W co inwestujecie?

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Próba na kolejne kółko. Orlen kupiony razem z dywidendą. Średnia cena zakupu teraz 63.3, 808 akcji (czyli w sumie od pierwszego zakupu pod dywidendę urodziło mi się 90 akcji, bo gram tą samą kwotą powiększoną tylko o zysk z samego Orlenu).

No i czekam, chciałbym wyskoczyć przy 65-66.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
PZU pociągnie jeszcze do dywidendy na wysokich obrotach, olejarz wczoraj w ostatnie 5 minut notowań zrobił 100 mln obrotów. W perspektywie do wyborów pewnie będzie spadać, myślałem o krótszej.

Swoją drogą nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że wygrana KO to dla Orlenu byłby kierunek 40 zł. Coś za mocno wsiadają na ten koncern.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 313
Punkty reakcji
199
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) odnotował 1 545 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 949 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto ogółem wyniósł odpowiednio: 3 259 mln zł wobec 1 485 mln zł zysku rok wcześniej.

Nic nie rośnie bez przyczyny.
Tu przyczyną jest wzrost o 100% skonsolidowanego zysku netto.
To może oznaczać w przyszłym roku wyższą od tegorocznej dywidendę.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Dobra, w sumie masz rację, day trading to nie na moje nerwy. Wyciągnąłem, zysk 92 zł, ale zawsze zysk. Orlen chyba już nie ma pod co rosnąć obecnie, najbliższe wydarzenie to wyniki za III kwartał w listopadzie, przy czym to jest powód do spadku, bo ograniczają marżę przed wyborami.

Póki co siedzę na gotówce i czekam na inspirację.
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 390
Punkty reakcji
90
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Ja nie inwestuję w nic, bo po prostu nie mam za co inwestować.
Trzeba mieć jakąś kasę, i to nie mała, aby w coś inwestować. Ilu jest ludzi w Polsce, którzy nie mają wiele kasy i żyją za małe kwoty, z miesiąca na miesiąc?

Nie dla każdego jest tak łatwo.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Chwalisz się tym wpisem, czy żalisz?

Wybór odpowiedniego zawodu, odpowiedniej szkoły, odpowiedniej pracy, wybór czy po pracy czytasz książki, czy włączasz "trudne sprawy", wybór czy chcesz siedzieć na wsi bez perspektyw, czy pakujesz się i jedziesz do dużego miasta, albo za granicę, czy będziesz tam żyć w 3-pokojowym ładnym mieszkaniu, czy w gorszym standardzie, w pokoju zbierając kase, to wszystko są mikro inwestycje wpływające na Twoje bogactwo.
 
Ostatnia edycja:

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 529
Punkty reakcji
87
Zdecydowanie rolników nie doceniasz.
Można też wyjechać ze wsi/ małej mieściny do dużego miasta i 3/4 zarobków marnować na wynajem, siedząc w nudnej, irytującej, mało płatnej pracy- na dole drabinki korporacyjnej.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 313
Punkty reakcji
199
Nie po mojej myśli ale trudno.
Pakieciki PZU, Ferro i Ambry.
Tylko jak na złość wszystkie ostatnio podrożały.
Co robić trzeba płakać i płacić choć w przypadku PZU szkoda że nie pomyślałem nad "planem B".
Tak to jest gdy się jest "wybitnym".

A w USA kupiłem Leggett&Platt i Coca Colę.
Tu chyba było nieco taniej.
Jutro pewnie za wpływy dokupię Ambrę.
Stawiam że wypłacą 1,05 zł na akcję w listopadzie.

No i wygląda na to że zamiast spodziewanych dwunastu tysięcy z odsetek od obligacji
i dywidend będzie około trzynastu w tym roku.
Jednak na przyszły rok jakiś "nowy proch" trzeba będzie odkryć.
Spółka która poprawi wyniki w porównaniu do roku 2022?
Live Chat, Ifirma a może też...Orange lub Handlowy?
 
