ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
bozena11 napisał:
Naxx... czy w ten sposób chcesz powiedziedieć, że jesteśmy nikim i na nic nie mamy wpływu? Jezeli tak to absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Jestesmy wszystkim, kroplą i morzem jednocześnie
On morze chyba porównał do źródła tj. Boga, a kropelki do ludzi, bo on cały czas uwarza, że my jesteśmy emanacją Boga :D
 

bozena11

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2015
Posty
118
Punkty reakcji
5
Dzieki Angel , ale mimo Twojego wyjaśnienia w dalszym ciągu nic nie rozumiem, pewnie jestem " zryta pała " bo nie wszystko do mne dociera
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
bozena11 napisał:
Dzieki Angel , ale mimo Twojego wyjaśnienia w dalszym ciągu nic nie rozumiem, pewnie jestem " zryta pała " bo nie wszystko do mne dociera
Nie ma sprawy :) Nie mów tak o sobie. Pare razy pogadasz z Naxxem to poznasz jego tok myslenia :D
 
N

Naxxramas

Guest
bozenall
Jestesmy wszystkim, kroplą i morzem jednocześnie
Dokadnie tak Bożena, dokładnie to chciałem powiedzieć przez dialog z kropelkami xD Cieszę się, że to rozumiesz: )
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Ale w 1 zdaniu - że jest to fakt historyczny ? Napiszesz coś więcej ? Co rozumiesz pod pojęciem fakt historyczny ?
Innymi słowy, coś, co naprawdę miało miejsce.

Kto był z Bogiem jako obserwator w czasie kiedy Bóg tworzył Ziemię i ludzi? Kto jeszcze jako obserwator był z Bogiem w ogrodzie, a następnie przekazał te informacje o wydarzeniach z ogrodu nastepnym pokoleniom? Kto?
Ojciec, Syn i Duch Święty. Nie?

Ten opis mówi mi o tym , że:
Tylko mężczyzna usłyszał o zakazie spożywania owoców z drzewa poznania dobra i zła.
Dobra uwaga, dzięki za wskazanie bo tego nie zauważyłem.

Skoro tak wynika z opisu, to skad wąż miał wiedzę o zakazie spożywania owoców z drzewa?
No wąż lub Szatan jest upadłym aniołem, więc jest dobrze zorientowany w Ewangelii. Jego główną bronią wobec dzieci Bożych jest Ewangelia, On zanieczyszcza prawdziwa Ewangelie tylko troszeczke, tak, zeby dzieci Boze nie mogly odróżnić prawdziwej od fałszywej ewangelii. Właściwie to widzimy na to dowodów w ogrodzie Eden:

Co Bóg powiedział:
(16) Tedy rozkazał Pan Bóg człowiekowi, mówiąc: Z każdego drzewa sadu jeść będziesz. (17) Ale z drzewa wiadomości dobrego i złego, jeść z niego nie będziesz; albowiem dnia, którego jeść będziesz z niego, śmiercią umrzesz. (Ks. Rodzaju 2, Biblia Gdańska)

i jak Ewa przekręciła słowo Boże:
(2) I rzekła niewiasta do węża: Z owocu drzewa sadu tego pożywamy; (3) Ale z owocu drzewa, które jest w pośród sadu, rzekł Bóg: Nie będziecie jedli z niego, ani się go dotykać będziecie, byście snać nie pomarli. (Ks. Rodzaju 3, Biblia Gdańska)

To właśnie Ewa dodała do Słowa Bożego: "ani się go dotykać będziecie,". Bóg tego nie powiedział.
Juz wtedy byla zbałamucona
 

