Książki, które trzeba przeczytać

scandal

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2007
Posty
271
Punkty reakcji
1
Wiek
43
Zdecydowanie do listy dopisuję "Posłańca" Markusa Zusaka. Facet ma niesamowitą zdolność zamykania tematu w jednym zdaniu.
 

rzerard

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
krk
"Wzgórze Ślimaków" Piątkowskiego (http://www.goneta.net/sklep/product_info.php?cPath=22&products_id=51)- w sumie nieznana, a szkoda, bo niewielu współczesnych polskich twórców potrafi stworzyć tak niepowtarzalny klimat w swoich dziełach. Naprawdę świetnie się to czyta. Autor zadziwił mnie swoimi pomysłami umieszczając akcję utworu gdzieś między światem realnym a krainą snów.
 

3milka

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2009
Posty
126
Punkty reakcji
3
Miasto
wlkp ;)
'Malowany ptak' Kosińskiego
Nie polecałabym 'przypadkowym' czytelnikom, gdyż może się nie spodobać :)
Bohater książki - mały chłopczyk skonfrontowany jest z okrutnym światem dzieci i ludzi dorosłych w obcym mu świecie twardego i brutalnego życia prymitywnej gromady. Zmusza do refleksji nad naturą człowieka - tego jak bardzo nienawidzimy inności, tego jak bardzo jesteśmy zezwierzęceni... Ta książka po prostu pokazuje zło w najczystszej jego postaci. Emanuje okrucieństwem i brutalnością.
 

Lillian

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2008
Posty
458
Punkty reakcji
0
Wiek
33
 Ostatnio przeczytałam "Kocham cię, życie- Mona" Ginette Bureau i zdecydowanie polecam tą książkę. Wspaniała opowieść o dziewczynce, która umiera na białaczkę. Historia opowiedziana jest od strony matki, która musi walczyć z przeciwnościami losu.  
 

rybka-plum

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
204
Punkty reakcji
1
To ja bym jeszcze dorzuciła książkę "Achaja" autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego - ma trzy tomy, ale czyta się ją naprawdę bardzo przyjemnie. Ostrzegam, bardzo wciąga!
 

dudeczka

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
389
Punkty reakcji
0
Trzeba sięgać i po polskich mistrzów - każdy wyrobiony czytelnik powinien znać "Lalkę" Prusa i "Quo Vadis" Sienkiewicza. O "Chłopach" Reymonta nie wspominam, bo to oczywiste :papa:
 

mag77

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
163
Punkty reakcji
0
Scandal napisał o "Poslancu" Zusaka, z czym sie zgadzam w 100%. Zapomnialam o "Poslancu" piszac wczesniej o "Zlodziejce ksiazek". 3milka tez dodala swietna pozycje- "Malowany ptak " Kosinskiego. Brutalna ksiazka, ale przez cale zycie bede o niej pamietac...
 

pawelzamazonki

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2009
Posty
12
Punkty reakcji
0
Polecam nową książkę Anny Gavaldy "Pocieszenie" - http://www.amazonka.pl/powiesc/pocieszenie-99900497721.bhtml
We Francji jest to bestseller. Książka psychologiczno-obyczajowa. Autorka subtelnie (bez zbędnego moralizatorstwa) opowiada o najważniejszych sprawach w życiu. Dużo tu niedopowiedzeń i pytań. Nie będę zdradzał fabuły, powiem tylko, że powieść opowiada o poszukiwaniu utraconego szczęścia. Mądra i równocześnie wciągająca lektura.
 
M

mitek23

Guest
Ja polecam "Katedre w Barcelonie" - Ildefonso Falcones.
Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fascynująca panorama średniowiecza, przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii.

Akcja książki toczy się w XIV wieku, w dobie religijnych niepokojów, nietolerancji i wojen. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować najwspanialszą i największą na świecie katedrę maryjną - słynny kościół Santa Maria del Mar. Historia budowy splata się z losami Bernata Estanyola i jego syna Arnaua, pańszczyźnianego chłopa i budowniczego, którzy uciekają przed okrutnym panem, a później przed inkwizycją. W stolicy Arnaud zdobędzie wolność i tytuł pełnoprawnego obywatela, i z przymierającego głodem zbiega przemieni się w zamożnego patrycjusza. Żadne honory nie ochronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rękami Świętego Oficjum. Arnaud, który całym sercem oddał się budowie katedry, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Fabuła powieści podzielona jest na cztery części: Słudzy Ziemi, Słudzy Możnych, Słudzy Namiętności i Słudzy Przeznaczenia. Każda z części przedstawia poszczególne epizody z życia Arnaua Estanyola, syna uciekającego chłopa pańszczyźnianego, który poprzez liczne koleje losu przemienia się z ubogiego tragarza w konsula morskiego zarządzającym sprawami handlowymi całej Barcelony. W powieści poruszane są wątki związane są z moralnością chrześcijańską, a także ukazane są różne postawy ludzkie zmieniające się pod wpływem sytuacji zarówno duchownej jak i materialnej.

