Elementarne błędy na temat Imienia Bożego

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Elementarne błędy na temat Imienia Bożego, które można spotkać w różnych książkach i w internecie :
( UWAGA ! Błędne poglądy zapisane są kolorem fioletowym )

1. kluczem do samogłosek Tetragramu był zastępczy tytuł Adonaj

Gdyby tak było Imię Boże powinno w zapisach masoreckich widnieć jako Jahowah, tymczasem w żadnym manuskrypcie hebrajskim nie ma takiej formy

2. poprawną formą Imienia Bożego jest Jahwe

Niestety takiej formy nie ma w żadnym manuskrypcie hebrajskim. Pogląd ten wywodzi się z zapisów samarytańskich lub greckich, a fonetyka samarytańska i grecka różniły się od hebrajskiej.

3. forma Jehowa jest błędna i pochodzi z błędnego zapisu wynikającego z reguł pisowni hebrajskiej, które nie pozwalały pisać pod jod szwa złożone ( odczytywane w tym wypadku jako a ) przez co zapisywano szwa proste ( odczytywane jako krótkie e )

Argument, że w Tetragramie pod jod nie pisano szwa złożonego ( które pod alef w tytule Adonaj zapisywano jako dwukropek i poziomą kreskę ) i dlatego zapisano to jako szwa proste ( w postaci dwukropka co odczytywano jako samogłoskę krótką e ) nie jest prawdą. Dowodem na to jest Sędziów 16 : 28 ), gdzie zamiast szwa prostego mamy w Tetragramie pod jod zapisane szwa złożone tzw. hatef-segol ( razem w postaci dwukropka i trzy-kropka w postaci odwróconego trójkąta - co w sumie daje pięcio-kropek odczytywany jako e ).

4. skrócona forma Imienia Bożego JAH pochodzi od formy Jahwe

Dokładne przypatrzenie się jak wygląda zapis samogłoski w formie JAH wyklucza taką możliwość. Forma JAH szczególnie używana w trakcie wychwalania w pieśniach i Psalmach ma pod jod samogłoskę kamac ( zapisywaną jak polskie T ), tymczasem w zapisie Jahwe ( oczywiście nie w manuskryptach, bo tam takiej formy nie ma ) pod jod występuje samogłoska krótka zwana hateh patah ( w postaci dwukropka i poziomej kreski ). Forma skrócona JAH powstała poprzez połączenie jod oraz ostatniej samogłoski kamac ( zapisanej jak polskie T ) pod spółgłoską he - z formy JEHOWAH.

5. w najstarszych manuskryptach masoreckich mamy szereg zapisów Imienia Bożego : Jehowah, Jehwah, Jehowih, Jehwih w kilku wersjach. Nie wiadomo, która była prawdziwa i sami masoreci nie znali wymowy Imienia Bożego

Masoreci byli starannie wykształconymi skrybami, którzy dokładnie opierali się na zasadach wielowiekowej fonetyki hebrajskiej. Nie mogli wprowadzać swoich innowacji, bo spotkałoby się to z natychmiastowym sprzeciwem wszystkich Żydów. Skąd więc te różne formy ? Otóż, warto zauważyć, że forma Jehowih oraz skrócona forma Jehwih występuje tylko po tytule Adonaj co wskazuje, że Imię Boże było formą żywą. Nie było formą skostniałą jak wynika zapisów masoreckich.
Skąd zatem skrócona forma Jehwah oraz Jehwih ?
Jeśli ktoś uważnie przeanalizuje Tetragram, to z jego zapisu widać, że wprowadzenie samogłosek tworzy trzy sylaby. Już z tego względu dwusylabowa forma Jehwa, Jehwih czy Jahweh ( której nie ma w żadnym manuskrypcie hebrajskim ) jest niepoprawna. Dlaczego zatem masoreci opuszczali samogłoskę holem odczytywaną jako samogłoska o - zapisywaną nad spółgłoską waw ? Odpowiedź jest prosta. Sygnalizowało to czytającemu publicznie Torę w synagodze, że wymowa jest niepełna przez co zamiast wymawiać Imię Boże zastępowano je tytułem Adonaj co nie świadczy oczywiście, że samogłoski z tytułu Adonaj były szyfrem do Tetragramu. Podobnie było w przypadku formy skróconej Jehwih.

