Elementarne błędy na temat Imienia Bożego

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
rozumiem, jeden oświecony wśród stada baranów, można i tak, gratuluję samopoczucia
nie masz bladego pojęcia o hebrajskim, a głos zabierasz ?! Hebrajski jest w dalszym ciagu tym samym językiem i nie stal się językiem polskim
nie wiedząc nic o mnie, "wiesz", poluzuj postronki bezsensownych emocji...

a co ma wspólnego Mieszko I z dzisiejszym Polakiem ? ma coś czy nie ma nic ? A może Mieszko I był Chińczykiem ?
nic nie pisałem o Mieszko I, może wydaje ci się, że odpowiadasz na innym forum, drugie pozbawione związków z mą wypowiedzią zdanie

spokojna głowa ! Nie robię tego ze względu na Ciebie !
zawsze jestem spokojny, taka forma niepełnosprawności (bezemocjonalność w stosunkach z ludźmi)

twoje słowa wywołują jedynie uśmiech i współczucie
bardzo się cieszę, uśmiech to rzecz ważna, współczucie zbyteczne, nie działa..

człowieku ! więcej skromności, bo pycha Cię zabije !
ja cię naprowadzam, na edukację, a ty o pysze, możesz... tak jestem zarozumiały, zapewne będąc w mojej sytuacji, też byś był...

ps. nie mam najmiejszej ochoty na puste klepanie z tobą postów, więc nie spodziewaj się odpowiedzi, chyba, że zmusisz się do napisania czegoś merytorycznego
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
כִּי לֹא תִשְׁתַּחֲוֶה לְאֵל אַחֵר כִּי יְהֹוָה קַנָּא שְׁמוֹ אֵל קַנָּא הוּא co znaczy dokładnie "Bowiem nie będziesz się kłaniał bogu innemu, gdyż JEHOWAH wymagający wyłączności jest Imieniem Jego, Bóg wymagający wyłączności On "
Cały problem w tym, że powyższe zdanie, które zacytowałeś jest zwykłym i perfidnym kłamstwem.
Tam nie jest napisane Jehowah tylko jest napisany tetragram JHWH.
Dlaczego więc zarzucasz innym kłamstwa i powołujesz się na interpretacje pism, które zostały stworzone ponad 2000 lat po spisaniu Biblii?
Jak możesz się powoływać na Rabinów czy Mnichów?
Tak jak to nazwał Brave - to jest bicie piany bo do Ciebie nie trafiają podstawowe argumenty, nie trafia do Ciebie przekaz Biblii.
Cytujesz tetragram i opowiadasz kłamstwa, że w tekście hebrajskim jest słowo Jehowah, to jest moim zdaniem zachowanie skandaliczne. Godne potępienia.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Cały problem w tym, że powyższe zdanie, które zacytowałeś jest zwykłym i perfidnym kłamstwem.
Tam nie jest napisane Jehowah tylko jest napisany tetragram JHWH.
Człowieku ! Nie kompromituj się ! Naucz się hebrajskiej punktacji samogłoskowej, bo nie masz o tym bladego pojęcia, a potem przeczytaj ten werset w Tora Pardes Lauder a jak masz trudności, to poproś kogoś kto zna hebrajski i bzdur nie opowiadaj ! Twój zarzut pod moim adresem jest wstrętnym oszczerstwem !

Dlaczego więc zarzucasz innym kłamstwa i powołujesz się na interpretacje pism, które zostały stworzone ponad 2000 lat po spisaniu Biblii?
jak nie wiesz co to jest BHS z ktorej cytuję, to na tak porażającą ignorancję już nic nie poradzę !

Jak możesz się powoływać na Rabinów czy Mnichów?
BHS nie piisali rabini i mnisi, lecz międzynarodowy zespół uczonych biblistów

Tak jak to nazwał Brave - to jest bicie piany bo do Ciebie nie trafiają podstawowe argumenty, nie trafia do Ciebie przekaz Biblii.

raczej do Ciebie nie trafiają podstawowe argumenty, bo masz luki w wykształceniu.

Cytujesz tetragram i opowiadasz kłamstwa, że w tekście hebrajskim jest słowo Jehowah, to jest moim zdaniem zachowanie skandaliczne. Godne potępienia.
nie tobie mnie pouczać ! Daleko Ci do tego ! Kłamstwa to ty opowiadasz i skandalicznie się zachowujesz. Ciekawe dlaczego nie chcesz do tej pory ujawnić jaką denominację religijna reprezentujesz, bo podobno nie jesteś katolikiem ?!
 

fenghuang

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2016
Posty
7
Punkty reakcji
0
panie tropicielu spierasz sie o jakies nic nie warte zagadnienia ,tak trudno zrozumiec ze jest to sprezynka szatana... nie wazne jak nazywasz Boga :Jahwe ,Allah ,Kriszna ,Shiva ,wazne ze kochasz Boga ,ale wazne tez zeby to nie byla slepa milosc ,bo inaczej jestes gotow obwiazac sie dynamitem i wskoczyc w tlum ludzi.....Roztropnosc nie zapominajmy o niej....idac dalej tym torem moze ktos z forumowiczow moze mi wytlumaczyc jak mozna utorzsamiac sie z gosciem ktory zabil w ST ponad 2 miliony ludzi ,ktory msci sie na synach i corkach do 4 pokolenia,ktory jak Lot wystawia swoje corki na gwałt to jest ok ,ale Onana za" trzepanko" zabija ,ktory reguluje prawnie niewolnictwo (czyli poprostu sie z nim zgadza),ktory wspiera Dawida w jego krwawych bojach(a jak czytam ze Jezus z duma mowil ze jest "synem Dawida" to juz wogole nie wiem czy mam sie smiac czy plakac),albo jak jakis koles chce podtrzymac arke przymieza ,bo jest wieziona na wozie,a woly za mocno pociagly i mogla sie wywrocic ,to czym go Jahwe za to wynagrodzil-ŚMIERCIA,bo on jest przeciez nietykalny .Jezeli taki jest prawdziwy Bog i to jest slowo Boze to ja takiemu komus mowie : masz we mnie wroga !!! ....,bo tylko"udajesz gołebia".Ludzie czy wy naprawde nie widzicie ze cos tu jest nie tak,a jak wam powiem ze nie ma zadnego Boga Ojca tylko jest Bogini Matka ,a jak wam powiem ,ze układ dobra ze złem siega znacznie wyzej niz sie komukolwiek z nas wydaje ,a jak wam powiem ze krolestwo boze nie jest posrod was ,obok was ,albo nad wami, tylko jest ono w was...."...mam jedna pierd....... schizofrenie........"-szukajcie Boga ,a gdy juz go znajdziecie ,to prawda was wyzwoli....
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Człowieku ! Nie kompromituj się ! Naucz się hebrajskiej punktacji samogłoskowej, bo nie masz o tym bladego pojęcia, a potem przeczytaj ten werset w Tora Pardes Lauder a jak masz trudności, to poproś kogoś kto zna hebrajski i bzdur nie opowiadaj ! Twój zarzut pod moim adresem jest wstrętnym oszczerstwem !
Tekst, który wkleiłeś zawiera tetragram a nie formę Jehowa. Czego tutaj nie rozumiesz? Siejesz na forum kłamstwa a nie odnosisz się do faktów.
Fakty są takie, że cytujesz hebrajski i tetragram a tłumaczysz go jako Jehowa co jest błędem. Dobrze wiesz, że ta forma powstała wskutek dopisania do tetragramu samogłosek przez Masoretów.
Samogłoski zostały dopisane od słów Elohim i Adonaj. W ten sposób otrzymano formę JAHWE. Natomiast forma Jehowa jest pochodną JaHweH, kolejnego sztucznego tworu.


