archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Witam Wszystkich serdecznie!!!
Lubisz historię, prehistorię, archeologię, turystykę historyczną, megalitomanię, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy? To dobrze, że trafiłeś na mnie bo mam coś interesującego dla Ciebie - Drogi Widzu.
Zapoznaj się z prehistorią i historią Irlandii. Zapraszam na nowy cykl dokumentalny pt. „Archeologia Nie Z tej Ziemi – Irlandia”. Po raz pierwszy na ekranach polskich odbiorników, okiem archeologa i emigranta spojrzenie na starożytną Zieloną Wyspę. Nie jestem z tej ziemi ale jestem na tej ziemi.
Powoli acz skutecznie starożytna Irlandia odkrywa przed Wami swoje tajemnice.
ZWIASTUNY
ODCINEK 1
Odcinek pierwszy podróży wokół prehistorii Zielonej Wyspy!!! W prologu dowiecie się więcej o projekcie i zapoznacie się z autorem.
ODCINEK 2
Dolina rzeki Boyne, czyli irlandzki odpowiednik egipskiej Doliny Królów lecz 700 lat starszy od Piramidy w Giza.
Pozdrawiam. Zapraszam.
 

WujekAlfa

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2017
Posty
176
Punkty reakcji
16
Jeśli mam coś o tych filmach powiedzieć to... zrezygnuj z tego intro z wychodzeniem z wody.
Poza tym jeśli chodzi o sam odcinek pierwszy to pierwsze słowa padły o ile się nie mylę po dwóch i pół minuty! Nie wiem jakim cudem nie wyłączyłem tego dużo wcześniej. To trochę nie szanowanie czasu widza.
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Ok, dziękuję za uwagi, to bardzo ważne dla mnie. Nie pierwszy raz spotkałem się z sugestią o zbyt długim wstępie. W 2-gim odcinku już tego nie ma i tak zostanie.
Motyw wychodzenia z wody to inspiracja Monty Pythonem, chciałem im oddać w pewien sposób hołd. Upps ... nie wyszło. Ale poprawię to.
Jeszcze raz dzięks i pozdrawiam.
 

WujekAlfa

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2017
Posty
176
Punkty reakcji
16
Nie bierz oczywiście tego do siebie ani nic! Poza tym jest tam bardzo duża dawka wiedzy, co jest głównym mięskiem tego typu filmów i to się bardzo chwali :)

Wydaje mi się, że Monty Python to nie jest do końca dobra inspiracja dla później w sumie mocno historycznego kontentu.
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Powoli będę dodawał filmy, raz w tygodniu w piątki. Czasami częściej ale to częściej to nieregularnie. Faktów nie zabraknie, mitów też nie zabraknie (piękna mitologia celtycka), miejsc nie zabraknie, chęci nie zabraknie oby widzów nie brakowało. Pozdrawiam
 

WujekAlfa

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2017
Posty
176
Punkty reakcji
16
Masz suba na zachętę :) po cichu liczę na jak najwięcej mitologii, bo jestem nią zafascynowany :)
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Będą mity obiecuję, jednakże trzeba cierpliwie czekać, na wszystko przyjdzie czas. Wiadomo, nie jestem w stanie wszystkich zadowolić od razu, w jednym czy dwóch odcinkach. Kto opowiada o Irlandii, nie cytując mitologi - ten o Irlandii nie opowiada.
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Zapraszam wszystkich serdecznie!
Trzeci odcinek przygody ze Szmaragdową Wyspą Irlandią. Odkrywamy tajemnice historii szybciej niż budowniczowie megalitów wznosili swoje monumenty. Dzisiaj przenosimy się w czasie i przestrzeni do Knowth, najbardziej reprezentatywnego stanowiska archeologicznego w Irlandii. Megalityczna budowla, wraz ze wspaniałą sztuka megalityczną zamieszkała od ponad 5000 tysięcy lat prezentuje między innymi najstarszy przyrząd naukowy, podziemne tunele-schrony oraz piece do prażenia ziaren.
Zapraszam!!!
Odcinek 3, część 1
Odcinek 3, część 2

Poprzednie odcinki

Zwiastuny
https://youtu.be/zE7wH2QUmzA

Zapraszam wszystkich!!!
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Witam radośnie!!!
Mamy to!!! Jest nowy, czwarty, odcinek cyklu Archeologia Nie Z Tej Ziemi pt. 6 stóp pod ziemią. Pierwszy Polak w souterrain, nawet Tony Halik tam NIE był.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Jest!!! Piąty odcinek cyklu Archeologia Nie Z Tej Ziemi gotowy a w nim jeden z największych kurhanów w Irlandii i to w dodatku w dzień przesilenia zimowego. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałeś. Promień słońca wpada na kilka minut do komory grobowej tworząc zrównanie z zachodzącym słońcem.
W dzień solstycjum monument otwierany jest dosłownie raz na kilka lat. Z powodu bezpieczeństwa oraz wytycznych konserwatorskich. Nam udało się uwiecznić to zdarzenie okiem kamery. Tym mocniej zachęcam to oglądania i komentowania co myślicie o tym fenomenie !!
Link do kanału Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ

