Elementarne błędy na temat Imienia Bożego

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
pogrom.nadchodzi napisał:
. Artykuł, który napisał zawiera bardzo dużo cennych informacji
Np. jakich? W stylu, że Biblia zawiera imię Jehowa?
Bądźmy poważni....


pogrom.nadchodzi napisał:
a złośliwe oskarżenia skierowane przeciw niemu są w najwyższym stopniu nie na miejscu
Możesz mi napisać kto napisał w stosunku do niego jakieś zlośliwe oskarżenie?
To ja zostałem nazwany "zmanipulowanym przez faszystowski kler" to raczej się nadaje jak dla mnie do upomnienia przez Admina.


pogrom.nadchodzi napisał:
Powinien chyba na to zareagować administrator, albo moderator tego forum, bo jest to naruszenie regulaminu. Nikogo nie wolno dyskryminować z powodu wyznawanych poglądów.
Jestem za.
Kolega Benjamin zamiast odpowiedzieć mi merytorycznie na zapytanie w którym podałem mu argumenty z Biblii odpowiedział:


benjamin.szot napisał:
Gdybyś miał choć cząstkę tych umiejętności, to byś nie dawał się manipulować przez katolicki kler, który wygaduje kompletne brednie i ogłupia ludzi
Szczerze mówiąc za to są paragrafy w kodeksie karnym. Widać też jak kolega Benjamin szanuje poglądy innych. Tolerancją aż kipi.
Także interwencja admina jest jak najbardziej uzasadniona.
 
P

pogrom.nadchodzi

Guest
Bez urazy, ale zachowujesz się jak nakręcony przez kogoś fanatyk, który widzi tylko to co chce widzieć. I faktycznie nie potrafisz dyskutować, bo dyskusja to wzajemna wymiana poglądów, a nie oskarżycielski monolog w dalekim od jakiejkolwiek kultury tonie. Wcale się nie dziwię, że Benjamin nie ma ochoty na taką dyskusję, bo to co proponujesz to nie jest dyskusja.
A ten artykuł jest cenny dla tych, którzy myślą o imieniu Bożym i zastanawiają się nad tym. To bardzo poważne zagadnienie i wielu wybitnych uczonych w różnych okresach poświęcało temu uwagę. Niepoważnie może być potraktowane tyko przez ignorantów i niepoważnych ludzi.

Natomiast jeśli nie znając kogoś i opierając się tylko na swoich domniemaniach oskarżasz kogoś o zmanipulowanie i w bardzo agresywnym tonie zwracasz się do niego, to niestety wygląda no to, że to ty łamiesz regulamin i nie tylko regulamin tego forum, bo podważasz konstytucyjne prawo tego kraju do wyznawania swoich poglądów. Więc proszę mi tu nie wyjeżdżać z kodeksami karnymi. Każdy prawnik, by się dobrze uśmiał z tego. :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
proponuję nieco spuścić powietrze (wszystkim dyskutującym)
na temat jaki poruszył Benjamin wypowiadałem się kilka lat temu szeroko i w sumie nie ma do czego wracać
interpretacje odnośnie imienia świadków, są subtelnie mówiąc naciągane
wg. mojej wiedzy trudno literalnie JHWH nazwać imieniem
z zaklinaniem rzeczywistości przy użyciu "klero-faszystowskich" zaklęć magicznych/obelg (niepotrzebne skreślić) walczyć nie zamierzam
natomiast tolerować smagania userów epitetami tolerować nie zamierzam
chcesz Benjaminie dyskusji? dyskutuj z Danielem, lub raczej próbuj...
domyślam się, że finalnie zaczniesz go poważnie obrażać, nie radząc sobie (on zna wasze piśmiennictwo "na wylot")
jeżeli będziesz go obrażał zaliczysz podniesienie poziomu warn, ty Daniel również proszę nie "folguj sobie zanadto", gdyż może to się skończyć tym samym
dziękuję za uwagę i zapraszam do dyskusji
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Wcale się nie dziwię recenzencie, że masz taki pogląd na temat Imienia Bożego - wszak nie znasz hebrajskiego i nie czytasz po hebrajsku. Gdybyś choć trochę się tym interesował, to wiedziałbyś, że Tetragram do dziś dnia jest nazywany przez Żydów Szem ha-meforasz. Co to znaczy - to sam sobie poczytaj w internecie.