tropiciel napisał:
BHS nie piisali rabini i mnisi, lecz międzynarodowy zespół uczonych biblistów
Kolego przestań się kompromitować do reszty. W BHS na którą się powołujesz jest tetragram a nie ma ani słowa o Jehowie. Po co więc kłamiesz i wypisujesz bzdury?
Masz mnie za idiotę, który nie wie nic o tetragramie i pismach hebrajskich?


tropiciel napisał:
nie tobie mnie pouczać ! Daleko Ci do tego ! Kłamstwa to ty opowiadasz i skandalicznie się zachowujesz. Ciekawe dlaczego nie chcesz do tej pory ujawnić jaką denominację religijna reprezentujesz, bo podobno nie jesteś katolikiem ?!
Ja reprezentuję jedną religię - tą którą głosi Biblia. Tyle Ci wystarczy?
Czy Jezus kazał być członkiem jakiejś religii, stworzonej przez ludzi?
Jezus mówił "idźcie i głoście moje nauki". Ja idę w ślad za Jezusem a Ty za doktrynami swoich szefów, którzy na nich zbijają fortunę.
Tym się różnimy, że moimi szefami jest Bóg i Jezus.



tropiciel napisał:
raczej do Ciebie nie trafiają podstawowe argumenty, bo masz luki w wykształceniu.
Ty ani razu tutaj nic nie zaargumentowałeś.
Jeśli dla Ciebie pisanie kłamstw to jest argumentacja to współczuję. Mnie na takie iluzje nie nabierzesz.
Jak chcesz argumentować to przestań kłamać i pisz prawdę. Przestań kłamać w imię swojego szefa, ludzkiego kuglarza.
Przestań kłamać w imię milionów dolarów, które na tym kłamstwie zarabia.
Zacznij czytać Biblię i wtedy możemy rozmawiać o argumentowaniu. Póki będziesz mi cytował brednie swojego szefa - dopóty nie mamy o czym pisać.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Tekst, który wkleiłeś zawiera tetragram a nie formę Jehowa. Czego tutaj nie rozumiesz? Siejesz na forum kłamstwa a nie odnosisz się do faktów.
Fakty są takie, że cytujesz hebrajski i tetragram a tłumaczysz go jako Jehowa co jest błędem.
Cytuję wersety, gdzie jest pełen zapis Imienia Bożego wraz z punktacja samogłoskową. Ale jak widać przez swoje niedouczenie nie masz o tym bladego pojęcia. Kłamstwa więc na temat Imienia Bożego i oszczerstwa pod moim adresem to niestety ty rozpowszechniasz.

Dobrze wiesz, że ta forma powstała wskutek dopisania do tetragramu samogłosek przez Masoretów.
Masoreci byli bardzo rzetelnymi kopistami i na ich temat jak również systemu punktacji samogłoskowej jak zwykle nie masz bladego pojęcia więc lepiej się doucz i głosu nie zabieraj. Trzeba być niespełna rozumu, aby twierdzić, że masoreci wynaleźli nową fonetykę języka hebrajskiego. Niestety takie bzdury krążą w internecie.

Samogłoski zostały dopisane od słów Elohim i Adonaj. W ten sposób otrzymano formę JAHWE. Natomiast forma Jehowa jest pochodną JaHweH, kolejnego sztucznego tworu.
Forma Jahwe została wprowadzona tylko po to by zdyskredytować formę Imienia Bożego używaną przez Żydów i protestantów. Tymczasem forma JEHOWAH יְהֹוָה widnieje, w niemal każdej edycji Biblii hebrajskiej, w tekście hebrajskim - można sprawdzić - edycję Cylkowa, czy choćby najnowszą Torę Pardes Lauder. Gdybyś znał punktację samogłoskową ( której niestety nie znasz ), to byś wiedział, że podstawienie samogłosek z wyrazu Adonaj do Tetragramu dałoby formę Jahowah, a taka forma nie występuje u Żydów. Nie masz też pojęcia o historii formy Jahwe.

Jak pisze na ten temat Józef Flawiusz w Dawnych Dziejach Izraela tom XII, 5, 251 - 164 - gdy Antioch Epifanes uciskał i prześladował Żydów Samarytanie nie chcąc być uciskani, napisali do króla, aby nie obarczał ich przewinieniami Żydów od których czują się "odrębni zarówno pochodzeniem jak i obyczajem" i prosili go aby ich świątynię na górze Garizim, " która nie ma miana " pozwolił nazwać " świątynią Zeusa Helleńskiego. " Król Antioch spełnił ich życzenie. Odtąd w świątyni na górze Garizim zamiast czcić Jehowę zaczętą wzywać Zeusa ( odpowiednik rzymskiego Jupitera czyli Jowisza ). Gdy Bob Kobres z Biblioteki Uniwersytetu Georgii ujawnił Anastasy Papyrus, który znajduje się obecnie w British Museum okazało się, że treść papirusu zawiera magiczną formułę wzywania Zeusa - władcy bogów, gromowładnego króla Adonai, Pana Iaoouee. Bardzo przypomina to formę Jahve pisaną w języku greckim - Iaoue.

