Sumienie

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Czym jest według Was sumienie ??? Czy zgadzacie się z tym że jest to głos Boga w człowieku ???
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Tak Piecia, ja się z tym zgadzam. Sumienie, to nawracający nas na dobrą drogę głos samego Boga w naszej duszy.

"Jak się jednak to dzieje, że sumienie ?wie?, co jest dobre, a co złe. Otóż osąd sumienia polega na tym, iż przed dokonaniem czynu sumienie konfrontuje wartość moralną tego czynu z prawem moralnym, a po dokonaniu ocenia czy ten czyn był z tymże prawem zgodny. Jeśli tak nie było, rodzą się wówczas tzw. ?wyrzuty sumienia?, o których jeszcze powiemy. Dla nas kluczowa jest odpowiedź na pytanie, co, a może lepiej kto mówi mi w sumieniu, postąpiłeś dobrze lub źle. Tym Kimś jest Bóg. Nie można mówić o sumieniu w oderwaniu od Pana Boga. Dlatego też Sobór Watykański II, a za nim Jan Paweł II w Encyklice 'Veritatis splendor' stwierdza, że sumienie to sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa (VS 55).
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Czym jest według Was sumienie ??? Czy zgadzacie się z tym że jest to głos Boga w człowieku ???

Myślę, że nie da się wnioskować, że poczucie winy jest czyimś głosem w kimś. Wszystko, co wiemy o sumieniu to to, że opiera się na poczuciu jedności z otoczeniem. Nie ryzykowałbym dalszych wniosków.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
brawo maver jak dla mnie pojscie vaticanum 2 az tak daleko opiera sie az o naduzycie
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
brawo maver jak dla mnie pojscie vaticanum 2 az tak daleko opiera sie az o naduzycie

Coś ty tam wybłekotał??? :) Jakie vaticanum 2? Pisz wyraźniej. Prosiłem cię.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
maverku wybelkotal?
tus pojechal
coz polaczylem przyznanie ci racji z postem rosalie? myslalem naiwnie ze to dalo sie zauwazyc...
 

blondyneczka125

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2009
Posty
82
Punkty reakcji
0
Miasto
Wuppertal
Zgadzam sie z Rosalie.Bog dal nam sumienie zebysmy mogli odroznic dobro od zla.To cos,co podpowiada nam czy postepujemy zgodnie z zasadami przyjetymi przez ogol ludzkosci.Czasem,niestety, postepujemy wbrew sumieniu (uspienie chorego pieska czy eutanazja) wtedy mam tzw.wyrzuty sumienia-wiemy,ze zrobilismy cos zlego ale czasem nie mamy wyboru.Wybieramy tez klamstwo zamiast prawawdy zeby np.chronic bliskich.Jak "uspokajaja" sumienie zolnierze,ktorzy musza zabijac na wojnie?Bywa,ze zrobilismy cos niezgodnie ze swoim sumieniem i ta mysl przesladuje nas przez cale zycie.Czy sa ludzie bez sumienia?Znacie takie przyklady?
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Moralność dał nam Bóg, sumienie to coś co dotyczy wyłącznie jej, niejakoby musi to być "głos Boga" czy coś takiego.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Sumienie jest głosem duszy, która podpowiada nam jak należy czynić.
o znacznie lepiej niz niezrozumiane przez mavera vaticanum2
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
maverku wybelkotal?
tus pojechal
coz polaczylem przyznanie ci racji z postem rosalie? myslalem naiwnie ze to dalo sie zauwazyc...

Nie poniałem. Mrugam oczkami, szukam, patrzę, i nie widzę. A może mam uwierzyć...?

Gdzie Rosalie pisała coś o vaticanum 2? Możesz jedno zdanie napisać bez literówek, z dużej litery, z przecinkami, z kropką na końcu i tak żeby miało gramatyczny i stylistyczny sens i żeby było jasne ossosihozzi? :)
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
Chrześcijańskie czyste sumienie ukształtowane przez Ewangelię jest miejscem komunikacji Ducha Świętego.Takie sumienie nie pozwoli nam postępować tak jak ludzie tego świata: Dz 23:1 BT "Paweł zaś, spojrzawszy śmiało na Sanhedryn, przemówił: Bracia, aż do dnia dzisiejszego służyłem Bogu z zupełnie spokojnym sumieniem."

Dz 24:16 BT "I sam usilnie się staram, aby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi."

Rz 2:15 BT "Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające."

Rz 9:1 BT "Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym,"

Rz 13:5 BT "Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie."

1Kor 4:4 BT "Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią."

1Kor 8:7 BT "Lecz nie wszyscy mają wiedzę. Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie."

1Kor 10:28 BT "A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie."

1Kor 10:29 BT "Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?"

1Tm 1:19 BT "mając wiarę i dobre sumienie. Niektórzy odrzuciwszy je ulegli rozbiciu we wierze;"
 

blondyneczka125

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2009
Posty
82
Punkty reakcji
0
Miasto
Wuppertal
Moralność dał nam Bóg, sumienie to coś co dotyczy wyłącznie jej, niejakoby musi to być "głos Boga" czy coś takiego.
Moralnosc to zupelnie cos innego niz sumienie.Moralnosci sie uczymy a w roznych spoleczenstwach panuja inne zasady (zwiazki malzenskie pomiedzy rodzina,poligamia,malzenstwa dzieci,wolny i neieograniczony seksualizm i inne..)Sumienie ma z tym niewiele wspolnego.Sumienie jest w nas.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
maverku ja nie moge ale cytatem z rosalie sie posluze - bedzie wszystko tak jakbys tego chcial
Dlatego też Sobór Watykański II, a za nim Jan Paweł II w Encyklice 'Veritatis splendor' stwierdza, że sumienie to sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa (VS 55).
blondyneczko sumienie i moralnosc maja sa dosyc silnie splecione (chociaz oczywscie nie tozsame)
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
maver...Vaticanum II to nic innego jak Drugi Sobór Watykański :D
 

Szop Pracz

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2008
Posty
842
Punkty reakcji
2
A ja się zgadzam z głosami, że "sumienie" to poprostu zwykła przyzwoitośc. Bez przypisywania sobie ideologi też można mieć sumienie i byc przyzwoitym człowiekiem.
 

Effatha

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
1 818
Punkty reakcji
0
jakby głos wołającego na pustyni.
Świetne!,dodałbym jeszcze,że wołanie bezskuteczne. Albo przemowa dziada do obrazu.

A ja się zgadzam z głosami, że "sumienie" to poprostu zwykła przyzwoitośc. Bez przypisywania sobie ideologi też można mieć sumienie i byc przyzwoitym człowiekiem.
Można chlać i być "przyzwoitym człowiekiem"? Chciałbyś,ale nic z tego.
 

nerient765

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Mówiąc prostym językiem można by powiedzieć, że sumienie ma wiele wspólnego z "nie rób drugiemu co tobie nie miłe".
Psycholog mógłby powiedzieć, że to co uznajmy za dobro lub zło zależy po prostu od tego jak ukształtował się nisz mózg.

Jednak popatrzmy.... podział na dobro i zło w sumieniu katolickim jest takie jak u malusieńkiego dziecka.... ono wie co lubi a czego nie to też dzieli to na "cacy" lub "be". Wszelkie zmiany w rozumowaniu podziału dobra i zła są efektem różnych dziwacznych działań ludzkich... jest to WYNATURZANIE SIĘ! A natura to przecież jedyna rzecz idealna....
 
Do góry