bozena11

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2015
Posty
118
Punkty reakcji
5
7Teen
Jak na razie rozmawiamy o Starym Testamencie nie o Ewangeliach. W dalszym ciagu nie otrzymałam opowiedzi na pytanie skąd wąż miał wiedzę na temat tego, co się wydarzy gdy ludzie zjedzą owoc z drzewa poznania. Określiłeś węża jako Szatana, upadłego Anioła, a Biblia wyraźnie mówi o zwierzęciu:
" Wtedy Jahwe Bg rzekł do węża:
Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wsród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni."
W tym fragmencie bardzo " podoba " mi się przedstawienie Boga rozmawiającego z wężem i jedna bardzo konkretna wskazówka świadcząca o tym kiedy ta scenka z ogrodu została wymyślona. Zwróć uwagę na stwierdzenie: zwierząt domowych. Kiedy ludzie udomowili zwierzęta? Więc ta scenka została wymyślona w okresie kiedy ludzie posiadali już zwierzęta domowe, nie jest to bespośrednia "relacja" z wydarzeń w ogrodzie, ale wymysł człowieka w czasie kiedy ludzie udomowili już zwierzęta.
Wspomniałeś o trójcy świętej. Stary Testament nic o niej nie mówi. Trójca święta, jest to dogmat, który ustanowili i zatwierdzili ludzie w 381 roku na soborze konstantynopolitanskim, więc udział ducha świętego w przekazywaniu ludziom, a tym bardziej wężowi wiedzy, jest niemożliwy
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
bozena11 napisał:
Jestesmy wszystkim, kroplą i morzem jednocześnie
Ładnie :)

Pewien człowiek napisał: Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu"

7Teen napisał:
Ale w 1 zdaniu - że jest to fakt historyczny ? Napiszesz coś więcej ? Co rozumiesz pod pojęciem fakt historyczny ?
Innymi słowy, coś, co naprawdę miało miejsce.
Wiesz zgoła definicja faktu historycznego jest zdecydowanie inna. Tu byłbym ostrożny z takimi stwierdzeniami na publicznych forach.


7Teen napisał:
Skoro tak wynika z opisu, to skad wąż miał wiedzę o zakazie spożywania owoców z drzewa?
No wąż lub Szatan jest upadłym aniołem, więc jest dobrze zorientowany w Ewangelii. Jego główną bronią wobec dzieci Bożych jest Ewangelia, On zanieczyszcza prawdziwa Ewangelie tylko troszeczke, tak, zeby dzieci Boze nie mogly odróżnić prawdziwej od fałszywej ewangelii. Właściwie to widzimy na to dowodów w ogrodzie Eden:
Pozwolę sobie zauważyć, iż w tamtym czasie nie było jeszcze Ewangelii.
Skąd wiedział szatan o zakazie ?
To wynika z jego własnej wypowiedzi: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu ?

Biblia też sugeruje, że jako Anioł był obecny przy stwarzaniu jak i po nim.

bozena11 napisał:
7Teen
Jak na razie rozmawiamy o Starym Testamencie nie o Ewangeliach. W dalszym ciagu nie otrzymałam opowiedzi na pytanie skąd wąż miał wiedzę na temat tego, co się wydarzy gdy ludzie zjedzą owoc z drzewa poznania. Określiłeś węża jako Szatana, upadłego Anioła, a Biblia wyraźnie mówi o zwierzęciu:
" Wtedy Jahwe Bg rzekł do węża:
Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wsród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni."
Czy mogę ?

Biblia w wielu a nawet setkach fragmentów oddaje cechy ludzkie ludzkie boskie jak cechy zwierzęce. Ta sama metoda dotyczy mocarstw lub królów. To pewna symbolika mająca coś obrazować i przekazać odbiorcy. Pamiętajmy też, że w starotestamentowych czasach nie było tyle określeń cech charakteru jak współcześnie a te jakie było mogły być mnie zrozumiałe dla prostych ludzi. Jeżeli na koczownikowi lub pasterzowi by powiedzieć że "ten człowiek jest jak żmija lub wąż", to jest top dla niego bardziej wymowne niż inne wyszukane określenie. To samo dotyczy cech lwa czy osła pustynnego.

Dlatego np. Jezus lub Dawid nazwany jest Lwem z pokolenia Judy. W innych przypadkach metafory czy porównania ludzi do pewnych cech naturalnych zwierząt mają miejsce w stosunku do węża (np. spryt, przebiegłość, cichy zabójca). Znajdujemy też porównania do zwierząt polnych (np. dzikie ludy), orła w locie, niedźwiedzia, etc.
 

