Czy jestes dumny z bycia Polakiem?

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Lampart, kupiłem atlas świata, w którym nike było osobnej mapy Polski. A i na innych mapach (regionu) trudno było całą Polskę poskładać.
Ty najwyraźniej uczyłeś się poza Polską. Latwo chłoniesz debilne chwasty językowe - np użyłeś słowa masakra zamiast makabra. Pogląd na Polskę i Polaków masz zagraniczny.
Szkoda, że nie czytasz np trylogii Jasienicy - Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów - tam i okres, w którym Polska była wzorem dlazachodnich gamoni można znaleźć
 
M

MacaN

Guest
wybacz Lampart, ale nawet jeśli przeprowadzisz się do Francji, to nie będziesz francuzem :) Doceń więc historię kraju, w którym przyszło Ci żyć, bo nikt Ci nie da prawa do przyswojenie innej historii, ty się możesz tylko wyprzeć Polski, sprzedać ją i wybrać życie za granicą jako polaczek zabierający innym pracę :p

Z tego powodu, min. powinniśmy walczyć o nasz kraj z całej siły i zamiast pierdzielić bez sensu, że jest do dvpy sami powinniśmy PRACOWAĆ na historię tego kraju, oraz na jego bogactwo i dorobek kulturalny. Nie sztuka przenieść się z biedoty do bogacza i chwalić się, że jesteś bogaczem. Sztuką jest stworzyć bogacza z biedoty.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Lampart, kupiłem atlas świata, w którym nike było osobnej mapy Polski. A i na innych mapach (regionu) trudno było całą Polskę poskładać. Ty najwyraźniej uczyłeś się poza Polską. Latwo chłoniesz debilne chwasty językowe - np użyłeś słowa masakra zamiast makabra. Pogląd na Polskę i Polaków masz zagraniczny.
Atlas świata to nie Historia powszechna za którą jest odpowiedzialnych gro historyków z całego świata nie porównuj nauki do atlasu który mogę sam sobie wydrukować.
Debilne chwasty językowe - mój drogi język polski jakbyś nie wiedział ma bardzo dużo makaronizmów :) A jak weźmiesz Polski słownik wyrazów obcych Kopalińskiego do ręki to zobaczysz ile ich jest. Polski język nie wnosi nic do innych języków - nie moja wina :)
Co do słowa masakra i makabra ani jeden nie jest pochodzenia polskiego z tego co mi wiadomo.
Użycie słowa masakra odpowiedz z poradni językowej ;

Szanowna Pani Wyraz "masakra" zyskał we współczesnej polszczyźnie potocznej nowe znaczenie. Tego znaczenia nie notują jeszcze najnowsze słowniki języka polskiego (brak ich także w "Wyczesanym słowniku najmłodszej polszczyzny" oraz w "Wypasionym słowniku najmłodszej polszczyzny"). Funkcją słowa "masakryczny" jest między innymi stopniowanie określonej cechy podmiotu lub przedmiotu.

Szkoda, że nie czytasz np trylogii Jasienicy - Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów - tam i okres, w którym Polska była wzorem dlazachodnich gamoni można znaleźć

Czytałem i posiadam - stare wydanie z PIW - 1979 roku. Moja biblioteczka jest bardzo bogata.Tylko co to zmienia ? Podaj jakieś wydarzenie które zmieniło świat którego uczą się gdzieś po za polską w historii powszechnej świata np coś deklaracja praw człowieka i obywatela czy rewolucja przemysłowa w Anglii.

I ponieważ nie lubię pustych słów przytaczam z Polskiego spisu edukacyjnego ;
Najważniejsze wydarzenia historii powszechnej;

Powastanie państwa sumerów
VIII-V w. p.n.e. -Wielka Kolonizacja grecka
- Spisanie Prawa XII Tablic w Rzymie:
Aleksander Wielki, król Macedonii, na czele Macedończyków i Greków zdobywa imperium perskie, czyli cały Bliski Wschód

380 r. -Cesarz Teodozjusz Wielki ogłasza chrześcijaństwo religią panującą w imperium rzymskim
476 r. -Germański wódz w służbie rzymskiej, Odoaker, obala ostatniego cesarza zachodnio-rzymskiego
622 r. - Ucieczka mahometa z mekki do medyny
711-714 r. - Arabowie podbijają państwo Wizygotów w Hiszpanii r. -
Pepin Mały tworzy państwo kościelne w italii:
800 r. - KOronacja Karola Wielkiego
988 r. -Chrzest Rusi w obrządku prawosławnym
1054 r. - Schizma wschodnia
1122 r. - Konkordat Wormacki
1265 r. - zwołanie pierwszego parlamentu w Anglii
1346-1349 r. - Czarna śmierć w europie
ok. 1450 r. - wynalezienie druku
1453 r. - zdobycie konstantynopola przez turków
1492 r. - odkrycie nowego świata przez kolumba
1517 r. - luter w wittemberdze
1689 r. -Ustawa o prawach tworzy w anglii podwalini monarchii parlamentarnej
1700-1721 r. -III Wojna Północna pomiędzy Saksonii Danii i Rosji Szwecji
26 sierpnia 1789 r. -Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela we Francji
1804 r. -Wprowadzenie Kodeksu Cywilnego we Francji
1814-1815 r. -Kongres wiedeński
1848 r. - wiosna ludów manifest komunistyczny

