UWAGA! WYłączamy wszystkie żarówki!

Status
Zamknięty.

bambi23

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2008
Posty
31
Punkty reakcji
0
A żaden ekolog nigdy nie wpadł na pomysł, że zmiana klimatu może być po prostu naturalnym procesem???
 

Szarex

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
566
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
powiat tarnowski
Mam pomysł na kolejną akcję: Wstrzymać oddech! Jeśłi nie będziemy oddychać, nie bdziemy wydychać dwutlenku węgla :p
 

Delli

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
31
Punkty reakcji
0
Według mnie niektórzy ekolodzy rzeczywiście za mało myślą o naturalnym cyklu klimatycznym na Ziemi. Ale widocznie ten fakt nie pasuje im to do stworzonej koncepcji...
 

Bakly

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
138
Punkty reakcji
0
A żaden ekolog nigdy nie wpadł na pomysł, że zmiana klimatu może być po prostu naturalnym procesem???


Polecam przejrzenie luteratury dotyczacej tego problemu :)

W skrocie napisze ze jest dosc wielkie grono "ekologow" *glownie amerykanskich) fanatykow twierdzacych ze jest to wlasnie naturalny proces...
Z 2 strony USA slynie z faktu nie podpisywanie traktatkow o ochronie przyrody ograniczajac np emisji substancji szkodliwych w przemysle. To sa OGROMNE sumy pieniedzy i przekonanie kogos do zmiany pogladow nie stanowi wiekszego probemu...

Warto jednak zwrocic uwage na np dziure ozonowa ktora jest wynikiem dzialalnosci czlowieka... Dlaczego wiec ocieplanie klimatu mialoby nie byc?
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Warto jednak zwrocic uwage na np dziure ozonowa ktora jest wynikiem dzialalnosci czlowieka...

Specem od dziury ozonowej nie jestem, ale wydaje mi sie że to nie jest aż takie wielkie zjawisko, jak sie mówi - o ile wogóle istnieje, i czy jest spowodowane działalnocią człowieka. ;)

Dlaczego wiec ocieplanie klimatu mialoby nie byc?


A dlaczego miało by byc ??? :mruga: Nie jest. ;)
 

Bakly

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
138
Punkty reakcji
0
Jezeli dobrze kojarze to rak skory jest wynikiem dziury ozonowej. Gdyby nie ona to atmosfera "przefiltrowalaby" promienie sloneczne :)


A dlaczego miało by byc ??? :mruga: Nie jest. ;)

Hehehe :)
Ciekawe czy kiedys odpowiemy sobie na to pytanie w 100% :)
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Kolejny ekologiczny temat rozwalony przez ko-liberków :/

Kurcze no ja nie mogę, wy naprawdę wierzycie w to, że to para wodna, wulkany itp. są odpowiedzialne za dzisiejsze ocieplenie klimatu a nie przemysł?
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Kurcze no ja nie mogę, wy naprawdę wierzycie w to, że to para wodna, wulkany itp. są odpowiedzialne za dzisiejsze ocieplenie klimatu a nie przemysł?

Gazy cieplarniany to w przytlaczajacej wiekszosci para wodna... I wiara nie ma nic do tego...

A ilosc CO2 wytwarzanego przez czlowieka to rowniez kropelka w morzu... Z tym rowniez wiara nie ma nic wspolnego...

A za wszelkie wieksze zmiany klimatyczne odpowiedzialne jest słońce.

Problem stwarzany przez przemysl to raczej toksyczne syfy. Ale te nijak na klimat nie wplywaja.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Ale po co się sprzeczać. Najlepiej zrzucić winę na wycinanie amazońskich puszczy i będzie po problemie :D
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Gazy cieplarniany to w przytlaczajacej wiekszosci para wodna...

:lol: A niech mnie, że też Ci wszyscy naukowcy na to nie wpadli przed protokołem w Kioto

Problem stwarzany przez przemysl to raczej toksyczne syfy. Ale te nijak na klimat nie wplywaja.

Kolego, wiesz ile rocznie CO2 produkuje przemysł tylko samochodowy?

Ale po co się sprzeczać. Najlepiej zrzucić winę na wycinanie amazońskich puszczy i będzie po problemie :D

I to mówi...punkowiec? :papa:
 

mtllc

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2006
Posty
2 164
Punkty reakcji
13
Wiek
44
Miasto
z lasu
Mam wrażenie że te spory wynikają z tego, kto jaką partię popiera. Prawica - efekt cieplarniany to dzieło przyrody, lewica - człowieka. Problem w tym że obie teorie są póki co nie do sprawdzenia. Faktem jest że przytłaczającą ilość gazów cieplarnianych emituje przyroda. Powstaje jednak problem jaki wpływ ma te 0,5 procenta wytwarzane przez człowieka, czy niszczenie terenów zielonych przetwarzających dwutlenek węgla.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
A niech mnie, że też Ci wszyscy naukowcy na to nie wpadli przed protokołem w Kioto
Naukowcy w Kioto? :D Bez jaj :D

Czyli twierdzisz ze cos kolo 90% gazow cieplarnianych to nie stanowi para wodna? Ciekawe...