W teologicznym czasopiśmie Oudtestamentische Studien , vol 5, str. 1 - 29 opublikowanym przez Brill Press Leiden, Holland znajduje się znakomity artykuł prof. Eerdmansa zatytułowany na ten temat. Radzę się zapoznać, aby bzdur nie pisać. Pozwolę sobie zacytować fragment :
" Teodoret powiedział że Samarytanie używali imienia Jabai ( 'Ιαβε ). Te fragmenty skłoniły uczonych do wstawienia samogłosek samarytańskiego Jabe od oryginalnych hebrajskich spółgłosek tworząc wymowę Yahweh. Ale to jest zwyczajne zgadywanie. ( str. 2)
Prof. Eerdmans pisze dalej dlaczego nie jest bezpieczne podążać za samarytańska wymową :

" Ezdrasz wprowadził nowy alfabet - "pismo kwadratowe" dla posługiwania się pismami świętymi. Odrzuceni Samarytanie odpowiedzieli przez stworzenie innego alfabetu stworzonego dla ich własnego tekstu Tory. Zbudowali swoją własną świątynię na wzgórzu Gerizim i mieli swoje własne kapłaństwo. Stawali na zawadzie Żydom, gdzie tylko mogli. Sanhedryn sygnalizował czas wielkich uroczystości za pomocą rozpalanego ognia na wzgórzach. Odkąd Samarytanie rozpalali ogniska w nieodpowiednim czasie aby zdezorganizować żydowski kalendarz, Sanhedryn musiał posługiwać się w tym celu posłańcami. Ze względu na ich postawę możemy spokojnie przyjąć, że Samarytanie mieli swoją własna [ inną ] pronuncjację świętego Imienia. Z tego powodu samarytańska pronuncjacja nie powinna być uważana [ przez współczesnych uczonych ] jako dowód żydowskiej pronuncjacji… " ( str. 4 )

W dalszym ciągu swych wywodów prof. Eerdmans stwierdza :
" Dowiadujemy się z tych fragmentów, że Teodoret wiedział, iż samarytańska wymowa różniła się od hebrajskiej " . ( str. 4/5 )

Istnieje jeszcze sporo innych dowodów na to, że forma Jahwe nigdy nie była stosowana przez Żydów. Z historii zaś wiadomo, że najbardziej na fermencie zależało jezuitom. Już Roberto Francesco Bellarmino ( 1542 - 1621 ) włoski jezuita, kardynał i inkwizytor, kanonizowany przez Piusa XI w swoim słowniku Institutiones linguae hebraicae, 1609, str. 284 - 289 zapewniał, że prawdziwa wymowa pozostaje nieznana, a samogłoski wstawiane do Tetragramu należą do słowa Adonaj i w związku z tym nie powinno się go wymawiać jako Iehoua. Po tej błędnej linii rozumowania poszedł kościół rzymski i takie stanowisko zajmuje do dziś wraz ze wszystkimi wrogami Imienia Bożego. Aktualnie nawet zarzucili stosowanie formy Jahwe w przekładach biblijnych postępując według nakazu Benedykta XVI z dnia 29 czerwca 2008 r.

Kolego przestań się kompromitować do reszty. W BHS na którą się powołujesz jest tetragram a nie ma ani słowa o Jehowie. Po co więc kłamiesz i wypisujesz bzdury?
Masz mnie za idiotę, który nie wie nic o tetragramie i pismach hebrajskich?
Kolegą twoim nigdy nie byłem i nie jestem, a jak widać to niestety ty się kompromitujesz. Podać mogę jeszcze inne wersety dla przykładu z BHS gdzie występuje Imię Boże JEHOWAH zapisane z punktacją samogłoskową jako יְהֹוָה
Wersetów takich jest oczywiście więcej - podaję tylko niektóre przykłady :

וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים| אֶל הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ
1 Moj. 3 : 14
וַיֹּ֕אמֶר בָּרוּךְ יְהֹוָה אֱלֹהֵי שֵׁם וִיהִי כְנַעַן עֶבֶד לָמוֹ
1 Moj. 9 : 26
וַיֵּרָא מַלְאַךְ יְהֹוָה אֵלָיו בְּלַבַּת אֵשׁ מִתּוֹךְ הַסְּנֶה וַיַּרְא וְהִנֵּה הַסְּנֶה בֹּעֵר בָּאֵשׁ וְהַסְּנֶה אֵינֶנּוּ אֻכָּל
2 Moj. 3 : 2
וַיַּעַשׂ אַחְאָב אֶת הָאֲשֵׁרָה וַיּוֹסֶף אַחְאָב לַעֲשֹוֹת לְהַכְעִיס אֶת יְהֹוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִכֹּל מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנָיו
1 Król. 16 : 33
לֵאמֹר הֵן יְשַׁלַּח אִישׁ אֶת אִשְׁתּוֹ וְהָלְכָה מֵאִתּוֹ וְהָיְתָה לְאִישׁ אַחֵר הֲיָשׁוּב אֵלֶיהָ עוֹד הֲלוֹא חָנוֹף תֶּחֱנַף הָאָרֶץ הַהִיא וְאַתְּ זָנִית רֵעִים רַבִּים וְשׁוֹב אֵלַי נְאֻם יְהֹוָה
Jer. 3 : 1
כִּי כֹה | אָמַר יְהֹוָ֗ה לְאִישׁ יְהוּדָה וְלִירוּשָׁלִַם נִירוּ לָכֶם נִיר וְאַל תִּזְרְעוּ אֶל קֹצִים
Jer. 4 : 3
עַל זֹאת חִגְרוּ שַׂקִּים סִפְדוּ וְהֵילִילוּ כִּי לֹא שָׁב חֲרוֹן אַף יְהֹוָה מִמֶּנּוּ
Jer. 4 : 8
וְאַתָּה אַל תִּירָא עַבְדִּי יַעֲקֹב נְאֻם יְהֹוָה וְאַל תֵּחַת יִשְׂרָאֵל כִּי הִנְנִי מוֹשִׁיעֲךָ מֵרָחוֹק וְאֶת זַרְעֲךָ מֵאֶרֶץ שִׁבְיָם וְשָׁב יַעֲקֹב וְשָׁקַט וְשַׁאֲנַן וְאֵין מַחֲרִיד
Jer. 30 : 10
יְהֹוָ֗ה אֶרֶךְ אַפַּיִם וּגְדָל (כתיב וּגְדָול) כֹּחַ וְנַקֵּה לֹא יְנַקֶּה יְהֹוָה בְּסוּפָה וּבִשְׂעָרָה דַּרְכּוֹ וְעָנָן אֲבַק רַגְלָיו
Nahum 1 : 3
מִזְמוֹר לְדָוִד יְהֹוָה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ
Psalm 15 : 1
אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר שָׂם יְהֹוָה מִבְטַחוֹ וְלֹא פָנָה אֶל רְהָבִים וְשָׂטֵי כָזָב
Psalm 40 : 5
עָלָה אֱלֹהִים בִּתְרוּעָה יְ֝הֹוָ֗ה בְּקוֹל שׁוֹפָר
Psalm 47 : 6
כִּי טוֹב הֹוָה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ

Tak więc jak widać z tego, to nie ja wprowadzam ludzi w błąd, lecz niestety ty i w dodatku posługujesz się oszczerstwem pod moim adresem. Tak więc bzdury niestety, to ty wypisujesz.