Jeżeli ktoś z was jest zainteresowany audiobookiem "Katedra w Barcelonie" znajdzie TUTAJ darmowy ponad 4 godzinny fragment. Pozwoli on wam wciągnąć się w atmosferę XIV wiecznej Barcelony.
Pełna wersję znajdziecie TUTAJ
 

YokoOn

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2009
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
35
polecam książkę "Oskar i pani Róża" niestety nie pamiętam autorki...
To dobrze, że nie pamiętasz autorki, bo napisał to mężczyzna :p E. E. Schmitt :)

Co do mojej listy książek wartych przeczytania, nie zrobię jej. Napiszę jedynie, jaką wartą lektury zdarzyło mi się ostatnio przeczytac. Mianowicie Los utracony Imre Kertesza. Jedna z najbardziej działających na wyobraźnie i takich, które zostają w głowie na dłużej, jaką czytałem. Na marginesie: autor jest laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2002 roku.
 

asiolekb

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
16
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Somwhere over the rainbow
To dobrze, że nie pamiętasz autorki, bo napisał to mężczyzna :p E. E. Schmitt :)

Co do mojej listy książek wartych przeczytania, nie zrobię jej. Napiszę jedynie, jaką wartą lektury zdarzyło mi się ostatnio przeczytac. Mianowicie Los utracony Imre Kertesza. Jedna z najbardziej działających na wyobraźnie i takich, które zostają w głowie na dłużej, jaką czytałem. Na marginesie: autor jest laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2002 roku.

A byłam święcie przekonana, że kobieta...... Chyba muszę zacząć porządnie ćwiczyć pamięć :)
 

wanda19831

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
19
Punkty reakcji
0
A ja polecam gorąco "notatki z wystawy" Patrica Gale. Jeśli ktoś lubi odrobinę mniej optymistyczne, lecz życiowe historie to musi przeczytać. To książka o naszych "innych" stronach, o tym jak ciężko z pewnymi rzeczami żyć. myślę, że warto przeczytać, refleksje gwarantowane.
 

słowik80

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2009
Posty
31
Punkty reakcji
0
Ja uważam, że każdy człowiek czy to kobieta czy mężczyzna powinen przeczytać "Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie potrafią czytać map" państwa Pease. W bardzo prosty i żartobliwy sposób pokazują jak się różnią nasze płci i dlaczego. Bardzo łatwo później zrozumieć dlaczego nasza druga połówka (w moim przypadku facet) patrząc na masło w lodówce drze się, że nie może go znaleźć :)
 

fiaga

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2009
Posty
179
Punkty reakcji
1
Też jestem za "Notatkami z wystawy". To książka obyczajowa, która wiele ważnego porusza. Dawno nie czytałam książki w tym stylu. Bardzo fajna, dobra i wnosząca przemyślenia.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Dorzucam jeszcze "Oskar i pani Róża". Tak samo jak "Małego księcia".
 

bobi86

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2009
Posty
117
Punkty reakcji
0
Widzę, że też już tutaj polecacie książkę Gale'a;) W takim razie nie będę pierwszy, który powie, że tą książkę naprawdę warto przeczytać... A warto;) Powinni zwłaszcza Ci, którzy mają jakiś kontakt z osobą cierpiącą na depresję, można w ten sposób sporo zrozumieć... Ja znam taką osobę, dlatego ta książka jest dla mnie taka istotna.
 

Agniesia

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2005
Posty
156
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
stamtąd
- Wszystkie o Jakubie Wędrowyczu Pilipiuka
- "Pan Lodowego Ogrodu" - Grzędowicz
- Klasyczny już "Wiedźmin" Sapkowskiego
- "Sługa Boży" - Jacka Piekary
- "Saga o ludziach lodu" (47 tomów ;)) - Sandemo
- "Mutant" Robina Cooka
- "Achaja" Ziemiańskiego

Kolejność przypadkowa, pierwsze ciekawe tytuły jakie mi przyszły na myśl :)
 

samozdrowie

Nowicjusz
Dołączył
14 Październik 2009
Posty
177
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie polecam zapoznanie się w twórczością Erica Emanuela Schmita ("Kiedy byłem dziełem sztuki", "Oskar i pani róża", "Małe zbrodnie małżeńskie") i z innej bajki Haruki Murakamiego. Te drugie azjatycko filozoficzne i kulturowo odmienne, bardzo intrygujące i tajemnicze. Schmitt pisze pięknie, wzruszająco i refleksyjnie. To lektury dla ludzi ciepłych, myślących i emocjonalnych.
 
Do góry