Kolego, wiesz ile rocznie CO2 produkuje przemysł tylko samochodowy?
A kolega wie ile caly przemysl na swiecie musi pracowac pelna para zeby wyzwolic tyle energii ile slońce na ziemie dostarcza przez powiedzmy godzine?

A kolega wie ze podczas wybuchow wulkanow CO2 wydobywa sie zazwyczaj wiecej niz cala ludzkosc wytworzyla do tej pory?

A czy kolega wie ze cały ten wegiel zgromadzony w ziemi ktory teraz czlowiek spala niegdys byl w atmosferze? I bynajmniej istnialo bujne życie (roslinki mialy sie na pewno bardzo dobrze).

Ale po co się sprzeczać. Najlepiej zrzucić winę na wycinanie amazońskich puszczy i będzie po problemie
A tak BTW to płucami ziemi są oceany a nie lasy... (co nie oznacza zeby je bez glowy wycinac)

Samo CO2 to problem marginalny. Jesli juz sie czepiac kominow to problemem wiekszym sa jakies sadze i innego rodzaju zwiazki zasmradzajace powietrze...
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Mam wrażenie że te spory wynikają z tego, kto jaką partię popiera. Prawica - efekt cieplarniany to dzieło przyrody, lewica - człowieka. Problem w tym że obie teorie są póki co nie do sprawdzenia. Faktem jest że przytłaczającą ilość gazów cieplarnianych emituje przyroda. Powstaje jednak problem jaki wpływ ma te 0,5 procenta wytwarzane przez człowieka, czy niszczenie terenów zielonych przetwarzających dwutlenek węgla.

Teoria o "naturalnym" ociepleniu klimatu zrodziła się wśród amerykańskich przemysłowców tak naprawdę i ich lobby, w obawie przed Kioto.



A kolega wie ze podczas wybuchow wulkanow CO2 wydobywa sie zazwyczaj wiecej niz cala ludzkosc wytworzyla do tej pory?

NO I TO ZDANIE JEST NAJWIEKSZYM I NAJPODLEJSZYM KLAMSTWEM !!! Podczas wybuchu wulkanu ilość CO2 idzie w miliony ton a wiesz ile miesiecznie (lub rocznie, nie pamietam) produkuje przemysł samochodowy? Ok 300 MILIARDÓW TON !!! Sam tylko przemysł samochodowy na świecie, a dodaj do tego inne.

Zresztą Adam, tak na chłopski rozum, jak widziałeś kiedyś w tv wybuch wulkanu to wiesz , że wygląda to jak kilka dymiących wielkich hut, a ile dni dymi wylkan a ile lat huta?
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Teoria o "naturalnym" ociepleniu klimatu zrodziła się wśród amerykańskich przemysłowców tak naprawdę i ich lobby, w obawie przed Kioto.
Taaak :D Z iloma naukowcami miales do czynienia?
Zresztą Adam, tak na chłopski rozum, jak widziałeś kiedyś w tv wybuch wulkanu to wiesz , że wygląda to jak kilka dymiących wielkich hut, a ile dni dymi wylkan a ile lat huta?
Np coś takiego?

250px-Pinatubo_ash_plume_910612.jpg

Moze nie wiesz ale wyrzucanie popiolow i gazow z wulkanow przed i erupcja trwa wiele miesiecy... A i bez erupcji od czasu do czasu cos tam zadymi. Słupy "dymu" dochodzi do wysokosci 30 i wiecej km...
NO I TO ZDANIE JEST NAJWIEKSZYM I NAJPODLEJSZYM KLAMSTWEM !!! Podczas wybuchu wulkanu ilość CO2 idzie w miliony ton a wiesz ile miesiecznie (lub rocznie, nie pamietam) produkuje przemysł samochodowy? Ok 300 MILIARDÓW TON !!! Sam tylko przemysł samochodowy na świecie, a dodaj do tego inne.
Wybuch np Krakatau spowodowal wyrzut w powietrze ok 150 mld ton gazow...

