EMERYTURY

L

libelule

Guest
Bez przesady, nie jesteśmy krajem trzeciego świata, każdy coś tam ma, chyba że w ogóle nie stara się aby zabezpieczyć sobie przyszłość. Nie powiem są tacy, którzy nie mają wyobraźni i nie gromadzą środków na przyszłość poprzez regularne oszczędzanie chociażby.

apra, ja się z Tobą zgodzę po części w kwestii oszczędzania, rzeczywiście każdy wykształcony człowiek z odrobiną wyobraźni widzi, że trzeba będzie liczyć na siebie. Nie zgodzę się tylko co do tego, że każdego na to stać - "bo trzeba mieć fantazję i pieniądze, synku ;) " jak to kiedyś się mówiło.

Wiesz co mnie wkurza najbardziej? Że ty, dorka, ja i niemała część społeczeństwa wie, że trzeba się wziąć za oszczędzanie na emeryturę na własną rękę. Niestety jest też całkiem spora część społeczeństwa, do której to nie dociera - fakt, klapki na oczach, ale kto im te klapki nakłada jak nie rząd, uspokajając, że wszystko będzie dobrze? A równocześnie kładąc łapy na składkach emerytalnych i wrzucając je w otchłań dziury budżetowej? Pan hydraulik Mietek nie musi mieć żadnej wiedzy ekonomicznej, żeby być pełnoprawnym obywatelem kraju, z prawem do emerytury bo całe życie haruje, ale po co ma odkładać, skoro rząd zapewnia wbrew zdrowemu rozsądkowi, że emerytury będą? dlatego ja jeszcze raz namawiam do podpisania petycji, jak nie dla siebie to dla innych, którzy niestety trochę zbyt zaklapkowani są żeby zobaczyć, że będzie źle.
 
D

Dorka123

Guest
dziewczyny, ja się staram odkładać ile mogę, ale czasami są jakieś nieprzewidziane wydatki, jak dziś np, brak wypłaty na czas, dziecko zachorowało, wiec moje oszczędności musiałam naruszyć, ale ja mam jedno dziecko, gdybym miała np. trójkę i pensję taką, jaką mam to raczej nie byłabym w stanie odłożyć... chociaż uważam tak, jak Wy, że bez tego nie ma co się spodziewać dobrej emerytury....

a co do wspomnianej petycji, to dotarła już do kancelarii premiera, ciekawe czy coś w związku z tym zrobią...
http://www.igte.pl/news/23022011.htm
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
libelule no może nie tak dosłownie, że każdego stać, ale żeby oszczędzać to nie zawsze trzeba zarabiać kokosy, bo taki nie potrzebuje planu na życie on po prostu zawsze ma kasę.
 
L

libelule

Guest
libelule no może nie tak dosłownie, że każdego stać, ale żeby oszczędzać to nie zawsze trzeba zarabiać kokosy, bo taki nie potrzebuje planu na życie on po prostu zawsze ma kasę.

apra, też racja, chodziło mi tylko o sprecyzowanie wypowiedzi ;) chociaż powiem co uważam że jeszcze jest bardzo, ale to bardzo nie fair w tym kraju - dobra, wiemy że trzeba oszczędzać na własną rękę - ale właściwie DLACZEGO? bo wiadomo, że państwu płaci się DANINĘ, bo inaczej składek emerytalnych, tymbardziej do ZUSu, nazwać nie można. I że ta danina nam się praktycznie w ogóle nie zwróci.

I jeszcze jedno - ok, kokosów zarabiać nie trzeba, ale są ludzie którzy mają powiedzmy kilkoro dzieci - fakt niby nieodpowiedzialność, ale z drugiej strony te dzieci będą zarabiać na emerytury! więc i chwała im za to w pewnym sensie. I mają tyle, co na życie codzienne, ale o oszczędzaniu mowy nie ma, bo tak jak Dorka napisała - dzieci mają to do siebie, że chorują, a jak jest ich parę to właściwie non stop coś. A tym ludziom też się należy emerytura, bo jednak kurna płacą co miesiąc te daniny...
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Właśnie te ubezpieczenie na życie połączone z systematycznym oszczędzaniem jest skierowane do rodzin, przecież na edukacje dzieci też można oszczędzać, bo potem nagle skąd wziąć jak dziecko zechce na studia gdzieś wyjechać...
 