6. formę Jehowa błędnie wprowadził Rajmund Martini w XIII wieku w swojej książce Pugio fidei ( Sztylet wiary ) z ok. 1280 r.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że Rajmund Martini był katalońskim dominikaninem starannie wykształconym w języku hebrajskim w celu dialogu z Żydami i ich zwalczania. Katolicki kler sporo w niego zainwestował. Gdyby więc Rajmund Martini wprowadził zniekształcone Imię Boże, to na dyspucie z Nahmanidesem - słynnym uczonym żydowskim natychmiast zostałoby mu to wytknięte.
Ponadto najstarsze kodeksy masoreckie z Imieniem JEHOWAH to kodeks z Aleppo z 930 r. oraz Kodeks Leningradzki B 19A przechowywany w Petersburgu z 1008 r.

7. Imię Boże Jehowah wymyślili masoreci i wcześniej nie było takiej formy

Ci którzy tak twierdzą nie znają przed-masoreckiej metody odczytywania tekstu spółgłoskowego zwanej Em-Qeria' , która pozwala na odczytanie Tetragramu jako Jehouah, gdyż zapisane waw odczytywano jako polskie " Ł " natomiast akcent padał na ostatnią sylabę z powodu pierwszej samogłoski krótkiej e. Metodę Em-Qeria' potwierdza Józef Flawiusz. W opisie z Księgi Wyjścia 28 : 36 - 39 jest napisane, że na diademie noszonym przez arcykapłana miał być umieszczony Tetragram. Litery tworzące Tetragram były zapisane w paleo-hebrajskim i były odczytywane jako samogłoski. Poświadczyły to pisma z Qumran z I wieku. Dodatkowym świadectwem jest Talmud. Tetragram jest tam określony jako " Szem Ha-meforasz " czyli Imię wyraźnie odczytane " litera po literze " - patrz : Gesenius 6567 komentarz na # 2. Talmud zakazywał wymawiania Tetragramu według dźwięku jego liter - Sanhedryn 101a.

8. Imię Boże przestało być wymawiane przez Żydów z szacunku dla tego Imienia

Przeczy temu historia. Gdy Seleucydzi zdobyli Jerozolimę i zaczęli panować nad ziemią izraelską Antioch IV Epifanes wprowadził swój Nowy Porządek Świata według wzorców pogańskiej kultury i myśli helleńskiej. Całkowita utrata suwerenności Izraela zmusiła wszystkich Żydów do przyjęcia i wprowadzenia w życie nowych praw i rozporządzeń kompletnie przeciwnych Torze. Antioch IV wprowadził też całkowity zakaz wypowiadania Imienia Boga Izraela. Talmud wspomina o tym tylko w jednym zdaniu : " Trzeciego dnia miesiąca Tiszri, wzmiankowanie IMIENIA Bożego w kontraktach zostało zakazane, ponieważ grecka władza zabroniła wspominania Imienia Bożego Izraelitom". Dokładnie przypatrując się historii zakaz wypowiadania Świętego Imienia Bożego rozpoczął się od dekretu Antiocha IV Epifanesa przeciwnego Torze. Była to tylko część jego polityki Nowego Porządku Świata zmierzającej do całkowitej hellenizacji narodu żydowskiego i przekształcenia go w społeczeństwo greckie.
Później Rzym, który zdobyły władzę nad Izraelem, nawiązał do ustaw Seleucydów. Za publiczne nauczanie Tory i publiczne wymawianie Imienia Bożego groziły srogie kary. Nie wszyscy Żydzi się temu podporządkowali, ale spotkała ich za to śmierć w okropnych męczarniach co zanotowały kroniki, gdy cezar Hadrian sprawował władzę. To skłoniło rabinów zwłaszcza Abba Szaula ( II wieku ) przeciw wymawianiu Imienia Bożego co jest datowane są na krótko po męczeńskiej śmierci rabbiego Haniny. Zwyczaj ten został przyjęty w obawie przed restrykcjami władz rzymskich. Zarówno Seleucydzi jak i Rzymianie doskonale wiedzieli, że Imię Boże jednoczy wszystkich Żydów czego się najbardziej obawiali.

9. Imię Boże zostało wpisane przez skrybów żydowskich do Pisma Świętego

Gdyby tak było hebrajscy skrybowie musieliby sfałszować Pismo Święte co najmniej 6 825 razy, bo tyle razy występuje Imię Boże w manuskryptach masoreckich. Poglądowi temu przeczą też daleko wcześniejsze zwoje z Qumran, w których występuje Imię Boże zapisane w formie Tetragramu zwłaszcza zwój Izajasza. Teza, że skrybowie fałszowali Pismo Święte jest absurdalna, gdyż nie udałoby się oszukać całego społeczeństwa żydowskiego, które z pokolenia na pokolenie pielęgnowało wiedzę na temat Boga Izraela.

