Szachy na arenie międzynarodowej, czyli co się tyczy obronności.

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ci sami piastowie którzy wybrali w XIV wieku poddanie się Czechom a nie Koronie Polskiej

co do Rosji to mamy do nich bliżej niż przez Ukrainę
 
S

serwor

Guest
co do Rosji to mamy do nich bliżej niż przez Ukrainę
Ale to wedlug MacaNa zaatakują ci z Donbasu.
Tak przy okazji Rosjanie nie mają już od prawie 20 lat samolotów SU-22.
Zostały te w muzeum.

Polacy używają SU-22 razem z takimi potęgami jak Libia, Turkmenia, Peru, Syria.
Ukraina też nie ma tego złomu.

u

ci sami piastowie którzy wybrali w XIV wieku poddanie się Czechom a nie Koronie Polskiej
A gdzie wyczytales o tych Czechach? Bo ja tylko o Hasburgach, a ci to nie Czechy.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
oj nie uważało się na Historii, Habsburgowie od XVI wieku to jednocześnie Królowie Czech
 
S

serwor

Guest
Herbatniczek napisał:
oj nie uważało się na Historii, Habsburgowie od XVI wieku to jednocześnie Królowie Czech
No i co?
Hasburgowie rzadzili w całej europie, Zaolzie nie było czescią Czech.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
serworze nie bardzo wiem o czym piszesz, brniesz w ślepą uliczkę

Habsburgowie byli jednocześnie Królami Czech, zaś Zaolzie było częścią Księstwa Cieszyńskiego które wchodziło w skład tego królestwa
 
S

serwor

Guest
Herbatniczek napisał:
serworze nie bardzo wiem o czym piszesz, brniesz w ślepą uliczkę

Habsburgowie byli jednocześnie Królami Czech, zaś Zaolzie było częścią Księstwa Cieszyńskiego które wchodziło w skład tego królestwa
Taaak, a od kiedy? Ksiestwo co najwyzej było lennikiem, coś jak Prusy dla Rzeczypospolitej.
Zresztą Czechy zostały wchłoniete przez Austrie i same przestały byc samodzielnym panstwem.
A tutaj masz czarnym na białym wytłumaczone kto był agresorem a kto bronił swojej ziemi.
5 listopada 1918 roku zawarto porozumienie pomiędzy RNKC a tymczasowymi, czeskimi władzami w Księstwie, Zemským národním výborem pro Slezsko, w którym ustalono przebieg przyszłej polsko-czechosłowackiej granicy na zasadach etnicznych (76% obszaru księstwa dla Polski
23 stycznia 1919 roku, wykorzystując uwikłanie Polski w wojnę z Rosją Sowiecką, oddziały czechosłowackie zaatakowały Śląsk Cieszyński, przekraczając wyznaczoną linię demarkacyjną.
Żródło.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_Cieszy%C5%84skie

A tutaj o ksiestwie Cieszynskim.
Było ono lennikiem Czech.
Tak jak Prusy lennikiem Rzeczypospolitej.
Habsburscy książęta cieszyńscy. Związki Śląska Cieszyńskiego z Habsburgami sięgają początków XVI w., kiedy to w 1526 r. wyszli oni zwycięsko z walki o koronę Czech i Węgier. W tym czasie Księstwo Cieszyńskie było niepodzielnym lennem należącym do ziem Korony Św. Wacława, czyli Królestwa Czeskiego.
Tak dla ciekawosci to rządy w PRL dopiero w 1958 roku zgodziły sie na to aby Zaolzie zostało przy Czechosłowacji i to na prośbę ZSRR.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ja w żadnym momencie nie stwierdziłem że to co Czesi zrobili w 1920 było ok, to była po prostu kradzież w domu który się palił

byt Królestwa Czech skończył sie w 1804r a państwo kolejny raz powstało tak jak II RP

ale skoro o geopolityce to jak bardzo mądrze rządzili Habsburgowie, bez większych wojen skumulowali władzę właśnie w Czechach, na Węgrzech i Austrii właściwej
 

Przemo Wipler

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2015
Posty
97
Punkty reakcji
4
Ale z zajęcia przez nas zaolzia nic dobrego nie wynikło. To tak jak dzisiaj byśmy się starali odzyskać Lwów. Nie wydaje mi się aby to było mądre posunięcie.
 
S

serwor

Guest
Przemo Wipler napisał:
Ale z zajęcia przez nas zaolzia nic dobrego nie wynikło. To tak jak dzisiaj byśmy się starali odzyskać Lwów. Nie wydaje mi się aby to było mądre posunięcie.
Oczywiscie najlepiej oddawac wszystko o co ktoś poprosi.
Zabrali co Zaolzie a ty mówisz sorry może chcecie jeszcze Kraków?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Kraków to chyba im nie po drodze, może lepiej Wrocław
 
M

MacaN

Guest
serwor napisał:
UKrainę zaatakowali SU-22? Ukraina graniczy z Donbasem?
Nie zaatakowali Ukrainy SU-22, Serwor włącz na chwile myślenie jak tu piszesz i czytaj ze zrozumieniem...



serwor napisał:
Jak przelecą 800 km nad Ukrainą?
Przecież to opisałem - za cichym przyzwoleniem Ukrainy.



serwor napisał:
To też dobre, okrutni Rosjanie atakują z odległosci 800 km Polskę.............. a my nie możemy.......... kabaret.

