Wspaniałe Bitwy

Parabola

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
1 142
Punkty reakcji
8
Miasto
Wyzima
A co, nie jest :mruga: ?

Jest, chciałam napisac, że byłby bliższy tym językom, których brzmienie jest bardzo twarde i bliskie korzeni pradawnych języków germańskich. Old English brzmi właściwie jak niemiecki, ma odmianę rzeczowników przez przypadki (z których obecnie został jedynie Saxon genitive) i o wiele uboższe słownictwo. To dzięki okupacji normańskiej Anglicy ogromnie poszerzyli zasób słownictwa, w którym obecnie jest mnóstwo słów z języków romańskich.


Nie do końca.
Wilhelm Zwycięńsca nie wygrał przez przypadek, tylko taktycznym odwrotem.
Gdy nie mógł zdobyć wzgórza na którym byli Anglicy ruszył do pozorowanego odwrotu, wtedy oni myśląc, że Normanii uciekają zeszli ze wzgórza i ruszyli do ataku. Wtedy wojska Wilhelma odwróciły się w stronę Anglików i zmietli ich rozluźnione szyki jazdą.
Więc tym bardziej Bitwa pod Hastings zasługuje na miano wspaniałej :)
 

Krzysiek55

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2008
Posty
16
Punkty reakcji
0
Kircholm, Cedynia, Wiedeń, tzw. cud nad Wisłą (cudu nie było, tylko dobrze poinformowany wywiad i idealnie dopasowana taktyka;)) - że wymienię "pierwsze z brzegu";)
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Ja bym proponował wprowadzić pewne restrykcje w ten temat, gdyż zbyt wiele jest wspaniałych batalii. Mianowicie, krótki opis każdej bitwy:
1)Wpływ bitwy na losy państwa/świata
2)Taktyka/strategiczne korzyści
3)Krótkie uzasadnienie.
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Ja bym proponował wprowadzić pewne restrykcje w ten temat, gdyż zbyt wiele jest wspaniałych batalii. Mianowicie, krótki opis każdej bitwy:
1)Wpływ bitwy na losy państwa/świata
2)Taktyka/strategiczne korzyści
3)Krótkie uzasadnienie.

Zgadzam się :) pozwolisz że użyję twojego tekstu i poprawie pierwszy post :p
 

Corin

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2008
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Co prawda to prawda ale chodzi mi o honor i odpowiedzialność jakie w tamtych czasach towarzyszyły dowódcom tacy ludzie potrafili swoją zaciętością walczyć z przeważającą siłą wroga i utrzymać wśród swoich żołnierzy wysokie morale. Znane są przypadki (niestety nie pamiętam nazwiska) oficerów, którzy stanęli przed trudnym wyborem czy złamać przysięgę wojskową i stanąć u boku Piłsudskiego, gdy ten zdobywał siłą władzę ,czy też pozostać wiernym przysiędze i stanąć do walki z marszałkiem, który był owiany już wtedy legendą. Jest przypadek że jeden z dowódców odesłał wojsko do Piłsudskiego a sam popełnił samobójstwo.



Podobnie jest z Cudem na Wisłą czy obroną Wiednia obie bitwy mogłyby zmienić oblicze świata o 180[sup]o[/sup]

Chodzi o gen. Kazimierza Sosnkowskiego, byłego adiutanta Piłsudskiego, który ostatecznie zdecydował się wysłać wojsko na pomoc rządowi i podjął nieudaną próbe samobójczą. W czasie II wojny działał w polskich władzach na uchodźstwie.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Bitwa pod Iglaną Skała ok. 2 500 000 lat temu, w wyniku której część populacji zdecydowała się na exodus do południowej Europy i Azji, dzięki czemu na świecie są kolorowi ludzie. Informacje z ostatnich odkryć archeologicznych.
Corin, aż po proszę Cie o jakieś linki. Lubie prehistorię i zastanawia mnie skąd taka informacja. Jak dla mnie jest ona totalnie bez sensu. Jeśli nic nie przekręciłeś.
 

Corin

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2008
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Corin, aż po proszę Cie o jakieś linki. Lubie prehistorię i zastanawia mnie skąd taka informacja. Jak dla mnie jest ona totalnie bez sensu. Jeśli nic nie przekręciłeś.