Ja reprezentuję jedną religię - tą którą głosi Biblia. Tyle Ci wystarczy?
nie wystarczy, gdyż wypisujesz totalne bzdury niezgodne z Biblią. A skoro nie jesteś katolikiem, to warto wiedzieć co to za religia, którą reprezentujesz. No, chyba, że się wstydzisz własnej denominacji

Czy Jezus kazał być członkiem jakiejś religii, stworzonej przez ludzi?
Jezus mówił "idźcie i głoście moje nauki". Ja idę w ślad za Jezusem a Ty za doktrynami swoich szefów, którzy na nich zbijają fortunę.

Tym się różnimy, że moimi szefami jest Bóg i Jezus.
ja nie mam żadnych szefów, a co twojego pójścia w ślady Jezusa, to coś nie za bardzo to widać po twoich pełnych nienawiści wpisach i różnych epitetach pod moim adresem, które najlepiej świadczą o tym kim jesteś.

Ty ani razu tutaj nic nie zaargumentowałeś.
i znowu piszesz nieprawdę. Wiele razy podawałem, różne argumenty i uzasadnienie prezentowanego na forum stanowiska. Sęk jednak w tym, że do Ciebie kompletnie nic nie dociera !
Jeśli dla Ciebie pisanie kłamstw to jest argumentacja to współczuję. Mnie na takie iluzje nie nabierzesz.
Jak chcesz argumentować to przestań kłamać i pisz prawdę. Przestań kłamać w imię swojego szefa, ludzkiego kuglarza.
Niestety pożałowania godne, są twoje wycieczki pod moim adresem. Nie mam żadnego szefa, a to co wypisujesz o mnie to podłe oszczerstwa !

Przestań kłamać w imię milionów dolarów, które na tym kłamstwie zarabia.

dolarów i bogactwa to poszukaj u tych, którzy żyją w zbytku i zbijają kasę na ciemnocie religijnej swoich parafian

Zacznij czytać Biblię i wtedy możemy rozmawiać o argumentowaniu. Póki będziesz mi cytował brednie swojego szefa - dopóty nie mamy o czym pisać.
Sam zacznij czytać Biblię i się do niej zacznij stosować, a potem pouczaj innych ludzi ! Brednie - to niestety ty wypisujesz i dlatego faktycznie nie mam o czym z tobą pisać. Odpowiedź napisałem ze względu na forumowiczów, aby mogli się zorientować o co w tym wszystkim chodzi.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Cytuję wersety, gdzie jest pełen zapis Imienia Bożego wraz z punktacja samogłoskową. Ale jak widać przez swoje niedouczenie nie masz o tym bladego pojęcia. Kłamstwa więc na temat Imienia Bożego i oszczerstwa pod moim adresem to niestety ty rozpowszechniasz.
Człowieku przestań wklejać te durne teksty o jakim zapisie samogłoskowym piszesz?
W tekstach Biblii hebrajskiej, w kopiach które się zachowały jest jak byk zawarty tetragram JHWH i tyle w temacie.
Nie ma żadnych zapisów samogłoskowych - to są twory i domysły, odwieczny spór tłumaczy Biblii jak to czytać. Zatem skup się na faktach a fakty są takie, że Bóg sam przetłumaczył tetragram i jego znaczenie Mojżeszowi.
Z tych wersetów Biblii wiemy, że Bóg nie posiada literalnego imienia a tetragram jest imieniem Boga o znaczeniu wielowymiarowym a nie literalnym.
Stąd wszelkie próby tworzenia z tetragramu różnych wersji imion literalnych jest z góry skazane na niepowodzenie. I nie ważne jest jaka by ta forma imienia była - każda nie jest przekazem Biblii.
Każda z tych form jest dopiskiem ludzi nie mających z pisaniem Biblii (a więc pod natchnieniem) nic wspólnego.
Jeśli więc zamiast wierzyć Biblii - chcez wierzyć przekazom i interpretacjom - to jest Twój wybór. Mój jest inny bo ja opieram się na faktach z Biblii.
Czy wolno mi opierać się na biblijnych faktach? Czy jestem wobec tego bluźniercą jak mnie nazywasz?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Durne teksty to ty wklejasz. Z ignorancją nie dyskutuję. Naucz się człowieku metody czytania tekstu spółgłoskowego "Em-Qeria", to będziesz wiedział jak brzmi Imię Boże i czy masoreci wymyślili sobie coś nowego. Nie masz bladego pojęcia o niczym w poruszanych kwestiach, a zabierasz głos jakbyś był wielkim znawcą. Zero kultury i skromności z twojej strony. I jak widać dalej się wstydzisz swojej denominacji religijnej, bo nie chcesz ujawnić kogo reprezentujesz. Nie jesteś partnerem do jakiejkolwiek dyskusji !
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Durne teksty to ty wklejasz. Z ignorancją nie dyskutuję. Naucz się człowieku metody czytania tekstu spółgłoskowego "Em-Qeria", to będziesz wiedział jak brzmi Imię Boże i czy masoreci wymyślili sobie coś nowego. Nie masz bladego pojęcia o niczym w poruszanych kwestiach, a zabierasz głos jakbyś był wielkim znawcą. Zero kultury i skromności z twojej strony. I jak widać dalej się wstydzisz swojej denominacji religijnej, bo nie chcesz ujawnić kogo reprezentujesz. Nie jesteś partnerem do jakiejkolwiek dyskusji !
Ty ciągle jak mantre powtarzasz to samo zamiast spojrzeć na fakty. W dupie mam tą metode odczytywania tekstów, skoro przeczy ona przekazowi Biblii.
Spójrz na nauki Jezusa, Apostołów. Spójrz na Nowy Testament. Wyciągaj jakiekolwiek wnioski z tych nauk zamiast dotyczywać się czegoś czego w Biblii nie ma i tworzyć jakieś metody na odczytywanie tetragramu. Miałoby to sensu gdyby Bóg milczał na jego temat. A nie milczy - tylko wyjaśnił nam, ludziom w Biblii co ten tetragram oznacza.
I nie oznacza on imienia literalnego. To, że Bóg jest nazywany w Biblii różnie to także przeczy temu, że posiada literalne imię.
Dalsze sprzeczanie się z Tobą nie ma sensu - po prostu przestań pisać tutaj kłamstwa i nie oskarżaj innych o bluźnierstwo podczas gdy sam bluźnisz.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
fenghuang

