Książki, które trzeba przeczytać

paula296

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
1 651
Punkty reakcji
6
Wiek
32
Miasto
Szczecin
Zna ktoś z was Simon'a Beckett'a?
Gorąco polecam jego serie 'Davida Huntera' - thrillerów medycznych :excl:

Jestem pewna w 100%, ze każdemu się spodoba

* Chemia śmierci
* Zapisane w kościach
* Szepty Zmarłych

Powieści wciągają już od pierwszych stron i cały czas trzymają w napięciu! Właśnie kończę czytać trzecią - wydaną w tym roku.
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
widma w breslej (nie wiem jak to sie pisze :D )

a polecacie POTOPa ? :]
 
P

Pałka

Guest
'Mistrz i Malgorzata' - Bulhakow
'Bracia Karamazow' - Dostojewski
'Rok 1984' - Orwell
'Wojna i pokoj' - Tolstoj
'Pan Tadeusz' - Mickiewicz
'Maly ksiaze' - Exupery
 

alixe

Nowicjusz
Dołączył
2 Lipiec 2009
Posty
130
Punkty reakcji
2
Wiek
27
Miasto
Orwenia
Przypuszczam, że jest bardzo dużo książek, które trzeba przeczytać. Każdy ma inny ranking :D

Moim zdaniem to:
"Miasto Kości: - Cassandra Clare
"Wywiad z Wampirem" - Anna Rice
"Wampir Lestat" - Anna Rice
"Wampir z Przypadku" - Ksenia Basztowa
Wiedźmin (każdy wie, o co chodzi :p)
i pewnie jeszcze jakieś, ale teraz nie pamiętam jakie :p
Skleroza czasami boli xD
 

mag77

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
163
Punkty reakcji
0
Ja przeczytalam ostatnio "Zla krew" Grzegorza Gortata. Jestem w szoku. Wywarla na mnie olbrzymie wrazenie. To powiesc, ale lekko autobiograficzna. O chlopcu, ktory dorastal w Lodzi, w latah 60-tych. Byl niezwykly. Nosil w sobie pietno zlej krwi, jak bracia Karamazow. Bardzo dobra literatura. Polacy powinni czytac takie rodzime pozycje, nie tylko zagraniczne.
 

3milka

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2009
Posty
126
Punkty reakcji
3
Miasto
wlkp ;)
Oczywiście mój ulubiony Dostojewski :)
'Biesy' - po prostu przeczytać :)
'Wspomnienia z domu umarłych' znane również jako 'Zapiski z martwego domu' - autentyczny, dokładny i sugestywny obraz życia w syberyjskim więzieniu. Wspomnienia z domu umarłych są najprawdopodobniej literacko zmienionymi osobistymi wspomnieniami pisarza z czteroletniego pobytu na katordze.
 

keddar

Nowicjusz
Dołączył
12 Listopad 2006
Posty
179
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
z Marsa
no to ja dodam Coś od siebie .
Tożsamośc Bourne'a
Krucjata Bourne'a -Robert Ludlum
Ultimatum Bourne'a
Ojciec Chrzestny M.Puzo
Miłość w czasach Zarazy Marqueza
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Bardzo fajnie panie Leone, że założyłeś ten temat, bo dla wielu ludzi szukających czegoś wartego uwagi (mnie przykładowo), będzie to dobre źródło informacji.
Dziwi mnie to, że nikt nie napisał o Harrym Potterze xD Ja też nie zamierzam.
Dużo pozycji wpisałbym po raz któryś, więc je pozostawię i podam inne.
1. William Gibson - "Neuromancer" Pierwsza cyberpunkowa powieść na świecie. Bardzo wciągająca, pozwalająca czytelnikowi przenieść się do zupełnie innej rzeczywistoći. Nie ukrywam, że troszeczkę zskomplikowana
2. Henryk Sienkiewicz - "Krzyżacy" Wielkie dzieło, kawałek naszego dziedzictwa. Kto nie przeczytał, niech łapie od razu w ręce. Nie przeczytałem nawet połowy w pierwszej klasie gimnajum
i tak żałowałem, ze na wakacjach z dumą przewracałem okładkę na końcu książki

3. Wszystko, co wyszło spod ręki Rolanda Topora. Człowiek ten miał tak zwariowane spojrzenie na codzienność, że nawet z największego smutasa potrafił wycisnąć wiadro łez śmiechu.
 