Już dalej nie wklejam bo to bez sensu ale widzisz gdzieś tu Polaków ich wpływ na świat ? Historia powszechna jak widzisz w Polsce tak samo ocenia polski wkład w dzieje ludzkości
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Wydrukuj sobie ten swój atlas świata bez Polski, bo to nie ma związku z nauką historii.
Swoje własne najważniejsze wydarzenia też sobie sporządź.
Pomiń słowniki polskie - języka polskiego i nadawaj nowe znaczenie słowom. To się nazywa nowomowa.
Chwal Hiszpanię, Italię i Grecję - to są przodujace narody i państwa.
Pozbądź się ostatnich naleciałości z rodzinnej wsi i od własnych krewnych nabytych - to zbędny balast.
Próbuj manipulować - może Ci się uda kogoś od Polski odwrócić.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Wydrukuj sobie ten swój atlas świata bez Polski, bo to nie ma związku z nauką historii.
No nie ma za wiele - to się nazywa geografia - kartografia. i z NAUKĄ historii nie ma nic wspólnego.
Atlas świata kupiony w kiosku może wydać każdy i wielkość mapek jest uzależniona w zależności do kogo jest kierowany ten atlasik lub wg widzi misie wydawcy, od budżetu i wielu innych czynników. Zaś historia powszechna jest sygnowana przez konkretne osoby konkretne instytucje naukowe - jak tego nie rozumiesz to nie moja wina.
Swoje własne najważniejsze wydarzenia też sobie sporządź.
tak samo zabrakło ci argumentów przy wydarzeniach - To nie są MOJE to polskie, z polskiej strony edukacja.pl może mam prztoczyć z MEN ? jak chcesz mogę.
Pomiń słowniki polskie - języka polskiego i nadawaj nowe znaczenie słowom. To się nazywa nowomowa.
Tu też ci zabrakło argumentów - cytat jest z Polskiej poradni językowej Instytutu Nauk Humanistycznych - jak nie akceptujesz autorytetów polskiego języka to Twoja sprawa. :) i to Polacy stworzyli nie ja :) więc pretensje do polaków i profesorów językoznawców.
może powtórzę odpowiedz Instytutu;
Wyraz "masakra" zyskał we współczesnej polszczyźnie potocznej nowe znaczenie. Tego znaczenia nie notują jeszcze najnowsze słowniki języka polskiego (brak ich także w "Wyczesanym słowniku najmłodszej polszczyzny" oraz w "Wypasionym słowniku najmłodszej polszczyzny"). Funkcją słowa "masakryczny" jest między innymi stopniowanie określonej cechy podmiotu lub przedmiotu

Chwal Hiszpanię, Italię i Grecję - to są przodujace narody i państwa.
i znowu sofizmat - wskaż gdzie chwaliłem Grecję Hiszpanię włochy ? W jednym przypadku podałem iż ganienie tego kraju opiera się na jednostkowym przykładzie cioci co nie jest obiektywne w drugim powiedziałem , że wolę biedę zagraniczną bo jednak jest bogatsza. Podałem też iż historia krajów typu włochy jest bogatsza od polskiej - ale to nie chwalenie to wiedza - to fakt chyba , żę oczywiście masz inne zdanie.
Próbuj manipulować - może Ci się uda kogoś od Polski odwrócić
Sorry to nie moja wina zacytuję znowu polską prasę aby nie być gołosłownym ;

Polska straciła milion obywateli. To ci, którzy wyjechali po wstąpieniu do Unii za pracą i nie mają zamiaru wracać. Na emigracji radzą sobie lepiej niż w kraju.