panie tropicielu spierasz sie o jakies nic nie warte zagadnienia ,tak trudno zrozumiec ze jest to sprezynka szatana... nie wazne jak nazywasz Boga :Jahwe ,Allah ,Kriszna ,Shiva ,wazne ze kochasz Boga ,ale wazne tez zeby to nie byla slepa milosc ,bo inaczej jestes gotow obwiazac sie dynamitem i wskoczyc w tlum ludzi.....
Jeśli Pierwsze Przykazanie Dekalogu Biblijnego jest dla kogoś bez znaczenia to nic dziwnego, że dla niego wszystko jedno jakiemu Bogu oddaje się cześć. Z logiki i z Biblii wynika wprawdzie, że Bóg jest jeden, ale to wcale nie znaczy, że dla Niego jest obojętne jak Go ludzie nazywają.

Roztropnosc nie zapominajmy o niej....idac dalej tym torem moze ktos z forumowiczow moze mi wytlumaczyc jak mozna utorzsamiac sie z gosciem ktory zabil w ST ponad 2 miliony ludzi ,ktory msci sie na synach i corkach do 4 pokolenia,ktory jak Lot wystawia swoje corki na gwałt to jest ok ,ale Onana za" trzepanko" zabija ,ktory reguluje prawnie niewolnictwo (czyli poprostu sie z nim zgadza),ktory wspiera Dawida w jego krwawych bojach(a jak czytam ze Jezus z duma mowil ze jest "synem Dawida" to juz wogole nie wiem czy mam sie smiac czy plakac),albo jak jakis koles chce podtrzymac arke przymieza ,bo jest wieziona na wozie,a woly za mocno pociagly i mogla sie wywrocic ,to czym go Jahwe za to wynagrodzil-ŚMIERCIA,bo on jest przeciez nietykalny .
O roztropności Waść nie masz pojęcia, bo wypisujesz typowe ateistyczne zarzuty, a ateizm i relatywizm religijny jak łatwo można stwierdzić bierze się z usprawiedliwiania własnego niemoralnego trybu życia. Gdybyś Waść dążył do prawdziwej świętości w swoim postępowaniu, to byś bardzo prędko zrozumiał, dlaczego Bóg pewnych rzeczy nie toleruje. Proponuję byś do swojego domu wpuścił śmierdzących meneli, którzy nie będą szanowali twego domu i praw w nim obowiązujących, to może wtedy będziesz kumał dlaczego Bóg czegoś takiego nie toleruje.

Jezeli taki jest prawdziwy Bog i to jest slowo Boze to ja takiemu komus mowie : masz we mnie wroga !!! ....,bo tylko"udajesz gołebia".
Bogu to ty żadnej łaski nie robisz, chcesz żyć jak zwierzę i zdechnąć jak zwierzę - to skoro tak chcesz - to możesz. Ale jeśli chcesz żyć w Królestwie Bożym to musisz słuchać tego co Bóg ma do powiedzenia.

Ludzie czy wy naprawde nie widzicie ze cos tu jest nie tak,a jak wam powiem ze nie ma zadnego Boga Ojca tylko jest Bogini Matka ,a jak wam powiem ,ze układ dobra ze złem siega znacznie wyzej niz sie komukolwiek z nas wydaje ,a jak wam powiem ze krolestwo boze nie jest posrod was ,obok was ,albo nad wami, tylko jest ono w was...."...mam jedna pierd....... schizofrenie........"-szukajcie Boga ,a gdy juz go znajdziecie ,to prawda was wyzwoli....
Z tą boginią matką, to jakaś nowo-ewangelia wraz z twoim słownictwem. Wprawdzie ludzie twój apel oleją, ale twój komentarz wystarczy mi, by więcej nie reagować na tak żałosne wpisy.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Jeśli Pierwsze Przykazanie Dekalogu Biblijnego jest dla kogoś bez znaczenia to nic dziwnego, że dla niego wszystko jedno jakiemu Bogu oddaje się cześć. Z logiki i z Biblii wynika wprawdzie, że Bóg jest jeden, ale to wcale nie znaczy, że dla Niego jest obojętne jak Go ludzie nazywają.
Myślisz, że Bóg jest na tyle płytki i głupi, żeby robić przykazania o to, żeby nie nazywać go za często po imieniu? Człowieku ogarnij się bo to co Ty piszesz to jest zgroza.
Kompletnie nie rozumiesz przykazań - kompletnie nie rozumiesz Biblii. To jest oczywiście Twój problem bo to Twoje życie.
Przykazanie "nie będziesz brał imienia Boga swego nadaremnie" kompletnie nie tyczy się imienia Boga. Od tego trzeba zacząć.
Pierwsze przykazanie dotyczy tego, żeby nie utożsamiać imienia Boga z rzeczami przyziemnymi, nie nazywać Boga tak jak człowieka a wypowiadać się o nim tylko w kwestiach duchowych.
Gdy mówimy o Bogu, mówimy tylko w kontekście wychwalania, błogosławienia.
Właśnie tacy ludzie jak Ty, którzy ze świętego tetragramu - imienia Boga, zrobili sobie "kumpla" Jehowę popełniają bluźnierstwo.
W Biblii Świadków Jehowy i publikacjach można doczytać się "Jehowa to..."..."Jehowa zrobił tamto"...to jest łamanie przykazania Boga. To jest brak szacunku do Niego.
To jest też złamanie znaczenia tetragramu i sprowadzenie świętego imienia Boga do roli kumpla do picia wódki. Do roli jakiegoś tworu o nazwie "Jehowa".