A czy ktoś tam zna publikacje Towarzystwa Strażnica czy też nie zna - to na mnie nie robi wrażenia, gdyż mnie interesuje Biblia i to w oryginalnych językach, a nie po klero-katolickich przeróbkach. Wszelkie materiały dodatkowe o tyle są dla mnie cenne o ile potwierdzają Słowo Boże. I tu nie jest dla mnie istotne jakiego autorstwa jest artykuł czy książka o ile tylko autor stanął na wysokości zadania. Wszelkie więc ataki na mnie - to poważne nieporozumienie, które powinno zwłaszcza niektórym dać trochę do myślenia.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
pogrom.nadchodzi napisał:
Benjamin nie ma ochoty na taką dyskusję, bo to co proponujesz to nie jest dyskusja.
Wróć wstecz i zobacz jak zaczeła się cała dyskusja.
Zacytowałem Biblię a ona nazwał mnie zmanipulowanym przez kler, który ugłupia ludzi.
Tylko dlatego, że mu zarzuciłem fakt wklejenia całego postu. A zrobił to - mogę nawet podać link, który to potwierdzi.


pogrom.nadchodzi napisał:
ten artykuł jest cenny dla tych, którzy myślą o imieniu Bożym i zastanawiają się nad tym
Ten artykuł to stek bzdur.


pogrom.nadchodzi napisał:
Natomiast jeśli nie znając kogoś i opierając się tylko na swoich domniemaniach oskarżasz kogoś o zmanipulowanie i w bardzo agresywnym tonie zwracasz się do niego
Prosze podać przykład i przeczytać kto kogo pierwszy oskarżył o manipulowanie.


pogrom.nadchodzi napisał:
konstytucyjne prawo tego kraju do wyznawania swoich poglądów
Czym innym jest wyrażanie poglądów a czym innym rzucanie oszczerstw.


benjamin.szot napisał:
Wcale się nie dziwię recenzencie, że masz taki pogląd na temat Imienia Bożego - wszak nie znasz hebrajskiego i nie czytasz po hebrajsku.
Dobrze, że mamy Ciebie - wybitnego tłumacza :)
Możesz mi napisać jakie teksty są Twojego autorstwa? Chętnie poczytam o Tobie. Znam kilku ludzi, którzy tłumaczą z hebrajskiego i wszyscy nie są Polakami. nie sądziłem, że trafię na takiego "rodzinka" i to na ojczystej ziemi. Musisz być bardzo ceniony w środowisku.


benjamin.szot napisał:
gdyż mnie interesuje Biblia i to w oryginalnych językach
Jakie Biblii używasz zatem na co dzień? "Hebrajską" wersję "Przekładu Nowego Świata"? :)

Dlaczego nie potrafisz odpowiadać na postawione przeze mnie pytania tylko szukasz zaczepek?
Od początku proszę Cię o podanie przykładów nazywania przez Jezusa i Apostołów imienia Jehowa?
Przecież w Biblii jest setki przykładów jak zwracają się do Boga...proszę tylko i jeden jedyny.
 

La Bella Luna

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2012
Posty
657
Punkty reakcji
118
Wiek
35
Miasto
Wrocław
!שָׂלוֹם
(Szalom)

מיהו אלוהים
Kim jest Bóg? Kto Go nazwał?
Bóg nazwał Adama.
Adam nazwał Ewę:
וַיִּקְרָ֧א הָֽאָדָ֛ם שֵׁ֥ם אִשְׁתֹּ֖ו חַוָּ֑ה כִּ֛י הִ֥וא הָֽיְתָ֖ה אֵ֥ם כָּל־ חָֽי׃"
Kto nazwał Boga? Któż taki ośmiela się sprawować nad Nim autorytet?
To są podstawowe pytania. Nie jak owo imię "przetrwało", a czy w ogóle jest potrzebne, przecież Jezus uczył jak się do Boga zwracać - Ojcze, gdyż jest Stworzycielem całego wszechświata. Ignorowanie tych słów jest poważnym naruszeniem nauk Syna Bożego. Nic tego nie zmieni, żadne dociekanie, żadne piękne tłumaczenie gdyż jest to fakt. Ale faktem jest też to, że trzeba się jakoś od tego "mainstreamu" odróżnić, najlepiej Jehową... jakiś sztandar trzeba przecież trzymać.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Maxine napisał:
przecież Jezus uczył jak się do Boga zwracać - Ojcze, gdyż jest Stworzycielem całego wszechświata.
Zgadza się, ale u Świadków Jehowy jest na odwrót - to oni stworzyli Boga- Jehowę.
Bóg Biblii ani razu nie prosił lud, żeby się do Niego zwracał po imieniu, Apostołowie i Jezus nazywali Boga - Ojcem, Panem.


Maxine napisał:
Ale faktem jest też to, że trzeba się jakoś od tego "mainstreamu" odróżnić, najlepiej Jehową... jakiś sztandar trzeba przecież trzymać.
By nazwać siebie jedyną prawdziwą religią - zabieg czysto polityczny.
W ten sposób wmawia się im, że przecież tylko oni nazywają Boga po imieniu.
Przekład Biblii Nowego Świata jest pozmieniany w tej kwestii i ile dobrze pamiętam chyba w ok 300 miejscach.
Młodzi Świadkowie Jehowy nie wiedzą o tym jaka jest rzeczywistość więc przyjmują to za prawdę. Nie chcą też rozmawiać merytorycznie - zauważ co się dzieje jak próbujesz wytknąć im błędne nauki. Agresja bądź ucieczka.