Ostatnia edycja:

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Zdecydowanie rolników nie doceniasz.
Można też wyjechać ze wsi/ małej mieściny do dużego miasta i 3/4 zarobków marnować na wynajem, siedząc w nudnej, irytującej, mało płatnej pracy- na dole drabinki korporacyjnej.
Doceniam, bo znam rolników, ale nie posądzam tego gościa o bycie rolnikiem multimilionerem. Sam napisał, że nic nie ma. Moja "rada" nie odnosiła się do kogoś, kto dziedziczy gospodarkę z setkami, a czasem tysiącami hektarów.

I lepiej zarabiać 4000 na rękę na dole drabinki w korporacji w fizycznej robocie, niż 2000 w małym miasteczku bez perspektyw. Problemy trzeba rozwiązywać, a nie się w nich okopywać.

Na handlowy chyba warto się zaczaić, ale oni prognozują, że stracą 50 mln w porównaniu do założeń na obniżeniu stop o 0.25 pb
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 313
Punkty reakcji
199
Na handlowy chyba warto się zaczaić, ale oni prognozują, że stracą 50 mln w porównaniu do założeń na obniżeniu stop o 0.25 pb
Być może że stracą ale porównując I półrocze 2022 i 2023 zysk na akcję jest 5,97 zł do 9,3 zł w tym roku.
No więc na tej "stracie" mogą mieć dywidendę ponad 10 zł...a tak wysokiej to chyba nigdy w historii nie mieli.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 464
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Doceniam, bo znam rolników, ale nie posądzam tego gościa o bycie rolnikiem multimilionerem.
Ty chwalisz sie ze będziesz mieszkał w ładnym 3 pokojowym mieszkaniu w miescie a....... przeciętny rolnik mieszka w domu jednorodzinnym i ma 4-6 pokoi, dwie łazienki, piękny taras.
Co ty wiesz o wsi? Nie musisz nmiec setek hektarów. Rolnicy nie płacą praktycznie podatków, składki na emeryturę śmieszne , dostają dotacje z UE itd.
Wez samochód i przejedz się trochę po okolicy. Nowy ciągnik rolnika jest czesto droższy niż twoje mieszkanie.
Aha ja tez mieszkam w bloku w 3 pokojowym mieszkaniu, co prawda w małym miescie. I dlatego znam wieś. Bo otaczają moje miasteczko.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Ty chwalisz sie ze będziesz mieszkał w ładnym 3 pokojowym mieszkaniu w miescie a....... przeciętny rolnik mieszka w domu jednorodzinnym i ma 4-6 pokoi, dwie łazienki, piękny taras.
Co ty wiesz o wsi? Nie musisz nmiec setek hektarów. Rolnicy nie płacą praktycznie podatków, składki na emeryturę śmieszne , dostają dotacje z UE itd.
Wez samochód i przejedz się trochę po okolicy. Nowy ciągnik rolnika jest czesto droższy niż twoje mieszkanie.
Aha ja tez mieszkam w bloku w 3 pokojowym mieszkaniu, co prawda w małym miescie. I dlatego znam wieś. Bo otaczają moje miasteczko.
No dobra, ale nadal odpowiadamy na lament gościa płaczącego, że nie inwestuje, bo nie ma NIC.

Myślisz, że jest rolnikiem mieszkającym we własnym domu z dwiema łazienkami i tarasem?

Jeśli tak, to nie musi za bardzo inwestować, bo ma to, co ludzie chcą inwestycjami osiągnąć. Ja serio zdaję sobie sprawę z tego, że rolnicy są bogaci.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 529
Punkty reakcji
87
I lepiej zarabiać 4000 na rękę na dole drabinki w korporacji w fizycznej robocie, niż 2000 w małym miasteczku
No nie wiem... U siebie przynajmniej nie oddaje się tej kasy obcej osobie i przy tańszych kosztach życia zawsze można coś przyoszczędzić.
Co do oceny postawy- narzekać na cały świat, zamiast coś zadziałać, całkowicie się zgadzam. Lecz taka postawa może wynikać z depresji czy innych problemów psychicznych/zdrowotnych i nie ma co , z wysoka' ,,kopać leżącego'' ,złotymi radami'.
Moja ukochana mama na tego typu rady (np. oglądając ''Sprawę dla reportera'' i pewnego lansującego się na ludzkich problemach mecenasa, którego kiedyś przeceniałam) mówi- ,,Najlepiej brzydkiemu, głupiemu i biednemu
doradzić, żeby był piękny, młody i bogaty''. I szczerze mówiąc- za takie podejście do ludzi i świata, kocham ją jeszcze bardziej.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Rad trzeba słuchać.

