Cyberpunk, zapomniane dziecko SF

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Fakt ;) wiec wrocmy do sedna sprawy.

Nie wiem jak reszta ale dla mnie CP jest dosyc wyrazny nawet na tle samego sf. Porownajmy sobie Gwiezdne Wojny i Matrix I - i wszystko jasne.
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
No prawda, że między takimi sztandarami SF, a CP jest wiele różnic i gatunki są łatwe do rozróżnienia na tych przykładach, ale gdy będziemy mówili o poodbnych filmach z obu gatunków może to już nie być takie oczywiste.
 

Hendo

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2009
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Kwidzyn
Jeżeli chodzi o filmy, to prawda, gatunek CP trochę odchodzi w zapomnienie. Może ktoś jeszcze zrobi film w tym gatunku. Mam wielką nadzieję, bo bardzo lubię CP.

Oglądał ktoś Ghost in the Shell ?
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Wiem, to już ustaliliśmy! :p
Teraz sprawa który film łapie się do CP, a który zostaje zwykłym SP. Wg. czy film jest CP, czy nie, zależy od samego, pojedyńczego filmu i nie ma twardych reguł wg. których można określić czy film jest CP czy nie. Poprostu ocenia się go na oko. Ja tak to odczuwam! :D
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Wiem, to już ustaliliśmy! :p
Teraz sprawa który film łapie się do CP, a który zostaje zwykłym SP. Wg. czy film jest CP, czy nie, zależy od samego, pojedyńczego filmu i nie ma twardych reguł wg. których można określić czy film jest CP czy nie. Poprostu ocenia się go na oko. Ja tak to odczuwam! :D
Dokladnie. Nie ma chyba jakis wyjatkowo sztywnych regul oceny. Mozna wymieniac pewne cechy ale to jest w duzej mierze tak ze trzeba miec wyczucie :)
 

Hendo

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2009
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Kwidzyn
Dokladnie. Nie ma chyba jakis wyjatkowo sztywnych regul oceny. Mozna wymieniac pewne cechy ale to jest w duzej mierze tak ze trzeba miec wyczucie :)
Racja. Chodź kilka cech ma pewnych. W 95% odbywa się w przyszłości lub post apokaliptycznym świecie. Nie wszystkie ale większość :p
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Oglądałem Blade Runnera w wersji reżyserskiej, ale mnie nie porwał. Dobrze przedstawiony, mroczny świat, ale zabrakło mi ducha książki. Nie czułem tej magii spod pióra Dick'a. Myślę, że filmowy BR jest przeceniany.
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Jest przeceniamy względem książki? Prawda. Ja ma tak samo w związku z "Ojcem Chrzestnym". Film jest genialny, ale w porównaniu z książką, która jest bardziej rozległa itp, jest gorsza. Film jest doceniany, gdyż ma w sobie wszytkie cechy CP, świenty świat itp.

Jest kilka cech pewnych, których trzyma się CP, ale to np. jeśli chodzi o "Matrix" lub "Blade Runnera", ale gdy rozmawiamy o takim np. "Immortel", to nie jest to takie oczywiste, gdyż film nie wpasowuje się we wszystkie cechy, jest z pogranicza gatunków i w ogólne jest "inny", ale w fajną stronę! :p
 

Hendo

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2009
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Kwidzyn
CP odnosi się w jakimś sensie do złych stron technologi i tego co w ten sposób może się stać w przeszłości. W obydwu filmach w jakimś sensie jest to zauważalne. Tak więc chyba można tą cechę uznać za cechę CP ;]
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Tak i jest ona uznawana. W kążdym CP musi być tego pierwiastek, bo jest to podwalina, fundament tego gatunku, ale inne cechy? Poza tym pod to można podciągnąć wiele cech. W "Star Wars" mamy złe skutki technologii (walczące roboty itp), ale czy to oznacza, że SW To Cyberpunk.
 

Hendo

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2009
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Kwidzyn
No racja. Ciężko ustalić cechy tego gatunku na unikatowe. Star Wars jest z gatunku SF, ale nie został podany pod gatunek (o ile mi wiadomo).
Lecz w SW wchodzi w to wszystko to, że roboty zostały wykonane w złym celu. W przypadku Matrixa one się zbuntowały. Więc to jest też jakaś różnica.
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
No "Star Wars" to bezapelacyjnie SF. Przytoczyłem je, by pokazać, że łatwo jest pomylić te gatunki i na siłę to każdy film da się pod CP podciągnąć.

A co do tych robotów to fakt, jest wykorzystywanie a nie bunt. To jest jedna z cech, bunt a nie używanie. Dobrze to zauważyłeś...
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
No to "Pi" dlazcego jest CP? Tam nie ma nic o złych skutkach nowych technologii.

Jak rozumiem "Odyseja kosmiczna" to również CP? Terminator nie byłby już CP gdyby to maszyny się same nie zbuntowały, a np dowodził nimi człowiek-szaleniec?

"Tetsuo" w "pierwszej warstwie" nie mówi nic o zgubnym wpływie maszyn i technologii. Między wierszami można jedynie wyczytywać takie przemyślenia autora (z tego co pamiętam, dawno już to oglądałem).

PS
Jak bym miał powiedzieć co to za gatunek po samej nazwie, to jasno wynika, że to filmy o zbuntowanych maszynach :)
 

Hendo

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2009
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Kwidzyn
To jest tylko kilka cech. Jest ich na pewno więcej, ale trzeba by pogrzebać głębiej. Nic nie wspominałem o tym, że w CP podstawą jest "bunt" ani "skutek technologii przyszłości".
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
No ale wątek ten musi się przejawiać, gdyż to jedna z cech gatunku, prawda? A to, że niektóre filmy wydają się, że są Cyberpunk a nie to inna sprawa. To jest osąd pojedyńczych osób. Dla mnie największymi przykładami CP są: "Matrix", "Piąty Element" i "Johny Mnemonic", reszta to tylko wriacja na jego temat i filmy które posiadają tylko niektóre cechy, ale nie wszystkie.
 
Do góry