Sorki za wprowadzenie w błąd, napisałem zartobliwie, a potem zapomniałem wykasować tą informację. Prawdą jest natomiast to, że archeolodzy najstarsze zabytki po człowieku znaleźli właśnie w Igielnej skale gdzieś we wschodniej Afryce, Etiopia albo Somalia. Jesze raz sory za wprowadzenie w błąd.
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Ja bym umieścił jeszcze bitwę pod Samosierrą gdzie to brawurowa szarża polskich szwoleżerów otworzyła Napoleonowi drogę na Madryt. Dzięki tej szarży Napoleon unikną znacznych strat ponieważ wąwóz był doskonałą pozycją defensywną. 125 polskich szwoleżerów uratowało tysiące żołnierzy którzy polegli by przy zdobywaniu pozycji Hiszpańskich. Nie wiadomą jest jedynie czy Napoleon wysłał polski pułk aby zdobyć pozycję hiszpańskie czy jedynie aby rozpoznać teren. Po tej bitwie Polacy zyskali w oczach Napoleona i Francuzów. Odwaga polskich szwoleżerów znalazła oddźwięk również w mundurach innych szwoleżerów które były kreowane na właśnie te które Polacy mieli na sobie pod Samosierrą (np mundur Holenderski nie różnił się niczym poza kolorem).
 

Modern Monkey

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2008
Posty
45
Punkty reakcji
0
Miasto
my own my
Wydaje mi się że ciężko jest oceniać znaczenie bitew z dzisiejszej perspektywy i wymyślać inną przeszłość "co by było gdyby". Z polskiej perspektywy wybrałem dwie bitwy, które wg mnie miały największy wpływ na dalsze losy świata: Odsiecz wiedeńska i Bitwa warszawska.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Modern Monkey trudno rozmawiać na temat bitw, jeżeli podaje się same ich nazwy i daty, bez własnych opinii czy przemyśleń. Taka zabawa w wymienianie nie ma moim zdaniem sensu. Opisz dlaczego właśnie te dwie bitwy, co Ci się w nich podobało (jakieś rozwiązania taktyczne itd).
 

Modern Monkey

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2008
Posty
45
Punkty reakcji
0
Miasto
my own my
Jak już wspomniałem wybrałem dwie które zmieniły bieg historii. Bo np. obrona Wizny, „polskie Termopile”, we wrześniu 1939 roku to wspaniały popis bohaterstwa polskiego żołnierza, ale, czy mogła zmienić losy kampanii wrześniowej? Albo czy Napoleon nie zdobyłby Madrytu gdyby nie waleczność polskich Szwoleżerów w wąwozie Somosierra? Zapewne poszedłby po prostu dłuższą drogą ;) Nie przeczę, że były to niezapomniane potyczki czy błyskotliwe zwycięstwa, ale ja wybrałem te, które zmieniły bieg historii.

To pierwszy powód wybranych przeze mnie starć. Teraz konkretniej. Bitwa pod Wiedniem z roku 1683 spowodowała polityczny upadek Imperium Osmańskiego, Turcy przestali być zagrożeniem dla Europy, stopniowo tracili kolejne terytoria. Polska zyskała miano „przedmurza Europy”, „bastiony chrześcijaństwa” skutecznie strzegącego przed ekspansją Islamu. Sobieski dowodząc zjednoczonymi wojskami austriacko-niemiecko - polskimi rozbił armię Turków. Pomimo ich przewagi liczebnej oraz ponosząc kilkakrotnie mniejsze straty. No niestety zwycięstwo standardowo niewykorzystane, zdarza się ;p

Drugie wg mnie największe zwycięstwo polskiego oręża to bitwa warszawska – sierpień 1920. Polityczne znaczenie bitwy to zachowanie przez Polską niepodległości, powstrzymanie rewolucji komunistycznej. Klęska wojsk polskich otwarłaby bolszewikom drogę na wschód i zapewniłaby swobodne rozprzestrzenianie się propagandy komunistycznej.

Można by dostrzec pewną analogie pomiędzy oboma wydarzeniami. ;)
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Modern Monkey może bitwy które ja wybrałem nie były znaczące dla przebiegu wojny ale wybrałem je z powodu ich widowiskowości...Dużo mniejsza liczba żołnierzy pokonuje liczniejsze zastępy wroga.
 

