Wyrzucony ze szkoły za poglądy

Status
Zamknięty.

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Damian Jaworski, niedoszły organizator Marszu Wolnych Konopi w Zakopanem, został wyrzucony ze szkoły. 17-latek dotychczas uczęszczał do Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Czarnym Dunajcu. W piątek Damian nie został już wpuszczony na teren liceum. Oficjalnym powodem relegacji jest propagowanie przez niego poglądów niezgodnych z duchem szkoły. Decyzję dyrekcji poparły komitet rodzicielski oraz samorząd uczniowski.
Jeszcze przed terminem planowanej manifestacji w rozmowie z "Gazetą Krakowską" ksiądz Wojciech Strzelecki, dyrektor liceum, ostrzegał, iż będzie zmuszony podjąć kroki dyscyplinarne, jeśli Damian pomimo oficjalnego zakazu podejmie się organizacji narkotykowego marszu. - Jesteśmy placówką katolicką i rzeczą oczywistą jest, iż uczniowie, którzy głoszą hasła legalizacji narkotyków, nie powinni
mieć wśród nas miejsca - tłumaczył dyrektor Strzelecki.

- Jestem oburzony decyzją dyrektora. Kilka dni temu, jeszcze przed oficjalną decyzją o moim wyrzuceniu, wysłałem pismo ze skargą do kuratorium oświaty. Ksiądz łamie moje konstytucyjne prawo do wolności poglądów. Żyjemy w państwie prawa. Jeżeli w mojej sprawie nie pomoże kuratorium, będę odwoływał się do sądu - nie kryje wzburzenia Damian Jaworski. - Zresztą według mojej wiedzy w szkole panuje obecnie atmosfera zastraszenia. Dyrektor musiał mieć opinie samorządu uczniowskiego pozwalającego na moją relegację. Nieoficjalnie wiem, że zgodę taką wymusił.

Jeden z uczniów szkoły, który chce zachować anonimowość z obawy przed ewentualną zemstą (nazwisko do wiadomości redakcji), mówi nam, że rzeczywiście mogło dojść do wymuszenia takiej decyzji. - Ksiądz na zorganizowanych pogadankach chciał, żeby wszyscy uczniowie jednogłośnie poparli jego decyzję o relegowaniu Damiana - mówi chłopak.

Sprawę Damiana zna nowotarski oddział kuratorium oświaty. Dyrektor Beata Bryl nie chciała w piątek komentować, jakie będą dalsze losy niesfornego ucznia. Stwierdziła jedynie, iż taką wiedzę powinna posiadać na początku tygodnia. W tej chwili Damian nie jest uczniem żadnej szkoły. Pomimo obowiązującego w Polsce nakazu nauki do osiemnastego roku życia, na razie nie ma zamiaru zapisywać się do innej szkoły. Liczy, że kuratorium cofnie decyzję o jego wyrzuceniu.

17-latek zamierzał zorganizować na Krupówkach Marsz Wolnych Konopi w weekend 16-17 października. Mimo że władze Zakopanego nie dały zgody na marsz, chłopak w sobotę 16 października stawił się na Krupówkach. Jak zapowiadał, miało pojawić się ok. tysiąca zwolenników legalizacji marihuany. Oprócz kilku jego kolegów nie zjawił się nikt inny. Po ok. godz. oświadczył, że odwołuje marsz.


Tomasz Mateusiak

źródło: PolskaTimes.pl


Na początku chcę prosić wszystkich o stronienie od rozmów na temat legalizacji, bo to nie jest główny temat tego wydarzenia, a wątków o legalizacji marihuany nie brakuje (jak ktoś chce to zapraszam do dyskusji w Używki i Nałogi). Ponieważ to piszę na czerwono, więc za złamanie mojej prośby zostaną wyciągnięte konsekwencje.

A co wy myślicie o tej sprawie ? Moim zdaniem ten dyrektor powinien stanąć przed sądem, przecież to jest jawne łamanie Konstytucji RP. Rozumie głoszenie poglądów rasistowskich itp. , no ale to już jest przesada...
 

