Zabawka dla malucha

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Witam wszystkie mamy i nie tylko ;)

Mamy już jesień... jeszcze trochę i spadnie śnieg i nadejdzie dzień na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci, czyli Mikołajki a później święta ;) Dlatego też chciałam Was zapytać czym kierujecie się przy wyborze zabawek dla Waszych pociech? Czym najbardziej lubią się bawić Wasze dzieci? I wreszcie jakie zabawki dla dziecka w jakim wieku są najodpowiedniejsze?
smile.gif
Podzielcie się swoimi doświadczeniami ;)
 

b.rutka

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2007
Posty
43
Punkty reakcji
0
Z tego co zauważyłam, u mnie dzieciątko najlepiej sie bawi czymś, co łatwo zmienia swoje pierwotne przeznaczenie i pozwala na odrobinę kreatywności. Tak chyba było od zawsze, najlepszą zabawką są rzeczy najprostsze. Marzy mi się jednak zakup na świąteczny prezent takiego wielofunkcyjnego cudeńka.
 
M

magiczna

Guest
Zgadzam się, ze ciufcia to bardzo dobre miejsce w sieci dla dzieciaków, teraz otworzono nową krainę - ABC bezpieczeństwa, dzięki czemu dzieci bedą mogły się nauczyć nowych rzeczy
 

Daria Maria

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2010
Posty
107
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Ja dla maluchów polecam kreatywne zabawki, które rozwijają różne zdolności u dzieci i odrywają ich od komputera. Dla siostrzenicy kupiłam fajną książeczkę na deszczowe dni z krzyżówkami, rebusami i innymi łamigłówkami w sklepie e-inspiracje.pl. Dzięki temu dziecko ćwiczy samodzielne myślenie, wyobraźnię i spostrzegawczość.
 

BandaiWanda

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2010
Posty
226
Punkty reakcji
1
Miasto
Fotelik :)
A co dla 8-latka? Zauważyłam, ze najczęściej rozmawia sie o potrzebach malutkich dzieci, troche strasze tez chca dostać fajna zabaweczkę, co polecacie?
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Oj, wybór odpowiedniego prezentu to nie lada wyzwanie...

Tu macie taki mini poradnik
smile.gif


Prezent dla niemowlaka i malucha

1. Dla najmłodszych niemowlaków

Świetnie sprawdzą się różne grzechotki i karuzele. Najlepiej kolorowe i takie, które łatwo trzymać w rączce. Można nimi potrząsać, machać, wydają ciekawe dźwięki i mają w środku kolorowe koraliki.

2. Dla niemowlaków siedzących i zaczynających raczkować

Dla pociech, które opanowały sztukę siedzenia i mogą podziwiać świat z nieco innej perspektywy świetnie sprawdzą się zabawki grające, najlepiej kolorowe, z niedużą liczbą przycisków, piłki, proste układanki, kubeczki, pierwsze przytulanki czy szmaciane lale.

3. Dla maluchów już zmotoryzowanych

Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju pchacze i odpychacze. Dużą radość sprawią zabawki, które można pchać lub ciągnąć, czyli na sznurku lub patyku.

4. Dla małych muzykantów

Doskonałe rozwiązanie to także różnego rodzaju instrumenty, każde dziecko lubi hałasować, z pewnością twojego maluszka zainteresuje bębenek, dzwonki czy marakasy. Świetnie sprawdzą się także bączki oraz zabawki muzyczne np. grające książeczki, telefony.

5. Dla małych artystów

Gdy nasz maluszek ukończy półtora roczku jego zdolności manualne z każdym miesiącem są coraz większe. Możemy zainteresować go tworzeniem pierwszych prac plastycznych. Świetnie sprawdzą się grube kredki, czy mazaki a także farbki do malowania rękami, masa plastyczna, znikopisy i pieczątki.

6. Dla małych odkrywców

Po ukończeniu pierwszego roku życie nasze maleństwo zaczyna interesować się dosłownie wszystkim. Świetnie sprawdzają się zabawki edukacyjne uczące różnych części ciała. Zdolności manualne są już na tyle rozwinięte, aby zbudować pierwszą wieżę z klocków. Dobry pomysł to także różnego rodzaju kostki edukacyjne, zabawki z okienkami i guziczkami. Jednym słowem wszystko co nowe i dotychczas niezbadane. Około drugiego roku życia maluszki mają już swoich ulubionych bohaterów z bajek, można zatem zakupić przytulankę wymarzonej postaci np. Kubusia Puchatka, teletubisia.