Ano nie możemy. Doniecka i Ługańska Republika Ludowa to bardzo niebezpieczny twór, porównałbym go do ISIS. Zastanów się. To "państwo", którego nie uznał nikt. Zatem teoretycznie nie istnieje i nie może ponieść żadnych konsekwencji, a zarazem praktycznie zajmuje całkiem sporą powierzchnie i ma armię, całkiem silną, kilkudziesięciotysięczną.

Dobrze, moze nie mają su-22, ale mają inne samoloty, pamiętam, że było głośno o przechwyceniu ( nie zestrzeleniu ) kilku maszyn. Zresztą, jeśli Noworosja mogła dostać czołgi spod ziemi, to i samoloty mogą dostać w taki sam sposób.


Widzisz... NATO zastanawia się, jak reagować przeciwko zielonym ludzikom, które mogą sie pojawić także w krajach NATO ( Na razie boją się o kraje bałtyckie ). W Polsce takie ludziki sie nie pojawią, bo jesteśmy krajem jednolitym etnicznie, jednak taki atak jest trochę innym oszukaniem systemów obrony NATO.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
no i ruscy się doigrali
Turcy zestrzelili ich samolot jak "przez pomyłkę" wleciał w przestrzeń powietrzną Turcji
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
szacun dla nich, ale ruscy też przedobrzyli, Turcja wcale nie było do tej pory ich wrogiem, dopiero od pewnego czasu zaczęli na siebie warczeć
 

Przemo Wipler

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2015
Posty
97
Punkty reakcji
4
Wracając do tego Zaolzia to przecież odebraliśmy to 20 lat później razem z Hitlerowcami do nich wkroczyliśmy. Co nam to dało ? Po co tak na nich warczeliśmy o to Zaolzie Gdyby tak nie było może jak niemiecka armia by wkraczała to Czesi sprzęt by do nas przesunęli Mieli tego sporo a tak mamy kolejnego wroga.
 
M

MacaN

Guest
A po zakończeniu wojny Czesi chcieli przejąć Kłodzko i co z tego? Zawsze był spór o te ziemie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
zasadniczo Śląsk to tereny które przechodziły z rąk do rąk i wielu je miało
 
S

serwor

Guest
MacaN napisał:
Dobrze, moze nie mają su-22, ale mają inne samoloty
Jakie i ile?

MacaN napisał:
Jako jedyni maja jaja.
Mają powiązania z islamistami, to im rosjanie rozwalają tysiace cystern z ropą.
Bo te cysterny wszystkie jadą do Turcji.
Ciekawy jestem jak i kiedy rosjanie załatwią turków.
Podejrzewam że po prostu Kurdowie w Turcji dostaną dużo rosyjskiej broni i to teraz tureckie samoloty beda spadac.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Rosyjskie służby dowiodą tego, że Turcja zestrzeliła im samolot a wtedy propaganda Moskwy zrobi już swoje.
Putin nie musi się ukrywać pod "zielonymi ludkami". Ma pełne zaufanie narodu, który widzi że giną Rosjanie.
Giną ludzie w samolotach...bo te 224 ofiary przemilczano praktycznie. Giną żołnierze - piloci zginęli przecież z rąk kluczowego państwa NATO w Europie.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
planowanie winno być wielowariantowe, nie mam pojęcia, jakie szkice są kreślone w naszym sztabie generalnym
natomiast to co dociera do tzw obywateli optymizmem nie napawa
ale może do rzeczy:
1. atak punktowy pokazowy: w tym przypadku chodziłoby o to, aby pokazać moc Rosji i jej możliwości w ekspansji zewnętrznej, przy zerowych kosztach, przykładowo, atak jakiegoś Iskandera na most w Warszawie, wielkiej krzywdy by nam nie uczynił, może było by kilkaset ofiar i straty góra w setkach milionów złotych, tą opcję uważam, za najbardziej prawdopodobną z możliwych, chociaż w dniu dzisiejszym trudną do wyobrażenia
2. atak z wkroczeniem wojsk, uważam za nieprawdopodobny tak ze względów logistycznych, jak i kosztowych, problemem nie jest nasza pożal się Boże armia, ale to co by dziać się miało po samym podboju, musieli by utrxzymywać w formie stałej jakieś 100tys. wojska (co nie jest tanie) oraz ryzykowali by jakieś kontrakcje, w przypadku człowieka rozsądnego jak Putin, niewyobrażalne

działania militarne, są rozwiązywaniem problemów politycznych w akurat takiej formie
Rosjanie nie mają żadnych interesów, które mogły by powodować sięgnięcie po wariant 2, natomiast wariant 1 jest wyobrażalnie możliwy,
wariant 2 stałby się możliwy li i jedynie, w przypadku, gdyby realne, poważne interesy Rosji, tak czysto polskie, jak i geostrategiczne,byłyby przez Polskę zagrożone (trudno mi sobie wyobrazić, aby Polska stała się potęgą militarno-polityczną, skupiającą wokół siebie, jakieś państwa Europy Środkowej = to poważnie naruszało by interesy Rosji)

innych realnych opcji: napaść Białorusi, Ukrainy, Niemiec, litwy, Czech i Słowacji, jakoś nie dostrzegam, mali sąsiedzi są w stosunku do nas bardzo słabi, Ukraina, w niemocy, a Niemcy i tak zdominowali nasze media i gospodarkę, więc pewien poziom optimum już mają
 
Do góry