Ja wyemigrowałem wcześniej i to polska mnie wyemigrowała właściwie :) Ale co, masz do nich pretensje ? Że chcą normalnie żyć ? A nie w zaścianku ? Że cenią własne dane im życie i chcą je spędzić w miarę godnie ? Krzywdy chyba Ci nie robią ? Przeszkadzają Ci ? Kładę głowę, że gdyby cała polska znała świetnie angielski, miała dobre wykształcenie to ten milion by się pomnożył i to wielokrotnie :)

Podsumowując twój ostatni post to emocjonalna przepychanka słowna, a nie rozmowa sorrki ale tak to odebrałem.

wybacz Lampart, ale nawet jeśli przeprowadzisz się do Francji, to nie będziesz francuzem
Nie chcę się tu wywnętrzniać ale Francja była moim pierwszym krajem w którym się znalazłem jako nastolatek. We Francji mentalność taka, iż narodowość - równa się obywatelstwo i odwrotnie nie ma różnicy między tymi sowami. Od momentu uzyskania obywatelstwa masz narodowość francuską i kropka koniec. W Polsce będziesz dzielony na polaka narodowości francuskiej, albo będzie się mówić; to francuz z obywatelstwem polskim - tam nie. Polska jest krajem gdzie nikt nie emigruje chyba, że obywatele byłego ZSRR - we Francji mieszkają wszelkie nacje świata i tworzą naród francuski, podobnie jest w USA - dlatego nie ma tej zamkniętej mentalności jak w Polsce - ale rozumiem co miałeś na myśli, Dlatego napiszę tak;
Mam obywatelstwa nie jednego kraju i wybacz ale kim będę się czuł, będzie to moje wewnętrzne odczucie, A może się dokopałem i stwierdziłem , że 10 wieków wcześniej mój przodek był sarmatą ? Zabawne swoja drogą , że Polacy uznawali się za potomków sarmatów, szczycili się tym - dziwne bo sarmaci to ludy irańskie ?
Nie sztuka przenieść się z biedoty do bogacza i chwalić się, że jesteś bogaczem. Sztuką jest stworzyć bogacza z biedoty.
Nie wiem jak Ty to czujesz ale ja widzę tak ;
Rodzę się i w swojej nieporadnej głowie nie posiadam świadomości , że urodziłem się w Polsce - urodziłem się człowiekiem, choć tego też nie wiem. Później w szkołach zaczynają mnie uświadamiać i mówić; tak jesteś człowiekiem ale głównie polakiem, gdybym urodził się w Rosji.... - taka socjalizacja - i to rozumiem, bo inaczej kraj by się rozpadł - gdyby był biedny, bo jak bogaty - spoko emigranci go zaludnią jak "Paryż" - w milionach, czy USA lub UK.
W biednym kraju będzie utrzymywany patriotyzm, honor, ojczyzna, naród, historia. W bogatym dzisiejszym, nie ma, aż tak wielkiej potrzeby, a ilość napływających ludzi z najróżniejszych krajów potęguje normalność wielonarodowości jako jednego organizmu - człowieka - tworząc społeczeństwo, tworząc potęgę takiego kraju, często ludzi wykształconych, naukowców, poetów, nie jeden aktor marzy aby zgrać w zagranicznym filmie nie polskim i jak trafi kontrakt nie będzie się zastanawiał. Michalczewski bez żenady wyjechał, Gołota, Diablo Włodarczyk oraz inni to w Polsce taki kontrakt nazywany jest - ŻYCIOWA SZANSA

Bogaty kraj nie będzie się bronił jak biedny, jego będą bronić jak egzystencji, jak godnego życia, oraz dla pieniędzy. Będą go bronić również inne kraje, bo to prosta ekonomia.
Kiedy mając naście lat wyjechałem, nagle okazało się, że inni na świecie są też fajni, a może fajniejsi, może mniej zakompleksieni, może bardziej otwarci ? ,Że ulice mogą być czyste, że szkoły kolorowe, bez syfiastych popękanych umywalek czy "zawalonych kibli". Że muzea mogą być miejscem spotkań na kawę, a nie dymania w filcowych kapciach po pustych komnatach zamkowych - Malbork to porażka, piękne nie wykorzystane zamczysko, jedyne w Polsce o takiej kubaturze i tak zbudowane - gdyby zakwitł obsługą w strojach historycznych, a komnaty zapełniły jak w Luwrze czy Wersalu...marzenie, ale nie o tym. Po Francji były inne kraje inne mieszkania, inni ludzie, I po jakimś czasie Polska na mapie świata stała się na mojej mapie czymś jak Kartuzy czy Śląsk dla Polski - regionem dzielnicą. Zaś podziały na nacje, śmieszne i sztuczne, wymuszone przez biedę, ideologię zacofanie albo religie.