7. Dla miłośników wodnej zabawy

Zabawa w wodzie to świetna rozrywka i relaks. Więc dlaczego nie zabrać do niej ulubionej zabawki. Świetnie sprawdzą się tutaj gumowe zabawki np. kaczuszki, gra w koszykówkę, łowienie rybek, zjeżdżalnie.

8. Dla małych intelektualistów

Książeczka to wspaniały prezent. Wybierajmy te ze sztywnymi stronicami i zaokrąglonymi rogami. Najpierw szeleszczące z obrazkami później do czytania. Świetnie sprawdzają się książeczki o zwierzętach, z zabawnymi wierszykami a w przypadku starszych maluchów z jego ulubionymi postaciami. Pamiętajmy, żeby ilustracje były wyraźne i kolorowe, ale bez dużej liczby szczegółów.
Źródło: htp://www.we-dwoje.pl/prezent;dla;niemowlaka;i;malucha,artykul,15961.html

Kupujemy dziecku prezent pod choinkę

Zabawki dla niemowląt (0-1 rok)
Dla maluszków warto kupić zabawkę, która zadziała na wszystkie zmysły. Poszukaj kolorowej, grzechoczącej lub grającej zabawki. Dobrze będzie jeśli ma ona elementy nadające się do gryzienia. Dla starszego niemowlaka, który potrafi już siedzieć możesz wybrać układanki i klocki, które będzie wrzucał do większego pojemnika.

Zabawki dla maluchów (2-3 lata)
Pamiętaj, że dzieci w tym wieku ćwiczą precyzję ruchów. Poznają swoje możliwości prowadzą różne eksperymenty. Wybieraj zabawki, które zachęcą malucha do ruchu lub doskonalenia zdolności manualnych.

Zabawki dla przedszkolaków (4-5 lat)
Twoje dziecko ma dużo energii. Pozwól mu ją łatwo spożytkować. Kup rower lub hulajnogę. Przedszkolaki lubią odgrywać "dorosłe role"! Pojawiają się już zabawy tematyczne – w dom, w sklep i w lekarza. Wybieraj więc zabawki, które pozwolą na rozwój psychoruchowy dziecka.

Zabawki dla 6-7-latków
Poprzez zabawę rozwijaj poznawcze umiejętności twojego dziecka. Twój syn lub córka jest zainteresowany światem. Wiek 6-7 lat to okres, w którym pojawiają się pierwsze pasje. Warto je rozwijać.
Źródło: we-dwoje.pl/kupujemy;dziecku;prezent;pod;choinke,artykul,15632.htm

BandaiWanda napisał:
A co dla 8-latka? Zauważyłam, ze najczęściej rozmawia sie o potrzebach malutkich dzieci, troche strasze tez chca dostać fajna zabaweczkę, co polecacie?
BandaiWanda może warto byłoby iść tym tropem i podarować 8-latkowi coś, co pozwoli rozwijać jego pasje? ;)

Oczywiście temat jest nadal aktualny... liczę na Wasze podpowiedzi w tej kwestii
smile.gif
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Ja również miałam problem rok temu co kupić 1 raz na mikołaja potem na święta oraz na 1 urodzinki bo zuza kończyła 8 stycznia 1 roczek długo myślałam co jej kupić aż z łukaszem doszliśmy do wniosku że na mikołaja kupiliśmy jej skuter pchacz na święta kupiliśmy jej fontannę z piłek a na 1 urodzinki kupiliśmy jej misia interaktywnego i każdy z tych zakupów był trafiony bo aż to tej pory się bawi nimi powiem wam że ta fontanna jest dobra nawet dla starszych dzieci moja kumpela ostatnio nie wiedziała co kupić 5 letniemu synowi ale jak zobaczyła jaka on ma frajdę bawiąc się naszą fontanną z zuzą doszła do wniosku że też mu ją kupi...Ale teraz znowu ja mam problem bo nie wiem co jej kupić w tym roku na mikołaja na święta i na 2 latka ale chyba kupimy jej na mikołaja tablicę dużą do rysowania kredą to na pewno i jeszcze myślimy czy jej nie kupić jednego dużego prezentu łączonego święta i urodziny czy 2 osobno bo chcemy jej kupić samochodzik na akumulator już mamy upatrzony taki śliczny i myślę czy kupić tylko jego czy na urodziny też jej coś kupić np konika na biegunach takiego średniego doradzcie
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Zabawki, które stymulują rozwój niemowlęcia