MeG8888

mała słodka czekoladka.
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
558
Punkty reakcji
8
Miasto
nie znajdziesz.
*buszujący w zbożu - j.d. salinger
*szczęściara - a. sebold
*mały książę - a. exupery
*pamiętnik - n. sparks
 

sternum

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
735
Punkty reakcji
12
Wiek
33
Miasto
from your nightmare
"Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow
"Gra w klasy" Julio Cortazar
"Czekając na Godota" Samuel Beckett
"Rozmowy z katem" Kazimierz Moczarski
 
H

Haan

Guest
ja polecam ksiazki Kapuscinskiego, kazda jedna to wysmienita pozycja.
Ostatno z kolei z cykli reportazy przeczytalam ksiazke autorstwa MAriusza Szczygla http://selkar.pl/advanced_search_result.php?keywords=gottland - zbior SWIETNYCH reportazy o Czechach, Kafce, butach Bata i wielu innych, szczerze polecam
 

polinea

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2009
Posty
474
Punkty reakcji
2
Wiek
37
'my, dzieci z dworca zoo [trochę szokująca]', trylogia Sienkiewicza..no nie wypada nie znać, "Życiorysy niepoprawne" Katarzyńskiego..dobra, bo opowiadająca prawdziwe historie, niestety ciężko dostępna, ja ją dorwałam na goneta.net, ale jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam
 

crevasserkoka

Nowicjusz
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
130
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska.
"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" - N. H. Kleinbaum
"My, dzieci z dworca Zoo" - Christiane F.
"Inny świat" - Gustaw Herling-Grudziński
"Zbrodnia i kara" - Dostojewski

I to chyba tyle ode mnie, pozdrawiam. :)
 

noveline

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Charles Frazier - Zimna góra, książka została zekranizowana , film ma bodajże tytuł "wzgórze nadziei", mało znane ale gorąco polecam!
 

seto-kun

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2009
Posty
372
Punkty reakcji
7
To ja dorzucę swoje trzy grosze:
Przede wszystkim Jacqueline Carey, najgenialniejsza pisarka której dzieła miałem największą przyjemność przeczytać.
1 Strzała Kusziela
2 Wybranka Kusziela
3 Wcielenie Kusziela
4 Potomek Kusziela
5 Sprawiedliwość Kusziela
6 Miłosierdzie Kusziela

Całość znana na świecie jako "Dziedzictwo Kusziela". Coś dla miłośników fantastyki, z wyłączeniem elfów toczących wojnę z krasnoludami co, w przypadku tej pozycji wyszło tylko na plus. Dworskie intrygi, zdrady, morderstwa, ucieczki, fantastyczne pojedynki i sceny batalistyczne, złożona i niejednokrotnie zaskakująca fabuła a w tym wszystkim służka Naamy, jedna kobieta od której zależą losy całego królestwa. Na szczególną uwagę zasługuje styl w jakim Pani Carey prowadzi narracje. Bardzo obrazowy i łatwo przyswajalny co zwielokrotnia przyjemność jaką można czerpać z lektury jej książek. Tylko trzy pierwsze tomy są aktualnie wydane w języku polskim. Trzy kolejne, jak na razie, tylko macierzysty autorce język angielski. Ale dzisiaj dla coraz większej rzeszy ludzi nie stanowi to żadnego problemu więc mogę spokojnie życzyć przyjemnej lektury.

Dalej Stephen King i jego siedmio-tomowa saga "Mroczna wieża" opowiadająca nam przygoda Rolanda, ostatniego z rodu rewolwerowców który próbuje odnaleźć tytułową mroczną wierzę aby z pomocą jej legendarnej mocy przywrócić ład i porządek w chylącym się ku upadkowi świecie. Nie jest to jednak western. Sam King określił to jako ukoronowanie jego twórczości, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunek Fantasy. Historia zainspirowana poematem "Pan Roland pod wieżą stanął". Niestety nie pamiętam tytułów kolejnych tomów, muszę sprawdzić w domu, jak znajdę to dopiszę :D .