Następny odcinek na kanale Archeologia Nie Z Tej Ziemi pojawi się 22 grudnia (niedziela) o godzinie 15.30 czasu polskiego, wtedy to przypada dzień solstycjum i czas, w którym zachodzi słońce a my przypatrzymy się kolejnemu miejscu gdzie można zaobserwować efekt zrównania. Całość w czasie rzeczywistym, tak jakbyście tam byli osobiście.
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie Z Tej Ziemi, odcinek 9 - Historia glinianej fajki

W czasie eksploracji średniowiecznego mostu odkryta został gliniana fajka. Odkrycie zainspirowało mnie do zrobienia odcinka na temat historii fajki. Do realizacji wykorzystałem między innymi archiwalne materiały filmowe z lat 30-tych oraz fragmenty Brytyjskiej Kroniki Filmowej z lat 50-tych XX wieku. Jak ktoś ma w domu fajkę polecam popalać w czasie projekcji.




Link do kanału, w którym możecie obejrzeć poprzednie odcinki.

https://www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ

Już w piątek następny odcinek. Zapraszam.

Zapraszam. Pozdrawiam.
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 10 - Zamek Roche cz. 1. Normanie atakują, żadnej litości nie czują



Normański zamek w Roche rozebrany na czynniki pierwsze. Fakty i legendy a w tle normańska kolonizacja Irlandii. Chcesz się dowiedzieć z jakich elementów architektonicznych składał się średniowieczny zamek? Czy prawdą jest, że fosa mogła być sucha? Czy mur obronny był do zdobycia? Czy można było obejść zamek nie płacąc podatków?






Za tydzień drugi odcinek przygody na zamku a w nim hit!!!, po raz pierwszy w historii kina: jak zdobywano zamek bez retuszu!, czyli czy obserwacja zmian kału (kupy) jaką wypróżniali obrońcy zamku mogła mieć znaczenie dla atakujących. Tak, tak można to było zaobserwować i wyciągnąć wnioski!!! To w drugim odcinku, za tydzień w piątek 17-go.

Link do kanału, w którym możecie obejrzeć dotychczasowe odcinki.

https://www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie Z Tej Ziemi 11 - Zamek Roche cz.2. Norman napada, przerażonych ludzi gromada

Lubicie historię, prehistorię, archeologię, turystykę historyczną, megalitomanię, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy? To dobrze, że trafiliście na mnie bo mam coś interesującego dla Was - Drodzy Widzowie.

Zapoznajcie się z prehistorią i historią Irlandii. Zapraszam na nowy cykl dokumentalny pt. „Archeologia Nie Z tej Ziemi – Irlandia”. Po raz pierwszy na ekranach polskich odbiorników, okiem archeologa i emigranta spojrzenie na starożytną Zieloną Wyspę. Nie jestem z tej ziemi ale jestem na tej ziemi.



Normański zamek w Roche rozebrany na czynniki pierwsze. Sala bankietowa wraz z bramą wypadową, czy to możliwe? Tajemnicza struktura na środku dziedzińca oraz pierwsi badacze zmian w kale. To wszystko w zamku na skale.




#archeologianieztejziemi #Irlandia #archeologia

Link do programu z poprzednimi odcinkami:

https://www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ?sub_confirmation=1
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 12 - Most na rzece Delvin cz.1. Najstarszy most w Irlandii

Eksploracja średniowiecznego mostu na granicy Co. Dublin i Co.Meath. Historia mostów, elementy konstrukcji oraz znaleziska luźne. Dowiecie się, na jakiej podstawie wydatować średniowieczny most w Irlandii oraz czy most może spełniać funkcje obronne. Konstrukcja, która pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej w całej okazałości.






Link do programu z poprzednimi odcinkami:

http://bit.ly/archeologianieztejziemi



Instagram

https://www.instagram.com/archeonztz1/?hl=en
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 13 - Przylądek Bray. Stanowisko archeologiczne





National Heritage Week, czyli w Irlandii, Tydzień Dziedzictwa Narodowego to coroczna impreza mająca na celu budować świadomość na temat wartości dziedzictwa i wspierać jego ochronę. Każdego roku, w trzecim tygodniu sierpnia, setek lokalnych organizacji społecznych bierze udział w licznych wydarzeniach w całym kraju. W czasie Tygodnia muzea są za darmo, można uczestniczyć w licznych imprezach plenerowych, badaniach, spotkaniach z naukowcami, wysłuchać prelekcji i wejść do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla turystów. Prowadzi się także wykopaliska. Na jedne z takich archeologicznych badań zapraszam w najnowszym odcinku programu Archeologia Nie Z Tej Ziemi.