10. Jezus i apostołowie nie wymawiali Imienia Bożego i nigdzie go nie ma w Nowym Testamencie

Przeczy temu Apokalipsa 19 : 1, 3, 4, 6, gdzie w greckich pismach Nowego Testamentu występuje forma Alleluja, które jest dokładnym odpowiednikiem hebrajskiego Hallelu - JAH. Występuje więc skrócona forma Imienia Bożego. Jezus i apostołowie cytowali 112 razy Pisma Hebrajskie, gdzie występowało Imię Boże. Jezus i apostołowie mający ogromny szacunek do Słowa Bożego nie mogli go przeinaczać i zmieniać.

_______________________________________
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Elementarny błąd to jest fanatyczna wiara w doktryny Świadków Jehowy, dzięki którym nie potrafisz w swojej głowie znaleźć w Biblii faktów.
A fakty są takie, że Biblia formy Jehowa nie zawiera i jest to sztuczna forma nieudolnego szukania imienia Boga w Biblii.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
lepiej zapisz się na elementarny kurs hebrajskiego abyś bzdur nie opowiadał !
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Polecam znakomitą książkę ma temat Imienia Bożego :

41J4rMxlEDL._SX322_BO1,204,203,200_.jpg
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
K

kate2

Guest
Wj 3,1-8a.13-15)
Mojżesz pasł owce swego teścia, Jetry, kapłana Madianitów, zaprowadził pewnego razu owce w głąb pustyni i przyszedł do góry Bożej Horeb. Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala? Gdy zaś Pan ujrzał, że Mojżesz podchodził, żeby się przyjrzeć, zawołał Bóg do niego ze środka krzewu: Mojżeszu, Mojżeszu! On zaś odpowiedział: Oto jestem. Rzekł mu Bóg: Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą. Powiedział jeszcze Pan: Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga. Pan mówił: Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemiężców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód. Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć? Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTÓRY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was. Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Brave

Benjamin połączyłem twój kolejny identyczny w wymowie temat z poprzednim, na klapsa http://www.forumowis...54#entry3138754
nie raczyłeś się wtedy wypowiedzieć merytorycznie, doceń, że mimo zakładania identycznych tematów, jakie sam wcześniej zakładałeś nie dałem ci ostrzeżenia (jednorazowo)
Sorry, ale to nie jest identyczny temat. Chyba czytać potrafisz ! Jak Imię Boże przetrwało - to historia. A wykaz elementarnych błędów na temat brzmienia Imienia Bożego - to zupełnie inny temat choć też dotyczy Imienia.
ps. twa propaganda trafia w pustkę.. sorry

Powiedz raczej prawdę, że nie masz żadnych argumentów w poruszonym temacie !

kate2

Czym innym jest brzmienie Imienia Bożego, a czym innym Jego znaczenie. Każde Imię coś znaczy, i kogoś oznacza. Mieszasz dwie różne funkcje ze sobą. Poza tym wyrywasz wersety z kontekstu i opierasz się na kiepskim tłumaczeniu.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
argumentów powtarzał nie będę, to, że merytorycznie nie potrafiłeś odpowiedzieć kilka lat temu, a i teraz nie spróbowałeś, to oczywiste...
wybacz, ale istnienie 10 tematów sw. jehowy dotyczących tetragramu uważam za zbyteczne (jest jeszcze kilka martwych od lat)
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Brave

JEHOWAH to nie twój kolega tylko Święty Bóg Biblii !!!

A odpowiedzieć to nie ja nie umiałem, tylko ty, i w dodatku nie potrafiłeś znaleźć zapisu Imienia Bożego w Kodeksie z Aleppo, bo najwidoczniej kompletnie nie znasz hebrajskiego. Więc lepiej radzę trochę więcej skromności !
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zapomniałem, nie wchodziłem dłiugo na forum, a merytorycznych odniesień i tak się nie spodziewam
pianę bić będziesz, bezskutecznie...

ps. kodeks z aleppo pisany jest nie da się ukryć inną formą zapisu niż te normalnie dostępne (nie wiesz?), co i tak nie zmienia istoty tematy (antycznej)

a z resztą, jest chociaż w innej formie niż Jehowa
http://www.aleppocodex.org/newsite/index.htmlw zakresie wersów 16_16 do 17_19 w rzędzie od lewej ósmy wers od dołu
słaba czytelność i ma niewiele z hebrajskimi wydrukami, jakie próbuję czytać, jest tam "Y" po nim samogłoska "e" (jaka była nieznana w klasycznym hebrajskim zapisie)
tylko co to zmienia? w zakresie antycznym? gdzie nie ma żadnych przesłanek ku "waszej" wersji
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Kaznodzieja

A co jest w twoim imieniu najważniejsze ? Zarówno brzmienie jak i znaczenie jest ważne.