O erupcji tegoż wulkanu:
Kod:
Erupcja 1883 r. [edytuj]

Od 1878 roku odczuwano coraz częstsze i silniejsze trzęsienia ziemi w rejonie zatoki, zachodniej Jawy i wschodniej Sumatry. 1 września 1880 silne trzęsienie ziemi uszkodziło latarnię morską "First Point" na zachodnim brzegu Jawy (70 km na południowy-wschód od Krakatau). Kolejne wstrząsy odczuwane były pomiędzy 9-10 maja 1883 oraz 15-20 maja 1883 roku w Katimbang. 20 maja 1883 rozpoczęła się erupcja z krateru Perbuwatan. Drobny popiół i para oraz gazy wydobywały się z stale w ciągu kolejnych trzech miesięcy. W tym czasie otworzyło się kilkanaście, stale aktywnych, ujść gazów w obrębie wulkanu. Do tego czasu erupcja powtarzała się cyklicznie. Po okresie aktywności wulkan zamierał. W tym czasie woda morska przedostawała się szczelinami i pęknięciami w głąb wulkanu i była źródłem pary. 11 sierpnia gwałtowna erupcja uniosła chmurę popiołu i gazów z krateru Perbuwatan i Danan, a także z wielu nowopowstałych otworów i szczelin. Erupcje nasiliły się 24 sierpnia 1883 roku. (Verbeek, 1886; Judd, 1888; Simkin i Fiske, 1983)

27 sierpnia 1883 roku doszło do jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanu (i jednocześnie wszystkich katastrof żywiołowych) w dziejach ludzkości. Huk było słychać z odległości 3200 km. Potężna erupcja rozpoczęła się 26 sierpnia o godzinie 12:53. W nocy wybuchy słyszane były z odległości 4325 km. Słup dymu, popiołu i gazów osiągnął 27 km wysokości. Pokłady statków znajdujących się w Cieśninie Sundajskiej były zasypywane popiołem, pyłem oraz kawałkami pumeksu o średnicy około 10 cm. Pomiędzy godz. 18:00 a 19:00 niewielkie fale tsunami rozeszły się koncentrycznie i uderzyły w wybrzeża odległe nawet o 40km.

27 sierpnia o 5:30, 6:42 i 8:20 czasu lokalnego nastąpiły kolejne erupcje. Każda z nich spowodowała katastrofalne fale tsunami. Ostatnia eksplozja nastąpiła o 10:02. Wulkan wyrzucił w powietrze 19 km? (niektóre źródła podają wartości nawet 25 km? [1]) popiołów na wysokość 55 km, czyli do stratosfery, które opadły nawet na statek British Empire. [b]Na wyspie Rodrigues na Oceanie Indyjskim, oddalonej o 4800 km, mieszkańcy widzieli na horyzoncie popioły i błyski.[/b] Myśleli, że to bitwa morska i wysłali nawet swoje oddziały, ale to raczej legenda.

Niewyobrażalna eksplozja Krakatau spowodowała najgłośniejszy i odnotowany rekord odległości przebyty przez dźwięk [2]. Fala uderzeniowa jaka powstała przy eksplozji przemieszczała się z prędkością ponad 1100 km/h. Szacuje się, że poziom natężenia dźwięku w odległości 160 km od epicentrum wynosił ponad 180 decybeli! 2/3 wyspy zniknęło z powierzchni ziemi. Fala tsunami (wysokości do 40 metrów i prędkość ponad 700 km/h) zmyła miejscowe wioski na pobliskim lądzie i obiegła połowę planety, zanim zupełnie zanikła. Statki u wybrzeży Południowej Afryki zachybotały się w efekcie tsunami wywołanego erupcją. Fala sejsmiczna obiegła Ziemię 7 razy. Zginęło 36 417 ludzi ? 32 tys. wskutek tsunami, a 4 000 od popiołów (nie istnieją dokładne dane dotyczące strat w ludności cywilnej, przybliżone mówią o 40 tys. ofiar). Ciała ofiar pływały na powierzchni oceanu odnajdywane były jeszcze kilka tygodni po katastrofie. [b]Gazy uwolnione do atmosfery sprawiły, że mniej więcej przez 3 lata Słońce widziane z Ziemi miało zabarwienie zielone, a Księżyc niebieskie.[/b] Ocenia się, że wybuch miał siłę ok. 200 megaton trotylu i [b]w sumie wyrzucił z siebie 46 km? pyłów, które w sumie pokryły 70% powierzchni globu.[/b]

Przyczyną tsunami były prawdopodobnie spływy piroklastyczne, które przemieszczały się po zboczach wulkanu i "wchodziły" do morza. Każda z pięciu eksplozji powodowała spływ piroklastyczny, który wpadając do morza powodował wyparcie takiej samej objętości wody, czyli kilku km? każdy. Odnaleziono ślady podwodnych spływów piroklastycznych w odległości 15 km od Krakatau. Dodatkowo ostatnie badania naukowców niemieckich dowodzą, że poruszający się z wielką prędkością materiał spływu piroklastycznego przedostając się nad morze w postaci popiołu i gazu o temperaturze nawet 1200 stopni Celsjusza unosi się na parze wodnej jak na poduszce. W ten sposób najprawdopodobniej została zniszczona część wybrzeża Sumatry odległa o ok. 40 km od wyspy.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Np coś takiego?