Na szczycie wzgórza wokół Przylądka Bray na południe od Dublina znajduje się mały kościółek. Bray Medieval Project przeprowadzili tam badania archeologiczne, których częściowo będziemy świadkami. Ruiny, cmentarz dla niewiernych, święte studnie, przemytnicy i wykopaliska. Kurort morski w Bray wita, nie mylić z kurortem morskim!



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemii 14 - Mitologia. Mit o stworzeniu

Najstarszy mit znany w Irlandii, pochodzi z czasów pierwszych ludzi. Mit o stworzeniu w kontekście stanowisk archeologicznych wokół doliny rzeki Boyne. Irlandia znana jest głównie z mitologii celtyckiej. Jednak, daleko przed Celtami, mity w Irlandii żyły, pozostawały w pamięci przez pokolenia, przekazywane ustnie, przetrwały do czasu nadejście Celtów, przetrwały do dzisiaj. Mitologia irlandzka to wielka opowieść o potworach, herosach, wojnie, miłości, bohaterstwie i odwadze oraz pięknych królach i królowych. Dziś po raz pierwszy spotkamy się z mitologią, temat jest długi będziemy do tego powracać.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 15 - Most na rzece Delvin cz.2. Najstarszy most w Irlandii
W XII w. Normanowie wybudowali na rzece Delvin pierwszy kamienny most w Irlandii. Most łączył hrabstwa Dublin i Meath. Bardzo ważna przeprawa na szlaku północ – południe, między Dublinem a Belfastem. Mocno chroniony, w średniowieczu przeprawa dla wojsk i kupców, w czasach późniejszych szlak dla dyliżansów pasażerskich oraz przesyłek pocztowych. Konstrukcja, która pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej w całej okazałości.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie Z Tej Ziemi 16 - Dolmen, budowla sprzed 7000 lat

Dolmen, z języka irlandzkiego DOL-stół, MEN-kamień - rodzaj grobowca megalitycznego, przypominający stół kamienny. W języku angielskim Portal Tomb, grobowiec portalowy, z portalem-bramą, którą tworzyły menhiry wspierające konstrukcję. Najstarsze dolmeny znajdują się w Europie Zachodniej, w Irlandii datowane są na 4000-3000 p.n.e. Dolmen w Proleek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Irlandii.

Do największych i najpiękniejszych należy dolmen w Bagneux we Francji, będący komorą, a właściwie sporą salą o wymiarach 16x5 m i wysokości 2,4 m. Zbudowany jest z potężnych płyt do 6 m długości, i nakryty trzema gigantycznymi blokami, z których największy ma wymiary 7,6x6,6, waży 45 ton i liczy 85 m² powierzchni i 200 m³ pojemności.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie Z Tej Ziemi 17 – Historyczne porty morskie

Jak wiemy Irlandia to wyspa, a na wyspie muszą być jakieś porty. Otoczona wielkimi akwenami wodnymi Irlandia potrzebowała infrastruktury do komunikacji z innym lądem. To sprzyjało powstawaniu portów morskich. Pierwsze porty zakładali budowniczowie megalitów. Potrzebowali miejsca dla cumowania statków, które transportowały wielkie głazy kamienne. Przyjrzymy się ponadto jak wyglądało zimowe stanowisko dla floty wikińskich statków. Było to miejsce, z którego niecni barbarzyńcy udawali się w głąb lądu aby rabować, zabijać i gwałcić. Kolejny port przynależał do Normanów, my omówimy jego historię, którą znamy z przekazów czysto historycznych.
Odcinek nie zakańcza sprawy, więcej potów, osad na jeziorach, bagien nie do przebycia, statków oraz wraków kiedyś.

Odważnie idziemy tam, gdzie wcześnie nie było żadnego Polaka!!!

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 18 - Jakobińska rezydencja z XVI/XVII wieku, cz.1
Styl jakobiński powstał na przełomie XVI/XVII wieku i swoją nazwę bierze od króla Jakuba I Stuarta, który w latach 1603-1625 panował w Anglii. Nazywany jest także angielskim barokiem. Elementy nowego stylu w architekturze zaczerpnięte zostały od rzeźbiarzy z Flamandii, Niemiec i Włoch i poprzez Brytanię dotarły do Irlandii, gdzie wysoko postawieni administratorzy królewscy, czerpiąc z nowych trendów na królewskim dworze budowali wielkie domy mieszkalne, które możemy nazwać rezydencjami lub pałacami. Styl oprócz architektury wpłynął również na projektowanie mebli i innych elementów dekoracyjnych.

Rezydencja w Carstown jest najwspanialszym przykładem stylu jakobińskiego w Irlandii. Niepewna sytuacja prawna posiadłości powoduje, iż zabytek niszczeje. Służby Ochrony Zabytków nie mogą podjąć żadnych działań.
To może dla takich przypadków warto zmienić regulacje? Co myślicie?
 
Do góry