Adam Kias

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2011
Posty
110
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Rozumiem Biblię na tyle na ile pozwala mi na to moja wyobraźnia oraz próg dumy osobistej.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
bozena11 napisał:
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni."
Kolejny przykład symboliki w tym przypadku odebrania godności Anielskiej, braku chwały oraz poniżenia. Wielu w tym tez widzi pierwszą informację od Boga o upadku owego Anioła w stosunku do Innych Istot niebieskich.
semi33 napisał:
... próg dumy osobistej.
Rozwiniesz ?
 
K

kate2

Guest
Próba odpowiedzi na pytania o pewne fakty z Biblii, o ewolucji, itp:

https://www.youtube.com/watch?v=24imnKUANlg
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Bozen11

Nie wiem jak moje poprzednie odpowiedzi w kwestii "żeber" oraz "węża" są Tobie przyswajalne. Jeżeli choć trochę to odpowiem na pozostałe pytania.

bozena11 napisał:
Witam ponownie
Ciagle zastanawiam się i nie daje mi spokoju pytanie: Kto był z Bogiem jako obserwator w czasie kiedy Bóg tworzył Ziemię i ludzi?
Osobiście uważam że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi mającej większe znaczenie. Nad tym spekulowało i dochodziło prawd już wiele kościołów i wyznań co doprowadza też do podziałów pomiędzy nimi. Natomiast ważnym elementem jest jedność, pokój i miłość wzajemna. Najważniejszym przesłaniem Biblii jest nauka jaka pojawia się w Nowym testamencie J.CH. W niej bowiem powinniśmy odnaleźć to to co stanowi o naszym prawdziwym "życiu" w prawdzie. Czasem szukanie i kopanie w przeszłości odciąga uwagę człowieka od teraźniejszości i przyszłości przez próby podważanie wszystkiego na podstawie ograniczonego i skromnego przekazu początkowego ST. Przekaz bowiem też ewoluuje z czasem i poszerza horyzonty poznania. Nie jakoby poznawanie starego przekazu było złe i nie potrzebne ale może tak zacząć od tego późniejszego aby zrozumieć lepiej pierwotny ?

Pewnie było by łatwiej i z mniejszym owocem błędów ?
 
K

kate2

Guest
Kaznodzieya napisał:
Osobiście uważam że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi mającej większe znaczenie. Nad tym spekulowało i dochodziło prawd już wiele kościołów i wyznań co doprowadza też do podziałów pomiędzy nimi. Natomiast ważnym elementem jest jedność, pokój i miłość wzajemna. Najważniejszym przesłaniem Biblii jest nauka jaka pojawia się w Nowym testamencie J.CH. W niej bowiem powinniśmy odnaleźć to to co stanowi o naszym prawdziwym "życiu" w prawdzie. Czasem szukanie i kopanie w przeszłości odciąga uwagę człowieka od teraźniejszości i przyszłości przez próby podważanie wszystkiego na podstawie ograniczonego i skromnego przekazu początkowego ST. Przekaz bowiem też ewoluuje z czasem i poszerza horyzonty poznania. Nie jakoby poznawanie starego przekazu było złe i nie potrzebne ale może tak zacząć od tego późniejszego aby zrozumieć lepiej pierwotny ? Pewnie było by łatwiej i z mniejszym owocem błędów ?
Moim komentarzem jest punkt dla Ciebie. Trzeba sobie zadać pytanie: Co jest najbardziej istotne dla znalezienia sensu mojego życia i jego celu? Jak mam żyć by to osiągnąć? Jaka jest do tego droga?

Nie ma człowieka który odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Sam Bóg odkryje przed nami powoli to, co uzna za konieczne i dobre dla naszego duchowego dojrzewania. Istotne, by być na to otwartym i szukać tego , co nas naprawdę rozwinie i zbliży do Boga.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Dziękuję. Chyba trafiła się bratnia rozumiejąca i czująca podobnie dusza :)
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Jak na razie rozmawiamy o Starym Testamencie nie o Ewangeliach.
Faktem jest, że cała Biblia jest Ewangelia Jezusa Chrystusa, a nie tylko jej częśc.