Świadkowie Jehowy polują na ludzi, którzy Biblii nie znają.
Zapraszają takie osoby na studium Biblii, które w gruncie rzeczy polega na studiowaniu ich książeczek. Typowa indoktrynacja.
Tam nie ma wolnej interpretacji Biblii, a samą Biblię cytuje się tylko w wyrywkach.
Łatwo jest w taki sposób kogoś ukierunkować, wmówić mu pewne kwestie.
W dodatku sama Strażnica w swoich publikacjach posługuje si bardzo często nieprawdą by podeprzeć swoje nauki innymi autorytetami.
W ten sposób Świadkom Jehowy wszystko wydaje się bardzo realne.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Odpowiedź dla użytkownika Maxine :


Bóg to Absolut. Sam objawił ludziom swoje imię i oświadczył, że to jest Jego imię na wieki i tak Go będą nazywać po wszystkie pokolenia : Exodus 3 : 15



׃‏וַיֹּאמֶר֩ ע֨וֹד אֱלֹהִ֜ים אֶל־מֹשֶׁ֗ה כֹּֽה־תֹאמַר֮ אֶל־בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵל֒ יְהֹוָה אֱלֹהֵ֣י אֲבֹתֵיכֶ֗ם אֱלֹהֵ֨י אַבְרָהָ֜ם אֱלֹהֵ֥י יִצְחָ֛ק וֵאלֹהֵ֥י יַעֲקֹ֖ב שְׁלָחַ֣נִי אֲלֵיכֶ֑ם זֶה־שְּׁמִ֣י לְעֹלָ֔ם וְזֶ֥ה זִכְרִ֖י לְדֹ֥ר דֹּֽר׃




ks.Stanisław Łach profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w komentarzu do Księgi Wyjścia , Pallottinum, Poznań 1964, str. 310 napisał, że Imię Boże " nie jest wynalazkiem ludzi, ale jest darem danym Izraelitom przez objawienie."
 
P

pogrom.nadchodzi

Guest
dla danielar9 :

Niestety zachowujesz się jak rozhisteryzowany fanatyk, który po trupach chce udowodnić swoje, choć nikt go o to nie prosi. Forma jaką stosujesz komentując ten artukuł jest agresywna i złośliwa, a przede wszystkim piszesz nie na temat. Artykuł nie jest o świadkach Jehowy, lecz o imieniu Bożym.
Widać kompletnie nie znasz hebrajskiego, ani historii skoro piszesz, że to świadkowie Jehowy stworzyli Jehowę. Poczytaj sobie Historię Żydów napisaną przez rodowitego Żyda - profesora H.Graetza, aby nie pisać tego co nie jest prawdą.

Jeśli piszesz bezpodstawnie, że artykuł to stek bzdur, to musisz to jeszcze udowodnić, bo tak to każdy mógłby sobie mówić co chce. Nigdy nie przyszło Ci do głowy, że to samo można powiedzieć o twoich wypowiedziach ?
 

La Bella Luna

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2012
Posty
657
Punkty reakcji
118
Wiek
35
Miasto
Wrocław
Odpowiedź dla użytkownika benjamin.szot:

A widzisz drogi użytkowniku. Bóg to Absolut. Więc dalsze rozważania są nader proste - nikt nie może mieć nad nim autorytetu, gdyż nikt nie stoi wyżej niż On, dlatego też nikt nie ma prawa Go nazywać, a tym bardziej takie ziarenko prochu jak człowiek. W Biblii mamy do czynienia z multum określeń Boga jako Stwórcy, Pana, Jahwe dla Was Jehowy, itd. ale żadne z nich nie kwalifikuje się do tego aby traktować je jako imię rozumiane w tradycyjnym znaczeniu. Jego jedynym prawdziwym imieniem jest Jego sława jako Stwórcy wszystkiego, definicji istnienia, tego co jest, tego co daje początek, dlatego też żaden inny fałszywy bóg wymyślony przez człowieka, zazwyczaj krzywdzący prawdziwe oblicze logosu i sensu istnienia nie jest w stanie Mu dorównać. A jeśli nikt nie jest w stanie Mu dorównać, to nie potrzebuje imienia, aby się odróżnić od konkurencyjnych bogów. Bóg Prawdziwy nie ma konkurencji i właśnie dlatego nie ma imienia własnego. Mogę podać jeden z najprostszych przykładów: gdyby na Ziemi żył tylko jeden człowiek, czy byłaby konieczność nadania mu imienia? Byłby po prostu człowiekiem, tak samo jak Bóg jest Bogiem. Owszem można wówczas użyć wobec niego dość sporą liczbę różnych określeń, np. "ten, który uprawia ziemię", "ten, który myśli", "ten, który używa narzędzi" itd. ale trudno aby którekolwiek z nich było jednoznacznym imieniem. Z imieniem Bożym jest podobnie, Mojżesz zadał pytanie, dostał odpowiedź, która bardziej przypomina Bożą naturę i objawia się w tym, że po prostu jest. Idąc Waszym tokiem rozumowania, bogów musi być więcej niż jeden, gdyż poprzez nazywanie trzeba ich jakoś od siebie odróżnić. Dlatego nikt mi nie wmówi, że Bóg, Absolut, który stoi ponad wszystkim nazywa się Jehowa. Nonsens.