Wyobraźmy sobie, że dziś stajesz się bezdomna. Ile zajmie Ci powrót do zwykłego życia? Miesiąc, dwa? Idziesz do noclegowni, która jest za darmo, znajdujesz pracę (jakąkolwiek), po pierwszej wypłacie wynajmujesz pokój i już nie jesteś bezdomna.

Jeśli żyje Ci się nędznie, możesz pojechać do większego miasta. Jeśli nie masz fachu w ręku (wtedy faktycznie będziesz żyć skromnie), idziesz do agencji pracy i wysyłają Cię na przerzucanie mięsa do Holandii, gdzie zarabiasz w euro na najniższym stanowisku, a żyjesz na poziomie.

Idę o zakład, że multimilioner (ale nie bananowe dziecko, tylko taki co sam do tego doszedł), który straciłby wszystko i stałby się takim zwykłym człowiekiem jak ja, czy Ty, znów stanie się milionerem w kilka miesięcy. Niestety rady takiego człowieka ciężko się doszukać w życiu. Oni mają już zupełnie inną mentalność i z takich drobnych inwestycji jak moje, czy kibica się śmieją.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 313
Punkty reakcji
199
Co za chamstwo ze strony chama. Zgodnie z planami kupiłem pakiecik Ambry płacąc ok 29 zł za akcję bo znowu "cham" drożał.
Parę godzin później spadł do 28 zł.
Dorzuciłem tez pakiecik Asbisu.
Spróbowałem porównać wyniki za pierwsze półroczne z wynikami rok temu.
Rewelacyjnie nie jest ale są też liderzy wzrostu jak
Budimex, Handlowy, Live Chat, Orange, Synektik, PZU czy Voxel.
Jest jeszcze kilku na minimalnym plusie ale to minusy przeważają.
Porównywałem za pomocą wskaźnika jakim jest zysk netto na akcję.
Użyłem go dlatego bo raczej porównuję przeszłość.
Gdybym chciał "wróżyć przyszłość" uważam że lepszy byłby zysk operacyjny na akcję.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
360
Punkty reakcji
48
Kibicu, jak sądzisz, obniżenie stop przez glapę o 0.75 to zapowiedź wzrostów, czy spadków? Obniżenie stop niby powinno wzbudzić gospodarkę, ale obniżenie ich w tak sztuczny sposób może zadziałać wręcz przeciwnie.

Czekam, żeby Orlen znów do wora załadować, niedługo 5 z przodu, można się małymi pakiecikami ustawiać i uśredniać potem. Techniczna to same "mocne sprzedaj" niezależnie od zakresu czasowego. Wg Raiffeisena cel to 55
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 313
Punkty reakcji
199
Ruchy stóp procentowych chyba nigdy nie były przyczyną hossy bądź bessy.
Czasem ich obniżenie bądź podwyższenie często krótkotrwale
podnosiło bądź obniżało kurs akcji.
Jednak od kryzysu greckiego giełda przestała być przewidywalna
tak jak to było wcześniej a w Polsce do tego dochodzą rządy nieprzewidywalnego PiSu.
Ja bym raczej stawiał na Wig20 w dół tym bardziej że moim zdaniem wciąż ma z czego spadać.
No i tak jak pisałem wcześniej za dużo jest spółek z wynikami półrocznymi
gorszymi od tych rok temu.
Do wzrostów musi być jeszcze jakiś inny powód.
 
Do góry