Phantom

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2007
Posty
46
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Gdynia,Gdańsk(3-miasto)
Nie wiem czy ktoś pisał ale warto by uwzględnić tzw odsiecz Wiedeńską.A jak odsiecz to oczywiście nasza dzielna Husaria.
Sama bitwa ciekawa, skutki zresztą też.. A mogło być ponoć inaczej. Turcja trzymała w ryzach Rosję.. Więc gdybyśmy jej nie pokonali to może nie doszłoby do rozbiorów. Ale to tylko takie gdybanie.

Oj. edit.. Dwa posty nademną jest o odsieczy.. Przepraszam za "gapowatość"
 

GłosSumienia

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2008
Posty
20
Punkty reakcji
0
Jeśli chodzi o Historię Polski to zdecydowanie Bitwa Warszawska.

1) Jeśli chodzi o wpływ to Józef Piłsudski i wielu gimnazjalistów, którzy wzięli broń do ręki obroniła Europę przed zalaniem ją komunizmem niesionym przez Armię Czerwoną.

2) Cud Nad Wisłą, ale oprócz cudu to oczywiście do zwycięstwa przyczyniło się oskrzydlenie przez Józefa Piłsudskiego wraz z Wojskiem Polskim Armii Czerwonej.

3) Uzasadniać chyba wielce nie trzeba.


Jeśli chodzi o Historię powszechną to może nie pojedyncza wojna, ale ogólnie wojny punickie.

1) Kto wie jakby potoczyły się losy całego świata gdyby to nie Imperium Rzymskie, lecz Kartagina zdobyła władzę w basenie morza Śródziemnego i stała się centrum cywilizacji.

2) Na pewno na wzmiankę zasługuje Hannibal, który śmiałym posunięciem wtargnął do Italii przez góry wraz ze słoniami, które w tamtych czasach odgrywały rolę czołgów ;)

3) Jak wiemy to Imperium Rzymskie wykształtowało w wielkim stopniu europejską kulturę i to na jej gruzach wyrosły późniejsze średniowieczne potęgi, nigdy nie dowiemy się jakby wyglądała Europa gdyby to na gruzach Imperium Kartaginy Germanie i inne ludy zaczęły by zakładać swoje państwa.
 

jarek13

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2008
Posty
2
Punkty reakcji
0
Miasto
Prądnik
Przy typowaniu bitew proponuję uwzględniać jej wpływ na losy kraju. Wizna? Mało znaczący epizod. Nie ma się czym chwalić. Mój typ - bitwa pod Warszawą w 1920 r. Wpłynęła na losy całego kraju na prawie 20 lat.
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Przy typowaniu bitew proponuję uwzględniać jej wpływ na losy kraju. Wizna? Mało znaczący epizod. Nie ma się czym chwalić. Mój typ - bitwa pod Warszawą w 1920 r. Wpłynęła na losy całego kraju na prawie 20 lat.
Temat jest o wspaniałych nie najważniejszych.
 

dawid3635

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2008
Posty
106
Punkty reakcji
0
Wiek
33
nie przeczytałem wszystkiego dokładnie, ale się z Wami zgadzam.

To co pragnę zauważyć, pomijacie piękne Polskie bitwy mało znane.

Takimi są między innymi:

Bitwa pod Zadwórzem http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Zadw%C3%B3rzem
Bitwa pod Stołpcami http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Sto%C5%82pcami

i wiele innych takich jak Zielence, Dubienka, Bory Tucholskie, Iłżą itp.

A wikipedia to doskonałe źródło , to dla chętnych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Bit...historii_Polski
 

Pink Floyd

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
585
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
z ciemnej strony Księżyca
Bitwa pod Chocimiem 1673. Sobieski, mając trochę mniej wojska niż Turcy (ok 30 000 na 35 000) i około dwukrotnie mniej dział (około pół setki na ok) 120, postanowił szturmować umocnionych w obozie Turków - także za pomocą kawalerii, co mu się w pełni udało; na koniec artyleria zniszczyła pod uciekającymi Turkami most, dzięki czemu ocalało ich z bitwy tylko ok 5000. Nawet Wielki Kondeusz był zdziwiony rezultatem bitwy i przyjętą strategią Sobieskiego, opisał ją nawet słynny teoretyk wojskowości Clausewitz
 

Aasimar

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2007
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Warszawa
a