A więc tak, nie udzieliłeś mi odpowiedzi na konkretne pytanie. Żaden Świadek Jehowy nigdy mi na to pytanie dobrym argumentem nie odpowiedział. Ty również tego nie czynisz. A samo pytanie wydaje się być banalne.

Ponadto za każdym razem gdy z Wami rozmawiam odnoszę wrażenie, że sama postać Jezusa ukazana w Biblii jest dla Was bardzo niewygodna. Gdyż po raz kolejny mijacie się z Jego nauką. Już pomijam Jehowę, gdyż jest to oczywista ignorancja słów Jezusa, ale to, że głosicie wielki Armagedon, gdy Jezus głosił królestwo miłości, Królestwo Niebieskie Boga Ojca. Skutki waszych manipulacji odczuwam w moim sąsiedztwie, manipulacja starszych ludzi nie jest dla mnie niczym honorowym, jeśli mogę się tak wyrazić, gdyż widzę jak bardzo taki człowiek potrafi wziąć do siebie Wasze nauki i żyć w takim strachu, iż dostrzega koniec świata w praktycznie każdej powodzi, trzęsieniu ziemi czy zbrodni o której można dowiedzieć się z TV. Kobieta ma prawie 80 lat, do świadków należy od niedawna i po prostu nie dociera do niej, iż żadne z dotychczasowych proroctw Świadków Jehowy się nie sprawdziło. Nalegam na to, aby czytała Biblię, ale jej prawdziwy przekaz.

Wracając do Bożego imienia. Proszę mi nie pisać, iż Jezus z szacunku do swojego Ojca nie używał imienia Bożego, bo to jest nieprawda. Jezus jest Bogiem, żywym Bogiem, który stał się człowiekiem. Jedyny godny człowiek, jako iż jest równy Bogu, co zresztą wiele razy mówił.
"πεκρίθησαν αὐτῷ οἱ Ἰουδαῖοι, Περὶ καλοῦ ἔργου οὐ λιθάζομέν σε ἀλλὰ περὶ βλασφημίας, καὶ ὅτι σὺ ἄνθρωπος ὢν ποιεῖς σεαυτὸν θεόν." (Jan, 10, 33)

Tak więc, chętnie bym rozwinęła temat, ale najpierw musi mnie ktoś przekonać do fundamentalnej kwestii i udzielić sensownej odpowiedzi na podstawowe pytanie: Po co?

danielr9 napisał:
W ten sposób Świadkom Jehowy wszystko wydaje się bardzo realne
Dokładnie. A przykład mamy tutaj:

benjamin.szot napisał:
ks.Stanisław Łach profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w komentarzu do Księgi Wyjścia , Pallottinum, Poznań 1964, str. 310 napisał, że Imię Boże " nie jest wynalazkiem ludzi, ale jest darem danym Izraelitom przez objawienie."
Jak to wszystko ładnie "pasuje", nieprawdaż?
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Szanowna użytkowniczko Maxine !

Z Biblii wynika jednoznacznie, że JEHOWAH to Absolut. I jak nawet katolicki profesor KUL-u stwierdza NIE JEST WYNALAZKIEM LUDZKIM, LECZ DAREM DANYM PRZEZ OBJAWIENIE ! Dociera ? To nie ludzie tak nazwali Boga Najwyższego, lecz On objawił swoje Imię.
Termin Bóg w języku hebrajskim nie zawsze oznacza Absolut. Bogiem jest nazwany w Biblii anioł, szatan, a nawet człowiek. Gdyby więc nie Imię JEHOWAH którym nikt poza Nim nie jest tak nazwany - nie można by było odróżnić kto jest kto. Dlatego tak wścieka się kler z powodu Imienia Bożego, bo dzięki przekładom które zawierają Imię Boga Najwyższego można bardzo łatwo wykazać, że doktryna o trójcy jest niebiblijna, gdyż Tetragram będący zapisem Imienia Bożego odnosi się wyłącznie do Tego, który jest Niebiańskim Ojcem Jezusa Chrystusa.

I choć logiczny jest wniosek, że Bóg jako Absolut może być tylko jeden, to z Biblii wcale nie wynika, że Bóg jest jeden, gdyż w Biblii nie ma słowa Absolut a słowo Bóg jest używane w odniesieniu również do innych istot. Jeśli więc chcemy w języku Biblii zaznaczyć, że chodzi nam o Istotę Najwyższą niezbędny jest Tetragram będący zapisem Imienia Bożego. ( por. Jana 10 : 34; 2 Kor.4 : 4 ).