W najwcześniejszym etapie życia dziecka już kształtują się cechy osobowości, które w przyszłości będą sprzyjały efektywnemu uczeniu się. Aby optymalnie umożliwić dziecku naukę poprzez zabawę, należy umieć odpowiednio dobierać takie zabawki, które będą stymulowały jego rozwój. Dzięki temu sprawisz, że twoja pociecha będzie mądrzejsza, zdolniejsza i radośniejsza.

Każda zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dotyczy to w szczególności zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Maluch w tym okresie rozwojowym ma tendencję do wkładania przedmiotów do buzi. Z tego powodu elementy, z jakich składa się zabawka, muszą być duże (minimalna średnica: 3-4 cm), nie mogą posiadać ostrych krawędzi, farbować i ulegać reakcjom chemicznym. Najlepiej, jeśli istnieje możliwość, aby wyparzyć je we wrzątku.

Zabawki przeznaczone dla niemowląt koniecznie muszą posiadać atest PZH, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz atest bezpieczeństwa oznaczany literą B. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy zabawka nie posiada dodatkowego oznakowania ostrzegawczego, dotyczącego wieku dziecka. Czerwony, przekreślony okrąg z wizerunkiem buzi dziecka ostrzega,że poniżej którego roku życia dziecka zabawka nie może być stosowana.

Zabawki z importu, które zostały dopuszczone do użytkowania na terenie Unii Europejskiej, powinny posiadać znak CE.

Wszystkie oznakowania i atesty nie zwalniają rodziców od nadzorowania dziecka podczas zabawy – szczególnie należy zwracać uwagę, czy dziecko nie wkłada do buzi małych elementów, bo grozi to ich połknięcie lub zadławieniem się.

Istotne jest, aby zabawka była dostosowana do wieku dziecka i sprzyjała tym funkcjom, które akurat podlegają najbardziej intensywnemu rozwojowi. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecka wykształca się u niego koncentracja wzrokowa i słuchowa oraz umiejętność manipulacji rączkami. Dla tego okresu rozwojowego odpowiednie będą kolorowe, nadmuchiwane zabawki umieszczane w polu widzenia niemowlęcia, łagodnie kołyszące się karuzele, pozytywki oraz duże i gładkie grzechotki. Dziecko odróżnia kolor czerwony, żółty i pomarańczowy, natomiast nie odróżnia zielonego i niebieskiego. Najlepiej, jeśli zabawka jest w kolorach kontrastowych.

W drugim kwartale życia nadal rozwijają się powyższe funkcje oraz percepcja kinestetyczna i rozwój ruchu. Dziecko powinno wówczas otrzymać do zabawy grzechotki-gryzaczki, pozytywki, piszczące lalki oraz wiszące dzwonki.

Pomiędzy piątym i ósmym miesiącem życia najodpowiedniejsze zabawki to te, które stymulują rozwój ruchowy, rozwój manipulacji przedmiotami oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Mogą to być kolorowe kółeczka nakładane na patyk, piłeczki, duże pluszowe misie, niewielkie książeczki z usztywnionymi, tekturowymi stronami i dużymi, kolorowymi obrazkami oraz zabawki pływające.

W czwartym kwartale życia niemowlęcia następuje pobudzenie do pionizacji ciała oraz przemieszczania się. Dziecko może bawić się wiaderkami, foremkami, wózkami, taczkami i samochodzikami.
Źródło: htp://www.naobcasach.pl/a.4643.Zabawki__ktore_stymuluja_rozwoj_niemowlecia.html
smile.gif
 