W dalszym ciagu nie otrzymałam opowiedzi na pytanie skąd wąż miał wiedzę na temat tego, co się wydarzy gdy ludzie zjedzą owoc z drzewa poznania. Określiłeś węża jako Szatana, upadłego Anioła, a Biblia wyraźnie mówi o zwierzęciu:
" Wtedy Jahwe Bg rzekł do węża:
To nieprawda. Biblia wyjaśnia wyraźnie, że wąż jest Szatan i Diabeł:
(9) I zrzucony jest smok wielki, wąż on starodawny, którego zowią dyjabłem i szatanem, który zwodzi wszystek okrąg świata; zrzucony jest na ziemię i aniołowie jego z nim są zrzuceni. (Apokalipsa (Objawienie) 12, Biblia Gdańska)

(2) I uchwycił smoka, węża onego starego, który jest dyjabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat; (Apokalipsa (Objawienie) 20, Biblia Gdańska)

Zwróć uwagę na stwierdzenie: zwierząt domowych. Kiedy ludzie udomowili zwierzęta? Więc ta scenka została wymyślona w okresie kiedy ludzie posiadali już zwierzęta domowe, nie jest to bespośrednia "relacja" z wydarzeń w ogrodzie, ale wymysł człowieka w czasie kiedy ludzie udomowili już zwierzęta.
Lepsze tłumaczenie:
(14) Tedy rzekł Pan Bóg do węża: Iżeś to uczynił, przeklętym będziesz nad wszystkie zwierzęta, i nad wszystkie bestyje polne; na brzuchu twoim czołgać się będziesz, a proch żreć będziesz po wszystkie dni żywota twego. (Ks. Rodzaju 3, Biblia Gdańska)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Trochę uogólniasz z tym faktem. Ewangelia jak sama nazwa wskazuje jest dobrą nowiną czyli czymś nowym. W przekładzie dosłownym Nowym Przymierzem w zamian Starego Przymierza. Natomiast Nowe Przymierze rozpoczyna się w czasach JCH a nie ST. Fakt, że całe Prawo i Prorocy prowadzą do Chrystusa nie czyni jej jeszcze Dobra Nowiną. W ten sposób można by powiedzieć, że pierwsze proroctwo z Księgi Rodzaju wypowiedziane do Ewy jest już Dobrą Nowiną.


Lubisz mnie choć troszkę jeszcze ? :)
 

Adam Kias

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2011
Posty
110
Punkty reakcji
4
Wiek
34
semi33 napisał:
... próg dumy osobistej.
Rozwiniesz ?



Czytam Biblię i staram się stosować zawarte w niej rady w życiu. Jednak na niektóre tematy mam inna opinię, sprzeczną z tym co mówi Pismo. Tutaj właśnie odzywa się moja duma która nie pozwala przyznać że jednak nie mam racji i w tym sensie przestaję rozumieć to co czytam.
 

bozena11

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2015
Posty
118
Punkty reakcji
5
Kaznodziejyo
Rozumiem Twoją odpowiedź dotyczacą tego, że Biblia pisana jest za pomocą symboli, metafor i alegorii, ale jednego nie rozumiem. Dlaczego pewne opisy zawarte w Biblii traktuje się dosłownie, a inne z " przymruzeniem oka " np. węża jako personifikację, no bo przecież Bóg nie rozmawiałby z wężem, prawda?
W Twojej drugiej wypowiedzi, w tej o wężu, stwierdziłeś, że wąż symbolizuje " upadłego Aniła w stosunku do innych Istot niebieskich" Powiem Kaznodzieyo, że moim zdaniem trzeba ogromnej wyobraźni i mnóstwa " dobrej woli ", aby w wężu dostrzec wizerunek upadłego anioła, więc może zamiast winić kobietę za grzech, w który wepchnęła ludzkość, zacznijmy winić owego upadłego?
Teraz Kznodzieyo odniosę się do Twojej trzeciej wypowiedzi odnosnie mojego pytania w sprawie " obserwatora "działań Boga w czasie tworzenia. Twoja odpowiedź jest dwojakiego rodzaju. Rodzaj pierwszy: Nie zaprzątaj sobie głowy tym problemem, ponieważ wieksze umysły nad tym pracowały i niczego się nie dowiedziały. Rozważania w tym temacie doprowadziły jedynie do podziałów w łonie koscioła. Konkludując; Ta wiedza dla ciebie ( czyli dla mnie ) jest mało istotna i nie ma sensu " kopać " dalej na podstawie skromnego i ograniczonego przekazu zawartego w S. T. Twoim zdaniem Kaznodzieyo to, co jest najistotniejsze dla poznania prawdy o Bogu, zawarte jest w N. T. tam według Ciebie znajduje się obraz jednosci, pokoju i miłosci wzajemnej.
Więc do dzieła, porozmawiajmy o N. T. i o tej miłosci tam przedstawionej:
" A chwalę was, bracia, za to, że we wszystkim o mnie pamiętacie i że trzymacie się pouczeń, jakie wam przekazałem. A chcę, abyście wiedzieli, że głową kazdego męża jest Chrystus Bóg. Kazdy meczyzna, który się modli

