teorie

Lubię zdrowy obiektywizm. Widzisz ja wierzę w zasadę przyczynu i skutku. Jest skutek (dzieło) była więc przyczyna (twórca). Do tego jak się rozglądam stwierdzam, iż jak dla mnie bardzo logiczne, iż wybitnie intelegentna, którą ludzie z racji swej ułomności i ograniczoności potocznie nazwali Bogiem. Prawdę mówiąc w tej całej obserwacji świata ożywionego i nieożywionego to właśnie przypadek wydaje mi się najmniej logiczny.
 

era.lfc

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
22
Punkty reakcji
0
"Troll" napisał:
no i chocby takie podejscie prezentuje ze Teoria Ewolucji nie musi byc sprzeczna z istnieniem Boga.. przynajmiej ja tak to rozumiem
No to nic nie rozumiesz, nie masz własnego zdania i to jest przykre.
Wybitny profesor, propagator ewolucji biologicznej jednoznacznie stwierdził, że fakt ewolucji przeczy jakoby istniał jakikolwiek bóg.

niewierzacy moga wierzyc w Wielki Wybuch czy inne teorie

Hmm, piękna antyteza. Ateiści swoje przekonania popierają na dowodach. Nasza cywilizacja jest zbyt prymitywna by ów teorię potwierdzić. Lecz jak to zawsze bywa.. To tylko kwestia czasu.

"Kaznodzieya" napisał:
Prawdę mówiąc w tej całej obserwacji świata ożywionego i nieożywionego to właśnie przypadek wydaje mi się najmniej logiczny.

Ale dlaczego brak przypadku ma się równać z kreacjonizmem? Ludzie, to że nie da się jak na razie czegoś konstruktywnie udowodnić, nie znaczy, że stworzył go Johnny z nieba..

Widzisz, najpierw była mowa, uogólniając, o bogu, teraz doszliśmy do powstania wszechświata.. Tylko, że żyjemy na ziemi, a na ziemi kilka miliardów ludzi myśli, że świat stworzył jakiś wszechmocny pan, który zrobił listę rzeczy, których nie powinieneś robić i do którego się te kilka miliardów bezużytecznie modli, marnując tylko swój czas. To jest problem naszych czasów. Nie teoria wielkiego wybuchu, na którego potwierdzenie(lub nie) sobie jeszcze trochę poczekamy...
 

Raoul D

I'm a passenger, and I ride and I ride
Dołączył
29 Marzec 2008
Posty
1 010
Punkty reakcji
0
Lubię zdrowy obiektywizm. Widzisz ja wierzę w zasadę przyczynu i skutku. Jest skutek (dzieło) była więc przyczyna (twórca). Do tego jak się rozglądam stwierdzam, iż jak dla mnie bardzo logiczne, iż wybitnie intelegentna, którą ludzie z racji swej ułomności i ograniczoności potocznie nazwali Bogiem. Prawdę mówiąc w tej całej obserwacji świata ożywionego i nieożywionego to właśnie przypadek wydaje mi się najmniej logiczny.
Opieram się na tej samej zasadzie , tylko słowo "Bogiem" napisałbym z małej litery, ponieważ nie wiadomo kim on jest.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Lubię zdrowy obiektywizm. Widzisz ja wierzę w zasadę przyczynu i skutku. Jest skutek (dzieło) była więc przyczyna (twórca). Do tego jak się rozglądam stwierdzam, iż jak dla mnie bardzo logiczne, iż wybitnie intelegentna, którą ludzie z racji swej ułomności i ograniczoności potocznie nazwali Bogiem. Prawdę mówiąc w tej całej obserwacji świata ożywionego i nieożywionego to właśnie przypadek wydaje mi się najmniej logiczny

tworca, Bog, architek jak zwal tak zwal.. jak kto wierzy.. wiedzy nie mamy zadnej i dowodow wiec pozostaja tylko mniej lub bardzej naukowe spekulacje :>

No to nic nie rozumiesz, nie masz własnego zdania i to jest przykre.
Wybitny profesor, propagator ewolucji biologicznej jednoznacznie stwierdził, że fakt ewolucji przeczy jakoby istniał jakikolwiek bóg.

co mnie obchodzi zdanie wybitnego profesora ?

w jaki sposob fakt ewolucji zaprzecza istnieniu Boga?? wytlumacz mi to to wzytsko wiedzaca :)

jak nie mam swojego zdania jak go wlasnie wielokrotnie przedstawilem ?

Hmm, piękna antyteza. Ateiści swoje przekonania popierają na dowodach. Nasza cywilizacja jest zbyt prymitywna by ów teorię potwierdzić. Lecz jak to zawsze bywa.. To tylko kwestia czasu

to twoja luzna dygresja czy staralas sie cos przekazac ??

Ale dlaczego brak przypadku ma się równać z kreacjonizmem? Ludzie, to że nie da się jak na razie czegoś konstruktywnie udowodnić, nie znaczy, że stworzył go Johnny z nieba..

nie czytasz chyba wypowiedzi zbyt dokladnie

Widzisz, najpierw była mowa, uogólniając, o bogu, teraz doszliśmy do powstania wszechświata.. Tylko, że żyjemy na ziemi, a na ziemi kilka miliardów ludzi myśli, że świat stworzył jakiś wszechmocny pan, który zrobił listę rzeczy, których nie powinieneś robić i do którego się te kilka miliardów bezużytecznie modli, marnując tylko swój czas. To jest problem naszych czasów. Nie teoria wielkiego wybuchu, na którego potwierdzenie(lub nie) sobie jeszcze trochę poczekamy...

co do kwesti wiary to juz pisalem ze kazdy moze sobie wierzyc w co chce czyz nie ?? co do twoich umiejetnosci wiesczenia tez mam daleko idace watpliwsci.. chcesz zajac jakies stanowisko w tej sprawie ?? podzielic sie swoim zdaniem ?? jak narazie atakujesz tylko dyskutatnow za to ze proboja toczyc dyskusje

wracajac do Teorii Ewolucji obocnie naukowo nie ma lepszej obowiazujacej hipotezy (co nie znaczy ze jest ona idealna) ... jescze zapewne malo odkryto i malo wiemy bo nasza cywilizacja faktycznie jest prymitywna.. jak my od parunastu lat dopiero potrafimy wychylic nosa z poza naszej planety :)

kreacjonizm.. to raczej poglad opierajacy sie tylko na kryteriach wiary bo naukowo raczej rozwazac sie nie da...

no i jedno nie musi kolidowac z drugim jak juz napisalem
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Po przeczytaniu jestem w głębokim szoku.Abp.Wielgus,agent SB,zwolennikiem Ewolucji!!O zgrozo! :(

Przeczytaj sobie przypisy w Tysiąclatce. KrK uległ wyższej krytyce Biblii. Potrafi tak gmatwać że trzeba czytać bardzo uważnie aby zauważyć że uległ teorii ewolucji i nie wierzy nie tylko w historyczność Adama i Ewy ale także w to co im się w Edenie przytrafiło. Popatrz też na Atlasy katolickie z mapami. Historie rozpoczynają dopiero od Abrahama. A gdzie protoplasta Noe, Sem od których wywodzą się Semici i Hebrajczycy ?

Przepytajcie katolików z Księgi Rodzaju bracia i siostry w Chrystusie ? ;)

http://pl.youtube.com/watch?v=ACQUVwtiVGs&...feature=related
 
Do góry