Archeologia Nie Z Tej Ziemi - cykl dokumentalny o Irlandii

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
21
Punkty reakcji
1
Archeologia Nie z Tej Ziemi 19 - Jakobińska rezydencja z XVI/XVII wieku, cz. 2Dzisiaj ciąg dalszy eksploracji barokowej rezydencji. Zaglądniemy do wnętrza budowli oraz sprawdzimy XVIII wieczne stajnie wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. Czy 100 000 kostek brukowych wystarczy aby wypełnić powierzchnię użytkową zespołu stajni?Przy okazji trzeba wiedzieć, że Irlandczycy są miłośnikami koni, mają najlepsze konie wyścigowe na świecie, które wygrywają najlepiej płatne gonitwy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Na Zielonej Wyspie mają też najlepszych dżokejów.


Link do kanału

https://tiny.pl/tvz5b
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
21
Punkty reakcji
1
Archeologia Nie z Tej Ziemi 20 - Menhiry i ortostaty
Ludzie od zawsze czcili kamienie i posługiwali się nimi jako narzędziami duchowej działalności. Były one skupiskami energii przeznaczone do obrony własnej lub też obrony zmarłych. Kamienie obdarzone sakralnymi właściwościami dzięki swej formie lub historii były zarazem przedmiotem czci, jak i użytku. Ich istotą we wszystkich okresach pozostawał absolutny sposób istnienia, przekraczający kruchość ludzkiego bytu.
Menhirów i ortostatów w pradziejach było tak dużo, że możemy to porównać do ilości fiatów i polonezów na drogach PRL.

Link do kanału
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
21
Punkty reakcji
1
Archeologia Nie z Tej Ziemi 21 – Jak zniechęcić wikinga?

Najnowszy odcinek będzie opowieścią o maszkaronach. Maszkaron to detal architektoniczny, wyłącznie o charakterze dekoracyjnym wykorzystywany od średniowiecza do zdobienia budynków. Ten ozdobny motyw, zwykle w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub na pół zwierzęcej lub demona, nierzadko o groteskowo wykrzywionych rysach i fanatycznym układzie włosów. Wierzono, że ich stosowanie chroniło przed złem.

Rada dnia: chcesz się pozbyć natrętnej teściowej, użyj maszkaronu!!! 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
21
Punkty reakcji
1
Archeologia Nie z Tej Ziemi 22 - Legenda o Tuanie synu Carella. Mitologia celtyckaNadszedł czas na celtycką mitologię. Około roku 1100 naszej ery powstała księga Leabhar uh-Uidre - Księga Burej Krowy. Jednym z rozdziałów tej księgi jest Legenda o Tuanie. Nazwa Księgi, na której mnisi spisywali stare mity wzięła się stąd, iż była wykonana na pergaminie z krowiej skóry. Obok Księgi z Leinster i Księgi Najazdów należała do najważniejszych ksiąg jakich zapiski zachowały się naszych czasów. Kroniki spisane przez mnichów, począwszy od IX wieku, na XVI wieku skończywszy należą do najbardziej pożytecznych dla badań nad kulturą i historią Celtów w Irlandii. Zbiory zbeletryzowanych, ciągle ubogacanych mitów przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie utrwaliły się w świadomości Irlandczyków jako eposy narodowe i literatura ludowa jednocześnie.
Zapraszam!
 
Do góry