Brave

zapomniałem, nie wchodziłem dłiugo na forum, a merytorycznych odniesień i tak się nie spodziewam
pianę bić będziesz, bezskutecznie...
pianę sam bijesz, więc nie zrzucaj na innych winę braku umiejętności i braku wykształcenia w poruszonym temacie !

ps. kodeks z aleppo pisany jest nie da się ukryć inną formą zapisu niż te normalnie dostępne (nie wiesz?), co i tak nie zmienia istoty tematy (antycznej)
prawda jest taka, że nie potrafiłeś odczytać prostych słów hebrajskich, bo po prostu hebrajskiego nie znasz !

a z resztą, jest chociaż w innej formie niż Jehowa
http://www.aleppocod...site/index.htmlw zakresie wersów 16_16 do 17_19 w rzędzie od lewej ósmy wers od dołu
słaba czytelność i ma niewiele z hebrajskimi wydrukami, jakie próbuję czytać, jest tam "Y" po nim samogłoska "e" (jaka była nieznana w klasycznym hebrajskim zapisie)
tylko co to zmienia? w zakresie antycznym?
wypisujesz dalej bzdury, bo nie masz o pisowni masoreckiej i zasadach fonetyki hebrajskiej zielonego pojęcia. Nie zabieraj głosu w sprawach na których się nie znasz, bo się kompromitujesz !

gdzie nie ma żadnych przesłanek ku "waszej" wersji
jakiej " waszej " wersji ??? !!! Tu nie ma żadnej " waszej " ! Kodeks z Aleppo jest powszechnie dostępny !
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
benjamin.szot napisał:
Kaznodzieja A co jest w twoim imieniu najważniejsze ? Zarówno brzmienie jak i znaczenie jest ważne.
To mało istotne. To cedzisz komara a łykasz wielbłąda synu człowieczy.
Ważniejszym jest to co to imię reprezentuje oraz ile mamy z niego w nas. Reszta to proch im pył.

Z tym Cię zostawiam.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
JEHOWAH to nie twój kolega tylko Święty Bóg Biblii !!!
Bóg o takim imieniu w Biblii nie występuje.



benjamin.szot napisał:
A odpowiedzieć to nie ja nie umiałem, tylko ty, i w dodatku nie potrafiłeś znaleźć zapisu Imienia Bożego w Kodeksie z Aleppo, bo najwidoczniej kompletnie nie znasz hebrajskiego. Więc lepiej radzę trochę więcej skromności !
Kodeks z Aleppo również nic nie mówi o imieniu Jehowa.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Zdecydowanie Daniel ma tu rację. Starajmy się oddzielać fakty od interpretacji o ile miłujemy prawdę.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
chociaż o tetragram w brzmieniu nieco przypominającym Jehowę występuje w kodeksie z aleppo, dlatego wspomniałem o spółgłosce "y" i samogłosce "e" wcześniej, czekając aż odniesie się Benjamin (inną rzeczą jest unikatowość użytego zapisu, "wynalazek samogłoski" oraz "y"
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Dla mnie ZAWSZE było ważniejsze to co owo imię reprezentuje i na ile to imię jest widoczne w danym człowieku, niźli jak je wymawiać lub jak się ono pisze. To ostatnie uznaję za cedzenie komara przy łykaniu wielbłąda pozbawienia rozumienia czym jest Imię o jakim czytamy o Pawła, Piotra lub słowach nauczania Chrystusa ... (wsław imię swoje). Ubolewam nad faktem, że pewni wyznawcy tak sam jak jedno zbawcze wyznania (np. Świadkowie Jehowy), stawiają większy nacisk na ową formę i znajomość imienia z litery, niźli tego co owo imię reprezentuje. Sednem tego wywodu niech będzie stwierdzenie, że czym innym być w imieniu a czym innym machać nim na lewo i prawo na własne potrzeby. Pierwsze wymaga trudu, wyrzeczeń, ofiar oraz ciężkiej pracy - drugie zaledwie pewnej inicjatywy i wyuczonej "werbalności" .

Co do samej litery imienia, to owszem dobrym jest znać imię swego Ojca. Jednak skoro Bóg jest moim Ojcem i mam przywilej zwracać się do niego Ojcze jako dziedzic, to tak będę czynił i tak nauczał modlić się Jezus Chrystus w wszystkich 4 ewangeliach jakie mamy.
 
K

kate2

Guest
Ale to niektórym nie wystarcza ;)
Muszą Boga wziąć pod lupę i próbować Go rozkładać na czynniki pierwsze chcąc tym samym Go odrzeć z szaty Boga.
 
Do góry