Ponadto - Imię Boże JEHOWAH nie jest wynalazkiem Towarzystwa Strażnica. Było stosowane już w dobie Reformacji np. w Polsce przez Braci Polskich ( Rakowian ). Proszę sobie przeczytać Biblię Nieświeską oraz Nowy Testament Łoski wydany przez Szymona Budnego - wybitnego hebraistę, którego nazwisko wpisane jest do Encyklopedii Judaica. Imię Jehowa jest wymienione wiele razy w Katechizmie Rakowskim i traktacie Szymona Budnego przeciw trójcy pt. " O Przedniejszych Wiary Chrystyjańskiej Artykulech "

Jezus nigdy nie był Absolutem i miał nad sobą Boga o czym sam otwarcie powiedział już po zmartwychwstaniu - Ewangelia Jana 20 : 17.

Chciałbym również zwrócić uwagę, że nie zajmuję się w poruszonym przez siebie temacie poglądami Towarzystwa Strażnica, lecz zagadnieniem Imienia Bożego. W związku z tym nie zamierzam wdawać się tutaj w dyskusję na ten temat.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
Ponadto - Imię Boże JEHOWAH nie jest wynalazkiem Towarzystwa Strażnica.
To się zgadza - przed 1931 rokiem Wasza organizacja nazywała się "Badaczami Pisma Świętego", mieliście zupełnie inne nauki...

W czasopiśmie "Wyzwolenie" z roku 1928 na stronie 38, nauczaliście o używaniu imienia Jehowy:
"Natenczas ludzie zaczęli wzywać się od imienia Pańskiego.' (Zobacz 1 Moj. 4:26) Dlaczego oni zapragnęli nazywać się od imienia Pańskiego będąc grzesznymi? Odpowiadamy, że taki plan opracował Djabeł a to wtym celu, by ludzie mogli mieć pretensję do synów Bożych, a jednak wbrew naśladować żlego kierunku, akuratnie w opozycji Bogu i żeby przez to szydzić i urągać Bogu i zniesławić Jego imię. Oni stali się narzędziami Szatana, onego Djabła, i jako tacy są hipokrytami"

By zaledwie trzy lata później głosić:

"Gdyby ktoś w rozmowie z tobą o Bogu, o którym mówi Biblia, użył imienia Jehowy, z którą społecznością religijną byś go skojarzył? Jedna tylko społeczność na świecie regularnie posługuje się imieniem Bożym w oddawaniu czci Bogu, jak to czynili jego czciciele w starożytności. Jest to społeczność świadków Jehowy".

Obie nauki były podpierane "biblijnymi" argumentami.
Wasza wiarygodność jest bardzo kiepska.
W zasadzie od lat 50....99% Waszych nauk odmieniło się o 180 stopni.
Jaką więc jesteście religią? Co glosicie, że wymaga to tyle poprawek?
Uczycie się Biblii....ok, ale bądźcie w tej nauce uczniami a nie próbujcie być nauczycielami.
Nie oskarżajcie inne religie o bycie fałszywymi tylko dlatego, że Wy macie inne nauki.
Waszych nauk ludzie nie traktują poważnie i mają do tego pełne jak widać prawo.
 
P

pogrom.nadchodzi

Guest
Albo jesteś taki tępy, że faktycznie do Ciebie nic nie dociera albo jesteś po prostu złośliwy ! Przecież zostało wyraźnie powiedziane, że autor tego artykułu nie zajmuje się tutaj poglądami Towarzystwa Strażnica więc po co te aluzje ?

Piszesz cały czas nie na temat ! Dociera coś w ogóle do Ciebie ? Masz najwyraźniej jakieś kompleksy albo jakieś obsesje na tym tle. A może sam jesteś z jakiejś klerykalnej organizacji, która ferment sieje na różnych forach i wmawia narodowi różne bajeczki. Może chcesz podyskutować o tym jak kler okrada polski naród i jaką ściemę wciska ludziom ???
 
Dołączył
22 Czerwiec 2011
Posty
273
Punkty reakcji
38
benjamin.szot napisał:
Czym innym w Biblii jest Imię Boże, które występuje tylko w Starym Testamencie 6828 razy zapisane Tetragramem
Nie sympatyzuje z ŚJ, ale trzeba przyznać, że wyjątkowo perfidną sprawą jest to, że występujące ponad 6 tysięcy razy JHWH zostało po prostu usunięte i zastąpione tytułami typu Pan, Bóg itp. Jest to niezrozumiałe i zastanawiające.

I choć mam ŚJ wiele do zarzucenia, t w tej kwestii jestem skłonny przyznać im rację.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
pogrom.nadchodzi napisał:
Albo jesteś taki tępy, że faktycznie do Ciebie nic nie dociera albo jesteś po prostu złośliwy ! Przecież zostało wyraźnie powiedziane, że autor tego artykułu nie zajmuje się tutaj poglądami Towarzystwa Strażnica więc po co te aluzje ?
To Ty jesteś tępy....Cały jego tekst pochodzi z publikacji Towarzystwa Strażnica. Jest tylko umiejętnym zlepkiem kilku artykułów.
Siedzę w temacie Świadków Jehowy od 10 lat i nie rób ze mnie idioty!
Na takie tanie zagrywki możesz sobie nabrać amatora a nie mnie.
Po co obaj kłamiecie ludzi?
Tak trudno się przyznać kim jesteście?