Biernat

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
952
Punkty reakcji
29
Wiek
32
Miasto
USA and Jamajka
Tez uważam ze wyrzucenie tego chłopaka ze szkoly to jest conajmiej przesada...
Ale tak jest w polskich szkolach z jedenej strony mówia ze trzeba miec w zyciu pasuje i cos robic w tym kierunku a nie zeby siedziec na lawkach i nic nie robic a z drugiej strony wiem to po sobie jesli juz jakas pasje masz a nie jest ona zwiazana z matematyka, polskim czy czyms innym, tylko jak w moim przypadku z muzyka w ktora daje duzo z siebie to non stop mi tylko mowia ze w tym nic nie osiagne ze musze sie uczyc i tylko uczyc bo to cos co kocham nic mi w zyciu nie da, i zamiast mi jakos pomagac w tym wszystkim to jak tylko mowie ze nie mialem czasu bo naprzyklad dajmy to gralem koncert i bylem w domu o poznej godzinie i nie dalem rady czego zrobic to jedyne co slysze ze strony nauczycieli, to ze moglem sobie to przelozyc to jest chyba jakas kpina, niby mowia ze masz miec pasje a z drugiej strony niszcza cie nadmiarem nauki i przez to nie ma na nic czasu tylko na siedzenie na lawce... do tego non stop maja cos do wygldu nie akcceptuja innosci mam dlugie wlosy i co dzien praktycznie slysze od nauczycieli jak mi mowia jak to brzydko wyglada u faceta ze ma takie wlosy itp idt idt

Szkola to chamstwo i trzeba w niej wiele zmienic szkoda tylko ze politycy biora sie za takie :cenzura:y jak jakies durne mundurki czy inny h... jak jest wiele wiele innych rzeczy do zmienienia w polskich szkolach...

A wracajac jeszcze raz do tematu chlopaka jest mi bardzo go zal i zycze mu zeby wrocil do szkoly bo nie powinien byc wyrzucony ze szkoly za swoje poglady (Tez jestem za legalizacja lepsze to niz alkohol)

Pozdrawiam
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Jak dla mnie to taka klasyczna sprawa cwaniaka. Lubi maryskę zapalić (bo nie wierze, że ktoś organizujący marsze nie lubi :D) to pytanie co on w ogóle robi w takiej szkole ? Mógł sobie iść do żulerskiego liceum, albo jeszcze lepiej technikum i tam na warsztatach sobie popalać maryśkę :D

I teraz nagle pretensje do całego świata bo dostał po tyłku. I bardzo dobrze. Tak dalej to "konstytucja", "prawo" będzie przede wszystkim służyć odszczepieńcom, wywrotowcom i wrzodom na tyłku itd. itp.

To chyba w sumie kolejny powód za szkolnictwem prywatnym bo przy takim szkolnictwie taki gość zwyczajnei nie zostałby przyjęty do szkoły, albo nawet gdyby to potem ewentualne usunięcie możnaby argumentować psuciem wizerunku placówki. Wtedy też każdy wiedziałby się na co pisze. Ktos by sobie wymyślił placówkę gdzie się chodzi w różowych gajerkach. Pasuje, to się zapisujesz. Nie pasuje ? out...

Mnie tam mdli jak słucham o takich wywrotowcach... O normalnych nigdy się nie mówi, nie pisze, tylko zawsze o pop...dolonych jednostkach. W tle oczywiście już media węszą sensację i kolejną możliwość, aby dokopać katolickiej placówce. Jakbym miał dziecko w salezjańskiej szkole to nie chciałbym, aby chodziło do klasy z organizatorem marszów :D bo kierując dziecko do takiej szkoły ma się przecież poglądy takie, a nie inne i raczej popalanie maryśki to nie byłoby to co chciałbym aby poznawało dziecko. Tak naprawdę wydaje mi sie, że gość pewnie był "trudny" i był swoistym wrzodem na tyłku dla szkoły, no to znaleziono pretekst.