tropiciel napisał:
Bogu to ty żadnej łaski nie robisz, chcesz żyć jak zwierzę i zdechnąć jak zwierzę - to skoro tak chcesz - to możesz. Ale jeśli chcesz żyć w Królestwie Bożym to musisz słuchać tego co Bóg ma do powiedzenia.
Ty niestety nie słuchasz co ma Bóg do powiedzenia. Za to bardzo słuchasz "nauczycieli" którzy Ci tłumaczą co ten Bóg mówi.
Problem w tym, że to grzesznicy a Ty bez sprawdzania podążasz za nimi.
 

fenghuang

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2016
Posty
7
Punkty reakcji
0
tropiciel napisał:
fenghuang

panie tropicielu spierasz sie o jakies nic nie warte zagadnienia ,tak trudno zrozumiec ze jest to sprezynka szatana... nie wazne jak nazywasz Boga :Jahwe ,Allah ,Kriszna ,Shiva ,wazne ze kochasz Boga ,ale wazne tez zeby to nie byla slepa milosc ,bo inaczej jestes gotow obwiazac sie dynamitem i wskoczyc w tlum ludzi.....
Jeśli Pierwsze Przykazanie Dekalogu Biblijnego jest dla kogoś bez znaczenia to nic dziwnego, że dla niego wszystko jedno jakiemu Bogu oddaje się cześć. Z logiki i z Biblii wynika wprawdzie, że Bóg jest jeden, ale to wcale nie znaczy, że dla Niego jest obojętne jak Go ludzie nazywają.

Roztropnosc nie zapominajmy o niej....idac dalej tym torem moze ktos z forumowiczow moze mi wytlumaczyc jak mozna utorzsamiac sie z gosciem ktory zabil w ST ponad 2 miliony ludzi ,ktory msci sie na synach i corkach do 4 pokolenia,ktory jak Lot wystawia swoje corki na gwałt to jest ok ,ale Onana za" trzepanko" zabija ,ktory reguluje prawnie niewolnictwo (czyli poprostu sie z nim zgadza),ktory wspiera Dawida w jego krwawych bojach(a jak czytam ze Jezus z duma mowil ze jest "synem Dawida" to juz wogole nie wiem czy mam sie smiac czy plakac),albo jak jakis koles chce podtrzymac arke przymieza ,bo jest wieziona na wozie,a woly za mocno pociagly i mogla sie wywrocic ,to czym go Jahwe za to wynagrodzil-ŚMIERCIA,bo on jest przeciez nietykalny .
O roztropności Waść nie masz pojęcia, bo wypisujesz typowe ateistyczne zarzuty, a ateizm i relatywizm religijny jak łatwo można stwierdzić bierze się z usprawiedliwiania własnego niemoralnego trybu życia. Gdybyś Waść dążył do prawdziwej świętości w swoim postępowaniu, to byś bardzo prędko zrozumiał, dlaczego Bóg pewnych rzeczy nie toleruje. Proponuję byś do swojego domu wpuścił śmierdzących meneli, którzy nie będą szanowali twego domu i praw w nim obowiązujących, to może wtedy będziesz kumał dlaczego Bóg czegoś takiego nie toleruje.

Jezeli taki jest prawdziwy Bog i to jest slowo Boze to ja takiemu komus mowie : masz we mnie wroga !!! ....,bo tylko"udajesz gołebia".
Bogu to ty żadnej łaski nie robisz, chcesz żyć jak zwierzę i zdechnąć jak zwierzę - to skoro tak chcesz - to możesz. Ale jeśli chcesz żyć w Królestwie Bożym to musisz słuchać tego co Bóg ma do powiedzenia.

Ludzie czy wy naprawde nie widzicie ze cos tu jest nie tak,a jak wam powiem ze nie ma zadnego Boga Ojca tylko jest Bogini Matka ,a jak wam powiem ,ze układ dobra ze złem siega znacznie wyzej niz sie komukolwiek z nas wydaje ,a jak wam powiem ze krolestwo boze nie jest posrod was ,obok was ,albo nad wami, tylko jest ono w was...."...mam jedna pierd....... schizofrenie........"-szukajcie Boga ,a gdy juz go znajdziecie ,to prawda was wyzwoli....
Z tą boginią matką, to jakaś nowo-ewangelia wraz z twoim słownictwem. Wprawdzie ludzie twój apel oleją, ale twój komentarz wystarczy mi, by więcej nie reagować na tak żałosne wpisy.


żałosne wpisy? zgadzam sie z toba i mysle ze za ta mysla powinienes podazac.....heh
tropiciel napisał:
fenghuang

panie tropicielu spierasz sie o jakies nic nie warte zagadnienia ,tak trudno zrozumiec ze jest to sprezynka szatana... nie wazne jak nazywasz Boga :Jahwe ,Allah ,Kriszna ,Shiva ,wazne ze kochasz Boga ,ale wazne tez zeby to nie byla slepa milosc ,bo inaczej jestes gotow obwiazac sie dynamitem i wskoczyc w tlum ludzi.....
Jeśli Pierwsze Przykazanie Dekalogu Biblijnego jest dla kogoś bez znaczenia to nic dziwnego, że dla niego wszystko jedno jakiemu Bogu oddaje się cześć. Z logiki i z Biblii wynika wprawdzie, że Bóg jest jeden, ale to wcale nie znaczy, że dla Niego jest obojętne jak Go ludzie nazywają.

Roztropnosc nie zapominajmy o niej....idac dalej tym torem moze ktos z forumowiczow moze mi wytlumaczyc jak mozna utorzsamiac sie z gosciem ktory zabil w ST ponad 2 miliony ludzi ,ktory msci sie na synach i corkach do 4 pokolenia,ktory jak Lot wystawia swoje corki na gwałt to jest ok ,ale Onana za" trzepanko" zabija ,ktory reguluje prawnie niewolnictwo (czyli poprostu sie z nim zgadza),ktory wspiera Dawida w jego krwawych bojach(a jak czytam ze Jezus z duma mowil ze jest "synem Dawida" to juz wogole nie wiem czy mam sie smiac czy plakac),albo jak jakis koles chce podtrzymac arke przymieza ,bo jest wieziona na wozie,a woly za mocno pociagly i mogla sie wywrocic ,to czym go Jahwe za to wynagrodzil-ŚMIERCIA,bo on jest przeciez nietykalny .
O roztropności Waść nie masz pojęcia, bo wypisujesz typowe ateistyczne zarzuty, a ateizm i relatywizm religijny jak łatwo można stwierdzić bierze się z usprawiedliwiania własnego niemoralnego trybu życia. Gdybyś Waść dążył do prawdziwej świętości w swoim postępowaniu, to byś bardzo prędko zrozumiał, dlaczego Bóg pewnych rzeczy nie toleruje. Proponuję byś do swojego domu wpuścił śmierdzących meneli, którzy nie będą szanowali twego domu i praw w nim obowiązujących, to może wtedy będziesz kumał dlaczego Bóg czegoś takiego nie toleruje.