Oto dowód:
Cytat Benjamina_shota:


benjamin.szot napisał:
Opierając się na zachowanych fragmentach odpisów Heksapli Orygenesa prof. W.G.Waddell stwierdził, że w Heksapli Orygenesa w greckich przekładach Akwili, Symmacha, a także w Septuagincie LXX Tetragram JHWH zapisany został literami greckimi ΠΙΠΙ a w drugiej kolumnie Heksapli Tetragram zapisano literami hebrajskimi - ( The Journal of Theological Studies, Oxford 1944, vol.XLV, str.158 - 159 ). Niektórzy jednak są zdania, że oryginalny tekst Heksapli zawierał hebrajski Tetragram we wszystkich kolumnach. Według bowiem Orygenesa " w najdokładniejszych manuskryptach Imię pisane jest literami hebrajskimi, choć nie dzisiejszymi, tylko najdawniejszymi. "

Potwierdził to również Hieronim pod koniec IV wieku we wstępie do ksiąg Samuela i Królów : " Po dziś dzień znajdujemy w niektórych voluminach greckich Imię Boże - Tetragram - napisane archaicznymi literami ." W jednym z listów w Rzymie w 384 r. wspomniał, że Tetragram utworzony z czterech liter Jod, He, Waw, He - który uważano za niewymawialny niedouczeni ludzie odczytywali po grecku z powodu podobieństwa liter ( F. Dunand. Papyrus Grecs Bibliques, Kair 1966, str.47, przyp.4 ).

A tu tekst oryginalny z publikacji Towarzystwa Strażnica:


"Orygenes ukończył prace nad Heksaplą, w której w sześciu kolumnach zestawił różne wersje natchnionych Pism Hebrajskich: 1) tekst hebrajski i aramejski, 2) grecką transliterację tekstu hebrajskiego, a następnie przekłady na język grecki: 3) Akwili, 4) Symmacha, 5) Septuagintę i 6) tłumaczenie Teodocjona. Opierając się na zachowanych do dziś fragmentach odpisów tego dzieła, prof. W. G. Waddell zauważył: „W Heksapli Orygenesa (...) w greckich przekładach Akwili, Symmacha, a także w LXX [Septuagincie] JHWH występuje jako ΠΙΠΙ; w drugiej kolumnie Heksapli tetragram zapisano literami hebrajskimi” (The Journal of Theological Studies, Oksford 1944, t. XLV, ss. 158, 159). Zdaniem innych oryginalny tekst Heksapli zawierał hebrajski tetragram we wszystkich kolumnach. Sam Orygenes oświadczył, że „w najdokładniejszych manuskryptach IMIĘ pisane jest literami hebrajskimi, choć nie dzisiejszymi, tylko najdawniejszymi”.


Pod koniec IV w. n.e. Hieronim, tłumacz łacińskiej Wulgaty, oznajmił we wstępie do ksiąg Samuela i Królów: „Po dziś dzień znajdujemy w niektórych woluminach greckichimię Boże — tetragram [יהוה] — napisane archaicznymi literami”. A w pewnym liście napisanym w Rzymie w 384 r. oświadczył: „Dziewiątym [z terminów odnoszących się doBoga] jest tetragram, który uważano za [anekfòneton], czyli niewymawialny, a który tworzą litery Jod, He, Waw, He. Kiedy niektórzy niedouczeni napotykali go w książkach greckich, z powodu podobieństwa liter czytali ΠΙΠΙ [PIPI]” (F. Dunand, Papyrus Grecs Bibliques, Kair 1966, s. 47, przyp. 4)."

Link do żródła: http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200002391?q=imi%C4%99+boga&p=par

Zagięło?
To spadaj kłamco na inne forum!!!
 
P

pogrom.nadchodzi

Guest
Do usera danielr9 :



Po pierwsze to nie widzę powodu, aby towarzystwo Strażnica miało patent na cytowanie czasopisma The Journal of Theological Studies albo Hieronima. A po drugie o ile mi wiadomo ani Hieronim, ani ks.prof Łach, których również cytuje Benjamin świadkami Jehowy raczej nie byli. Argumenty więc twoje są żałośnie prymitywne. Ponadto nie widzę też powodu dla którego autor artykułu nie mógłby zaczerpnąć informacji z różnych źródeł o ile jest to zgodne z prawdą. Jak dotąd nie obaliłeś tego co napisano w The Journal of Theological Studies, ani tego co napisał Hieronim we wstępie do ksiąg Samuela i Królów - więc się nie stawiaj jak wesz na grzebieniu !



A w ogóle to bardzo ciekawe co piszesz. Widocznie masz jakiś poważny powód, że siedzisz w tym temacie od 10 lat. Możliwość jest dwojaka. Albo byłeś jednym z nich tylko cię wywalili na zbitą mordę, bo czymś się zhańbiłeś i nieźle nagrzeszyłeś albo jesteś z jakiejś klerykalnej organizacji, która rzekomo dla dobra tego narodu chce aby w tym narodzie funkcjonował tylko katolicyzm i czyścisz cholewy tym co okradają naród polski.

