Szkoła rodzenia

raga79

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Zastanawiam się czy warto uczęszczać na zajęcia ze szkoły rodzenia? Na wielu różnych portalach i przez specjalistów jest to często zalecane. Jednak moja siostra przygotowywała się sama w domu. Kupiła piłkę do ćwiczeń, znalazła w internecie ciekawe i pomocne informacje, rozciągała się i było ok. Pani położna nawet była zaskoczona (pozytywnie ) jej stanem. Jakie są wasze opinie na temat takich przygotowawczych kursów?
 

.kinga.

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
277
Punkty reakcji
12
Miasto
Zagłębie
Mnie też to interesuje. Zastanawiam się czy to naprawdę jest takie dobre. No i jaki jest koszt takiego "kursu".
 
Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
38
Jeśli zastanawiacie się nad uczestnictwem w kursie rodzenia, powinniście wiedzieć, że właściwe przygotowanie do porodu warto rozpocząć w okresie od 8 do 10 tygodnia przed terminem porodu.

Wybór szkoły rodzenia powinniście uzależnić od interesujących was aspektów porodu. Jeśli zdecydujecie się na uczestnictwo w kursie organizowanym przez szpital położniczy, z pewnością będziecie mogli poznać procedury związane z opieką nad ciężarną pacjentką przed porodem, zapoznać się z oferowanymi warunkami socjalnymi, poznać zasady opieki nad noworodkiem. Biorąc udział w takim kursie, nie wahajcie się pytać o szczegóły dotyczące samego porodu, liczbę osób uczestniczących w nim ze strony szpitala oraz sposób postępowania w przypadku wystąpienia określonych trudności. Minusy kursów organizowanych przez szpitale to zbytnia formalizacja zajęć i duża liczba uczestników, utrudniająca korzystanie ze szkolenia.

Część lokalnych przychodni organizuje własne kursy. Ze względu na mniejszą liczbę uczestników, zajęcia tam organizowane mają bardziej kameralny charakter. Kursantom łatwiej nawiązać kontakt z wykładowcami, co sprzyja swobodzie zadawania pytań. Zwykle kursy te, w przeciwieństwie do szpitalnych, poświęcają sporo uwagi pielęgnacji noworodka i opiece nad nim.

Prywatne szkoły rodzenia oferują płatne zajęcia dla obojga rodziców. Kurs taki najczęściej obejmuje wykłady dotyczące samego przebiegu ciąży, procesu porodu i opieki nad noworodkiem. Podczas zajęć praktycznych mamy poznają techniki minimalizowania bólu w czasie porodu, a ich partnerzy otrzymują wskazówki dotyczące możliwości wsparcia partnerki w trakcie jego trwania. Bardzo pomocne są też ćwiczenia, zarówno te dla mam jak i angażujące oboje partnerów oraz nauka masażu relaksującego, który może wykonywać partner w czasie trwania skurczów poprzedzających poród. Bezcenne są też kontakty z innymi rodzicami oczekującymi dziecka oraz wymiana zdań, której sprzyjają takie kursy. Decydując się na prywatną szkołę rodzenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uprawnienia poszczególnych wykładowców. Najlepiej, by były to osoby czynnie wykonujące swój zawód (pielęgniarki, położne, lekarze).

Źródło:
Kod:
http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jestem-w-brzuszku/porod/artykuly/ctl/artykul/mid/900/tytul/szkola_rodzenia.aspx
 

raga79

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Dziękuję bardzo za wiele przydatnych informacji. Kiedy tak szukałam różnych informacji na ten temat trafiłam na stronę, która zawiera program wirtualnej szkoły rodzenia - ProgramCzy podobne punkty można znaleźć w stacjonarnej szkole? Tutaj kurs kosztuje 127 zł, jak to się ma do szkoleń prowadzonych przez prywatne szkoły?
 

niezlafruzia

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2010
Posty
76
Punkty reakcji
0
Takie programy, płyty z ćwiczeniami, symulatory to naprawdę fajna rzecz. Tutaj znalazłam coś takiego http://przedporodem.pl/gimnastyka.html - płyta z ćwiczeniami, takimi jak wykonuje się w szkole rodzenia. Można sobie wygodnie ćwiczyć na dywanie, przed tv i co najważniejsze daje to efekty.
 