Piszesz sztuka jest z biedy zrobić bogactwo - może tak, ale dlaczego mam budować Polskę, a nie własny dom, a nie własne miejsce na ziemi ? Czy kupując ziemię rolniczą będziesz się kierował sentymentem czy szukał urodzajnego pola ? Czy szukając pracy nie będziesz kierował się wysokością zarobków ? Czy mając zbudować dom, będziesz korzystał z porządnych nowoczesnych narzędzi czy mieszał piasek ręcznie ? Czy dorobek deklaracja praw z Francji czy angielska rewolucja przemysłowa, czy ponownie Francja - wprowadzenie pierwszego kodeksu cywilnego nie zmieniło polski nie wpływa na jej rozwój ? Podobnie jak zresztą i innych krajów innych ludzi.? Jeśli wygrasz w totka wywalisz pieniądz do kosza ? Ja nie ma zamiaru mieszkać mieszkać na stałe w Polsce tak jak ty nie chciałbyś mieszkać w kiepskiej dzielnicy swego miasta tylko w luksusowej - Czy to dziwne ? Nie sądzę

Czy złota szukałbyś na Grenlandii czy w USA diamentów w Polsce czy Rosji ?
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Manipulujesz znowu. Z Niemiec, na stałe, przybyło sporo tysięcy ludzi. Są o tym dane na Forumowisku.
Podstawowym źródłem czerpania z zasobu słów polskich są polskie słowniki. Pominąłeś wszystkie.
Chwaliłeś Hiszpanię DZISIAJ - metoda rżnięcia głupa czy zanik pamięci?
Dobór tego, co pasuje, np odpowiednich gazet lub fragmentów tekstów hest właśnie manipulacją.
Wysunąłem niedawno przypuszczenie, że jesteś typem dyskutanta, którego racje muszą być zawsze na wierzchu. Chciałbym, żeby to było tylko to.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Manipulujesz znowu. Z Niemiec, na stałe, przybyło sporo tysięcy ludzi. Są o tym dane na Forumowisku.

O tym nic nie wiem

Podstawowym źródłem czerpania z zasobu słów polskich są polskie słowniki. Pominąłeś wszystkie.

Bzdura każdy językoznawca Ci powie, że słowniki wychodzą jako uaktualnienia, rejestrując wyrazy, które już funkcjonują w danym języku - własnie dlatego je odnotowują, a nie odwrotnie - to nie słowniki są słowotwórcze coś Ci się pomyliło. Kolejność jest taka najpierw zaczyna funkcjonować słowo bądź jego poszerzone czy zmienione znaczenie, potem jest, że tak powiem legalizowane a na samym końcu pojawia się w słowniku i to nie na drugi dzień :) Gdyby było jak piszesz słowa by w ogóle nie powstawały albo nowe słowniki trzeba by wydawać co drugi dzień :)

i dalej idąc opieram się o wypowiedz fachowców którą przytoczyłem. Jeśli chcesz negować to skieruj swoje pretensje do autora poniższej wypowiedzi czyli ;

Dr Tomasz Rokosz – polonista, kulturoznawca, muzyk. Adiunkt w Zakładzie Wiedzy o Kulturze Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Kierownik Pracowni Badań Regionalnych i Kultury Podlasia. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się na UMCS w 2005 r. (promotorem rozprawy doktorskiej był prof. dr hab. Jerzy Bartmiński). Absolwent Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz IOV (International Organization of Folk Art).

a wypowiedz ta to co już cytowałem ;

Wyraz "masakra" zyskał we współczesnej polszczyźnie potocznej nowe znaczenie. Tego znaczenia nie notują jeszcze najnowsze słowniki języka polskiego (brak ich także w "Wyczesanym słowniku najmłodszej polszczyzny" oraz w "Wypasionym słowniku najmłodszej polszczyzny"). Funkcją słowa "masakryczny" jest między innymi stopniowanie określonej cechy podmiotu lub przedmiotu.

Reklamacje więc do dr Rokosz proszę kierować

Chwaliłeś Hiszpanię DZISIAJ - metoda rżnięcia głupa czy zanik pamięci?

moje wypowiedzi na temat hiszpanii;
1. A moi znajomi w Hiszpanii świetnie zarabiają, są tam już 8 lat i wcale nie mają zamiaru wracać i czego to ma być dowód , że w Hiszpanii jest eldorado ? Czy , że mają dobrą pracę ?
2. Bida w Hiszpanii może jest ale, klima i baseny przy domach to nie rzadkość
3. jeśli mieszkasz w dzielnicy emigrantów masakra, jeśli w porządnej dzielnicy zdecydowanie lepiej.
4. W Hiszpanii jest spora różnica pomiędzy biedą, a bogactwem, klasa średnia znika no ale to w kapitalizmie nic nadzwyczajnego.

Widzisz gdzieś tu chwalenie ?