A może jesteś z przesławnego Radia Maryja - co by wiele wyjaśniało. Za mało chyba kler rozkradł majątek narodowy ! Swoje bajeczki to opowiadaj starym zdewociałym babciom, które nie odróżniają książeczki do nabożeństwa od Biblii i dla których Maryja to matka Polka. Chcesz ze mną w szranki - proszę bardzo tylko nie wiem czy zdzierżysz ! Sam postępujesz jak oszust i kłamca więc wynocha z tego forum do swoich !!!
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Panowie forum jest publiczne i czytać oraz pisać może każdy, podobnie zwroty: Do usera X, są nie na miejscu, jest od tego wiadomość prywatna.

Mam tylko jedną prośbę Beniaminie. Podaj gdzie w Biblii jest napisane imię Jehowa, może być w różnych wariacjach.
Jeżeli nie ma, to cała dyskusja wraz z tematem jest pozbawiona podstaw.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Przeczytaj dobrze artykuł to będziesz wiedział. Podałem w nim Pisma Hebrajskie t.zw. Starego Testamentu oraz różne tłumaczenia zrobione w różnych okresach przez różnych tłumaczy gdzie występuje Święte Imię Boże. Podaję też dla przykładu w jakich wersetach Imię to występuje.
 

La Bella Luna

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2012
Posty
657
Punkty reakcji
118
Wiek
35
Miasto
Wrocław
benjamin.szot napisał:
Z Biblii wynika jednoznacznie, że JEHOWAH to Absolut. I jak nawet katolicki profesor KUL-u stwierdza NIE JEST WYNALAZKIEM LUDZKIM, LECZ DAREM DANYM PRZEZ OBJAWIENIE ! Dociera ?
Może gdybym była Żydówką, może by dotarło. Ale nie jestem, więc nie dociera.


benjamin.szot napisał:
że doktryna o trójcy jest niebiblijna, gdyż Tetragram będący zapisem Imienia Bożego odnosi się wyłącznie do Tego, który jest Niebiańskim Ojcem Jezusa Chrystusa.
Nie dla zabawy Biblia podzielona jest na Stary i Nowy Testament, jednak chrześcijanin powinien zawsze przekładać ów Nowy nad Stary. W Starym mamy do czynienia z ewidentnym niepełnym objawieniem Boga. Owo objawienie dopełnia się w Ewangeliach Nowego Testamentu - w Jezusie Chrystusie.
Dlatego też doktryna o trójcy jest jak najbardziej biblijna ale Wy jako iż reprezentujecie nauki kryptojudaistyczne, nie dostrzegacie sensu, tudzież ostatecznego przekazu Słowa Bożego.


benjamin.szot napisał:
Jeśli więc chcemy w języku Biblii zaznaczyć, że chodzi nam o Istotę Najwyższą niezbędny jest Tetragram będący zapisem Imienia Bożego
Ale w odniesieniu do ksiąg starotestamentowych, do Starego Testamentu, do Starego Przymierza. Nic poza tym.


benjamin.szot napisał:
Ponadto - Imię Boże JEHOWAH nie jest wynalazkiem Towarzystwa Strażnica. Było stosowane już w dobie Reformacji np. w Polsce przez Braci Polskich ( Rakowian
Jeśli przykłady, to konkretne, Bracia Polscy do mnie nie przemawiają, niestety.


benjamin.szot napisał:
Jezus nigdy nie był Absolutem i miał nad sobą Boga o czym sam otwarcie powiedział już po zmartwychwstaniu - Ewangelia Jana 20 : 17.
Powiedział, że jeszcze nie wrócił do Ojca. Jak już pisałam wcześniej, Jezus jest Bogiem w ludzkim ciele. Przez to stał się również człowiekiem doskonałym.

A dowody na Boskość Jezusa znajdziemy w Nowym Testamencie:

ἐγὼ καὶ ὁ πατὴρ ἕν ἐσμεν.
Fakt, faktem te słowa nie mówią wprost, iż owa jedność oznacza tożsamość, ale po reakcji zgromadzonych Żydów jasno widać, jak należy to zadnie rozumieć. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, iż Jezus nigdy nie zaprzeczył swojej boskości.

Czy tutaj:
εἶπεν αὐτοῖς Ἰησοῦς, Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγὼ εἰμί.
Reakcja Żydów jest taka sama, co również wskazuje na jednoznaczność twierdzenia.

ἀπεκρίθη Θωμᾶς καὶ εἶπεν αὐτῷ, Ὁ κύριός μου καὶ ὁ θεός μου.
Tomasz mówi wprost. Jezus nie zaprzecza.
(proszę zwrócić uwagę na to, iż owe słowa padają po Zmartwychwstaniu)

προσδεχόμενοι τὴν μακαρίαν ἐλπίδα καὶ ἐπιφάνειαν τῆς δόξης τοῦ μεγάλου θεοῦ καὶ σωτῆρος ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ,
Paweł również wyraża się dość jasno: Wielkiego Boga … Jezusa Chrystusa.

λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς, Τοσούτῳ χρόνῳ μεθ' ὑμῶν εἰμι καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακεν τὸν πατέρα: πῶς σὺ λέγεις, Δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;
Jezus mówi tutaj jasno, jest taki sam jak Ojciec. Człowiek nie może być Bogiem, ale Bóg może być człowiekiem.

א לְדָוִד: יְהוָה, אוֹרִי וְיִשְׁעִי--מִמִּי אִירָא;
יְהוָה מָעוֹז-חַיַּי, מִמִּי אֶפְחָד.
w porównaniu z:
Πάλιν οὖν αὐτοῖς ἐλάλησεν ὁ Ἰησοῦς λέγων, Ἐγώ εἰμι τὸ φῶς τοῦ κόσμου: ὁ ἀκολουθῶν ἐμοὶ οὐ μὴ περιπατήσῃ ἐν τῇ σκοτίᾳ, ἀλλ' ἕξει τὸ φῶς τῆς ζωῆς.


benjamin.szot napisał:
Chciałbym również zwrócić uwagę, że nie zajmuję się w poruszonym przez siebie temacie poglądami Towarzystwa Strażnica, lecz zagadnieniem Imienia Bożego. W związku z tym nie zamierzam wdawać się tutaj w dyskusję na ten temat.
Jak nie? Jak tak. Tekst wklejony ze Strażnicy więc jak to należy rozumieć?
Albo będziemy rozmawiać konkretnie, albo wcale.

Wciąż jesteś mi, drogi użytkowniku winien odpowiedzi: kto nazwał Boga? :)


pogrom.nadchodzi napisał:
Chcesz ze mną w szranki - proszę bardzo tylko nie wiem czy zdzierżysz ! Sam postępujesz jak oszust i kłamca więc wynocha z tego forum do swoich !!!
Dlaczego? Bo Was zdemaskował? Nie musiał nawet tego robić, gdyż wszystko leży jak na dłoni i każdy myślący doskonale wie z kim ma do czynienia w takim temacie jak ten i skąd czerpane są wszelkie inspiracje.
Ponadto, trochę kultury radziłabym już zachować, szanowny użytkowniku o dość wymownym nicku pogrom.nadchodzi...
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
pogrom.nadchodzi napisał:
Po pierwsze to nie widzę powodu, aby towarzystwo Strażnica miało patent na cytowanie czasopisma The Journal of Theological Studies albo Hieronima. A po drugie o ile mi wiadomo ani Hieronim, ani ks.prof Łach, których również cytuje Benjamin świadkami Jehowy raczej nie byli.
Jesteś żałosny....
Mam Ci jego cały tekst odszukać w publikacjach Towarzystwa Strażnica?
Mogę...zacytowałem tylko fragment, żeby nie zaśmiecać forum. Poza tym nie chce mi się szukać....szkoda mojego czasu.
Strażnica często cytuje ludzi nie związanych z ich organizacją - w ten sposób chcą podeprzeć swoje nauki cudzym autorytetem.
Ja wystarczy, że przeczytam dwa zdania i już wiem, że jest to tekst "Strażnicy".
Są takie zwroty...charakterystyczne.
"Szydził z Jehowy"....wystarczy mi taki fragment. Styl pisania....styl manipulacji..analogii stosowanych przez Towarzystwo Straznica.
Mam mnóstwo publikacji Strażnicy, znam wiele artykułów bardzo dobrze i nie będzie mnie taki próżniak jak ty nazywał że jestem tępy posługując się kłamstwami i obrażaniem.
Cały tekst Benjamina jest typową wklejką ze Strażnicy.
Podałem źródło...jedno z kilku...tyle wystarczy, żeby to zrozumieć.
Więcej nie mam ochoty do tego wracać.



pogrom.nadchodzi napisał:
Możliwość jest dwojaka. Albo byłeś jednym z nich tylko cię wywalili na zbitą mordę, bo czymś się zhańbiłeś i nieźle nagrzeszyłeś albo jesteś z jakiejś klerykalnej organizacji, która rzekomo dla dobra tego narodu chce aby w tym narodzie funkcjonował tylko katolicyzm i czyścisz cholewy tym co okradają naród polski.
Masz coś merytorycznego do przekazania tu na forum?
Jak dotąd tylko i wyłącznie odpisujesz w formie zaczepek i oszczerstw.
Daruj sobie takie teksty - nikt mnie nie musiał wyrzucać. Nigdy Świadkiem Jehowy nie byłem.
Zabolało, że wykazałem Ci jak bardzo jesteś głupi? Czy bardziej to, że jesteś zwykłym oszustem?


pogrom.nadchodzi napisał:
Chcesz ze mną w szranki - proszę bardzo tylko nie wiem czy zdzierżysz !
Wiesz co...nie rozśmieszaj mnie. Tacy ludzie jak ty mogą mi co najwyżej umyć szybę w samochodzie na skrzyżowaniu.
 
Do góry