Grunwald 1410.....dwa nagie miecze


Już w drugim temacie cie krytykuje -.-


Grunwald - :cenzura: PRAWDA

1 . Polaków i Litwinów bylo więcej
2. Nic nam to zwyciestwo nie dalo

Ja bym umieścił jeszcze bitwę pod Samosierrą gdzie to brawurowa szarża polskich szwoleżerów otworzyła Napoleonowi drogę na Madryt. Dzięki tej szarży Napoleon unikną znacznych strat ponieważ wąwóz był doskonałą pozycją defensywną. 125 polskich szwoleżerów uratowało tysiące żołnierzy którzy polegli by przy zdobywaniu pozycji Hiszpańskich. Nie wiadomą jest jedynie czy Napoleon wysłał polski pułk aby zdobyć pozycję hiszpańskie czy jedynie aby rozpoznać teren. Po tej bitwie Polacy zyskali w oczach Napoleona i Francuzów. Odwaga polskich szwoleżerów znalazła oddźwięk również w mundurach innych szwoleżerów które były kreowane na właśnie te które Polacy mieli na sobie pod Samosierrą (np mundur Holenderski nie różnił się niczym poza kolorem).


Wiec tak na wstępie polecam Waldemar Łysiak MW w sumie to tylko jeden rozdział z tej książki XD
Szwoleżerów było tak jak wspomniałeś 125 i to jest wiarygodniejsze źródło jednak inne podają 136... mimo wszystko ja trzymam sie tego co i ty =]

Sama szarża jednak jest dużo bardziej fascynująca niz to co dala przynajmniej wedlug mnie ..:
działa były rozmieszczone na długości od 2 do 4 kilometrów ( zależy od źródła)4 baterie po 4 (ale to pewnie każdy wie = ] )
Przed bitwa miał miejsce taki dialog :
[Montburn] ; Sir ta szarża jest niemożliwa
[Napoleon] : Niemożliwe ??? !!! Nie znam tego słowa - Moi Polacy również !!

Pierwotnie dowodzić szarżą miał Kozietulski jednak wydal rozkaz do ataku i rozpędził konia i po pierwszej salwie jego rumak padl martwy
W tej sytuacji dowodzenie objął Dziewanowski , lecz i jemu nie było dane dojechać w siodle do końca
Ze zboczy doliny raziła ich lawina kul karabinowych. Z obu stron drogi zza niskiego muru setki strzelców hiszpańskich pluły z bezpośredniej odległości dotykając lufami karabinów brzuchów końskich


w Momencie rozpoczęcia szarzy hiszpański dowódca (don Benito SAN Juan ) był pewien jej niepowodzenia jeszcze po zdobyciu przez polaków 2 baterii był pełen wiary ze zmiażdży francuska armie ... po trzeciej stracił resztki nadziei....
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
1 . Polaków i Litwinów bylo więcej
siły były wyrównane(różnica góra kilka tysięcy, co przy takiej masie wojska nie stanowilo), poza tym:
1. trzonem armii średniowiecznej była ciężka jazda a tej Krzyżacy mieli więcej
2. krzyżacy użyli artylerii w otwartej bitwie, jako jedni z pierwszych (ewenement w historii)
3. po stronie krzyżaków brał udział kwiat Europejskiego rycersta
4. krzyżacy byli zdecydowanie lepiej wyszkoleni(rycerzy zakonnych porównuje się dzisiaj do współczesnych oddziałów specjalnych), zdyscyplinowani i uzbrojeni
5. po stronie polskiej brały udzial oddziały najemników które spie.rdooliły z pola walki
6. sojusz rusko litewsko tatarski- mieszanka wybuchowa. jak zapanować nad narodami które toczyły ze sobą tyle wojen?
7. krzyżacy walczyli na "swoim" terytorium, przybyli też kilka godzin wcześniej

te i wiele innych czynników przemawiały na stronę Krzyżacką a mimo to skopaliśmy im dupy

2. Nic nam to zwyciestwo nie dalo
przez kilka lat by;iśmy uznawani za najpotężniejszy kraj Europy(nic się nie gada o tym w szkołach) cesarz niemiecki wysyłał rozpaczliwe listy do władców zachodnich z prośbą o pomoc, twierdząc ze nie mine wiele czasu "jak konie Witolda i Jagiełły będą nad Renem", zwycięstwo mogło być lepiej wykorzystane co nie ma znaczenia w tym temacie, bo bitwa była na pewno jedną z ciekawszych w polskiej historii i jedną z najważniejszych w Europie(uniemożliwiono cesarstwu kontrolę nad wschodnim i południowym wybrzeżem Bałtyku)
 
Do góry