Resztę pomijam bo cytowanie opracowań naukowych nie jest manipulacją tylko argumentem i poparciem słów wypowiedziami autorytetów wskazujących na czym rozmówca opiera swoje sądy - a tylko nie widzi mi się.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Bida w Hiszpanii może jest ale, klima i baseny przy domach to nie rzadkość

Klima to podstawa! Basen już nie - lecz koszt wybudowania basenu to koszt używanego - 10 letniego samochodu... więc?

W Hiszpanii jest spora różnica pomiędzy biedą, a bogactwem, klasa średnia znika no ale to w kapitalizmie nic nadzwyczajnego.

Wiecie co Mnie najbardziej wnerwia u Polaków???

CYTOWANIE!!!!! Można dać na to zamiennik i nazwać to PLOTKOWANIEM

1. Bo kolega był w Hiszpanii i powiedział...
2. Bo w TVP czy TVNie mówili... lub mówią....

Po pierwsze primo:
- kolega był - nie wyszało mu bo zerus lub leser bądź szukał szczęścia bez znajomości języka - teraz wiesza psy na innych bo sam do błędu sie nie przyzna

Po drugie primo:
- telewizja kłamie!!! Jest to sposób na powstrzymanie naszych "roboli" czyli Polaków na to... by powstrzymali się "przed emigracją"
bo niby u Nas jest najlepiej... W ten właśnie sposób ERNEST nabrał się w 2005r i wrócił do Polski po 5latach mieszkania we Włoszech!!
Uwierzył w baśnie telewizyjne! Zwłaszcza w TVP i TVPolonia!!! Mamy wzrost gospodarczy, bezrobocie maleje, pensje rosną... Polska DE BEST
KIT I MIT!!!!!!!!!!

Po trzecie primo:
-w Hiszpanii i Włoszech.. jest tyle samo "płaczących" co w Polsce... a sytuacja kryzysowa... to powiem Wam szczerze - u Nas jest gorsza, tyle że ...
różnimy się od Włochów czy Hiszpanów tym - że... wiecznie wszystko widzimy kolorowo, jesteśmy bardziej "ob-cykani" i bardziej "zaradni".

Gdyby Hiszpanowi dali dzisiaj 1400zł i kazali przeżyć w Warszawie - po tygodniu poszedł by do Obi po sznurek! Tymczasem - Hiszpan "płacze" (bo pewnie nic innego nie umie) mając 1200euro!!!! i ... opłaty i ceny jak w Warszawie!! Obok Hiszpana - zapindala Polak za 1000euro i... co dziwne... potrafi wszystko opłacić, zapłacić, kupić furę i zbierać na chatę... Taki mi tam jest właśnie kryzys....

I bardzo dobrze... że niby mają kryzys! Może wreszcie zauważą... jak latami kasę przepuszczali!
To co dzieje się a raczej działo w ... Hiszpanii, Włoszech... przerastało wszystko!!

Jak można zostawiać co 2 dni w barach 150-200 euro na kolacje rodzinne??
Po co komu sprzątaczka, ogrodnik, baseniarz, elektryk na zawołanie...????

Przecież ten naród "żarówki przepalonej" nie potrafi wymienić i już dzwoni po elektryka!!!!!!!!!!!!!!!!
Sprzątanie w ogrodzie - istna przyjemność - tymczasem Włoch płaci 100eu za 5-7h bo... ma lewe łapska...
Willa 8-10 pokojowa... a w Willi mama, tata i jedno dziecko...
We wszystkich rodzinach po kilka samochodów!!!!
* Arosa - do dojazdów do pracy
* Toledo kombi na zakupy
* Mercedes do wyjzadów rodzinnych
* Ferrari lub Lambo dla szpanu...
* dodatkowo Polo dla córki, Golf dla syna, Astra dla żony...