Ramonka

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2010
Posty
30
Punkty reakcji
1
Dziewczyny macie całkowitą rację, ja też uważam, że najlepiej kupować dzieciakom zabawki, które czegoś uczą:] Ostatnio pomagałam szukać mojej kumpeli prezentu dla swojego chrześniaka i znalazłyśmy Kostkę Edukacyjną nasz pomysł okazał się być rewelacyjny, maluch nie może się od niego oderwać. No i przede wszystkim się uczy i to jest najlepsze.
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Ramonka napisał:
Dziewczyny macie całkowitą rację, ja też uważam, że najlepiej kupować dzieciakom zabawki, które czegoś uczą :] Ostatnio pomagałam szukać mojej kumpeli prezentu dla swojego chrześniaka i znalazłyśmy Kostkę Edukacyjną nasz pomysł okazał się być rewelacyjny, maluch nie może się od niego oderwać. No i przede wszystkim się uczy i to jest najlepsze.
Ta kostka jest naprawdę świetna
smile.gif
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
ja też jestem za zabawkami edukacyjnymi dlatego kupujemy albo gry albo podpatrzone cuda u znajomych. Ostatnią nowością była pianka z Moon Dought dla dzieci od 3 lat do lepienia róznych kształtów w zależnosci od zestawu, a do tego poianki są w róznych kolorach, można dziecku wydawać polecenia ulepienia czegoś konkretnego i przy okazji jest zabawa :)
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 023
Punkty reakcji
19
Miasto
Oświęcim
ja też jestem za zabawkami edukacyjnymi dlatego kupujemy albo gry albo podpatrzone cuda u znajomych. Ostatnią nowością była pianka z Moon Dought dla dzieci od 3 lat do lepienia róznych kształtów w zależnosci od zestawu, a do tego poianki są w róznych kolorach, można dziecku wydawać polecenia ulepienia czegoś konkretnego i przy okazji jest zabawa :)

A masz Farmę czy coś innego? Szukam opinii i innych zestawach, bo za chwilę Dzień Dziecka :)
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Słuchajcie a chciałam Was zapytać jakie jest Wasze zdanie na temat takiego smoczka przytulankI?
Widziałam calkiem niedano w DDTV jak pokazywali własnie takiego smoka i tak sie zastanawiam jak zareaguje na niego nasz maluszek...
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
modliszka23 napisał:
Słuchajcie a chciałam Was zapytać jakie jest Wasze zdanie na temat takiego smoczka przytulanki?
Widziałam calkiem niedano w DDTV jak pokazywali własnie takiego smoka i tak sie zastanawiam jak zareaguje na niego nasz maluszek...
i jak? przypadł do gustu? ;) wygląda super
smile.gif
 

Berney-Toys

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2011
Posty
45
Punkty reakcji
0
No cóż,z tego co wiem to takie smoczki robią prawdziwą furorę,wiec chyba coś w tym musi być,skoro dzieciaki tak bardzo je uwielbiają. Można je kupić także w innych sklepach internetowych.
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Jeszcze trochę i się zacznie... Mikołajki, potem święta... Zastanawialiście się co podarujecie Waszym dzieciom? :)
Ja myślałam nad puzzlami. Sama chętnie układałam, a nawet robiliśmy zawody kto ułoży je najszybciej ;)
Jak sądzicie sprawdzi się? To miałby być prezent dla 9-letniej dziewczynki, bratanicy męża :)
 

FajnyPrezent_pl

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2011
Posty
8
Punkty reakcji
0
Wg mnie kupowanie kolejnych zabawek jest tutaj całkowicie zbędne,wiec stawiam na praktyczne prezenty na Mikołaja i pod choinkę. Na razie o tym nie myślę,no ale czas najwyższy zacząć...
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Wg mnie kupowanie kolejnych zabawek jest tutaj całkowicie zbędne,wiec stawiam na praktyczne prezenty na Mikołaja i pod choinkę. Na razie o tym nie myślę,no ale czas najwyższy zacząć...

Z prezentami nie ma co przesadzać, ale jednak dzieci to dzieci i chyba bardziej ucieszą się z misia, puzzli czy flamastrów i kredek niż np. sweterka ;) Dobrym pomysłem są także książki... Ja do tych puzzli dokupiłam jeszcze pamiętnik :)
 

sebastianos

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2011
Posty
26
Punkty reakcji
0
szczerze powiem, że ja też nie lubię córce kupować kolejnych pluszaków. Ale inaczej jest już z zabawkami które pozytywnie wpływają na jej rozwój. Dlatego my w tym roku postawiliśmy na klocki lego duplo zestaw Farma.
Dobrym pomysłem są też wszelkiego rodzaju przybory do malowania.
 
Do góry