Jestem za legalizacją marihuany tak jak i prostytucji, gry w pokera na pieniądze.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Nie znasz go więc jak można nazywać go cwaniakiem, znam go nieco z pewnego forum i przynajmniej po zachowaniu na forum mogę powiedzieć, że nie zachowuje się ani trochę jak cwaniak.
Kolejna sprawa, czy dla ciebie ten kto zażywa marihuanę = człowiek bez większych ambicji życiowych, nieuk itd. ?
Wielu moich znajomych (w sumie ja też) którzy popalają całkiem dobrze radzą sobie w średniej czy też na studiach z nauką (dodam jeszcze, że ci którzy studiują nie studiują jakiś śmiesznych kierunków, które studiuje się tylko, aby studiować, ale jest to np. budownictwo i inne trudne kierunki). Nie znam osoby (nie biorąc pod uwagę uzależnionych od MJ, bo tutaj jest inna sprawa) dla których to MJ byłaby na pierwszym miejscu.
Nikt tutaj nie mówi o popalaniu trawy czy nawet zachęcaniu do tego, ale o walczeniu osób które zażywają (a również, jak się okazuje podczas ostatnich marszów, przyjaciół takich osób) o NIEKARANIE za posiadanie małej ilości.
A za to co zrobił bohater artykułu w moim mniemaniu powinien dostać 6 z WOSu, bo przekłada teorię na praktykę, a chyba o to chodzi w edukacji? ;) A nie, sorry, w dzisiejszej edukacji chodzi o przygotowanie do matury... :D
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Kolejna sprawa, czy dla ciebie ten kto zażywa marihuanę = człowiek bez większych ambicji życiowych, nieuk itd. ?
Nie. Sam też miałem okazję :)

Po prostu widzę tutaj pewną sprzeczność, a mianowicie: co on w ogóle robił w szkole salezjańskiej ? :) Jakiś nietrafiony wybór ta szkoła :)

A nie, sorry, w dzisiejszej edukacji chodzi o przygotowanie do matury... :D
To akurat chyba opcja na inny temat :D
 
C

Crockett

Guest
Przeczytałem pierwszy akapit tylko i myślę, że wystarczy.

Masz legalizacji narkotyków? Chyba coś nie poważnego i kpina.

Wyrzucenie ze szkoły raczej nie powinno mieć miejsca. Obstawiam raczej za pokojowym rozwiązaniem, a więc rozmową na ten temat na terenie szkoły.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Nie. Sam też miałem okazję :)

Po prostu widzę tutaj pewną sprzeczność, a mianowicie: co on w ogóle robił w szkole salezjańskiej ? :) Jakiś nietrafiony wybór ta szkoła :)


To akurat chyba opcja na inny temat :D


A to sorry, nie zrozumiałem twojego postu w takim razie :)
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Jak kilka lat temu byłem w renomowanym LO, to dwóm 'dredom' postawiono ultimatum dotyczące ich wyglądu- i w efekcie opuścili szkołę.

Rozumiem pobudki kadr które mogą próbować trzymać jakiś konkretny typ uczniów, ale jednak szkoda, że wykorzystuje się skrajności, zwłaszcza, w publicznych szkołach, co jak rozumiem było i w tym przypadku.
 
S

serwor

Guest
Przeciez to szkola katolicka mieli mu dac order?
A tak ogolnie to nawolywal do lamania prawa.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Przeciez to szkola katolicka mieli mu dac order?
A tak ogolnie to nawolywal do lamania prawa.


Wiesz z tą legalnością marszy, to jest różnie, na ileś tam tych marszy tylko chyba w 1 lub 2 miastach "wydali zezwolenie". Natomiast sprawa wygląda tak, że np. w Warszawie prezydent miasta i wojewoda zakazali tego marszu, ale sąd już przyznał rację Wolnym Konopiom. We wszystkich miastach zakazano tych marszy na podstawie tak błahych powodów, że sprawę wygrywają organizatorzy MWK w sądzie za każdym razem.

Kolejna sprawa, że gdyby odbył się marsz to odpowiedzialność poniósłby tylko bohater tego artykułu, natomiast uczestnicy zostają wyłącznie spisani.
 

Szara Eminencja

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2010
Posty
78
Punkty reakcji
7
I teraz nagle pretensje do całego świata bo dostał po tyłku. I bardzo dobrze. Tak dalej to "konstytucja", "prawo" będzie przede wszystkim służyć odszczepieńcom, wywrotowcom i wrzodom na tyłku itd. itp.

Tak, tak. Obowiązków za grosz, ale jeśli chodzi o obronę własnych praw to już się zna całą konstytucję na pamięć.
 

Nrage

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2009
Posty
209
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Tak, tak. Obowiązków za grosz, ale jeśli chodzi o obronę własnych praw to już się zna całą konstytucję na pamięć.
Tak tak, lepiej dać się kopać przez to państwo na każdym kroku niż się bronić.


Co do tematu, niech walczy o swoje, decyzja idiotyczna imo.
 