Odpowiedź Włocha czy Hiszpana na pytanie - po co Ci to? = bo mnie stać

To jak Cię stać = to płać i nie marudź... bo Europejczyków nudzi skomlanie...
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
erneście dziękuję za te brutalnie prawdziwe słowa, może dlatego tam protestują i walczą z policją a u nas pracują
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Z jednej strony ich szanuję... Za "jedność". Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego. Fakt... Gdyby mózgi mieli - strajkować by nie musieli...
lecz dzięki temu że ich mózgownice są naprawdę na najniższym poziomie mają co mają - bez urazy - lecz ujadałem się ponad 5 lat w różnych dzidzinach pracy z Włochami - i zdania na bank nie zmienię. To są kraje w których ludzie robią z igły widły! Mały problemik a huku tyle co na poligonie. Byle pierdołka a Włoch i Hiszpan latają szukać wiadra na łzy. Strasznie nieodporne narody! I to właśnie wina luksusu... bo Polacy to... chyba TERMINATORY!!! Nie do zaj.....
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Dlatego ... zrobiłem sobie już dokładne wyliczenie... przed wyjazdem. Tam gdzie "Niemcy" nie chcą pracować bo twierdzą że w lakierni meblowej 1800 + nadgodziny to mało... - Polak spokojnie pociągnie. Obliczyłem że... koszt żywności i chemii to w granicach 450euro. Do tego bilet miejski dla 2 osób 2 x 27euro. Do tego mieszkanie (wynajęte od miasta na kontrakt 5 letni wraz z zameldowaniem - musisz posiadać staatsangehörigkeitsausweis ) to koszt 390eu + opłaty. DO tego 2 x telefon po 5eu miesięcznie, net za 9,90eu i powiedzmy 50L benzyny miesięcznie. Po wyliczeniach - odliczeniach - wychodzi na to że... zostaje mi jeszcze około 950 euro na czysto. Dodaj jeszcze wypłacine żony - nie zna dobrze języka i przez pierwsze 2,3 lata nie zarobi więcej jak 600-700. Wychodzi na to, że... miesięcznie jeśli nie wydasz na lekarzy itp. i będziesz oszczędzać "po Polsku" zostanie ponad 1600 euro!!! Po 10 miesiącach masz już na boku 16000 a 16000eu to ponad 68000zł !!!!
I powiec Herbatniczku - nad czym się tu w tej Polsce zastanawiać????









..











......





















........................

Te wolne miejsce zostawiłem na komentarz dla WILKA
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ja już trochę stary i nie wytrzymałbym długiego czasu bez wnuków, na pewno jest szansa dla młodych. W ich kategorii wiekowej bezrobocie jest spore
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Wiem i rozumiem Cię... Przeżyłem to...
Tęskniłem :

* za wolnością umysłu
* za krajobrazem
* za językiem
* za jedzeniem
* za warszawskim hukiem
* za łąkami i lasami których tam, na południu tyle co kot napłakał
* za przestrzenią między miejscowościami - tam ich mało

ale... przywykłem...
Teraz odpocząłem i jestem gotowy na poprawkę z rozrywki... lecz tym razem na conajmniej 15-20lat... bo chcę by córka tam się wykształciła itp.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Klima to podstawa! Basen już nie - lecz koszt wybudowania basenu to koszt używanego - 10 letniego samochodu... więc?

To jakiś chyba taki gumowy basen albo brodzik - bo same kafle będą nieco kosztowały nie wspomnę wykopaniu niecki wybetonowaniu o filtrach najtańsze to koszt jakiś 25 tyś zł.

Wiecie co Mnie najbardziej wnerwia u Polaków??? CYTOWANIE!!!!! Można dać na to zamiennik i nazwać to PLOTKOWANIEM 1. Bo kolega był w Hiszpanii i powiedział... 2. Bo w TVP czy TVNie mówili... lub mówią.... Po pierwsze primo: - kolega był - nie wyszało mu bo zerus lub leser bądź szukał szczęścia bez znajomości języka - teraz wiesza psy na innych bo sam do błędu sie nie przyzna
Nie rozumiem tej odpowiedzi na zacytowane przez ciebie moje zdanie.

I bardzo dobrze... że niby mają kryzys! Może wreszcie zauważą... jak latami kasę przepuszczali! To co dzieje się a raczej działo w ... Hiszpanii, Włoszech... przerastało wszystko!!
Mnie martwi lubię jak ludzie są szczęśliwi widać już ze mnie polak do d...y nie potrafię zazdrościć albo mówić "a dobrze mu tak" W sumie Polacy własnych wad nie widzą i zastanawiają się czemu mają tak do bani :)

To jak Cię stać = to płać i nie marudź... bo Europejczyków nudzi skomlanie...
Raz sam narzekarz na forum jaka to niesprawiedliwość w tej polsce, a później piszesz, że nudzi skomlenie europejczyków :)
PO drugie to chyba normalne, że jak stać cię na ferrari a potem nagle ktoś karze Ci jeździć jakąś mazdą toyotą czy oplem to będziesz narzekał - dziwi Cię to ? Uwierz to normalne zachowanie.

Z jednej strony ich szanuję... Za "jedność". Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego. Fakt... Gdyby mózgi mieli - strajkować by nie musieli... lecz dzięki temu że ich mózgownice są naprawdę na najniższym poziomie mają co mają - bez urazy - lecz ujadałem się ponad 5 lat w różnych dzidzinach pracy z Włochami - i zdania na bank nie zmienię. To są kraje w których ludzie robią z igły widły! Mały problemik a huku tyle co na poligonie. Byle pierdołka a Włoch i Hiszpan latają szukać wiadra na łzy. Strasznie nieodporne narody! I to właśnie wina luksusu... bo Polacy to... chyba TERMINATORY!!! Nie do zaj.....

