Spowiedź

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Sorki ale chyba nie wiesz o czym piszesz.
Istnieje takie coś jak warunki dobrej spowiedzi. Kapłan spowiadający się u innego kapłana również musi je wypełniać. Niewypełnianie tych warunków unieważnia spowiedź. Nie jest ważne kto się spowiada. Czy wierzący, czy kapłan, czy biskup czy papież, każdy musi wypełniać warunki dobrej spowiedzi.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
łatwo zauważyć z postów,że często nie wszystkie warunki dobrej spowiedzi są wypełniane.
Cr3ator a ksiądz spowiada się u jakiegoś ustalonego księdza czy może się wyspowiadać u księdza który jest Jego kolegą?
bo jeśli może się wyspowiadać u kolegi to ma lepiej,nie czuje aż takiego wstydu
 

Kaleb

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2009
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
32
A dlaczego nie spowiadasz się przed Bogiem tylko przed księdzem?
 

Milenkaa

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
326
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
mazowsze
no ale koledze sie ufa a nieznajomy ks niewiadomo jak zareaguje

A jak ma zareagowac Twoim zdaniem?
Ksiądz jest przecież zwykłym człowiekiem. Toz ja przeciez też bym mogła powiedzieć że wolę sie spowiadać u znajomego księdza bo mam do niego zaufanie. Tylko istotą nie jest to zaufanie , w spowiedzi ważne jest postawnowienie poprawy , żal za grzechy...
Spowiedź u znajomego księdza wcale nie jest łatwiejsza.
jak to kiedyś pewien ksiądz powiedział. "On nie widział we mnie swojego kolegi księdza, ale osobę poświęconą Bogu , pośrednika."
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Ej nie widzisz różnicy. Znajomy ksiądz to nie kolega ani kumpel na co dzień dla penitenta.
Księża są często przyjaciółmi i bez spowiedzi się znają bo się zwierzają sobie wzajemnie tak jak świeckie przyjaciółki. Ksiądz w swoim gronie też szuka przyjaciela. To naturalne odczucie ludzkie i taki przyjaciel go zna na wylot bo przebywa z nim w Kościele. Myślę że taki ksiądz woli się wyspowiadać przyjacielowi który i tak go zna.
 

Milenkaa

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
326
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
mazowsze
Jeśli Twoje słowa Armagedon są skierowane do mnie. To chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.? ;).
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Odpisałem Tobie ale tylko dlatego by wrócić do tematu ksiądz- ksiądz a nie ksiądz-penitent jaki podałaś bo o to chodziło Klaudii.
 

Milenkaa

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
326
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
mazowsze
Wiem o co chodziło Klaudii.
Ale (według mnie oczywiście) chyba logicznym jest że ksiądz podczas spowiedzi także jest penitentem. I podczas spowiedzi to nie ma różnicy czy on jest księdzem czy nie. Ksiądz jest normalnym człowiekiem. Zwykłym grzesznikiem.
 