Mam burzę nad sobą i kłopot z komputerem, nie wtsłało mi połowy tekstu. Dokończę go jutro.
Pozdrawiam
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
semi33 napisał:
... próg dumy osobistej.
Rozwiniesz ?



Czytam Biblię i staram się stosować zawarte w niej rady w życiu. Jednak na niektóre tematy mam inna opinię, sprzeczną z tym co mówi Pismo. Tutaj właśnie odzywa się moja duma która nie pozwala przyznać że jednak nie mam racji i w tym sensie przestaję rozumieć to co czytam.
Teraz jest to dla mnie nieco jaśniejsze :) Dziękuję za wyjaśnienie.

Czy wolno zapytać z czym się nie zgadzasz i masz inna opinię ?

bozena11 napisał:
Kaznodziejyo
Dlaczego pewne opisy zawarte w Biblii traktuje się dosłownie, a inne z " przymruzeniem oka " np. węża jako personifikację, no bo przecież Bóg nie rozmawiałby z wężem, prawda?
W Twojej drugiej wypowiedzi, w tej o wężu, stwierdziłeś, że wąż symbolizuje " upadłego Aniła w stosunku do innych Istot niebieskich" Powiem Kaznodzieyo, że moim zdaniem trzeba ogromnej wyobraźni i mnóstwa " dobrej woli ", aby w wężu dostrzec wizerunek upadłego anioła, więc może zamiast winić kobietę za grzech, w który wepchnęła ludzkość, zacznijmy winić owego upadłego?
Słuszna uwaga. Problem w tym że wyobraźni nam ludziom nie brak i z tego też bierze się wiele problemów i rozdźwięków. Jednak w kwestii symboli i metafor nie ma aż tak dużo problemów. Wystarczy szerzej poznać całe pismo i powiązać jedno z drugim w kwestii specyfiki języka, zwłaszcza tzw profetycznego. Co do samego anioła dla mnie temat jest otwarty pomimo iż tak tradycja Hebrajska jak i Chrześcijańska tak to tłumaczy.
Czym lub kim właściwie jest szatan biblia moim zdaniem nie daje zbytnio pełnej definicji ale na pewno termin ten widzi jako zło i coś przeciwne Bogu i prawdzie. Coś co szkodzi człowiekowi i go pogrąża. Jako przeciwnika człowieka Bożego Światła. Jak pisałem temat otwarty. Pewnie sięgnie mi się za te słowa od pewnych chrześcijan ale osobiście uważam że samo pismo tak ST jak i NT nie wyjawia do końca czym lub kim jest. To co definiuje Ks Rodzaju jako węża z uwagi na pewne cechy działania podobne do wężowej natury, nazywa tutaj szatanem, diabłem, kłamcą, zabójcą, tym który w prawdzie nie wytrwał, przeciwnikiem ludzkości.

Tu nie trzeba mnóstwa dobrej woli ani wyobraźni. Przekaz jest moim zdaniem prosty i czytelny. Poza tym jest kilka fragmentów w biblii które identyfikują szatana tak jak anioła.


Co do reszty twojego pytania poczekam. Mi też wywaliło 3 razy zasilanie podczas pisania. Burze widać w całym kraju.
 

bozena11

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2015
Posty
118
Punkty reakcji
5
Nie zgadzam się z Tobą Kaznodzieyo, przeczytaj ksiegę Hioba, tam Szatan jest w dalszym ciagu przedstawiany jako jeden z synów Boga, więc albo - albo. Dobranoc
 
Do góry