No ja naprawdę nie poznaję kolegi, wszyscy tam to sieroty, a polak taki zaradny taki terminator, a kuźwa kraju nie potrafi zbudować i bidę klepie i musi w łachę jeździć tam za pracą to jest ewenement na skalę światową :) Plemienie zulu gula też uważa, że jest the best in world :)

Kolejna typowo polska przywara - jestem the best wszyscy inni są do bani.


wiecznie wszystko widzimy kolorowo, jesteśmy bardziej "ob-cykani" i bardziej "zaradni".

Polak widzi kolorowo ???? Polak to statystyczna maruda ! Amerykaninowi odpadł kaloryfer w domu, dziecko urodziło się czarne, zwolnili go własnie z pracy, spotyka sąsiada
- jak leci ? - Ten pyta
- ok wszystko w porządku
Polak wysiada z najnowszego modelu merca za nim seks bomba w futrze z lisów, pod nim naga, spotyka sąsiada
- jak leci ? Ten pyta
Stary kiepsko beznadziejnie , chyba rzucę tę robotę.



Gdyby mózgi mieli - strajkować by nie musieli... lecz dzięki temu że ich mózgownice są naprawdę na najniższym poziomie mają co mają - bez urazy - lecz ujadałem się ponad 5 lat w różnych dzidzinach pracy z Włochami - i zdania na bank nie zmienię.

Podoba mi się twoja zmienność i logika. To samo zdanie można by powiedzieć o polakach :) Gdyby mieli mózgi już dawno by nie chodzili po prośbie w innych landach za pracą tylko postawili swój kraj na nogi :)


Po 10 miesiącach masz już na boku 16000 a 16000eu to ponad 68000zł !!!! I powiec Herbatniczku - nad czym się tu w tej Polsce zastanawiać????

A tu akurat się z tobą zgadzam w całej rozciągłości ale widzisz są ludzie, co to będą z pobudek patriotycznych bidę klepać, poświęcą życie dzieciom, zafundują przyszłość szaro brudno biedno polską, aby tylko wykłócać się; czy pracę załatwić PIS czy niech nadal zarabiają ci z PO

Wiem i rozumiem Cię... Przeżyłem to... Tęskniłem :

Z elementów które wymieniłeś nie tęskniłem za niczym
język jak język ,
krajobrazy o niebo lepsze są w Grecji czy Hiszpanii ba nawet Szwajcarii czy nie zapomniane fiordy Norweskie,
jedzenie no jest dobre ale znam lepsze. Po drugie jestem w stanie zrobić sobie podobne bądź takie same. No ogórków kiszonych nie kupię ni flaków.
Warszawski huk - to akurat mi gila jak smog w Anglii i nie wiem jak za tym można tęsknić - ale jak lubisz wal do Paryża w godzinach szczytu :) samochód na plecach będziesz musiał przenosić aby gdzieś się dostać :) a ile gwaru i huku :)
Piszesz łąki lasy nie jest tak źle Toskania we Włoszech to raczej mocno zielona kraina.
Przestrzeń między miejscowościami - wal do Australii - murowane wielkie przerwy i szkoły przez radio :)


A tak poważnie jeździsz zapewne do rejonów popularnych. W w prowincji Livorno w rejonie San Vinceze czy Piombino San Carlo niedaleko Rezerva Statale Marsiliana pełno zieleni kraina rolnicza i miejscowości niewielkie w oddaleniach podobnie jak w Polsce a jak komu jeszcze za tłoczno to z Piombino na Elbę jakaś godzina promem.

tu masz link interaktywny do R.S.Marsiliana wstaw ludzika z prawej strony w brązowe duże pole i zobacz lasy łąki :)


Nie wspomnę o terenach na granicy z Austrią rewelacja zieleni w połączeniu z górami
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Ja tu Sycylie miałem na myśli a nie Austrię czy fiordy w Skandynawii...

Odpowiedz mi tylko na jedno pytanie...

"Gdzie Polak - np. z Olsztyna" zwykły lakiernik np. meblowy - mieszkający 5-10km od Olsztyna ma znaleźć pracę za 8000-10000zł ????

Zauważ Lamparcie drogi że... ceny żywności w Olsztynie w Realu czy Lidlu są KUŹWA takie same jak w Realu w miejscowości Iserlohn pod Dortmundem w Niemcach!!!
Zauważ że litr LPG w Olsztynie kosztuje około 2.70zł a to jest aż 0.61 euro gdy... w Dortmundzie litr LPG kosztuje 0.65 euro!!!!!!!!!!
Zauważ że wynajęcie M2 od miasta w np. Altenie (kosztuje 340euro) czyli tyle samo co M2 w Olsztynie!!!!!!
Zauważ że chemia i cała reszta jest tańsza TAM jak TU!!!!
Zauważ że OC/AC kosztuje w PL na 2letnie auto od 1500 do nawet 3000zł i tyle samo TAM!!!!!!!!