P

Pawian

Guest
I podczas spowiedzi to nie ma różnicy czy on jest księdzem czy nie. Ksiądz jest normalnym człowiekiem. Zwykłym grzesznikiem.
Ksiądz jest Kapłanem.Upoważnia to go do udzielania w imieniu Kościoła sakramentu chrztu oraz błogosławienia małżeństw, przewodniczenia pogrzebu, głoszenia kazań i asystowania we mszy. Jego władza to sprawowanie eucharystii, sakramentu pokuty oraz namaszczenia chorych. Biskupi udzielają bierzmowania oraz sakramentu święceń.Tobie nikt by na to w Kościele nie pozwolił.
Kościół katolicki uważa stan kapłański za władzę ustanowioną przez Jezusa, w której działa On sam.Świecki katolik nie ma takich uprawnień w Kościele,musi być podporządkowany i posłuszny.Ksiądz-Spowiednik nie jest równy penitentowi przy spowiedzi,jak i przy innych obrzędach,jego pozycja jest wyższa.Wmawianie sobie równości z Kapłanem świadczy o Twojej dziecinnej naiwności wynikającej z młodego wieku.Siemka.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Ksiądz jest Kapłanem.Upoważnia to go do udzielania w imieniu Kościoła sakramentu chrztu oraz błogosławienia małżeństw, przewodniczenia pogrzebu, głoszenia kazań i asystowania we mszy. Jego władza to sprawowanie eucharystii, sakramentu pokuty oraz namaszczenia chorych. Biskupi udzielają bierzmowania oraz sakramentu święceń.Tobie nikt by na to w Kościele nie pozwolił.
Kościół katolicki uważa stan kapłański za władzę ustanowioną przez Jezusa, w której działa On sam.Świecki katolik nie ma takich uprawnień w Kościele,musi być podporządkowany i posłuszny.Ksiądz-Spowiednik nie jest równy penitentowi przy spowiedzi,jak i przy innych obrzędach,jego pozycja jest wyższa.Wmawianie sobie równości z Kapłanem świadczy o Twojej dziecinnej naiwności wynikającej z młodego wieku.Siemka.
Co chciałeś powiedzieć?
Czy zdaje mi się czy dokładnie to samo co Milenkaa
 
P

Pawian

Guest
Co chciałeś powiedzieć?
Czy zdaje mi się czy dokładnie to samo co Milenkaa
Milenka wierzy naiwnie,ze jest uważana przez kler za kogoś im równego,ja nie.Spowiedź uszna,nieznana ani przez Jezusa,ani Apostołów została wprowadzona niezgodnie z Biblią. W XIII wieku Innocenty III wprowadził spowiedź "uszną" - wyznawanie grzechów wobec kapłana (1215 r.)Powtórzę za jednym z forumowiczów:gdzie był konfesjonał Apostołów?
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
czy wy zapominacie ze kiedyś też była spowiedz ? tylko że we wspólnocie trzeba było publicznie mówić swoje grzechy
a żeby było mniej wstydliwie to wymyślono spowiedz uszną
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Milenka wierzy naiwnie,ze jest uważana przez kler za kogoś im równego,ja nie.Spowiedź uszna,nieznana ani przez Jezusa,ani Apostołów została wprowadzona niezgodnie z Biblią. W XIII wieku Innocenty III wprowadził spowiedź "uszną" - wyznawanie grzechów wobec kapłana (1215 r.)Powtórzę za jednym z forumowiczów:gdzie był konfesjonał Apostołów?
Milenka poruszyła zależność przy spowiedzi ksiądz->ksiądz.

Ja też już pisałem że konfesjonałem Apostołów był Chrystus. Człowiek potrzebuje zrzucić z siebie brudy, więc co zabronisz mu?
 
P

Pawian

Guest
Milenka poruszyła zależność przy spowiedzi ksiądz->ksiądz.
Ja też już pisałem że konfesjonałem Apostołów był Chrystus. Człowiek potrzebuje zrzucić z siebie brudy, więc co zabronisz mu?
A po odejściu Chrystusa?Nie zabronię,ale wierzę we wzajemne wyznawanie grzechów jedni drugim,a nie jednostronne,kiedy druga osoba ukrywa swoje grzechy.Rz 15: 7 Przeto przyjmujcie jedni drugich, jak i Chrystus przyjął nas ... Jk 5: 16 Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim; Jk 5: 16 …módlcie się jedni za drugich"
 
P

Pawian

Guest
No i widzisz człowiek uporządkował jeden-kapłan drugi-grzesznik.
Przecajo,nie wiem,czy jesteś osobą związaną z duchowieństwem,ale swoja drogą szkoda że nie bierze udziału w naszej dyskusji ksiądz lub teolog katolicki,który odpowiedziałby na wiele wątpliwości.Czy nie uważasz,że to zastanawiające?
 
Do góry