Jezeli taki jest prawdziwy Bog i to jest slowo Boze to ja takiemu komus mowie : masz we mnie wroga !!! ....,bo tylko"udajesz gołebia".
Bogu to ty żadnej łaski nie robisz, chcesz żyć jak zwierzę i zdechnąć jak zwierzę - to skoro tak chcesz - to możesz. Ale jeśli chcesz żyć w Królestwie Bożym to musisz słuchać tego co Bóg ma do powiedzenia.

Ludzie czy wy naprawde nie widzicie ze cos tu jest nie tak,a jak wam powiem ze nie ma zadnego Boga Ojca tylko jest Bogini Matka ,a jak wam powiem ,ze układ dobra ze złem siega znacznie wyzej niz sie komukolwiek z nas wydaje ,a jak wam powiem ze krolestwo boze nie jest posrod was ,obok was ,albo nad wami, tylko jest ono w was...."...mam jedna pierd....... schizofrenie........"-szukajcie Boga ,a gdy juz go znajdziecie ,to prawda was wyzwoli....
Z tą boginią matką, to jakaś nowo-ewangelia wraz z twoim słownictwem. Wprawdzie ludzie twój apel oleją, ale twój komentarz wystarczy mi, by więcej nie reagować na tak żałosne wpisy.


pewnie gdyby od ciebie to zalezalo to wyslalbys do piekla kazdego kto nazywa Boga inaczej od ciebie.......naszczescie to nie ty jestes Bogiem......
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
pewnie gdyby od ciebie to zalezalo to wyslalbys do piekla kazdego kto nazywa Boga inaczej od ciebie.......naszczescie to nie ty jestes Bogiem......
Do piekła to wysyłał ludzi kler przez ponad 1600 lat swej historii, więc specjalistów od tego to tam poszukaj ! NIE JESTEŚ WAŚĆ ŻADNYM PARTNEREM DO DYSKUSJI !
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
tak tropicielu i ten sam kler hodował latające krowy, niestety jak się okazało tylko łaciate były zdolne do latania, tą dyskryminacją dotknięte inne rasy przestały dawać klechom mleko (niech mają za swoje)
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Imię Boga Najwyższego JEHOWAH jest zapisane po hebrajsku ( wraz z samogłoskową punktacją masorecką ) w najnowszym wydaniu Tora Pardes Lauder ( wyd. w latach 2001 - 2006 ) red. rabina Sacha Pecarica - oczywiście w tekście hebrajskim.

Np. :
tom 1 - Księga Rodzaju ( hebr. Bereszit ) :
2 : 4
אֵלֶּה תוֹלְדוֹת הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ בְּהִבָּרְאָם בְּיוֹם עֲשׂוֹת יְהֹוָ֥ה אֱלֹהִים אֶרֶץ וְשָׁמָיִם
2 : 7
וַיִּיצֶר יְהוָֹ֨ה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה
2: 8
וַיִּטַּע יְהֹוָ֧ה אֱלֹהִים גַּן בְּעֵדֶן מִקֶּדֶם וַיָּשֶׂם שָׁם אֶת הָאָדָם אֲשֶׁר יָצָר
2:9
וַיַּצְמַח יְהֹוָ֤ה אֱלֹהִים מִן הָאֲדָמָה כָּל עֵץ נֶחְמָד לְמַרְאֶה וְטוֹב לְמַאֲכָל וְעֵץ הַחַיִּים בְּתוֹךְ הַגָּן וְעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע
2:15
וַיִּקַּח יְהֹוָ֥ה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ
2:21
וַיַּפֵּל יְהוָֹ֨ה אֱלֹהִים | תַּרְדֵּמָה עַל הָאָדָם וַיִּישָׁן וַיִּקַּח אַחַת מִצַּלְעֹתָיו וַיִּסְגֹּר בָּשָׂר תַּחְתֶּנָּה
2:22
יִּבֶן יְהוָֹ֨ה אֱלֹהִים | אֶת הַצֵּלָע אֲשֶׁר לָקַח מִן הָאָדָם לְאִשָּׁה וַיְבִאֶהָ אֶל הָאָדָם

tom 2 - Księga Wyjścia ( hebr. Szemot ) :
3:15
וַיֹּאמֶר עוֹד אֱלֹהִים אֶל משֶׁה כֹּה תֹאמַר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל יְהֹוָ֞ה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם זֶה שְּׁמִי לְעֹלָם וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר
4:22
וְאָמַרְתָּ אֶל פַּרְעֹה כֹּה אָמַר יְהֹוָ֔ה בְּנִי בְכֹרִי יִשְׂרָאֵל
6:2
וַיְדַבֵּר אֱלֹהִים אֶל משֶׁה וַיֹּאמֶר אֵלָיו אֲנִי יְהֹוָֽה
7:5
וְיָדְעוּ מִצְרַיִם כִּי אֲנִי יְהֹוָ֔ה בִּנְטֹתִי אֶת יָדִי עַל מִצְרָיִם וְהוֹצֵאתִי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִתּוֹכָם
12:41
וַיְהִי מִקֵּץ שְׁלשִׁים שָׁנָה וְאַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה וַיְהִי בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה יָצְאוּ כָּל צִבְאוֹת יְהֹוָ֖ה מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם
15:11
מִי כָמֹכָה בָּאֵלִם יְהֹוָ֔ה מִי כָּמֹכָה נֶאְדָּר בַּקֹּדֶשׁ נוֹרָא תְהִלֹּת עֹשֵׂה פֶלֶא
20:2
אָנֹכִי יְהֹוָ֣ה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים

tom 3 - Księga Kapłańska ( hebr. Wajikra ) :
18:2
דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אֲנִי יְהֹוָ֥ה אֱלֹהֵיכֶם
18:4
אֶת מִשְׁפָּטַי תַּעֲשׂוּ וְאֶת חֻקֹּתַי תִּשְׁמְרוּ לָלֶכֶת בָּהֶם אֲנִי יְהֹוָ֥ה אֱלֹהֵיכֶם
18:5
וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי יְהֹוָֽה
19:2
דַּבֵּר אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי יְהֹוָ֥ה אֱלֹהֵיכֶם
22:31
וּשְׁמַרְתֶּם מִצְו‍ֹתַי וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם אֲנִי יְהֹוָֽה
26:13
אֲנִי יְהֹוָ֣ה אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִהְיֹת לָהֶם עֲבָדִים וָאֶשְׁבֹּר מֹטֹת עֻלְּכֶם וָאוֹלֵךְ אֶתְכֶם קוֹמְמִיּוּת
26:45
וְזָכַרְתִּי לָהֶם בְּרִית רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לְעֵינֵי הַגּוֹיִם לִהְיוֹת לָהֶם לֵאלֹהִים אֲנִי יְהֹוָֽה

tom 4 - Księga Liczb ( hebr. Bemidbar ) :
1:1
וַיְדַבֵּר יְהֹוָ֧ה אֶל משֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי בְּאֹהֶל מוֹעֵד בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי בַּשָּׁנָה הַשֵּׁנִית לְצֵאתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֵאמֹר
1:19
כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהֹוָ֖ה אֶת משֶׁה וַיִּפְקְדֵם בְּמִדְבַּר סִינָי
3:40
וַיֹּאמֶר יְהֹוָ֜ה אֶל משֶׁה פְּקוֹד כָּל בְּכֹר זָכָר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל מִבֶּן חֹדֶשׁ וָמָעְלָה וְשָׂא אֵת מִסְפַּר שְׁמֹתָם
9:5
וַיַּעֲשׂוּ אֶת הַפֶּסַח בָּרִאשׁוֹן בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ בֵּין הָעַרְבַּיִם בְּמִדְבַּר סִינָי כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה יְהֹוָה֙ אֶת משֶׁה כֵּן עָשׂוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל
11:29
וַיֹּאמֶר לוֹ משֶׁה הַמְקַנֵּא אַתָּה לִי וּמִי יִתֵּן כָּל עַם יְהֹוָה֙ נְבִיאִים כִּי יִתֵּן יְהֹוָ֛ה אֶת רוּחוֹ עֲלֵיהֶם
15:15
הַקָּהָל חֻקָּה אַחַת לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתֵיכֶם כָּכֶם כַּגֵּר יִהְיֶה לִפְנֵי יְהֹוָֽה
27:18
וַיֹּאמֶר יְהֹוָ֜ה אֶל משֶׁה קַח לְךָ אֶת יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן אִישׁ אֲשֶׁר רוּחַ בּוֹ וְסָמַכְתָּ אֶת יָדְךָ עָלָיו

tom 5 - Księga Powtórzonego Prawa ( hebr. Dewarim ) :
1:30
יְהֹוָ֤ה אֱלֹהֵיכֶם הַהֹלֵךְ לִפְנֵיכֶם הוּא יִלָּחֵם לָכֶם כְּכֹל אֲשֶׁר עָשָׂה אִתְּכֶם בְּמִצְרַיִם לְעֵינֵיכֶם
1:31
וּבַמִּדְבָּר אֲשֶׁר רָאִיתָ אֲשֶׁר נְשָׂאֲךָ יְהֹוָ֣ה אֱלֹהֶיךָ כַּאֲשֶׁר יִשָּׂא אִישׁ אֶת בְּנוֹ בְּכָל הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר הֲלַכְתֶּם עַד בֹּאֲכֶם עַד הַמָּקוֹם הַזֶּה
2:7
כִּי יְהוָֹ֨ה אֱלֹהֶיךָ בֵּרַכְךָ בְּכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶךָ יָדַע לֶכְתְּךָ אֶת הַמִּדְבָּר הַגָּדֹל הַזֶּה זֶה | אַרְבָּעִים שָׁנָה יְהֹוָ֤ה אֱלֹהֶיךָ עִמָּךְ לֹא חָסַרְתָּ דָּבָר
4:2
לֹא תֹסִפוּ עַל הַדָּבָר אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם וְלֹא תִגְרְעוּ מִמֶּנּוּ לִשְׁמֹר אֶת מִצְו‍ֹת יְהֹוָ֣ה אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם
4:39
וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ כִּי יְהֹוָה֙ הוּא הָאֱלֹהִים בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וְעַל הָאָרֶץ מִתָּחַת אֵין עוֹד
6:4
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהֹוָ֥ה אֱלֹהֵינוּ יְהֹוָ֥ה | אֶחָד
6:5
וְאָהַבְתָּ אֵת יְהֹוָ֣ה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ
Są to oczywiście tylko niektóre wybrane wersety. W tekście polskim niestety Imienia Bożego nie ma. Ale występowanie niemal wszędzie Imienia Bożego w tekście hebrajskim w zapisie JEHOWAH jest dowodem, że Imię to jest znane Żydom i nie straciło na swej aktualności.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
יְהֹוָ֤ה ile wytropiłeś tutaj literek ? 7? czy raczej tetragram 4?
popraw się z matematyki, bo jak tak dalej pójdzie jakiś nauczyciel cię obleje
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Brave

יְהֹוָ֤ה ile wytropiłeś tutaj literek ? 7? czy raczej tetragram 4?
popraw się z matematyki, bo jak tak dalej pójdzie jakiś nauczyciel cię obleje

Imię Boże występujące w Biblii prawie 7 000 razy zapisane po hebrajsku w manuskryptach masoreckich w postaci יְהֹוָה transliteracja Yehowah ma siedem głosek. Jak nie znasz hebrajskiego i nie umiesz liczyć to się nie wypowiadaj, bo się kompromitujesz. Tetragram będący zapisem czterech spółgłosek wchodzących w skład Imienia Bożego to nie to samo co pełne brzmienie Imienia.

A co do złośliwych aluzji pod moim adresem, to martw się raczej o siebie, bo twój autorytet jest mocno nadwyrężony po tych niedorzecznościach, które wypisywałeś.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zabawny z ciebie typ, chociaż nie sposób odmówić ci uporu, żyj w swoim wirtualnym ahistorycznym świecie jehowickiej interpretacji
dobranoc, nie sil się na próby bycia wrednym (jak wcześniej), to nic nie da
 
Do góry