Tak, na przykład coś takiego :

Pożar fabryki oleju (dzieło człowieka)

getty_oil_blaze_405.jpg


Zresztą już napisałem Ci dokładne mniej wiecej dane ile co2 produkuje wybuch wulkanu a ile przemysł TYLKO samochodowy.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Tak, napisałeś że wulkany pare milionow :D Jak na zlosc np w przypadku ktory opisalem wyzej bylo to 150 mld...

Porownujesz wybuch wulkanu do jakiegos pożaru? :D

800px-MountRedoubtEruption.jpg


A tak BTW to po wybuchach wulkanow temperatura zawsze spada :D

Tak w ogole moze jeszcze sklad atmosfery przypomniec?
azot (78,09%), tlen (20,95%), argon (0,93%), dwutlenek węgla (0,0333%) oraz śladowych ilości gazów szlachetnych (hel, neon, krypton i ksenon), zawiera także metan, wodór, tlenek i podtlenek azotu, ozon i związki siarki oraz (w znacznie mniejszych ilościach) m.in. radon i jego izotopy, jod, amoniak, a także przedostające się do atmosfery tzw. aerozole atmosferyczne, tj. pyły gleb, mikroorganizmy oraz substancje powstające w wyniku działalności gospodarczej człowieka.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Napisałeś, że wybuchy wulkanów produkują wiecej CO2 niż człowiek kiedykolwiek (sic!)

Ja tą bzdurę zmiażdzyłem prostym faktem, że przemysł samochodowy produkuje dwa razy więcej niż ten ogromny wybuch wulkanu, który przytoczyłeś.

Jak często wybuchają takie wulkany? Bo przemysł samochodowy pracuje non-stop. A to przecież tylko część przemysłu, dodaj do tego huty, kopalnie, elektrownie itp.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Napisałeś, że wybuchy wulkanów produkują wiecej CO2 niż człowiek kiedykolwiek (sic!)

Ja tą bzdurę zmiażdzyłem prostym faktem, że przemysł samochodowy produkuje dwa razy więcej niż ten ogromny wybuch wulkanu, który przytoczyłeś.

Jak często wybuchają takie wulkany? Bo przemysł samochodowy pracuje non-stop. A to przecież tylko część przemysłu, dodaj do tego huty, kopalnie, elektrownie itp.
Jakies zrodla?

To moze cie zainteresuje?
2.gif
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Co do pary wodnej to racja...tylko że para wodna jest o wiele słabszym gazem cieplarnianym niż CO2 !!! Dwutlenek węgla silnie pochłania promieniowanie podczerwone i dlatego jest ważnym gazem cieplarnianym.

Tak samo freony

Składniki takie jak chloro-i fluoropochodne węglowodory alifatyczne (freony) absorbują bardzo silnie w tym zakresie długości fal, co oznacza, że są one bardzo silnymi gazami cieplarnianymi. Związki te praktycznie nie występowały w atmosferze, pojawiają się w wyniku działalności ludzkiej. W atmosferze Ziemi nie ma mechanizmów powodujących ich usuwanie z atmosfery, a wyemitowane do atmosfery pozostają w niej długo i nagromadzają się. Niektóre z nich mają w atmosferze średni czas życia około 50 000 lat.

Wiki
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Ilosc emisji CO2 przez czlowieka:
4a.jpg


Gt = mld ton

Gdzie 300 mld przez sam przemysl samochodowy?

Z tej ze wikipedii (niezbyt pewne zrodlo wiedzy)
Wpływ poszczególnych gazów na efekt cieplarniany

Trudno ocenić wpływ danego gazu na efekt cieplarniany ponieważ widma pochłaniania różnych składników często pokrywają się, dlatego zmiana stężenia danego gazu nie wywoła efektu proporcjonalnego do zmiany, promieniowanie i tak pochłonie inny gaz.

Para wodna jest najważniejszym gazem absorbującym promieniowanie (sama powoduje 36% ? 66% bezpośredniego efektu cieplarnianego), razem z chmurami jest odpowiedzialna za od 66% do 85% efektu cieplarnianego. Sam CO2 odpowiada za 9% ? 26%, podczas gdy O3 jest odpowiedzialny za 7%, a inne gazy cieplarniane (w tym głównie metan, tlenki azotu i freony) są odpowiedzialne za 8% efektu. Łącznie gazy te nazywa się gazami cieplarnianymi (GHG). Efekt cieplarniany spowodowany wyłącznie przez dwutlenek węgla nazywa się efektem Callendara.
 
Status
Zamknięty.
Do góry