Szara Eminencja

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2010
Posty
78
Punkty reakcji
7
Rozejrzyj się i oceń odpowiedzialność dzisiejszych, młodych ludzi i dopiero później się wypowiadaj. Wieczna pretensja nie do siebie, ale do innych ( co nawet widać w wypowiedziach tego chłopaka ). Państwo go tak krzywdzi? W którym momencie? Sam się o to prosił, dostał ostrzeżenie, a że nie zastosował się do zasad panujących w szkole ( to też jest jakieś prawo )to już jego problem. Szkoda mi tylko nauczycieli, których ten młokos będzie teraz ciągał po sądach. Gdyby był dorosły to by zrozumiał lekcję.
 

aleks652

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2010
Posty
151
Punkty reakcji
1
Rozejrzyj się i oceń odpowiedzialność dzisiejszych, młodych ludzi i dopiero później się wypowiadaj. Wieczna pretensja nie do siebie, ale do innych ( co nawet widać w wypowiedziach tego chłopaka ). Państwo go tak krzywdzi? W którym momencie? Sam się o to prosił, dostał ostrzeżenie, a że nie zastosował się do zasad panujących w szkole ( to też jest jakieś prawo )to już jego problem. Szkoda mi tylko nauczycieli, których ten młokos będzie teraz ciągał po sądach. Gdyby był dorosły to by zrozumiał lekcję.

Teraz zostanie męczennikiem, może nawet będą produkować koszulki z jego wizerunkiem upozowanym na Che Guevare ? Takich to bohaterów teraz mamy. Dla moich rodziców byli to ludzie walczący z okupantem, dla rodziców z komuną, a dla dzisiejszych dzieciaków morderca z Ameryki Płd. i gówniarz, któremu się nudzi.
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
Jak najbardziej popieram wolność słowa, wolność wyznania, wolność poglądów. Owszem, ale gdyby chłopak uczęszczał do szkoły państwowej - nie byłoby tego typu problemów. On jednak pobierał nauki w Salezjańskim Liceum. To tak samo.. gdyby ktoś zapisał się do tego typu szkoły wyznaniowej i zrezygnował z przedmiotu jakim jest religia - po prostu to nie możliwe. W szkołach państwowych takie problemy nie istnieją, bo każdy ma prawo do wygłaszania swoich poglądów (zresztą prawidłowo). <_<
 

Nrage

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2009
Posty
209
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Teraz zostanie męczennikiem, może nawet będą produkować koszulki z jego wizerunkiem upozowanym na Che Guevare ? Takich to bohaterów teraz mamy. Dla moich rodziców byli to ludzie walczący z okupantem, dla rodziców z komuną, a dla dzisiejszych dzieciaków morderca z Ameryki Płd. i gówniarz, któremu się nudzi.

Jeśli dla twoich rodziców/ciebie bohaterem jest np. Wałęsa czy ludzie z Powstania Warszawskiego(chociaż to fakt, mniej już) to współczuje.
Wałęsa sprzedał Polskę przez co komune mieliśmy 20 lat dłużej a owe powstanie uzyskało jedynie trochę nadzei i sporo trupów.


Rozejrzyj się i oceń odpowiedzialność dzisiejszych, młodych ludzi i dopiero później się wypowiadaj. Wieczna pretensja nie do siebie, ale do innych ( co nawet widać w wypowiedziach tego chłopaka ). Państwo go tak krzywdzi? W którym momencie? Sam się o to prosił, dostał ostrzeżenie, a że nie zastosował się do zasad panujących w szkole ( to też jest jakieś prawo )to już jego problem. Szkoda mi tylko nauczycieli, których ten młokos będzie teraz ciągał po sądach. Gdyby był dorosły to by zrozumiał lekcję.