D

Dorka123

Guest
jeśli kogoś stać to jak najbardziej jestem za oszczędzaniem, ale są sytuacje, kiedy się po prostu nie da... co do kasy na studia, ja na swoje zarabiałam sama, rodzice chcieli mi pomóc, ale ja za punkt honoru wzięłam sobie samodzielne utrzymanie się ;) a wracając do tematu emerytur to nie mogę się doczekac debaty Roztowski-Balcerowicz :)
 
L

libelule

Guest
Dorka, kiedy ta debata? też chętnie obejrzę!! daj jakieś namiary na nią
 
D

Dorka123

Guest
eee... nie widziałam pytania... juz po, ale wszędzie są jakies artykuły na ten temat, na wp czy gazecie na pewno znajdziesz... moim zdaniem Balcerowicz lepiej wypadł, ale szkoda, ze nikt go w rządzie słuchac nie chce ;)
 

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Ja nie liczę na polską emeryturę. Zabierają mi mnóstwo pieniędzy, żeby później dać mi jakiś psi grosz. Kto wie, czy w ogóle dożyję emerytury? Wolę wyjechać zagranicę za parę lat i mieć po 10 latach pracy tam, większą emeryturę, niż polską po 30 latach pracy. Składki emerytalne nie powinny być obowiązkowe.
 
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
2 041
Punkty reakcji
78
Miasto
tam gdzie wszyscy inni są zbędni
Są i nieliczni którzy sami oszczędzają na emeryturę i myślę że pod względem finansowym to jest najbardziej opłacalne. Będziesz odkładał na lokatę lub na koncie oszczędnościowym to zawsze coś więcej z tego masz. Sami wtedy decydujemy ile odkładamy i ile będziemy z tego mieli.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Kert nie każdy ma okazję zapracować sobie na emeryturę za granicą, teraz i u nas są rozsądne wyjścia, tylko trzeba wiedzieć gdzie zacząć oszczędzać i wybierać najbardziej elastyczne oferty.
 

bysio11

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Niestety rząd nie zabezpieczy przyszłych emerytów zabierając pieniądze młodym..
 
Z

zypek84

Guest
Słyszeliście, że zmieniają emerytury mundurowym?
http://szukajeksperta.com/blogs/view/452/reforma_emerytur_mundurowych
Czyżby koniec z emerytami w wieku 30 lat w Polsce? ;-)
 

jaka29

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2008
Posty
1 128
Punkty reakcji
2
Wiele się dzieje w kwestii emerytur w naszym kraju. 10 lipca kolejne losowanie do ofe...
ciekawe ile ludzi wybiorą sami fundusz. mam wrażenie że nie wszyscy dbają o tą kwestię.
 

brokers

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Oczywiście wybór OFE powinien obchodzić każdego, ale pytanie jest dlaczego nie obchodzi? Bo część uważa , że niewiele to zmieni. Co za różnica, w którym są funduszu skoro różnice są groszowe. Co z tego, że dany fundusz miał wzrost liczebności klientów skoro i tak środki jakie konkretna osoba otrzyma nie różnią się od tych, które dostałaby z innego funduszu Ja się wcale nie dziwię, że nie ma ekscytacji przy wyborze OFE, bo nie ma między nimi zbyt dużych różnic.
 

Fionka1

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
W emeryturach sporo się dzieje, to prawda.

Jeśli chodzi i reformę emerytur mundurowych to prawdopodobnie funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach pracy bez względu na wiek, lub po 25 latach pracy i ukończeniu 50 roku życia. Związkowcy nie chcą zgodzić się na otrzymywanie świadczeń dopiero po 55 roku. Reforma i tak nie wejdzie w życie przed zbliżającymi się wyborami, więc jak zapowiada rząd jest czas na dokładne przemyślenia w tej sprawie...

W przypadku OFE, może i teraz różnice są minimalne, ale jeśli weźmie się pod uwagę dłuższy okres czasu to z małych sum potrafi się uzbierać niezła kwota. Warto zwrócić uwagę na najnowsze rankingi i przenieść się z OFE zajmującego ostatnie pozycje. Obecnie zmiana funduszu jest darmowa, nawet jeśli jesteśmy członkiem OFE krócej niż 2 lata nie zapłacimy za transfer.

Więcej informacji o systemie emerytalnym i emeryturach, najnowsze rankingi i porównania na stronie www.godna-emerytura.pl
Zapraszam
 
M

magiczna

Guest
Słyszeliście, że zmieniają emerytury mundurowym?
http://szukajeksperta.com/blogs/view/452/reforma_emerytur_mundurowych
Czyżby koniec z emerytami w wieku 30 lat w Polsce? ;-)

Byłoby dobrze..
Ale i tak trzeba samemu myśleć o emeryturze i oszczędzać
 

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Niestety składki emerytalne są obowiązkowe. Większość składek i tak niestety nie idzie później na Nasze emerytury.
 

julia20005

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2010
Posty
17
Punkty reakcji
0
czesc,

wszyscy wiedzą ze emerytury nie będzie, chyba ze sami sobie na nią nazbieramy prywatnie.

pyrwatna emerytura - jedyna na ktora moza liczyc

warto zobaczyc sobie strone: http://www.kopalnia-zlota.pl

szczególnie fajna jest piwnica górnika

pozdrawiam
 
Do góry