B

benjamima

Guest
myślę że to fajna opcja dla wszystkich młodych mam, kiedyś to nie było takich luksusów... w końcu zaczyna się u nas coś dziać w tym kierunku, żeby ułatwić ten piękny, ale stresujący moment w życiu każdej mamy :)
 

alismorg

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
myślę że to fajna opcja dla wszystkich młodych mam, kiedyś to nie było takich luksusów... w końcu zaczyna się u nas coś dziać w tym kierunku, żeby ułatwić ten piękny, ale stresujący moment w życiu każdej mamy :)
W ogóle teraz jest o wiele lepiej, można rodzić w szpitalu publicznym, można prywatnie, w domu (chociaż to żadne novum :)) – chodzi mi o komfort wyboru i coraz lepsze warunki. Szkoła rodzenia według mnie jest potrzebna – może nawet bardziej dla mężczyzny, niż kobiety (natura sobie poradzi :)), w Internecie jest dużo materiałów z których przyszłe matki mogą do woli korzystać. Oglądałam ostatnio filmik na facebooku, nakręcony przez medicover, z poradami specjalnie dla kobiet w ciąży. Zmienia się podejście? Zmienia! I to na plus!
:)
 
J

jarilitmanen

Guest
W ogóle teraz jest o wiele lepiej, można rodzić w szpitalu publicznym, można prywatnie, w domu (chociaż to żadne novum :)) – chodzi mi o komfort wyboru i coraz lepsze warunki. Szkoła rodzenia według mnie jest potrzebna – może nawet bardziej dla mężczyzny, niż kobiety (natura sobie poradzi :)), w Internecie jest dużo materiałów z których przyszłe matki mogą do woli korzystać. Oglądałam ostatnio filmik na facebooku, nakręcony przez medicover, z poradami specjalnie dla kobiet w ciąży. Zmienia się podejście? Zmienia! I to na plus!
:)
Ja się się jednak ciągle zastanawiam właśnie czy iść do takiej szkoły, ja jak ja ale taka szkoła przyda się na pewno mojemu mężowi, który jest raczej nastawiony sceptycznie na ten pomysł. Koleżanki mówią mi że najlepsza szkoła rodzenia poznań jest na Bydgoskiej, czy któraś z Pań korzystała?
 

regata

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2010
Posty
39
Punkty reakcji
0
Dziewczyny szkola rodzenia to fajne miejsce, gdzie oprócz tego, że możecie rozwiać swoje wątpliwośc dotyczące ciąży, porodu i połogu u źródła, poćwiczyć. To poznacie ludzi, którzy znajdują się na tym samym etapie życie co wy mają te same problemy i obawy. W kupie raźniej :p No i wasi mężowie dostaną informacje, do przeczytania których wy możecie nie dać rady ich przekonać.
 

borys3k

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Ja uważam, że szkoła rodzenia zdecydowanie się przydaje. Dobra szkoła wg mnie powinna mieć w swojej ofercie minimalnie takie punty jak:
-poznanie technik relaksacyjnych
-naukę karmienia piersią
-naukę pielęgnacji noworodka
-zajęcia z psychologii porodu

W sumie znalazłam szkołę rodzenia w Gdańsku "Oświata - Lingwista" (link: http://www.kursy-lingwista.eu/?catid=10&blogid=1 ). Szkoła spełnia moje wymagania - zarówno te minimalne jak i te wszystkie inne, które mnie interesują. Zdecydowanie polecam tę szkołę rodzenia :)
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Zastanawiam się czy warto uczęszczać na zajęcia ze szkoły rodzenia? Na wielu różnych portalach i przez specjalistów jest to często zalecane. Jednak moja siostra przygotowywała się sama w domu. Kupiła piłkę do ćwiczeń, znalazła w internecie ciekawe i pomocne informacje, rozciągała się i było ok. Pani położna nawet była zaskoczona (pozytywnie ) jej stanem. Jakie są wasze opinie na temat takich przygotowawczych kursów?

Sama się zastanawiam nad tym czy się z mężem nie zapisać :p Na szczęście on jest chętny :) Choć mi bardziej niż na ćwiczeniach, które równie dobrze można wykonywać w domu, zależy na tym, żeby nauczyć się pielęgnacji i opieki nad maluchem :)

Mnie też to interesuje. Zastanawiam się czy to naprawdę jest takie dobre. No i jaki jest koszt takiego "kursu".

Myślę, że można sporo skorzystać i wiele się nauczyć... U nas jest możliwość uczęszczania do szkoły rodzenia za darmo, więc tym bardziej uważam, że warto :)
 
Do góry