A róznica między TAM a TU jest taka, że lakiernik w Olsztynie zarabia 400-450 euro a nie 1800-2000!!!!!!!
więc...
?????????????????

Mówisz - gdyby MÓZGI mieli...
Co Ci z mózgu jak możliwości brak?????

w Polskich realiach MÓZG SIĘ LASUJE a Ci ... którzy na LASOWANIE nie pozwolili - wyjechali
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
"Gdzie Polak - np. z Olsztyna" zwykły lakiernik np. meblowy - mieszkający 5-10km od Olsztyna ma znaleźć pracę za 8000-10000zł ???? Zauważ Lamparcie drogi że... ceny żywności w Olsztynie w Realu czy Lidlu są KUŹWA takie same jak w Realu w miejscowości Iserlohn pod Dortmundem w Niemcach!!!

Nie wiem czemu mi to piszesz ja w Polsce bywam bardzo rzadko dopiero teraz w tym roku sobie siedzę tu tak długo - chciałem zobaczyć czy jest lepiej niż w Greckim kryzysie ale widzę , że trza wracać do biednej Grecji :)

Mówisz - gdyby MÓZGI mieli... Co Ci z mózgu jak możliwości brak?????

Przepraszam bardzo a skąd możliwości gdzie indziej ???? Czyli za granicą ? - Co same się stworzyły ? Czy te popierdułki jej stworzyły w postaci ekonomi prawa i zarządzania ?
Sorrki nie piszę o Tobie ale polak to zawsze znajdzie wytłumaczenie - złej baletnicy to i rąbek u spódnicy będzie przeszkadzał
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
że trza wracać do biednej Grecji :)
Przynajmniej w tym jesteśmy zgodni - no i ... jaka tam biedna...

w Polsce bywam bardzo rzadko
no i dlatego nie orientujesz się w tym co się dzieje na wichurach a szkoda...
bo... więdząc już na 100% co się tu dzieje - pewnie zrobił byś tak jak Ja zrobię...
czyli - wyjechał i ... nie wracał

Czyli za granicą ?
Nie ważne kto je stworzył i kiedy - ważne że są - Ty śmigasz do Grecji a Ja do rajchu :)

polak to zawsze znajdzie wytłumaczenie
No fakt... Racja... :)
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
więdząc już na 100% co się tu dzieje - pewnie zrobił byś tak jak Ja zrobię... czyli - wyjechał i ... nie wracał

Nie no bez przesady, mam tu jakieś mieszkanie do którego trzeba zajrzeć, a i dom w lesie nad jeziorem w urokliwym miejscu, w lesie, przy łące, nad jeziorem - tylko lata w Polsce ostatnio nawet nie ma porządnego W miejscu tym reklama, business czy kapitalizm nie ma dostępu - nie zapraszam :)
W każdym razie mam w takim miejscu serdecznie w d...pie kto rządzi bo nie widze aby miało to tam znaczenie lipa, sosna brzoza rośnie jak rosła stare drzewa się wywracają jak przechodzi wichura , dzięcioły napierniczają z tą samą siłą, a mrówki bez końca budują swoje kopce. Nawet zające mi spod nóg uciekają tak samo, a wiewiórki kradną orzechy z tarasu. Nie wiem co to kryzys i nie bardzo rozumiem na czym on polega :) jagody w lesie rosną grzyby też, ryby w dwu jeziorach są - w tym roku nawet ich więcej i większe - szczupaki powyżej metra ! Przetwory w piwnicy stoją, krowy cielą się tak samo na wsi, a i mleko i miód ten sam smak ma :)
 

Landwirt

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2011
Posty
31
Punkty reakcji
0
Miasto
Białoruś; Bobrujsk
No, taka szczerza polemika... Z tego całego pismactwa, co powyrzej, nie da się zrobić żadnej inszej wysnowy, jak to, że ryby szukają gdzie głębiej, Polak zaś - gdzie d...pie cieplej, t.z. Grecji, Hiszpanii itc. I ten Polak jest najszczęsliwszy i zazdrosno podziwiany, który zdoleu, radośnie szeleszcząc skrzydłami, odlecieć u wyraj i teraz dumnie spogląda z osiągniętych życiowych szczytów na pozostałych w kraju rodaków. No to może to właśnie i jest - prawdiwa duma z bycia Polakiem?
 
Do góry