W pierwszej kolejności zadbaj o łóżko:
Konsekwentnie, bez względu na porę roku, susz i wietrz łóżko, materac, koc oraz pościel.Nie ściel łóżka od razu, wstrząśnij poduszki i kołdrę; wietrz sypialnię, a pościel susz np. za pomocą elektrycznego koca, termoforu, grzejnika. Jeśli nie możesz tego robić, susz samą poduszkę.
Gdy tylko to możliwe wystawiaj pościel na słońce. Roztocza giną pod działaniem promieni słonecznych.
Co tydzień solidnie czyść łóżko, materac i pościel odkurzaczem z filtrem. W ten sposób pozbędziesz się szczątków roztoczy i ich odchodów.
Stosuj specjalne pokrowce na materac i pościel. Wystrzegaj się plastikowych pokrowców, bowiem zatrzymują wilgoć i uniemożliwiają przepływ powietrza. Stwarza to dogodne warunki dla rozwoju roztoczy.
Co dwa, trzy tygodnie pierz całą pościel. Choć kontakt z wodą to za mało, by zniszczyć roztocza, lecz wypłuczesz w ten sposób ich szczątki i odchody.
Jeśli to możliwe wybierz pościel, którą można prać w temperaturze powyżej 60°C. Pranie w wysokiej temperaturze zabija roztocza.
Spróbuj wymienić pościel na nową. A jeśli to niemożliwe wymień samą poduszkę. Nowa pościel zawiera stosunkowo mało roztoczy. Łatwiej, zatem, stosując wymienione wyżej zabiegi, hamować ich rozwój.
Gdy sprzątasz:
Do usuwania kurzu staraj się używać wilgotnej i często płukanej ściereczki, dotyczy to także podłogi. Ścieranie kurzu oraz zamiatanie na sucho rozprasza kurz, który ponownie osiada na powierzchni.
Postaraj się używać do tego celu odkurzacza z filtrem. Tradycyjne odkurzacze wydmuchują z powrotem porcję kurzu wraz z alergenami. Powoduje to wzrost stężenia unoszących się w powietrzu alergenów podczas odkurzania oraz po jego zakończeniu. Doraźnie filtr można wykonać z materiału, który należy przykleić do dyszy wylotu powietrza odkurzacza. Pamiętaj o częstej wymianie filtrów.
Często odkurzaj zasłony, obicia mebli, łóżka, kołdry, koce, materace, dywaniki, makatki, miękkie zabawki, posłania zwierząt... itp. Tkaniny, szczególnie grube, z włosem lub upięte w fałdy, łatwo chwytają i zatrzymują kurz. Jeśli to możliwe wybieraj materiały lekkie, nadające się do częstego prania. Dotyczy to także zabawek.
Pomyśl, czy nie usunąć szczególnie zakurzonych lub gromadzących kurz przedmiotów takich jak kompozycje z suchych kwiatów czy makatki. Spróbuj stworzyć w domu miejsce pozbawione zbędnych, dekoracyjnych przedmiotów, które gromadzą kurz. Ubrania, książki staraj się trzymać w szafach, zamykanych biblioteczkach lub komodach.
Aby uniknąć wilgoci w domu:
Wietrz, susz oraz zrezygnuj z nawilżaczy powietrza.
Suche środowisko zabija roztocza.
IStnieją też specjalne odkurzacze..