Wiesz, można brać wszystko na klatę a można walczyć o swoje przekonania, ja wybieram opcje drugą, ty pierwszą.
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
[quote name='N'rage' date='28 październik 2010 - 17:57' timestamp='1288281437' post='2564535']
Wiesz, można brać wszystko na klatę a można walczyć o swoje przekonania, ja wybieram opcje drugą, ty pierwszą.
[/quote]
Prawdziwy facet jak sam jest sobie winny to niestety musi umieć przyjąć pewne rzeczy na klatę, a nie wszystko zwalać na innych. Mógł iść do zwykłego liceum i tam "udzielać" się
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
A co wy myślicie o tej sprawie ? Moim zdaniem ten dyrektor powinien stanąć przed sądem, przecież to jest jawne łamanie Konstytucji RP. Rozumie głoszenie poglądów rasistowskich itp. , no ale to już jest przesada...
Moim zdaniem nie ma podstaw do tego by mieć pretensje. Wolność słowa to jak najbardziej podstawowe prawo każdego człowieka, ale jeśli ktoś np. idzie do czyjegoś domu i gospodarz nie życzy sobie powiedzmy negatywnych wypowiedzi na temat Lecha Poznań to gość musi to uszanować albo wyjść. Tak samo jest tutaj. Chodził do szkoły, która promuje taki a nie inny światopogląd i ma takie a nie inne zapatrywania na kwestię marihuany. Albo wiedział co robi albo mógł się ugryźć w język jeśli nie chciał zostać wyrzuconym.

Jak najbardziej popieram wolność słowa, wolność wyznania, wolność poglądów. Owszem, ale gdyby chłopak uczęszczał do szkoły państwowej - nie byłoby tego typu problemów. On jednak pobierał nauki w Salezjańskim Liceum. To tak samo.. gdyby ktoś zapisał się do tego typu szkoły wyznaniowej i zrezygnował z przedmiotu jakim jest religia - po prostu to nie możliwe. W szkołach państwowych takie problemy nie istnieją, bo każdy ma prawo do wygłaszania swoich poglądów (zresztą prawidłowo). <_<
Nie wystawiałbym "państwówek" na piedestał. Cenzura może tam obowiązywać tak samo jak wszędzie, co gorsza to w realiach szkół państwowych i systemu gdzie one dominują, cenzura jest powszechna a alternatyw brak. Dlatego jedynym systemem szkolnictwa gwarantującym wolność słowa jest wolnorynkowy pluralizm. Różne szkoły, różne zapatrywania, systemy nauczania etc. Można sobie wybrać jak nie pasuje.
 

Szara Eminencja

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2010
Posty
78
Punkty reakcji
7
Teraz zostanie męczennikiem, może nawet będą produkować koszulki z jego wizerunkiem upozowanym na Che Guevare ? Takich to bohaterów teraz mamy. Dla moich rodziców byli to ludzie walczący z okupantem, dla rodziców z komuną, a dla dzisiejszych dzieciaków morderca z Ameryki Płd. i gówniarz, któremu się nudzi.

Nic dodać, nic ująć.

Jeśli dla twoich rodziców/ciebie bohaterem jest np. Wałęsa czy ludzie z Powstania Warszawskiego(chociaż to fakt, mniej już) to współczuje.
Wałęsa sprzedał Polskę przez co komune mieliśmy 20 lat dłużej a owe powstanie uzyskało jedynie trochę nadzei i sporo trupów.

Kiedyś, kiedy jeszcze nie wyszła na jaw sprawa z Bolkiem, Wałęsa był dla wszystkich bohaterem i wzorem do naśladowania. Chyba o to chodziło. Z resztą, on nic o nim pisał. A o Powstaniu Warszawskim, jak widać, mało wiesz. Gdybyś trochę poczytał to byś wiedział, że Rząd RP na uchodźstwie był wówczas pod presją ( Rosyjska propaganda głosiła, że współpracuje z wrogiem i dlatego nie chce podejmować poważnych decyzji ). Gdyby nie zdecydowali się na walkę, ludzie w Warszawie poparliby komunistów, a Rosjanie pomogliby im przejąć władzę. Mówiąc krótko – Twoją znienawidzoną komunę mielibyśmy w Polsce znacznie wcześniej. Nasz rząd i Ci ludzie próbowali temu zapobiec i to im się chwali.

Prawdziwy facet jak sam jest sobie winny to niestety musi umieć przyjąć pewne rzeczy na klatę, a nie wszystko zwalać na innych. Mógł iść do zwykłego liceum i tam "udzielać" się

Piwo Panu stawiam!

A za minusy, które pojawiły się pod moimi postami i, które tak mnie sfrustrowały, że nie mogę przestać płakać, podaję winowajców do sądu, by walczyć o swoje prawa! Zaraz jeszcze założę temat: minusowanie za poglądy.
 
Status
Zamknięty.
Do góry