Co było pierwsze: jajko czy kura?

Ramptourist

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
29
Punkty reakcji
0
3/4 zmian genetycznych są szkodliwe, zatem istnieje prawdopodobieństwo że 3 pra-kury zdechły na nowotwór dopóki ta jedna jedyna nie zmieniła się w pierwszą kurę ;)
 

koles git

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2010
Posty
312
Punkty reakcji
9
Miasto
Świat
3/4 zmian genetycznych są szkodliwe, zatem istnieje prawdopodobieństwo że 3 pra-kury zdechły na nowotwór dopóki ta jedna jedyna nie zmieniła się w pierwszą kurę ;)
po pierwsze nie mam pewności czy te dane nie są wyssane z palca, a poza tym szkodliwość zmian genetycznych też nie zawsze jest jednoznaczna, nie musi być prawdą
 

Ramptourist

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
29
Punkty reakcji
0
Ktoś gdzieś kiedyś w jakimś czasopiśmie naukowym oszacował te 3/4, nie pamiętam źródła. Jak dla mnie może być nawet 4/5. Chodziło mi o to aby zwrócić uwagę, iż większość zmian genetycznych jest szkodliwa a tylko jakiś ułamek przetrwa i utrwali się w następnych pokoleniach.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Żeby mutacja przetrwałą w następnych pokoleniach musi dotyczyć gamet, a nie komórki nabłonka jelita na przykład.
 

PODHALE

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Mysle ze kura byla pierwsza a potem dopiero jajo:)) :eek:k: :lol: :papa:
 

dawidzarzyczny

Nowicjusz
Dołączył
26 Styczeń 2011
Posty
24
Punkty reakcji
1
Mam dwa poglądy:
-pierwszy

Według mnie pierwsze było jajko!

A oto dla czego:
Po pierwsze nikt nie powiedział jakie jajko, więc może być nawet dinozaura. Więc patrząc pod tym kątem to chyba np. dinozaur był pierwszy a kura druga
( pomijając inne gatunki zwierząt ) , więc jeżeli dinozaur przykładowo pterodaktyl, albo jakiś inny zniósł by jajko, to kury w tedy nie było.

WIĘC JAJKO BYŁO PIERWSZE !

PS.

To jest moja teoria jak się z nią nie zgadzacie napiszcie dla czego.

-drugi

Jeśli rozwiązując tą zagadkę musielibyśmy przy jej wyniku uwzględnić fakt, że jajko było kurze to tu mam trzy opcje:
-Kura powstaje z mutacji swojego poprzednika ( którego nie zaliczamy jako kurę ) i rodzi się poprzez wyklucie z zniesionego jajka ( przez swojego poprzednika ) to tu musimy uznać, że jajko wygrywa *
-Kura powstaje z mutacji swojego poprzednika ( którego nie zaliczamy jako kurę ) i rodzi się poprzez poród, to w tedy kura wygrywa.

*W tym punkcie uwzględniłem fakt, że aby potwierdzić go, ( że jajko było pierwsze ) wystarczy jeśli wykluje się z niego kura, a nie fakt że je zniesie.

Wiem że tą wypowiedzią narobiłem chyba więcej pytań niż odpowiedzi, ale mam nadzieje że udało mi się chociaż w małej części pomóc wyjaśnić tą odwieczną zagatkę.

POZDRAWIAM !
 

koles git

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2010
Posty
312
Punkty reakcji
9
Miasto
Świat
Mam dwa poglądy:
-pierwszy

Według mnie pierwsze było jajko!

A oto dla czego:
Po pierwsze nikt nie powiedział jakie jajko, więc może być nawet dinozaura. Więc patrząc pod tym kątem to chyba np. dinozaur był pierwszy a kura druga
( pomijając inne gatunki zwierząt ) , więc jeżeli dinozaur przykładowo pterodaktyl, albo jakiś inny zniósł by jajko, to kury w tedy nie było.

WIĘC JAJKO BYŁO PIERWSZE !

PS.

To jest moja teoria jak się z nią nie zgadzacie napiszcie dla czego.

-drugi

Jeśli rozwiązując tą zagadkę musielibyśmy przy jej wyniku uwzględnić fakt, że jajko było kurze to tu mam trzy opcje:
-Kura powstaje z mutacji swojego poprzednika ( którego nie zaliczamy jako kurę ) i rodzi się poprzez wyklucie z zniesionego jajka ( przez swojego poprzednika ) to tu musimy uznać, że jajko wygrywa *
-Kura powstaje z mutacji swojego poprzednika ( którego nie zaliczamy jako kurę ) i rodzi się poprzez poród, to w tedy kura wygrywa.

*W tym punkcie uwzględniłem fakt, że aby potwierdzić go, ( że jajko było pierwsze ) wystarczy jeśli wykluje się z niego kura, a nie fakt że je zniesie.

Wiem że tą wypowiedzią narobiłem chyba więcej pytań niż odpowiedzi, ale mam nadzieje że udało mi się chociaż w małej części pomóc wyjaśnić tą odwieczną zagatkę.

POZDRAWIAM !
ze względu na to, że przodkami ptaków były gady, a nie ssaki(jeśli pisząc "poród" miałeś na myśli narodziny żyworodne) to wychodzi na to, że jajo było pierwsze
 

dawidzarzyczny

Nowicjusz
Dołączył
26 Styczeń 2011
Posty
24
Punkty reakcji
1
Dzięki za korektę, mam nadzieje że mnie zrozumiecie bo po 11 godzinach przed kompem mogłem się pomylić.
 

HrabiaVulpes

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2011
Posty
27
Punkty reakcji
2
Wiek
31
Miasto
Kraków
Wszak to bzdura,
coby pierwsza była kura!

Jajko "wynalazły" gady, było ulepszeniem skrzeku płazów o twardą skorupkę. A jak dobrze wiemy, z gadów wyewoluowały ptaki i ssaki. A do ptaków zalicza się kura. Tak więc, prawdopodobnie, z jakiegoś "nieudanego" genetycznie jajka wykluł się pierwszy ptak (niekoniecznie nasza kura, ale jej daleki przodek) a jajko to zniósł jakiś gad.

Taka jest przynajmniej moja opinia, poprawcie mnie jeśli się mylę.
 

Kliwia

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2011
Posty
30
Punkty reakcji
2
Wszak to bzdura,
coby pierwsza była kura!

Jajko "wynalazły" gady, było ulepszeniem skrzeku płazów o twardą skorupkę. A jak dobrze wiemy, z gadów wyewoluowały ptaki i ssaki. A do ptaków zalicza się kura. Tak więc, prawdopodobnie, z jakiegoś "nieudanego" genetycznie jajka wykluł się pierwszy ptak (niekoniecznie nasza kura, ale jej daleki przodek) a jajko to zniósł jakiś gad.

Taka jest przynajmniej moja opinia, poprawcie mnie jeśli się mylę.


Również owady wykluwają się z jaj.

Co było pierwsze? ...jednokomórkowce ;) Potem to już cała historia ewolucji... aż wreszcie jakiś gad obrósł w pióra i zagdakał z miłości do drugiego kuraka i powstało jajko...
 

HrabiaVulpes

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2011
Posty
27
Punkty reakcji
2
Wiek
31
Miasto
Kraków
panie @git! ja nie powiedziałem, że są ze sobą blisko. Owady powstały dużo wcześniej niż gady a co dopiero ptaki.
 
Do góry