Terry Pratchett i jego genialny "Świat dysku". Seria licząca na dzień dzisiejszy tyle tomów że długo by wymieniać. Każda z historii to prawdziwe arcydzieło dla miłośników fantastyki i sympatyków, uważanego za dość specyficzny, brytyjskiego humoru. A wszystko to na płynącym przez wszechświat, osadzonym na grzbietach czterech słoni, stojących na skorupie wielkiego żółwia A'tuina, świecie dysku, który nie jest niczym innym jak tylko satyrycznym odbiciem naszego własnego świata. Nie przejmujcie się tutaj ilością tomów. Ewentualne powiązania pomiędzy kolejnymi są tak luźne że kolejność czytania nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

O Wiedźminie za dużo pisać nie muszę, bo zapewne wszyscy, a jeśli nie to prawie wszyscy wiedzą kim on jest. I znają przygody postaci stworzonej przez Polskiego króla fantastyki Andrzeja Sapkowskiego. Historia jednego z ostatnich łowców potworów, który zaopiekował się ofiarowanym mu dzieckiem niespodzianką, księżniczką Cirillą z Cintry, którą odnalazł po tym jak jej udało się zbiec z ogarniętej wojną cintry. Po tym jak dziewczynka znowu znika, musi ją odnaleźć, dowiedzieć się czemu jest taka ważna i uratować ją przed czekającym na nią losem. Co zajmie mu tyle czasu że Sapkowksi musiał to podzielić na sześć tomów :D .

Ale, ale jest też kolejna trylogia pióra Andrzeja Sapkowskiego, "trylogia husycka" dopiero zaczynam ją czytać więc za dużo na ten temat nie powiem, ale kumpel twierdził że jest więcej niż godna polecenia. Jak tylko się dowiem czegoś więcej na ten temat to dam znać.

Pozdrawiam.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Zacznę od tego, żeby książki nie oceniać pod wpływem mody. Np. taki "Harry Potter". Niby bestseller, a przecież nic się nie stanie, jeśli ktoś nie będzie znać owej serii o młodym czarodzieju.
Natomiast, jeśli chodzi o książki, które TRZEBA przeczytać, są to przede wszystkim wszystkie lektury, począwszy od historycznych, takich jak "Kamienie na szaniec", czy "Syzyfowe prace". Polak powinien wiedzieć coś o tematyce zawartej we wspomnianych pozycjach, to przecież nasza historia. Uzmysłowi to młodemu pokoleniu {do którego z resztą należę} jak dobrze się mają w dzisiejszych czasach.
 

mag77

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
163
Punkty reakcji
0
No to ja jeszcze polece cos, na co sie ostatnio natknelam i oniemialam z zachwytu. To "Zlodziejka ksiazek" Markusa Zusaka. Najlepiej bedzie, gdy posluze sie cytatem z "Time", ktory mnie przekonal do lektury (okladka): "Trudny temat Markus Zusak czyni znosnym w podobny sposob jak Kurt Vonnegut w Rzezni nr 5- stosujac mroczny humor, ktory daje ukojenie".
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Zacznę od tego, żeby książki nie oceniać pod wpływem mody. Np. taki "Harry Potter". Niby bestseller, a przecież nic się nie stanie, jeśli ktoś nie będzie znać owej serii o młodym czarodzieju.
Natomiast, jeśli chodzi o książki, które TRZEBA przeczytać, są to przede wszystkim wszystkie lektury, począwszy od historycznych, takich jak "Kamienie na szaniec", czy "Syzyfowe prace". Polak powinien wiedzieć coś o tematyce zawartej we wspomnianych pozycjach, to przecież nasza historia. Uzmysłowi to młodemu pokoleniu {do którego z resztą należę} jak dobrze się mają w dzisiejszych czasach.
jak chcę historię to w faktach a nie z nudnymi zbędnymi opisami, powtarzalnymi. Lektury to sobie ekhem.


Jeśli coś koniecznie trzeba przeczytać o Hrabia Monte Christo.
 

Tiana

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2009
Posty
462
Punkty reakcji
0
No i w końcu zapomniałam dodać własną listę:

1. "Zbrodnia i Kara" - Fiodor Dostojewski
2. "Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow
3. "Lot nad Kukułczym Gniazdem" - Ken Kessey
4. "Wichrowe Wzgórza" - Emily Bronte
5. "Proces" - Franz Kafka

To klasyki, a ze współczesnej literatury:

1. "Identyfikatory" - Sylwia Drożdżyk (niezmiennie pozycja nr 1 na mojej liście ostatnio)
2. "Bieguni" - Olga Tokarczuk (Zresztą inne jej książki też - polecam!)
3. "Wojna polsko-ruska" - Dorota Masłowska (fanką nie jestem, ale warto przeczytać, żeby wiecieć, co piszczy w polskiej literaturze)
4. "Królowa Tiramisu" - Bohdan Sławiński (moje odkrycie! Bardzo spodobała mi się ksiażka i proszę - nominowany do Nike teraz)
5. "Lubiewo" - Michał Witkowski

Coś ostatnio lubuję się w polskich autorach :niepewny: :eek:k:
 
Do góry