Czy zwierzęta myślą

M

mom

Guest
Oczywiście, że tak. Może trudno ich myślenie porównać do myślenia człowieka, no ale od czegoś mózg mają. ;)
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
owszem
uczą się tego co czlowiek ich nauczy
reagują na słowa,nie wezma niekiedy od nieznajomego jedzenia
a więc myślą ;)
 
A

Anitkaa

Guest
Czy ja wiem, czy myślą?

Kierują się instynktem na mój gust.
A to, że da się je czegoś nauczyć, to mogą być odruchy warunkowe.
W prostym łuku takiego odruchu, mózg bierze udział.
Przykładem takich odruchów są eksperymenty Pawłowa z psem.

Więc zwierzęta da się czegoś nauczyć.

Ale czy myślą w tym sensie, że analizują sytuacje ?
Z pewnością umieją wykorzystywać swoje zmysły, ale czy ich rzekome "myślenie" jest myśleniem rozumnym?
 

ave666

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2008
Posty
721
Punkty reakcji
2
Wiek
17
Czy ja wiem, czy myślą?

Kierują się instynktem na mój gust.
A to, że da się je czegoś nauczyć, to mogą być odruchy warunkowe.
W prostym łuku takiego odruchu, mózg bierze udział.
Przykładem takich odruchów są eksperymenty Pawłowa z psem.

Więc zwierzęta da się czegoś nauczyć.

Ale czy myślą w tym sensie, że analizują sytuacje ?
Z pewnością umieją wykorzystywać swoje zmysły, ale czy ich rzekome "myślenie" jest myśleniem rozumnym?

hmm a zastanawiałaś się co sprawia ,że czasem w kryzysowych sytuacjach zwierzęta reagują i zachowują sie bardziej inteligentnie niż człowiek ?
 

lady.

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź
Mało który człowiek zdaje sobie sprawę z tego czym naprawdę jest instynkt dlatego tłumaczą sobie nim niezrozumiale zachowania zwierząt... Dowodem na"myślenie" zwierząt jest chociażby to, że śnią. Chyba każdy właściciel kota czy psa widział swojego pupila walczącego przez sen z własnym ogonem, piszczącego, albo warczącego. Ja miałam też przyjemność oglądania galopującego przez sen źrebaka :) Spał na boku, "biegał" rozkopując słomę dookoła i parskał zadowolony. Przysięgłabym że się uśmiechał.
 

MaTa_HaRi

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2007
Posty
2 754
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
HH, Deutschland
uważam, że tak :) mają jakiś tam swój tok myślenia ;)
jakby psy nie myślały nie byłyby w stanie nauczyć się tresury :)
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
Wiadomo, że myślą... a psy na pewno. Wiem, wiem... księża mówią, że nie myślą, że nie można miłości do zwierząt okazywać, itp. cóż moim zdaniem to idiotyzm. Zgadzam się z Araushnee, mojemu psu śniło się (chyba), że w powodzi był, bo widziałam jak piszczał, a potem jak był deszcz okazało się, że bał się siedzieć w budzie, myśląc, że Go zaleje :D.
 

morphe

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2009
Posty
133
Punkty reakcji
12
Miasto
Łańcut
moim zdaniem myślą, ale nie jest to na zasadzie "ale mamy ładną pogodę", "ten facet jest głupi", "chyba się powieszę" itp.
gdyby nie myślały nie mogłyby przecież funkcjonować. Ich myśli po prostu nie układają się w słowa... przynajmniej ja to tak widzę.. :)
 

gurtos91

Pospolity Troll
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 282
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
kuj-pom
moim zdaniem myślą, ale nie jest to na zasadzie "ale mamy ładną pogodę", "ten facet jest głupi", "chyba się powieszę" itp.
gdyby nie myślały nie mogłyby przecież funkcjonować. Ich myśli po prostu nie układają się w słowa... przynajmniej ja to tak widzę.. :)
Ludzie też nie zawsze układają myśli w słowa.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Wedlug badan naukowych psy posiadaja umiejetnosc myslenia na poziomie 2 letniego dziecka ludzkiego. Inne zwierzeta pewnie albo odbiegaja albo wyprzedzaja to osiagniecie. Najlepsze pod ty wzgledem sa pewnie malpy bo to ogniwo najblizej Nas w ewolucji.
 

Dmuchawcowy

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
Nigdy nie miałem co do tego wątpliwości, mimo że wielu księży i konserwatystów uważa iż kierują się jedynie instynktem. Ich myślenie nie jest oczywiście tak rozwinięte jak ludzkie, ale niewątpliwie istnieje. Potwierdzi to chyba każdy, kto ma ze zwierzakiem do czynienia na co dzień. Ja na przykład mam psa, którego uważam za dość inteligentnego. Zna sporo komend i wie, że może się po nich domagać nagrody. Opierając się jedynie na instynkcie nie byłoby to możliwe. Do tego uwielbia łóżko mojej matki i zawszę kiedy jej nie ma to się na nim kładzie, a kiedy tylko ta się zjawia pies momentalnie biegnie ją przywitać, nie dając się przyłapać na gorącym uczynku. :D Tylko łóżko potem całe we włosach, to mama i tak wie wszystko. xD
 

prtyfly

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2009
Posty
116
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
hell
nie potrafią wprawdzie mówić
to, że żaden pies ani ryjówka nie włada biegle angielszczyzną nie znaczy, że nie potrafi sie komunikować z osobnikami swojego gatunku.


i jeszcze sprawa druga: czy tego chcemy, czy nie w pojęcie zwierzę dużymi literami jest wpisane HOMO SAPIENS SAPIENS
 

Sadayoshi

Nowicjusz
Dołączył
30 Wrzesień 2007
Posty
330
Punkty reakcji
8
Miasto
Ponyville
Jak to! Ludzie to nie zwierzęta! Człowiek, to brzmi dumnie! Zwłaszcza patrząc na nasze okrucieństwo i głupotę...
:]

A tak na serio - oczywiście, że inne gatunki myślą. Jeśli zaś mowa o instynkcie - to dość śmieszne pojęcie. Używając go maskujemy fakt, że o zjawisku tym nie mamy właściwie pojęcia. Zwierzęta okazują się dysponować wiedzą, której źródła nie jesteśmy w stanie określić. A my nazywamy to instynktem i próbujemy udawać, że wszystko rozumiemy :p
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Jak to! Ludzie to nie zwierzęta! Człowiek, to brzmi dumnie! Zwłaszcza patrząc na nasze okrucieństwo i głupotę...
:]

A tak na serio - oczywiście, że inne gatunki myślą. Jeśli zaś mowa o instynkcie - to dość śmieszne pojęcie. Używając go maskujemy fakt, że o zjawisku tym nie mamy właściwie pojęcia. Zwierzęta okazują się dysponować wiedzą, której źródła nie jesteśmy w stanie określić. A my nazywamy to instynktem i próbujemy udawać, że wszystko rozumiemy :p

chyba za dużo jarasz trawy w tych swoich buddystycznych rozważaniach :D
 
Do góry